Spotreba plynu v krajinách EÚ sa znížila o 19 %, Slovensko o „svoj pokles“ ešte musí zabojovať
Spotreba zemného plynu v krajinách Európskej únie od augusta 2022 do januára 2023 klesla v porovnaní s priemernou spotrebou plynu za rovnaké mesiace v rokoch 2017 až 2021 o 19,3 %. Je to viac, ako vyžaduje nariadenie Rady EÚ o 15-percentnom znížení dopytu po plyne v členských krajinách Únie.

Foto: Shutterstock
Európske štatistiky vs. slovenská realita
Podľa najčerstvejších dát Európskeho štatistického úradu Eurostat najviac klesla spotreba plynu vo Fínsku (–57,3 %), Litve (–47,9 %) a Švédsku (–40,2 %). Podľa týchto údajov dve krajiny – Malta a Slovensko, neznížili svoju spotrebu plynu, naopak, zvýšili ju. V prípade Malty ide o nárast +13 % a Slovenska +4 %.
V tejto súvislosti reagovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), ktoré upozornilo na nesprávnosť dát uvádzaných Eurostatom. „MH SR, Správa štátnych hmotných rezerv SR a Štatistický úrad SR identifikovali nezrovnalosti v údajoch súvisiacich s výškou objemu skladovaného plynu na území SR v podzemných zásobníkoch, vykazovanou účastníkmi trhu s plynom, ktoré boli v minulosti reportované Eurostatu,“ píše vo svojej správe rezort hospodárstva.
Aj preto tieto tri subjekty nanovo zanalyzovali všetky dáta, ktoré vstupujú do výpočtu spotreby plynu podľa metodiky Eurostatu, a vyšlo im, že len za január 2023 došlo na Slovensku k 23,1-percentnému zníženiu spotreby plynu v porovnaní s priemerom za posledných päť predchádzajúcich rokov.
Slovensko bude žiadať korekciu údajov Eurostatu
„V súčasnosti prebieha proces revízie historických dát pre roky 2017 – 2021 a komunikácia s Eurostatom o korekcii štatistiky za predošlé roky. Až po tejto korekcii bude možné dáta zverejnené Eurostatom považovať za skutočný odraz zníženia spotreby plynu dosiahnutého na Slovensku,“ konštatuje Ministerstvo hospodárstva SR.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet