Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny
Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, Bulharsko a Grécko.

Foto: Shutterstock
Okolité krajiny bohatnú rýchlejšie
Index prospretity Slovenska, ktorý opäť pripravili analytici Slovenskej sporiteľne, potvrdil stagnáciu našej krajiny. Zlatou dekádou slovenskej ekonomiky boli roky 2000 až 2010, keď sme sa k priemeru EÚ priblížili o 25 percentuálnych bodov. „Z našich susedov sa darí dobiehať priemer najmä Maďarsku a Poľsku. Slovensko v praxi nie je chudobnejšie, len okolité krajiny bohatnú rýchlejšie,“ konštatujú bankoví analytici.
Jeden z faktorov, ktorý výrazne brzdí našu krajinu, je chýbajúca vízia. „Nestagnujeme len v Indexe prosperity, ale stagnujeme ekonomicky v podstate už viac ako dekádu. Ak to chceme zmeniť, potrebujeme najmä víziu. Potrebujeme sa zhodnúť, ako má prosperujúce Slovensko v budúcnosti vyzerať,“ povedal CEO Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.
Podľa neho skúsenosti z vyspelých krajín ukazujú, že úspešnou cestou môže byť spolupráca všetkých dôležitých strán – vlády, súkromného a mimovládneho sektora – ktoré sa spoločne dohodnú a pripravia riešenia. Také, ktoré sa nebudú roky meniť, aby sme zachovali ich kontinuitu a predvídateľnosť práva pre ľudí a firmy.
Klesá pracovná sila aj digitálne zručnosti
Najväčšími výzvami pre Slovensko do budúcnosti sú pokles pracovnej sily, technologický pokrok a vláda práva spolu s udržateľnosťou verejných financií. Už v roku 2035 bude podľa analytikov naša ekonomicky aktívna populácia menšia o 7 %, a ľudí vo veku 65+ bude o pätinu viac.
Navyše len polovica Slovákov má základné digitálne zručnosti a stagnuje u nás aj robotizácia. Nehrnú sa k nám ani cudzinci, pretože napríklad takzvaných modrých kariet pre vzdelaných a vysokokvalifikovaných pracovníkov sme udelili 20-krát menej ako v Česku.
Pomôcť by nám mohla práve spomenutá robotizácia. Napríklad v spracovateľskom priemysle sme od roku 2016 dokázali zvýšiť počet robotov o 16 %, no v susednom Česku bol nárast 87-percentný, svetový priemer narástol o viac ako 100 % a Čína samotná o takmer 500 %.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu