Slovensko bude musieť do roku 2030 znížiť emisie skleníkových plynov o 22,7 %
Po prvýkrát sa od všetkých krajín Európskej únie (EÚ) vyžaduje, aby znížili emisie skleníkových plynov o 10 až 50 %, a to do roku 2030. V prípade Slovenska je to o 22,7 %. Nariaďuje mu to opatrenie Európskeho parlamentu, ktorý schválil trojicu právnych predpisov klimatického balíka Fit for 55. Jedným z efektívnych riešení môže byť spätné získavanie tepla, vďaka ktorému je možné znížiť emisie a spotrebu paliva napríklad pri vykurovaní budov alebo v automobiloch.

Foto: Shutterstock
Európa ako neutrálny kontinent
Európsky parlament schválil trojicu právnych predpisov klimatického balíčka Fit for 55, ktorého cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 a do roku 2050 vytvoriť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent na svete. Tieto predpisy sprísňujú nároky na členské štáty EÚ v súvislosti s emisiami v odvetviach, ktoré neboli zahrnuté v systéme emisných kvót.
Slovensko tak musí do roku 2030 znížiť svoje emisie o 22,7 % z cestnej dopravy, vykurovania budov, poľnohospodárstva, malých priemyslových prevádzok a nakladaním s odpadmi. Ďalšie opatrenia sa týkajú posilnenia schopnosti krajiny pohlcovať uhlíkové emisie a revízie trhu s emisnými povolenkami.
Účinný spôsob, ako znížiť emisie CO2
V súčasnosti je čoraz dôležitejší rozvoj moderných technológií, ktoré smerujú nielen k zníženiu emisií CO2, ale taktiež k zníženiu nákladov a zlepšeniu efektivity priemyslových procesov alebo modernizácii vykurovacích systémov.
Jedným z efektívnych riešení, v prípade ktorého je nezanedbateľná nielen ekológia, ale aj ekonomické hľadisko, je proces spätného získavania tepla zo spalín (heat recovery system). Ten zahŕňa zachytávanie a opätovné využívanie tepla, ktoré by sa za normálnych okolností pri priemyslových procesoch alebo v budovách stratilo.
„Strata energie zo spalín alebo iného tepelného procesu je zvyčajne okolo 15 až 20 %. So systémom spätného získavania tepla od exodraftu môže byť obnovených až 80 % tepla. Inak povedané, existuje tu potenciál zníženia spotreby paliva o 12 až 16 % a na redukciu emisií CO2,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti Almeva Pavel Ulrich. Niektoré priemyslové systémy dokonca umožňujú zo zachyteného tepla vyrábať elektrinu, čo ďalej znižuje potrebu externých zdrojov.
Potenciál nižšej spotreby je aj v doprave
Spätné získavanie tepla je technológia, ktorá sa dá využiť vo viacerých priemyslových odvetviach. Dôležitá je v oblasti vzduchotechniky a v systémoch odpadových vôd. Najväčšie využitie má tam, kde sa produkuje veľké množstvo odpadového tepla. A to napríklad pri spracovaní kovov alebo plechov, v lakovniach a automobilkách alebo v potravinárskom a nápojovom priemysle, ako sú napríklad pekárne, pivovary a liehovary, mliekarne či pražiarne kávy.
Napríklad v automobilovom priemysle môže byť vďaka tejto technológii ďalej využité odpadové teplo z motora, výfukového systému alebo brzdových sústav. Vďaka tomu sa môže výrazne znížiť spotreba paliva až o 5 % a emisie CO2 až o 3 %. Štúdia publikovaná v časopise Energies v roku 2020, ktorá sa zaoberá využívaním technológie heat recovery v dieselových motoroch, dokonca uvádza, že využívanie tohto systému môže znížiť spotrebu paliva a emisie CO2 aj o viac než 5 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru