Slovenský trh práce: Aké zmeny môžeme očakávať v roku 2023?
Hlavnou témou na trhu práce v roku 2023 je získanie a udržanie si kvalifikovaných zamestnancov. Odborníci totiž predpovedajú zvýšený nárast fluktuácie v spoločnostiach pod vplyvom aktuálnej ekonomickej situácie na Slovensku, ktorá je poznamenaná najmä rastúcou infláciou a energetickou krízou. Čo čaká zamestnávateľov a uchádzačov o prácu v roku 2023?
Foto: Shutterstock
Z otca na syna – to už v súčasnosti neplatí
„Firmy sa dnes snažia získať najmä kvalifikovaných uchádzačov s technickým vzdelaním, ktorých je na Slovensku nedostatok. Už niekoľko rokov majú zamestnávatelia problém nájsť pracovnú silu aj do výrobných spoločností. Na Slovensku je ťažké obsadiť kvalifikované pozície, ako sú lekári, zubári, vytratil sa záujem aj o učiteľské povolanie,“ konštatuje Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Podľa nej nedostatok nových kandidátov hlási aj gastrosegment, pretože ľudia, ktorí stratili prácu počas pandémie koronavírusu, sa už do gastra vrátiť nechceli. Rovnako sú na tom povolania, ktoré vyžadujú manuálnu prácu. Tá nevonia ani dnešnej mladej generácii, ktorá vstupuje na pracovný trh. Kedysi sa remeslo tradovalo z otca na syna, čo je dnes už minulosťou. Slabý záujem je o odevníctvo, poľnohospodárstvo, manuálnu prácu.
Rozhodovacím faktorom je benefitový program
Zamestnávatelia v snahe získať nových zamestnancov a udržať si tých aktuálnych siahajú po rozličných formách finančných aj nefinančných benefitov. Home office sa stáva štandardom, naopak, veľkým lákadlom začínajú byť nástupné bonusy a odmeny za odporúčanie zamestnanca. Pribúdajú predovšetkým rôzne vernostné bonusy a odmeny vo forme benefitov.
Predovšetkým korporáty majú v obľube cafeteriu benefitov, ktorá funguje na princípe voľby zamestnanca v rámci stanoveného limitu. Najväčšou výhodou je možnosť výberu práve tých výhod, ktoré pre zamestnanca predstavujú najväčšiu pridanú hodnotu. Podľa zákona môže benefitný rozpočet čerpať nielen samotný zamestnanec, ale aj jeho najbližší rodinní príslušníci.
Centrá zdieľaných služieb a dohľadové centrá
Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a nevyhnutnosť znižovania prevádzkových nákladov v dôsledku energetickej krízy vedie tiež k zvýšenej potrebe automatizácie vo viacerých odvetviach pracovného trhu.
Firmy dnes investujú najmä do automatizácie administratívnych procesov, ktoré dokážu procesy nielen zefektívniť, ale aj optimalizovať chod celej spoločnosti. Do popredia sa tak dostávajú centrá zdieľaných služieb. V oblasti bezpečnosti zase zohrávajú významnú rolu dohľadové centrá.
Uberáme sa cestou digitalizácie
Ďalším fenoménom doby je digitalizácia, ktorá sa začiatkom tohto roku prejavila napríklad na zmene využívania stravných lístkov. Papierové „gastráče“ sa stávajú minulosťou a nahradia ich gastrokarty. Digitalizácia sa intenzívnejšie prejaví aj v oblasti zdravotníctva, ako riešenie nedostatku personálu v nemocniciach aj samotných lekárov. A na digitalizácii vybraných tlačív pracuje aj Sociálna poisťovňa.