Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Štát zlyháva vo finančnej pomoci. Pre niektorých ľudí sa aj základné potraviny môžu stať nedostupnými

Zuzana Fryč Ekonomika Poslať

Situácia slovenských potravinárov sa aktuálne nijako nezlepšuje. Burzové ceny plynu vzrástli medziročne skokovo až o 500 %, čo sa už odrazilo aj na cenách potravín, ktoré tento rok výrazne zdraželi. Ak štát nepomôže, ceny základných potravín môžu dosiahnuť ešte vyššie úrovne ako doteraz a pre mnohých ľudí sa môžu stať nedostupnými. Keďže aktuálna štátna pomoc je nedostatočná, hrozí aj krach slabších hráčov na trhu, najmä malých a stredných podnikov. Potravinári bijú na poplach a štát pripravuje ďalší balík pomoci.

pekár

Foto: Shutterstock

Cena energií narástla o stovky percent

Rastúce ceny vstupov – osív, hnojív či energií, súčasný rusko-ukrajinský vojenský konflikt, ako aj zvyšujúca sa inflácianeistota na trhu s komoditami, významne ovplyvňujú tiež poľnohospodárske spoločnosti, slovenských výrobcov a spracovateľov potravinárskych produktov.

Najväčším problémom, ktorému potravinári musia v súčasnosti čeliť, sú rastúce ceny plynu a elektriny. Tieto energie potravinárske podniky kupujú za spotové, teda burzové ceny. „Už v súčasnosti sú ceny plynu a elektrickej energie vyššie o stovky percent. K tomu sa pridávajú rastúce ceny pohonných hmôt. Ide o bezprecedentnú situáciu, ktorá nemá nič spoločné s trhovým prostredím. Naši členovia majú problém uzavrieť nové dlhodobé zmluvy na dodávku energií. V tejto situácii je nevyhnutný zásah štátu, inak dôjde ku kolapsu potravinárskeho sektora,“ upozorňuje predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.

Viacerí odborníci sa pritom zhodujú, že mnohí, najmä menší hráči, nemusia turbulencie na trhu prežiť. Buď úplne skončia, alebo ich môžu pohltiť väčší hráči. Aj hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová dodáva, že slovenskí  potravinári nedokážu fungovať bez elektrickej energie a plynu.

„Napríklad dva cukrovary v Seredi a Trenčianskej Teplej sú na Slovensku najväčšími spotrebiteľmi zemného plynu v rámci potravinárskeho priemyslu. Ceny plynu medziročne vzrástli skokovo, niekde až o 500 %, a dlhodobé kontrakty, ktoré by mohli byť pre odberateľov výhodnejšie, nechcú dodávatelia energií uzatvárať. Elektrická energia rovnako stúpla niektorým prevádzkam skokovo aj o 200 %. Zvýšili sa však aj ceny obalových materiálov (skla, fólií), náklady vo výrobe, mzdy a rôzne príplatky za prácu v noci, počas víkendov a sviatkov,“ vymenúva hovorkyňa.

Mliekari, konzervári, vinári, pivári, hydinári...

Veľký problém podľa jej slov hlásili najmä pekári, ktorí sú pri výrobe odkázaní na plyn a elektrickú energiu. So situáciou sa však musia vyrovnať aj ďalšie segmenty – mliekari, konzervári, vinári, pivári, hydinári a ďalší. Hydinárom navyše medziročne stúpli ceny kŕmnych zmesí o 60 %.

Okrem cien vstupov však slovenských poľnohospodárov trápi aj problém s ich nedostatkom, pretože ich samotná výroba je energeticky náročná. Tak je to napríklad v prípade umelých hnojív. Pomôcť by mohlo včasné urovnanie vojenského konfliktu, ktoré by podľa senior konzultanta spoločnosti Expense Reduction Analysts Juraja Jančiho mohlo mať pozitívny vplyv na úpravu cien vstupov, no aj to pravdepodobne v oveľa dlhšom časovom horizonte. Aj tu sa preto natíska otázka, či situáciu menší a slabší hráči dokážu zvládnuť.

Potravinári sa stávajú rukojemníkmi zdražovania

Dramatický vývoj cien plynu a elektriny súčasne výrazne ovplyvňuje aj odbytové ceny základných potravín. M. Lapšanský potvrdzuje, že po desiatkach rokov, keď bola najvyššou nákladovou položkou pekárov cena práce, ju po prvýkrát v histórii Slovenska prekonali náklady na zabezpečenie energií.

V mnohých prípadoch však obchodníci toto zvyšovanie cien potravinárskych výrobkov nechcú akceptovať, čím sa podľa J. Holéciovej potravinári stávajú rukojemníkmi zdražovania. Kým z jednej strany ich tlačia vysoké vstupy, z druhej strany sú to tlaky od obchodníkov.

Výrobcovia potravín preto rokujú s obchodníkmi o navyšovaní výkupných cien na pravidelnej báze a situácia sa mení z týždňa na týždeň. „Vzhľadom na neustály rast cien energií a predpovede analytikov nie je možné hovoriť o konkrétnych číslach koncových cien chleba, pečiva, cestovín či ďalších produktov. Očakávame, že s chladnejším počasím budú ceny rásť ešte intenzívnejšie. Môj osobný predpoklad je, že rast odbytových cien výrobcov potravín sa bude rátať v desiatkach percent,“ opisuje predseda predstavenstva SZPCC.

Požadujú cielenú pomoc od štátu

Aj preto potravinári žiadajú konkrétnu podporu, ktorá by riešila práve zvýšené náklady v dôsledku enormného navýšenia cien energií a plynu. Kľúčové je pre nich zaradiť výrobcov čerstvých a základných potravín medzi subjekty s regulovanými cenami elektrickej energie a plynu. SZPCC súčasne požaduje zastaviť na určitý čas platby odvodov a poistného z príplatkov za prácu cez víkendy, sviatky či prácu v noci. „Je potrebné si uvedomiť, že ak vláda nebude problém vysokých cien energií riešiť, stanú sa niektoré a aj základné potraviny pre časť obyvateľstva z dôvodu vysokých pultových cien úplne nedostupnými,“ tvrdí M. Lapšanský.

Vláda nerobí potrebné kroky

Keďže Slovensko čaká zrejme najväčšia energetická kríza od jeho vzniku, SZPCC si myslí, že nekonanie štátnej exekutívy a absencia štátnej podpory môže v slovenskom potravinárstve spôsobiť bezprecedentnú situáciu a zatváranie prevádzok.

Podľa potravinárov vládny kabinet pre zabezpečenie produkcie potravín aktuálne nerobí žiadne potrebné kroky. „Už od jari upozorňujeme kompetentných, že je nevyhnutné, aby vláda a agrorezort tému energií pre potravinárstvo riešili. Napriek osobnému prísľubu premiéra z apríla tohto roku sa však nič v tejto oblasti nedeje. Riziko zatvárania prevádzok nebolo nikdy vyššie, predovšetkým medzi malými a strednými podnikmi,“ podotýka predseda predstavenstva SZPCC.

Štát sa bráni 8-miliónovou pomocou

Agrorezort v súčinnosti s Národným poľnohospodárskym a potravinárskym centrom (NPPC) oponuje, že podniká konkrétne kroky na podporu slovenského potravinárstva. Faktom je, že na poskytnutie mimoriadnej pomoci boli vyčlenené prostriedky v celkovom objeme 8 miliónov eur, z ktorých bolo v auguste 2022 vyplatených približne 6,3 milióna eur žiadateľom, ktorí splnili všetky náležitosti. Táto pomoc bola poskytnutá 347 subjektom.

Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) od konca apríla do 10. júna 2022 mohli potravinári vyplniť dotazník, na základe ktorého im ministerstvo poskytlo túto finančnú pomoc v situácii extrémneho zdražovania.

Nejde o pomoc, ale o fakturovanú službu

Podľa potravinárov však táto pomoc nie je ani zďaleka dostatočná na pokrytie rastúcich nákladov na výrobu potravín. Navyše tvrdia, že nejde ani o žiadnu mimoriadnou pomoc pre potravinársky sektor, ako ho rezortné ministerstvo nazvalo.

„Vyčlenený balík pomoci je štandardná podpora sektora, ktorá tu funguje už niekoľko rokov. Korektne treba priznať, že tento rok bola pomoc o čosi vyššia ako v minulých rokoch, ale žiadnym spôsobom nedokáže pokryť zvýšené náklady, o ktorých je reč. Tieto financie len plátajú diery z minulosti, pretože sektor je dlhodobo finančne poddimenzovaný. Financie sa už dostali k našim výrobcom. Zo strany štátu očakávame oveľa viac,“ približuje hovorkyňa SPPK.

M. Lapšanský za potravinárov hovorí, že ide o zavádzanie verejnosti agrorezortom. „Nejde v skutočnosti o žiadnu pomoc, ale o pravidelné už roky realizované odplatné získavanie údajov od potravinárskych subjektov, teda fakturovanú službu, na ktorú sa napríklad vzťahuje aj DPH. O akejkoľvek pomoci preto nie je možné hovoriť. Agrorezort, naopak, nespravil pre potravinárov od začiatku vojny na Ukrajine zatiaľ absolútne nič a za dva a pol roka nebol schopný pripraviť ani jednu jedinú novú schému štátnej pomoci,“ dodáva.

V hre je ešte ďalších 8 miliónov eur

Potravinári sa však pravdepodobne napokon dočkajú novej finančnej pomoci. Otázka je, či bude dostatočná a či nepríde príliš neskoro. Odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva totiž tvrdí, že v budúcnosti plánuje aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu.

„Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca roka 2022, pričom na túto pomoc predbežne plánujeme vyčleniť ďalších 8 miliónov eur. Aktuálne sa už finalizujú podklady pre notifikačný proces, pričom následne bude schéma prostredníctvom Protimonopolného úradu SR zaslaná na túto notifikáciu Európskej komisii,“ tvrdí komunikačný odbor.

Cieľom je poskytnúť finančné prostriedky na úhradu časti zvýšených prevádzkových nákladov potravinárskych podnikov, ktoré musia znášať. Pomoc má pritom pomôcť zachovať kontinuitu hospodárskej činnosti potravinárskych podnikov.

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská organizácia varuje pred sťahovaním aplikácie Temu

Používanie niektorých mobilných aplikácií môže byť vyslovene škodlivé nielen pre váš mobilný telefón, ale aj pre bankový účet, s ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay