Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Stane sa India druhou najsilnejšou ekonomikou na svete?

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Indická ekonomika zažíva za posledné desaťročie obrovský boom. Vyššia efektivita práce, úspory z rozsahu a využívanie nových technológií spôsobili, že Indii dnes patrí piata priečka v rebríčku najväčších ekonomík sveta a odborníci sa zhodujú, že tento rast by mal v ďalších rokoch pokračovať. India má tak našliapnuté na to predbehnúť Nemecko, Japonsko a dokonca aj USA, pričom sa predpokladá, že sa do konca 21. storočia stane po Číne druhou najväčšou ekonomikou sveta.

India

Zdroj: Shutterstock

Súčasné najväčšie ekonomiky sveta

Ak by sme sa dnes pozreli na svetové ekonomiky z pohľadu ich výkonnosti, respektíve veľkosti, prvenstvo patrí jednoznačne USA. Americká ekonomika si drží tento titul od začiatku 20. storočia, no v posledných dekádach je zjavné jej spomaľovanie. Nasleduje Čína, ktorá získala titul druhej najväčšej ekonomiky v roku 2010, a odvtedy sa krvopotne snaží predbehnúť svojho súpera. Väčšina ekonómov a odborníkov predpovedá, že Číne by sa to malo podariť do konca 21. storočia.

V tomto dlhom horizonte však vstupuje podľa viacerých štúdií do hry aj relatívne neočakávaný hráč – India. Podľa štúdie amerického Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) by si mala indická ekonomika polepšiť a zo súčasného piateho miesta poskočiť na druhé. Do roku 2100 by tak podľa NBER mala byť jednotkou Čína, dvojkou India a postavenie USA a západných európskych štátov by malo klesať.

84646

V štúdii sa uvádza, že sa podiel USA na svetovom hrubom domácom produkte (HDP) zníži zo 16 % v roku 2017 na 12 % do roku 2100 a podiel Číny stúpne zo 16 % na 27 %. Štúdia predpokladá, že podiel Indie na svetovom HDP vzrastie zo 7 % v roku 2017 na 16 % v roku 2100, zatiaľ čo podiel západnej Európy (vrátane Spojeného kráľovstva) klesne zo 17 % v roku 2017 na 12 % v roku 2100.

NBER nie je jediný, kto predpovedá takéto zmeny v rebríčku najväčších svetových ekonomík. Štúdia investičnej banky Goldman Sachs vidí prvé dve priečky úplne rovnako, pričom predpokladá, že sa India stane svetovou dvojkou už do roku 2075.

Návrat do „normálu“?

Predstava, že USA nebudú do roku 2100 patriť medzi špičku ekonomík sveta sa môže zdať zarážajúca. Je však dôležité vziať do úvahy, že ich populácia je oveľa menšia ako v prípade Číny a Indie. Okrem toho zažili USA za posledné desaťročia neuveriteľný rast a výrazne prekonali očakávania. Až natoľko, že pokračovať v rovnakom tempe rastu je neudržateľné. Naopak, možnosti rozvíjajúcich sa trhov, medzi ktoré India patrí, sú väčšie. Nachádzajú sa ďaleko od pomyselného vrcholu, a preto majú viac priestoru rásť rýchlejšie a svižnejšie.

Pri indickej ekonomike je veľmi zaujímavým faktom jej historický vývoj. Historici sa zhodujú, že indická ekonomika bola najväčšou svetovou ekonomikou po skoro dve tisícročia. Konkrétne medzi 1. a 17. storočím nášho letopočtu, pričom jej nedokázali konkurovať ani také mocnosti, akými bola Rímska, Byzantská či Osmanská ríša. Najviac sa Indii darilo počas Mughalského obdobia (1526 – 1858 n. l.), keď jej HDP tvorilo približne 25 % svetovej ekonomiky.

86624

Následne Indiu nakrátko predbehla Čína, no v tomto období sa už naplno začali prejavovať účinky priemyselnej revolúcie na Západe a vplyv európskej kolonizácie. Británia z nich vzišla ako nová popredná svetová ekonomická veľmoc, kým tento titul neprešiel v roku 1900 na USA. Z historického hľadiska však India zastávala tento post suverénne najdlhšie a viacerí ekonómovia a odborníci sa pýtajú, kedy sa jej ekonomika vráti k svojmu „starému normálu“.

Zlatý vek Indie

Ak by sme zostali pri historickom porovnaní, súčasná transformácia indickej ekonomiky pripomína zlatý vek Ameriky v 19. storočí. Vytvára sa rozsiahly národný trh, ktorý firmám umožňuje rásť vďaka úsporám z rozsahu. Vnútorná migrácia presúva desiatky miliónov chudobných ľudí za lepšími pracovnými podmienkami, vzniká nová spotrebiteľská stredná trieda a impériá používajú nové technológie. Titanov indického priemyslu – Mukesha Ambaniho, Shiva Nadara alebo Gautama Adaniho – by sme mohli prirovnať k vtedajšiemu Rockefellerovi, Carnegiemu či Vanderbildovi.

Za úspechom transformácie indickej ekonomiky stojí ešte jeden muž – premiér Narendra Modi. Ten začal svoje prvé funkčné obdobie ako predseda vlády v roku 2014, keď bola India desiatou najväčšou ekonomikou sveta. V nasledujúcich siedmich rokoch vzrástla o 40 % a z veľkých ekonomík sa lepšie darilo iba Číne s 53 % za rovnaké obdobie. Tohtoročný očakávaný rast indického HDP o 8 % bude podľa MMF najvyšší spomedzi veľkých krajín.

58831

Za týmito číslami sa však skrývajú vzostupy aj pády a tiež horká kontroverzia. Modi bol zvolený na platforme „minimálna vláda, maximálna správa“. Počas svojej desaťročnej vlády však dokázal, že to nie je úplne tak. Odklon od demokratických hodnôt, zatváranie opozičných lídrov, zmeny v súdnictve a politika mierená voči moslimskej menšine znepokojujú pozorovateľov v krajine aj mimo nej. Práve tieto negatíva sú jedným z dôvodov, prečo je výkon Indie obdivovaný menej, než by mohol byť.

Reformy premiéra Modiho

Modiho realistický prístup k veciam však z ekonomického pohľadu priniesol svoje ovocie. Je známy vyjadrením, že druhá najlepšia násilne implementovaná politika je lepšia ako nepoškvrnené plány, ktoré sa nikdy neuskutočnia. Jeho reformy stoja na štyroch pilieroch, ktoré podporia rast aj v nasledujúcich desaťročiach – vytvorenie jednotného národného trhu, expanzia priemyslu a presun dodávateľských reťazcov z Číny, pokračujúce zameranie sa na informačné technológie a podpora obrovskej pracovnej sily, ktorej využitie naplno ešte len príde.

Zjednotenie a infraštruktúra

Prvým a najdôležitejším pilierom nového modelu rastu Indie je vznik jednotného národného trhu, na ktorom stále viac firiem a spotrebiteľov využíva moderný finančný systém. Ten rýchlo nahrádza regionálne trhy a neformálne podniky využívajúce najmä finančnú hotovosť, ktoré pred piatimi rokmi v Indii predstavovali dve pätiny produkcie a 87 % pracovných miest. Veľká časť reforiem a investícií, ktoré sú základom tejto zmeny, predchádzala Modimu, no on ich urýchlil.

68363

Rovnako tak vzrástla aj kľúčová infraštruktúra. Národná diaľničná sieť je oproti roku 2014 o viac ako 50 % dlhšia, pričom využíva digitálny mýtny systém, aby sa predišlo kolónam. Počet cestujúcich vo vnútroštátnej leteckej doprave sa zdvojnásobil, objemy leteckej prepravy vzrástli o 44 %. Existuje trikrát viac staníc mobilných telefónov, ktoré podporujú 783 miliónov používateľov. Súkromné kapitálové spoločnosti na Wall Street súťažia o vytvorenie siete skladov po celej Indii.

Miliarda pracovníkov

Pokiaľ ide o veľkosť populácie, India tento rok pravdepodobne predbehla Čínu a stala sa najľudnatejšou krajinou sveta s 1,42 miliardami obyvateľov (na oficiálne čísla si budeme musieť počkať, keďže sčítanie obyvateľstva sa koná každých 10 rokov). To poskytuje dodatočné výhody prostredníctvom úspor z rozsahu pri poskytovaní verejných statkov.

Ak sa napríklad buduje rýchlostná cesta, čím väčší je počet obyvateľov v komunitách, ktoré ju obklopujú, tým nižšie sú náklady na obyvateľa a na ich pripojenie k nej. To isté platí pre železničné a letecké spojenie, elektrinu a vodovodnú sieť. Keď sa táto infraštruktúra zavedie do jednej dediny, dodatočné náklady na jej rozšírenie do ďalších blízkych dedín sú malé.

India má tiež obrovské výhody mladej a veľkej populácie. Tá sa v nasledujúcich rokoch premietne do relatívne väčšej pracovnej sily a následne do vyššej produkcie na obyvateľa. Okrem toho, vzhľadom na to, že mladí majú tendenciu sporiť si na starobu, zatiaľ čo starí míňajú viac ako sporia, mladšia populácia sa tiež premieta do vyšších úspor, a teda vyšších investícií. Vyššie investície priamo zvyšujú výkon a nepriamo uľahčujú prijatie novej technológie.

Podarí sa to?

India tak má všetky predpoklady na to, aby naplnila predpovede a do roku 2100 sa stala druhou najväčšou ekonomikou na svete. Či sa jej to podarí, ukáže čas. Potenciálnym rizikom môže byť najmä zmena politického systému. Ak by Modi nevyhral najbližšie voľby, je otázne, či by jeho nástupca pokračoval v rovnakej ekonomickej politike. Rovnako tak otáznou môže byť aj skutočná sila novej generácie, ktorá síce v predikciách bude rásť rýchlym tempom, ale jej zaradenie sa na trh práce môže byť pomalšie.

logo
Prečítajte si tiež:
21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Priložte, kliknite a plaťte – priepasť medzi digitálnymi platbami a hotovosťou sa zväčšuje

Používanie digitálnych platieb je už niekoľko rokov stále na vzostupe. Inak to nebolo ani vlani, keď ich počet vo svete stúpal, kým počet ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle a stavebníctve sú stále v mínuse

Tržby vo februári tohto roku rástli v troch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie v informáciách a komunikácii. Na ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpajú, približujú sa k minuloročným maximám

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku neprestali rásť ani po veľkonočných sviatkoch. Už niekoľko týždňov za sebou ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú vo všetkých odvetviach, v niektorých však klesá zamestnanosť

Nominálne mzdy na Slovensku rastú naprieč všetkými odvetviami. Dvojciferným tempom sa zvyšujú v troch z nich. Reálny rast miezd zaznamenalo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay