Hľadaj

Slovensko zaostáva v obnoviteľných zdrojoch energie

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Obnoviteľné zdroje energie (OZE) dominovali v roku 2023 v Európskej únii pri výrobe takzvanej zelenej elektrickej energie s podielom takmer 45 %. Podľa predbežných údajov Eurostatu prekonali jadro aj fosílne palivá. Na Slovensku tento trend zatiaľ nie je aktuálny, pretože podiel obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny predstavoval vlani len 23,2 %. V našom článku sme sa pozreli na to, do akej miery sa obnoviteľné zdroje energie využívajú pri výrobe elektriny popri jadre a fosílnych palivách, akú rolu hrá výroba energie z odpadu, ako je na tom Slovensko v porovnaní s EÚ a aký je náš potenciál vo využívaní OZE.

Obnoviteľné zdroje energie - fotovoltika, bimasy, geotermálna, slnečná a veterná energia

Foto: Shutterstock

V centre záujmu sú obnoviteľné zdroje energií

Vojna na Ukrajine zosilnila tlak na energetickú sebestačnosť EÚ. Na zníženie závislosti od dovozu ruských energií preferuje Európska komisia vyššie využitie obnoviteľných zdrojov energie. Cieľ pre rok 2030, ktorý je súčasťou balíka reformných opatrení Fit for 55, stanovuje minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii na úrovni 42,5 %. Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutná transformácia energetického systému vo všetkých krajinách EÚ.

Obnoviteľné zdroje energií (OZE) je nefosílny zdroj energie, ktorého energetický potenciál sa trvalo obnovuje prírodnými procesmi alebo činnosťou ľudí. Ide napríklad o vodnú, veternú, slnečnú a geotermálnu energiu, ale aj o energiu z biomasy či bioplynu.

92026

OZE sú teda alternatívou k fosílnym palivám, ktorá prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov, diverzifikácii dodávok energie a obmedzovaniu závislosti od trhov s fosílnymi palivami, najmä s ropou a plynom. Spolu s prírodnými zdrojmi OZE sa v štatistikách uvádza a do výpočtov zahŕňa aj nerecyklovateľný odpad. Odpad je tak považovaný za čiastočný obnoviteľný zdroj energie.

Obnoviteľné zdroje v EÚ hrajú prím

Eurostat na konci prvého polroka 2024 upozornil na údaje o využívaní obnoviteľných zdrojov energie, jadra či fosílnych palív pri výrobe elektriny v EÚ za rok 2023. Zelená elektrina historicky po prvýkrát dominovala s podielom 44,7 %, a za sebou nechala elektrinu z atómových elektrární (22,8 %) či z fosílnych palív (35,2 %).

Slovensko vo využívaní OZE za Úniou zaostáva. Podľa údajov SAPI v Slovenskej republike dominovali v roku 2023 v oblasti výroby elektriny predovšetkým jadrové zdroje s podielom 62,1 %, nasledovali obnoviteľné zdroje (23,2 %) a fosílne palivá (14,7 %).

Spomedzi obnoviteľných zdrojov pri výrobe elektriny dominujú vodná energia (s podielom 71 %), fotovoltika (23 %) a bioenergia vrátane bioplynu (6 %). Veternej energie máme na Slovensku inštalovanej aktuálne iba 3 MW. Geotermálnu energiu na Slovensku výrobu elektriny nevyužívame vôbec.

„V sektore fotovoltiky sme v roku 2023 zaznamenali pomerne výrazný nárast inštalovanej kapacity, ktorý je spôsobený predovšetkým záujmom zo strany firiem, ktoré motivuje potreba energetickej transformácie. V tragickom stave je však veterná energetika, kde nám už 20 rokov nepribudla žiadna nová veterná elektráreň. Geotermálna energia sa zatiaľ na výrobu elektriny nevyužíva, a to napriek slušnému potenciálu a záujmu investorov,“ skonštatoval riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Potenciál zelenej energie je vyšší, ako jej súčasné využívanie

Na ceste k uhlíkovej neutralite pri znižovaní emisií by sme mali v roku 2030 mať inštalovaných takmer 9-tisíc MW zdrojov OZE. V súčasnosti máme len 40 % z týchto zdrojov. V analýze SAPI sú porovnané plány a scenáre rozvoja všetkých relevantných typov obnoviteľných zdrojov energie.

87794

Sú v nej sledované a porovnané ciele v aktualizovanej verzii Národného energetického a klimatického plánu (NECP) z augusta 2023, odhadovaný vývoj trhu na základe doterajších dát a rovnako aj ciele, ktoré je potrebné naplniť pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Analýza tak prináša zaujímavé údaje o potenciáli, respektíve nevyhnutnosti inštalovaného výkonu jednotlivých technológií OZE do roku 2030, ak chce Slovensko byť na ceste k uhlíkovej neutralite v roku 2050.

Kým sa v roku 2023 vyrábala na Slovensku elektrina celkovo na úrovni 3,6-tisíc MW zo zdrojov OZE, v roku 2030 by už mohlo ísť o takmer 9-tisíc MW. Pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050 bude potrebné mať až 25,8-tisíc inštalovaných MW zdrojov elektriny z OZE. Aby sme dokázali naplniť klimatické ciele, mali by sme pridať najmä v rozvoji veterných elektrární a fotovoltiky. U týchto zdrojov bude potrebné niekoľkonásobné navýšenie kapacity oproti súčasnému stavu. Pozornosť by sa však mala venovať aj väčšiemu využívaniu geotermálnej energie.

Čo bráni Slovensku rýchlejšie napĺňať ambície pri využívaní OZE?

Pri realizácii projektov zameraných na OZE nie je ani tak problémom nedostatok finančných zdrojov (či už súkromných, alebo verejných), ale systémové bariéry. Preto odborníci v tejto oblasti apelujú na potrebu odstrániť bariéry rozvoja a zrýchliť zapájanie nových obnoviteľných zdrojov. Tomu by mali pomôcť predovšetkým zjednodušenie a zefektívnenie povoľovacích konaní, úprava zastaranej legislatívy, funkčné podporné mechanizmy a programové výzvy či implementácia ďalších nástrojov na podporu OZE pripravené pre členské krajiny EÚ. Slovensku však chýba pri ich aplikácii pružnosť. Aj v dôsledku toho rozvoj OZE u nás stagnuje.

Geotermálnu energiu na výrobu elektriny zatiaľ nevyužívame

Jedným z OZE, ktorý na Slovensku nedokážeme naplno využiť, je geotermálna energia, tzv. energia zo zeme. Energetický potenciál geotermálnych vôd bol na Slovensku stanovený na 6 716 MWt, pričom dnes z neho využívame len zhruba 1 %, a aj to iba na výrobu tepla.

Pri efektívnom využívaní geotermálnej energie by sme mohli takýmto teplom, a v niektorých prípadoch aj elektrinou, zásobovať desiatky tisíc slovenských domácností. Napríklad v oblastiach okolo Žiaru nad Hronom, Prešova či Košíc sa nachádzajú ložiská geotermálnej energie, ktoré majú potenciál nielen na výrobu tepla (ako v Galante či vo Veľkom Mederi), ale aj elektrickej energie,“ vysvetľuje odborník na geotermálnu energiu a projektový manažér PW Energy Michal Mašek. Slovensko má podľa dát SAPI potenciál vyrábať 31 MW elektrickej energie z geotermálnej energie v roku 2030 a 300 MW v roku 2050.

Aké sú výhody geotermálnej energie?

  • Geotermálna energia je k dispozícii 24 hodín denne bez výrazných výkyvov – je to tzv. base load (základný zdroj).
  • Považuje sa za jeden z najspoľahlivejších zdrojov z pohľadu elektrizačnej sústavy, ako aj dodávok energie.
  • Energia zo zeme je zároveň ohľaduplná k životnému prostrediu.
  • Vyznačuje sa minimálnymi prevádzkovými nákladmi.
  • Ide nielen o miestny, bezpečný a čistý zdroj, ale aj o cenovo dlhodobo stabilný energetický zdroj, ktorý nie je závislý od vývoja na komoditných trhoch či geopolitického vývoja.
  • Realizácia projektu geotermálnej elektrárne či výhrevne prináša benefity pre obyvateľov a vytvára podmienky na celkový ekonomický rast regiónu.
  • Prispieva k zvýšeniu energetickej bezpečnosti krajiny.

Z nerecyklovateľného odpadu by mohlo byť teplo

Ďalšou z možností, ako diverzifikovať energetický mix a odbremeniť Slovensko od neekologického skládkovania, je premena nerecyklovateľného komunálneho odpadu na elektrinu a teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO). Jedno priemerne veľké ZEVO dokáže ročne zhodnotiť 100-tisíc ton nerecyklovateľného komunálneho odpadu. Takéto zariadenie dokáže ročne vyrobiť a dodať do siete 49-tisíc MWh elektrickej energie, čo je množstvo, ktoré spotrebuje približne 16-tisíc slovenských domácností.

87977

Miera skládkovania v roku 2023 dosiahla 39 %, čomu zodpovedalo viac ako 1 milión ton komunálneho odpadu. Iba približne 8 % komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach ZEVO.

„Nerecyklovateľný komunálny odpad je jedným z najlacnejších zdrojov energie. Na Slovensku však ním plytváme. Na neekologických skládkach ho každoročne končí viac ako jeden milión ton, čo za posledných 20 rokov predstavuje 25 miliónov ton odpadu, teda potenciálneho energetického zdroja.

Výhody energie z odpadu už dávno pochopili vyspelé krajiny EÚ, ako Rakúsko, Nemecko, severské ekonomiky či krajiny Beneluxu. Pri nakladaní s odpadom využívajú mix recyklácie a energetického zhodnotenia odpadu. V ich prípade iba zanedbateľný podiel odpadu končí každoročne na skládkach,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) Ján Chovanec.

Podľa prognózy Bielej knihy odpadového hospodárstva SR, za ktorou stojí kolektív odborníkov ZOP, by celkové množstvo nerecyklovateľného odpadu (najmä komunálneho, ale i priemyselného) vhodného na energetické zhodnotenie mohlo v roku 2035 predstavovať minimálne 1,25 milióna ton. Na Slovensku máme aktuálne dve zariadenia ZEVO v Bratislave a v Košiciach, ktoré sú však pre potreby krajiny nepostačujúce. „Na Slovensku existuje priestor pre výstavbu minimálne piatich zariadení ZEVO, ktoré dokážu byť naplno vyťažené vďaka odpadu z regiónu, kde stoja,“ dodáva J. Chovanec.

logo
Prečítajte si tiež:
14.12.2024 Redakcia FinReport

Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce

Umelú inteligenciu (AI) aspoň čiastočne dnes využíva väčšina e-shopov na trhu. Mnohí prevádzkovatelia si to ani nemusia uvedomovať, no ...

14.12.2024 Redakcia FinReport

Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov

Kryptomeny vo všeobecnosti vlastní dvakrát viac slovenských mužov ako žien, no miera záujmu o investovanie do krypta je medzi mužmi a ženami ...

13.12.2024 Robert Juriš

365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu začali na sklonku tohto roku súperiť, ktorá príde s výhodnejšou ponukou hypotekárnych úverov. ...

13.12.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných hmôt sa po prechodnom zdražení opäť znižujú

Uplynulé týždne na trhu s pohonnými hmotami poznačilo ich zdražovanie. Počas niekoľkých posledných dní však vodiči mohli pozorovať ...

13.12.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku je stále nad úrovňou 3 %, príčinou sú najmä drahé potraviny

Rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb na Slovensku sa aj v novembri 2024 dostal cez trojpercentnú hranicu. Podľa spresňujúcich údajov ...

13.12.2024 Mário Špilberger

Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné

Spomínate si na časy, keď sme na cinknutie očakávaných peňazí na svojom účte čakali aj tri dni? Dnes už prevod peňazí medzi niektorými ...

13.12.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom

Sociálna poisťovňa bude povinná pravidelne zasielať poistencom dôchodkovú prognózu obsahujúcu informácie o ich budúcich dôchodkoch. ...

12.12.2024 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka opäť znižovala svoje úrokové sadzby

Európska centrálna banka podľa očakávania opäť znížila svoje kľúčové úrokové sadzby. Napriek tomu, že sa jej dlhodobo nedarí ...

12.12.2024 Roland Régely

Najviac finančných sprostredkovateľov pribudlo v oblasti dôchodkového zabezpečenia

Počet podriadených finančných sprostredkovateľov na Slovensku rástol aj tento rok. Podľa údajov Národnej banky Slovenska má v decembri 2024 ...

10.12.2024 Robert Juriš

Na Slovensku sa postavilo o štvrtinu menej bytov ako pred rokom

Výstavba nových bytov na Slovensku sa prepadáva a čísla sú čoraz nepriaznivejšie. V treťom štvrťroku tohto roku sa začalo stavať o 22,5 ...

10.12.2024 Redakcia FinReport

Priemyselná produkcia pokračuje v raste najmä vďaka výrobe automobilov

Priemyselná produkcia na Slovensku rastie. V októbri 2024 sa jej podarilo byť v pluse už štvrtý mesiac za sebou. K tomuto trendu prispela ...

9.12.2024 Redakcia FinReport

Export aj import Slovenska dosahujú rekordné čísla

Slovenský export aj import v októbri 2024 prekročili hranicu 10 miliárd eur. Bolo to najviac v tomto roku a druhá najvyššia úroveň od roku ...

9.12.2024 Robert Juriš

Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom

Slovensku sa na sklonku tohto roku podarilo potvrdiť svoj predchádzajúci rating, ktorý získalo od popredných svetových agentúr – Standard & ...

8.12.2024 Redakcia FinReport

Cena kávy stúpne o 10 až 30 %, a môžu za to nielen klimatické zmeny

Kávičkárov čaká náročný rok 2025. Základná surovina na prípravu osviežujúceho nápoja totiž zdražie a bude stáť toľko ako nikdy ...

5.12.2024 Robert Juriš

Demografia a jej vplyv na sociálny systém a budúce dôchodky na Slovensku

Na Slovensku aj vo všetkých ostatných krajinách Európskej únie sa výrazne mení štruktúra obyvateľstva. Rodí sa menej detí, klesá počet ...

4.12.2024 Martin Jamnický

Ľahko sa povie spotrebiteľovi, že tovar je potrebné reklamovať. Ale u koho, kde a ako?

Pokazený výrobok je v mnohých prípadoch možné reklamovať. Nie vždy je však jasné, na koho sa s reklamáciou obrátiť. Možností je totiž ...

4.12.2024 Redakcia FinReport

Štátny porovnávač cien potravín má začať fungovať v polovici roku 2025

Poslanci parlamentu schválili vytvorenie štátneho webu na porovnávanie cien potravín v obchodoch. Inšpirácia pre jeho vznik pochádza zo ...

3.12.2024 Robert Juriš

Daň z finančných transakcií: Koho sa bude týkať a koho nie?

Poslanci parlamentu v októbri tohto roku schválili nové dane z finančných transakcií, ktoré začnú platiť od apríla nasledujúceho roka. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay