Štátny rozpočet na rok 2025 je schválený, počíta s deficitom 6,4 miliardy eur
Štátny rozpočet Slovenskej republiky na rok 2025 je realitou. Jeho schodok má dosiahnuť 6,4 miliardy eur, pričom deficit verejných financií má v budúcom roku klesnúť z očakávaných 5,8 % na 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Budeme mať druhý najvyšší rozpočtový deficit a zároveň najväčšiu konsolidáciu verejných financií v eurozóne.
Foto: Shutterstock
Nižšie príjmy ako výdavky
Celkové príjmy štátu v budúcom roku sú naplánované na úrovni 27,6 miliardy eur a celkové výdavky by mali dosiahnuť približne 34 miliárd eur. Príjmy rozpočtu verejnej správy majú budúci rok dosiahnuť 59,9 miliardy eur, čo predstavuje 42,8 % HDP. Celkové verejné výdavky sú rozpočtované na 66,5 miliardy eur, čiže 47,5 % HDP.
Deficit verejných financií má klesať aj v nasledujúcich rokoch – v roku 2026 na 3,7 % HDP a v roku 2027 na 3 % HDP. Na dosiahnutie tohto cieľa však budú potrebné ďalšie konsolidačné opatrenia v objeme takmer 3 miliardy eur. Návrh rozpočtu na nasledujúci rok podporilo 79 poslancov parlamentu.
Naplánovali najväčšie ozdravenie verejných financií v EÚ
Pre výrazný nárast deficitu a dlhu medzi rokmi 2020 až 2023 sa Slovenská republika stala krajinou s najhoršími verejnými financiami z celej Európskej únie. Aj z toho dôvodu musela vláda a Ministerstvo financií SR nielen na rok 2024, ale aj do návrhu rozpočtu na rok 2025 zapracovať bezprecedentnú konsolidáciu verejných financií,“ konštatovala na margo návrhu štátneho rozpočtu na nasledujúci rok Európska komisia.
Poslancami NR SR schválená konsolidácia verejných financií je však len úvodným príspevkom k tomu, aby sa postupne zabezpečil plánovaný pokles deficitu na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2027 a následne aj stabilizácia a pokles dlhu.
„Prognózovaný vývoj (čistých výdavkov) na rok 2025 je adekvátnym krokom k náprave súčasného nadmerného deficitu a je v súlade s odporúčaním Európskej komisie,“ pokračuje komisia vo svojom hodnotení. Z jej hodnotenia tiež vyplýva, že žiadna krajina EÚ neplánuje ozdraviť verejné financie výraznejšie ako Slovensko. Plánované zníženie deficitu v rokoch 2024 až 2028 je až 3,7 % HDP.
NBS: Budú potrebné dodatočné opatrenia
Podľa analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) predstavuje rozpočet verejnej správy Slovenska na roky 2025 až 2027 „začiatok dlhej cesty smerujúcej k ozdraveniu verejných financií“. Konsolidácia v roku 2025 však podľa nej bude nedostatočná, ak nebude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch.
„Ďalšie zníženie deficitov na úroveň vládnych cieľov si však vyžiada dodatočné opatrenia, v porovnateľnej výške so súčasným konsolidačným balíčkom,“ pokračuje NBS s tým, že rozpočtový cieľ na rok 2025 vo výške 4,7 % HDP považuje za splniteľný.
Ako uvádza ďalej, „dosiahnutie vládnych cieľov by viedlo k zastabilizovaniu verejného zadlženia, a efektívne čerpanie eurofondov by podporilo rastový potenciál slovenskej ekonomiky“.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Trump od BBC požaduje až päť miliárd dolárov, dôvodom je ohováranie
Minister práce Tomáš sa Naďovi neospravedlní. Vláda v demisii nemala právo darovať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu, tvrdí
Európska únia začala pracovať na 20. balíku sankcií proti Rusku
Košice zareagovali na výsledky auditu a vyjadrenia NKÚ
Matka a dve deti zomreli v Istanbule po konzumácii pouličného jedla
Najčítanejšie
- 1.Nové pravidlá pre SZČO: Sociálne odvody pre všetkých, prázdniny len pre nováčikov
- 2.Transakčná daň pre živnostníkov sa ruší. Čo bude ďalej s ich podnikateľskými účtami?
- 3.Príspevok za prácu v obecnej polícii sa zvyšuje
- 4.Kmec ponúkol Šutajovi Eštokovi svoju demisiu, šéf Hlasu-SD ju prijal
- 5.Pre Slovákov nie je 17. november obyčajným sviatkom, podľa väčšiny mal ostať dňom pracovného pokoja










