Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Spojené štáty len nedávno odvrátili default. Čo by sa stalo, ak by zbankrotovali?

Ján Sípos Ekonomika Poslať

USA aj svetová ekonomika si vydýchli. Americký Senát schválil zákon o pozastavení platnosti dlhového stropu Spojených štátov. Prezident Joe Biden toto hlasovanie označil za „veľké víťazstvo amerického ľudu“. Nie div, veď bez tohto kroku by federálna vláda prestala byť schopná splácať svoje záväzky. Keďže problém dlhového stropu v skutočnosti nebol vyriešený, len odložený do roku 2025, pozreli sme sa na to, aký scenár by mohol alebo môže nastať v USA, ak by k defaultu predsa len došlo.

Problém dlhového stropu nebol vyriešený, len odložený

Foto: Shutterstock

Čo nebolo, mohlo byť

Do platobnej neschopnosti sa Spojené štáty zatiaľ ešte nikdy nedostali, to však neznamená, že si médiá a experti nekladú otázku: Čo by sa stalo, ak by sa takýto čierny scenár naplnil. Americké médiá sa netaja, že táto alternatíva bola tento rok v hre reálnejšie než v tých predchádzajúcich. Svedčí o tom aj titulok analýzy: Nepredstaviteľná eventualita sa stáva až príliš predstaviteľnou

Americká ústava zveruje zákonodarnú moc Kongresu a tento politický orgán si rokmi prisvojil až metafyzickú schopnosť premeniť úplne nepredstaviteľnú možnosť na tvrdú realitu. Ak by totiž Kongres nezvýšil americký dlhový strop včas, mohol krajinu priviesť k prvej platobnej neschopnosti v modernej histórii. Na stole by tak bol kolaps na burzách, nárast nezamestnanosti a panika v celom svetovom hospodárstve.

Krajina síce už v minulosti čelila takejto hrozbe, no momentálne sú americkí politici rozhádanejší ako počas predchádzajúcich patových situácií.

82272

Náhradný plán

Ministerstvo financií v spolupráci s Federálnym rezervným systémom malo v talóne náhradný plán, ak by Kongres limit dlhu nezvýšil. Mechanizmus známy ako „prioritizácia platieb“ by zabránil platobnej neschopnosti tým, že by sa platili úroky z dlhopisov a ešte viac by sa znížili ostatné záväzky.

Uprednostňovanie držiteľov dlhopisov pred dôchodcami a vojakmi by však bolo nielen pomerne nepríjemné, no najmä by sa mohlo ukázať ako neudržateľné. Okrem toho neexistuje žiadna záruka, že by investori takejto nefunkčnej vláde dôverovali. S každým ďalším dňom by sa tak americké zlyhanie stávalo čoraz vážnejším rizikom.

Default mohol priniesť krátku alebo dlhšiu krízu

Hoci dôsledky oboch by boli fatálne, tá druhá by bola oveľa horšia. V každom prípade by FED musel zohrať kľúčovú úlohu pri zmierňovaní následkov. Potrebné je však uvedomiť si, že táto kľúčová úloha by spočívala v obmedzovaní škôd. Bolesť a otrasy by pocítil každý jeden trh a každé jedno hospodárstvo po celom svete, bez ohľadu na kroky americkej centrálnej banky.

Trh so štátnymi dlhopismi v ruinách

Amerika je domovom najväčšieho trhu so štátnymi dlhopismi na svete. S 25 biliónmi dolárov vo verejných dlhopisoch tvorí približne tretinu celkového svetového objemu. Štátne dlhopisy sa považujú za najvyššie bezrizikové aktívum, ktoré ponúka zaručený výnos pre správcov podnikovej hotovosti, zahraničné vlády a veľkých aj malých investorov, a za základ pre oceňovanie iných finančných nástrojov.

Sú tiež základom každodenných peňažných tokov. Krátkodobé „repo“ úvery v Amerike, ktorých hodnota dosahuje približne 4 bilióny dolárov denne, a ktoré sú životodarnou silou pre globálne finančné trhy, sa vo veľkej miere uskutočňujú prostredníctvom štátnych dlhopisov ako zábezpeky. Celá táto infraštruktúra by bola v prípade neschválenia dlhového stropu spochybnená.

FED by sa zachoval v duchu účel svätí prostriedky

Na začiatok by FED pristupoval k cenným papierom v stave zlyhania podobne ako k bežným cenným papierom, pričom by ich akceptoval ako zábezpeku za pôžičky centrálnej banky, a prípadne by ich aj priamo kúpil. FED by v podstate nahradil znehodnotený dlh dobrým dlhom, pričom by vychádzal z predpokladu, že vláda bude splácať zlyhané cenné papiere len s určitým oneskorením. Hoci šéf FED-u Jerome Powell v roku 2013 označil takéto kroky za „odporné“, zároveň povedal, že by ich „za určitých okolností“ akceptoval.

Naháňanie chvosta

Reakcia FED-u by vytvorila paradox. Pokiaľ by sa jeho opatreniam podarilo stabilizovať trhy, znížili by potrebu kompromisu zo strany politikov. Okrem toho by fungovanie finančného systému založeného sčasti na zlyhaných cenných papieroch predstavovalo výzvu.

Systém vyrovnania pre štátne pokladničné poukážky Fedwire je naprogramovaný tak, aby zmenky po uplynutí dátumu splatnosti zmizli. Ministerstvo financií uviedlo, že zasiahne, aby predĺžilo ich prevádzkovú splatnosť a zabezpečilo ich prevoditeľnosť.

Je však ľahké predstaviť si, že tento druh nefunkčného systému sa nakoniec zrúti. Investori by prinajmenšom požadovali vyššie úroky ako kompenzáciu za riziko, čo by viedlo k sprísneniu úverových podmienok na globálnych trhoch.

Mimoriadne opatrenia a drastické šetrenie

Nech už by sa tento proces skončil akokoľvek, Amerika by sa ocitla v podmienkach extrémnych fiškálnych úspor. Vláda by si nemohla požičať viac peňazí, čo by znamenalo, že by musela znížiť výdavky o rozdiel medzi súčasnými daňovými príjmami a výdavkami. Podľa analytikov z think tanku Brookings Institution by to zo dňa na deň znamenalo zníženie výdavkov o približne 25 %. Spoločnosť Moody's Analytics odhaduje, že bezprostredne po vyhlásení platobnej neschopnosti by sa americká ekonomika zmenšila o takmer 1 % a miera nezamestnanosti by sa zvýšila z 3,4 % na 5 %, čím by bez práce zostalo približne 1,5 milióna ľudí.

Dlhšie trvanie, drastickejšie čísla  

Dlhšie trvajúca platobná neschopnosť by bola nebezpečnejšia. Mark Zandi z agentúry Moody's pre NYT takýto scenár nazýva „potenciálnym plachtovým momentom“, čím odkazuje na jeseň 2008, keď Kongres spočiatku neschválil program na záchranu bánk, čo spôsobilo krach na svetových trhoch.

Pokračujúce nezvyšovanie dlhového stropu aj po tom, ako by došlo k platobnej neschopnosti, by mohlo mať podobný vplyv. Rada ekonomických poradcov Bieleho domu odhaduje, že v prvých mesiacoch by sa akciový trh prepadol o 45 %.

Agentúra Moody's tipuje, že trh by klesol približne o 20 % a nezamestnanosť by sa zvýšila o päť percentuálnych bodov, čo by znamenalo, že o prácu by prišlo približne 8 miliónov Američanov. Vláda, ktorú obmedzuje dlhový strop, by nebola schopná reagovať na pokles fiškálnymi stimulmi, čo by viedlo k prehĺbeniu recesie.

Lavína zníženia úverových ratingov

K týmto problémom by sa pridalo zníženie úverových ratingov. V roku 2011, počas predchádzajúceho sporu o dlhový strop, agentúra Standard & Poor's znížila rating USA o jeden stupeň. Pri platobnej neschopnosti by boli ratingové agentúry pod obrovským tlakom, aby urobili to isté. To by mohlo viesť k nepríjemnej reťazovej reakcii.

Zníženie ratingu by sa dotklo aj inštitúcií podporovaných americkou vládou, vrátane Fannie Mae, ktorá je kľúčovým zdrojom hypotekárneho financovania, čo by sa prejavilo vo vyšších úrokových sadzbách hypoték a podkopalo by dôležitý sektor nehnuteľností. Výnosy podnikových dlhopisov by prudko vzrástli, pretože investori by sa snažili získať hotovosť. Banky by obmedzili poskytovanie úverov a po krajine by sa rozšírila panika.

logo
Prečítajte si tiež:
9.12.2023 Redakcia FinReport

Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb

Regulačný úrad finančného trhu v Spojenom kráľovstve Financial Conduct Authority (FCA), a nielen on, varuje pred narastajúcimi finančnými ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Každý siedmy Slovák sa pred Vianocami plánuje zadlžiť

Vianočné sviatky sú silným lákadlom pre zvýšenie osobných výdavkov, často aj nad rámec vlastných finančných možností. Tento rok sa ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Poslanci schválili daňový bonus pre ľudí, ktorí nevládzu splácať hypotéky

Parlament v zrýchlenom legislatívnom konaní schválil pomoc ľuďom, ktorí v tomto roku nezvládajú uhrádzať zvýšené splátky svojich ...

8.12.2023 Miloslava Némová

Prvá univerzita ruší bakalárske práce, dôvodom je umelá inteligencia. Pridajú sa ďalšie?

Zatiaľ jedna vysoká škola v Českej republike pristúpila k zrušeniu bakalárskych prác. Dôvodom tohto rozhodnutia je, že študenti často ...

8.12.2023 Redakcia FinReport

Zlacňovanie benzínu sa spomaľuje, u nafty sa úplne zastavilo

Pohonné látky na Slovensku počas uplynulých týždňov zlacňovali. V tom poslednom sa však situácia začala postupne meniť, znižovanie cien ...

8.12.2023 Roland Régely

Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby

Slovenské banky zvyknú na prelome rokov meniť výšku poplatkov a nevyhneme sa tomu ani teraz. Už dnes je isté, že od 1. januára 2024 zmenia ...

7.12.2023 Zuzana Fryč

Ako sa mení vzdelávanie finančných agentov, aby prinášalo konkurenčnú výhodu

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) nedávno sprístupnila na vzdelávanie a prípravu na odborné skúšky finančných agentov nový ...

7.12.2023 Robert Juriš

Bytová výstavba je v hlbokom útlme, počet dokončených bytov sa znížil takmer o štvrtinu

Vrchol tohtoročnej stavebnej sezóny priniesol hlboký prepad stavebných aktivít. Počet vydaných stavebných povolení aj vykonaných ...

7.12.2023 Robert Juriš

Záujem o platenie hotovosťou klesá, no fyzické peniaze tu s nami zostanú aj naďalej

Mať peňaženku plnú papierových bankoviek či dokonca kovových mincí dnes už nie je také populárne ako v nedávnej minulosti. Platenie ...

6.12.2023 Redakcia FinReport

Vláda rozhodla: Energie v budúcom roku nezdražejú, z rozpočtu vyčlení 1,25 miliardy eur

Ceny elektriny, tepla a plynu by aj v nasledujúcom roku mali zostať nezmenené. Vláda rozhodla o tom, že rozdiel v cene pri náraste vstupov ...

5.12.2023 Redakcia FinReport

Slovenská ekonomika si udržala medziročný rast na úrovni 1,1 %

Hrubý domáci produkt na Slovensku sa v treťom štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,1 %. Vyššie hospodárske výkony aj naďalej ...

4.12.2023 Dominik Horváth

Hrozí svetovej ekonomike po ére globalizácie postupná deglobalizácia?

Svetová ekonomika v roku 2023 čelí novým a zreteľným známkam deglobalizácie. Pandémia koronavírusu, vojna na Ukrajine a obchodná vojna ...

4.12.2023 Redakcia FinReport

Každý tretí nezamestnaný na Slovensku dosiaľ nikde nepracoval

Vývoj počtu ľudí bez práce v treťom štvrťroku tohto roku potvrdil vyše dva roky trvajúci pozitívny trend poklesu hodnôt ukazovateľov ...

1.12.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok na Slovensku klesajú už štvrtý týždeň za sebou

Pohonné látky predávané na Slovensku upravujú svoje cenovky smerom nadol. Znižovanie už nie je dramatické ako pred dvomi týždňami, no v ...

30.11.2023 Redakcia FinReport

Ceny trhových služieb na Slovensku naďalej rastú

Ceny trhových služieb v treťom štvrťroku tohto roku boli medziročne vyššie o 14,1 %. Tempo ich rastu sa však zmiernilo, pretože v ...

30.11.2023 Robert Juriš

Inflácia eurozóny sa blíži k 2-percentnému cieľu, Slovensko ju má na úrovni 6,9 %

Inflácia v eurozóne klesla z 2,9 % na 2,4 %. Konštatuje to vo svojom rýchlom odhade Európsky štatistický úrad Eurostat. Jej pokles bol síce ...

30.11.2023 Robert Juriš

Nehnuteľnosti od leta mierne zdraželi, stále sú však lacnejšie ako vlani

Nehnuteľnosti určené na bývanie v treťom štvrťroku tohto roku v porovnaní s letom mierne zdraželi. Kupujúci však za domy a byty platili ...

29.11.2023 Redakcia FinReport

Dôvera podnikateľov aj spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa zlepšuje

Ekonomická nálada na Slovensku sa postupne zlepšuje. Rastie najmä vďaka optimizmu podnikateľov v službách, priemysle a dokonca aj u ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay