Slovensko zaostáva v digitalizácii firiem, používaní dát aj cloudu
Slovenské firmy v porovnaní s podnikmi z iných európskych krajín len veľmi málo využívajú digitálne technológie. Zaostávajú najmä v používaní dát a cloudu. Slovenská republika sa v porovnaní s európskymi krajinami za ostatné dva roky prepadla o päť miest na 23. priečku.

Foto: shutterstock
Nepriaznivá situácia Slovenska v oblasti digitalizácie podnikov vyplýva zo štúdie DESI (Digital Economy and Society Index), ktorú každoročne vydáva Európska komisia.
Zlepšujeme sa len o málo a veľmi pomaly
Ukazovateľ digitalizácie firiem, ktorý odzrkadľuje využívanie softvéru pre elektronickú výmenu a „zdieľanie“ informácií, sociálnych médií, analytiky a cloudu, narástol na Slovensku od roku 2016 z 18 bodov na aktuálnych 19,9 bodu. Pre porovnanie, skóre Českej republiky za rovnaké obdobie narástlo z 15,1 bodu na 21,5 bodu, čiže o 42 %.
Pomalé tempo digitalizácie firiem sa premietlo aj do celkového porovnania krajín. Slovensku patrí v digitalizácii podnikov spomedzi európskej dvadsaťosmičky 23. priečka. Ešte v roku 2018 sme boli na 18. mieste, pred Českou republikou.
„Štúdia Európskej komisie ukazuje, že podniky na Slovensku naďalej najviac využívajú základné informačné systémy a mierny posun vidno v oblasti sociálnych sietí. Znepokojivá je však stagnácia vo využívaní dátových analýz, ktorým sa podľa prieskumu komisie venuje necelá desatina slovenských firiem,“ hovorí country sales director softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS Richard Kraus.
Bez dátovej analytiky si znižujeme konkurencieschopnosť
Pre porovnanie, v krajinách, ako sú Holandsko, Belgicko či Írsko, využíva v biznise dátovú analytiku dvojnásobne viac podnikov ako na Slovensku. Spoločnosť SAS upozorňuje, že takéto zaostávanie podkopáva konkurenčnú schopnosť slovenských firiem, a tým aj celej ekonomiky.
„Analytika pomáha firmám robiť cielenejší marketing, a tým zlepšovať predaj, identifikovať podvody v bankovníctve či poisťovníctve, alebo zlepšovať kvalitu výroby a optimalizovať procesy v priemysle. Firmy, ktoré dáta nevyužívajú, sa preto pripravujú o potenciál zlepšiť konkurencieschopnosť, alebo získať konkurenčnú výhodu,“ konštatuje ďalej R. Kraus.
Práca s dátami je súčasťou digitálnej transformácie
Slovenské firmy zaostávajú aj vo využívaní cloudu. Kým napríklad vo Fínsku odoberá IT kapacity zo vzdialených dátových centier polovica a vo viacerých škandinávskych krajinách vyše dve pätiny firiem, na Slovensku sa na cloudové služby spolieha menej ako 15 % podnikov.
Európska komisia upozorňuje, že zhromažďovanie a analyzovanie dát je nevyhnutnou súčasťou digitálnej transformácie, bez ktorej firmy nedokážu robiť inovácie v oblastiach, ako sú internet vecí, strojové učenie, umelá inteligencia či robotika.
„Rastúci význam dát podčiarkuje aj prognóza Európskej komisie, podľa ktorej sa má počet dátových špecialistov v EÚ do piatich rokov takmer zdvojnásobiť, a dátová ekonomika má mať na celkovom HDP Európskej únie podiel 5,8 %,“ uzatvára R. Kraus.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení