Slovensko chce ťažiť z digitálnej ekonomiky, vláda sa sústredí na rok 2030
Slovákov ohrozuje automatizácia a robotizácia, no je aj príležitosťou. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas medzinárodnej konferencie Jarná Itapa zdôraznil, že automatizácia ohrozuje 40 % pracovných miest na Slovensku. Vláda v máji schválila stratégiu digitálnej transformácie s výhľadom do roku 2030.
Foto: Itapa
Digitálna transformácia Slovenska
Slovensko sa sústreďuje na projekt digitálnej transformácie. V podstate to znamená, že štát chce omnoho viac služieb poskytovať elektronicky Je však otázne, čo táto transformácia prinesie. Slovensko uvažuje v horizonte do roku 2030. Vláda SR schválila 7. mája tohto roku dokument Stratégie digitálnej transformácie Slovenska.
„Hlavnou víziou našej národnej stratégie je urobiť zo Slovenska do roku 2030 modernú krajinu s inovačným a ekologickým priemyslom, ktorá bude schopná ťažiť z digitálnej ekonomiky založenej práve na dátach," hovorí Richard Raši, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. Slovensko by podľa neho malo smerovať k digitálnemu humanizmu. Podľa Rašiho je dôležité, aby na vrchole technologickej pyramídy bol človek.
Vicepremiér upozornil, že Slovensko je jednou z prvých krajín, ktorá podobnú stratégiu má. Tento dokument identifikuje viacero oblastí, ktoré bude musieť Slovensko v nasledujúcich rokoch riešiť. Medzi tieto oblasti okrem iných patrí využitie umelej inteligencie, digitálne inovačné huby, aktivity smerujúce k rozvoju digitálnych zručností.
Slovensko sa pri tvorbe digitálnej transformácie inšpirovalo vyspelými krajinami ako sú Francúzsko, Fínsko, Veľká Británia či Singapur.
Na príprave dokumentu sa podieľala aj IT Asociácia Slovenska (ITAS). „Sme presvedčení, že aj vďaka nášmu príspevku sa podarilo dospieť k zásadným obsahovým zlepšeniam materiálu. Všetkým nám záleží na tom, aby sme do budúcnosti dokázali nastaviť vhodné podmienky na rozvoj digitálneho priemyslu na Slovensku. Vítame, že v texte sú identifikované viaceré technologické výzvy, ktorým bude Slovensko čeliť v najbližšom období – využitie umelej inteligencie, digitálne inovačné huby či high-performance computing. Rovnako je nesmierne dôležité, že v materiáli je veľká pozornosť venovaná aj rozvoju digitálnych zručností a kompetencií,“ uviedol prvý viceprezident ITAS Mário Lelovský.
Táto stratégia by mala vydržať naprieč niekoľkými vládnymi garnitúrami. „Napĺňanie stratégie presahuje niekoľko volebných období, som preto presvedčený, že digitálna transformácia našej krajiny sa musí stať jedným z najdôležitejších politických cieľov. Bez ohľadu na to, kto sedí vo vláde. Dúfam, že politici si uvedomujú dôležitosť tejto témy, aby napĺňanie Stratégie neostalo len na papieri,“ hovorí prezident ITAS Emil Fitoš.
„Môžeme sa donekonečna umárať a plakať nad rozliatym mliekom a vyčíslovať koľko peňazí sme už do IT naliali, ale ja si myslím že to nemá žiadny zmysel. Treba sa pozrieť na to, čo sa v uplynulom období podarilo, nie je toho málo. Na hlavných rezortoch máme vybudované robustné agendové systémy a centrálne komponenty, základné registere, pomaly sa štátne IT presúva do centrálneho úložiska, spustili sme stovky elektronických služieb pre občanov. Ukázalo sa, že tieto investície už vrátili štátu a občanom svoju hodnotu v úsporách času a peňazí a to nad očakávania,“ hovorí Jaroslav Kmeť generálny riaditeľ Sekcie informačných technológií verejnej správy v rámci Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu.
Štát dlhodobo čelí kritike za to, ako míňa prostriedky, ktoré smerovali do informatizácie verejnej správy. Nie je presne známe, koľko štát doposiaľ presne minul na informatizáciu verejnej správy, najčastejšie sa hovorí o jednej miliarde eur. Raši počas konferencie Jarná Itapa zdôraznil, že približne rovnakú sumu už štát zo zavedených služieb získal. Pol miliardy sa podľa neho vrátilo občanom a pol miliardy štátu.
Podpora inteligentných miest
Pod vplyvom digitálnej transformácie čakajú významné zmeny aj mestá a obce. Do života ich obyvateľov zasiahnu najmä smart technológie.Vláda SR prostredníctvom podpredsedu Richarda Rašiho podpísala na konferencii Itapa s Európskou investičnou bankou (EIB) dohodu o spolupráci v oblasti Smart Cities, teda v oblasti moderných inteligentných riešení pre mestá a obce.
„Myslím, že nie je potrebné zdôrazňovať, že samosprávy ako kľúčovú prekážku pri zavádzaní inovácií vnímajú nedostatok finančných zdrojov. Som rád, že spoluprácou s EIB im otvárame túto možnosť, "skonštatoval vicepremíér Raši. EIB zastupoval Vazil Hudák, viceprezident EIB. „Teším sa spolupráci so Slovenskom, pretože život ľudí sa odohráva najmä v bezprostrednom okolí a podpora smart riešení im môže toto okolie reálne zlepšovať," povedal pri podpise dohody viceprezident EIB Vazil Hudák.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka