Slovensko je podľa Indexu prosperity až na 23. mieste spomedzi krajín EÚ
Slovensko sa z pohľadu svojej prosperity v rámci krajín Európskej únie nachádza až na 23. mieste. Žijeme v preľudnených domácnostiach, produkujeme množstvo komunálneho odpadu, sme viac chorí, žijeme kratšie, no zároveň sme šťastnejší, a rozdiel medzi bohatými a chudobnými máme najnižší z celej EÚ.
Foto: Unsplash
Viac zlých správ ako tých dobrých
Slovensko je z pohľadu prosperity spomedzi krajín Európskej únie až na 23. mieste. Za nami sa nachádzajú už len Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Grécko. Zaostávame vo väčšine ukazovateľov, pričom štvrté najhoršie miesto v rámci Únie máme aj v oblasti školstva, a priemer ekonomiky EÚ sme dokázali dobehnúť len na 80 %.
Zlou správou je tiež, že žijeme kratšie a v zdraví len 57 rokov, čo je o 5 rokov menej ako v Česku a o 13 rokov menej ako vo Švédsku.
Potešujúce je len to, že sme šťastnejší ako pred siedmimi rokmi a šťastnejší sme aj ako naši susedia – Maďari a Poliaci. Celosvetovo sme na 29. mieste, pritom ešte v roku 2016 sme boli 45. Dobrou správou je tiež, že rozdiely medzi bohatými a chudobnými z pohľadu príjmu sú u nás najmenšie z celej EÚ.
Viac sa vzdelávať aj investovať
„Skončili sme zle kvôli tomu, že Slovensko za posledných 10 rokov urobilo len veľmi málo štrukturálnych reforiem. Výrazne sme sa posunuli v ekonomickej úrovni a v bohatstve po roku 2004, keď sme vstúpili do Európskej únie. Vtedy k nám prišiel veľký transfer technológií, firmy raketovo naštartovali produkciu. No tieto zdroje nám už došli a posledných 10 rokov už nebohatneme tak rýchlo ako predtým,“ vysvetľuje hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Podľa nej na to, aby sme sa zlepšili, bude potrebné naštartovať výraznejšie zmeny. Na strane štátu, ale aj na strane firiem, domácností či jednotlivcov. „Potrebné je viac investovať, viac sa vzdelávať, viac sa zaujímať o svoj zdravotný stav. Ako ekonomika by sme sa mali posunúť k produkcii s vyššou pridanou hodnotou. Bude užitočné viac prepájať verejný a súkromný sektor,“ pokračuje odborníčka.
Kedy naštartujeme ekonomický rast
Hlavným motorom zlešpovania prosperity má byť ekonomický rast. „Ten je úplne kľúčový pre zvyšovanie životnej úrovne. Neexistuje žiadna iná politika, ktorá by bola schopná zdvojnásobiť životnú úroveň počas jednej generácie. Analýzy dlhodobého rastu jednoznačne ukazujú, že takmer polovica rastu ekonomiky je ovplyvnená inováciami, štvrtina vzdelávaním a 15 % správnou alokáciou talentov,“ povedal hlavný ekonóm Českej sporiteľne David Navrátil.
Ako uviedol ďalej, ukazuje sa, že najlepšie spoločenské a ekonomické zmeny dosiahneme len vtedy, ak budú vláda a biznis spolupracovať. „Je preto potrebné vybudovať konsenzus medzi verejným a súkromným sektorom a spolupracovať na politikách a štandardoch, ktoré zaistia posun k spravodlivejšej, bezpečnejšej a prosperujúcej spoločnosti,“ dodal na záver.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 3.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral