Slovenská ekonomika v roku 2019
Na začiatku nového roka vždy prichádza obdobie bilancovania a hodnotenia toho, aké úspechy či neúspechy naša ekonomika dosiahla v tom predošlom. V minulých rokoch ťažila z toho, že sa darilo našim ekonomickým zahraničným partnerom. Zdá sa, že v tomto roku to bude presne naopak. Slovenská ekonomika začína doplácať na svoju veľkú otvorenosť a orientáciu na export. Spomalenie ekonomík v zahraničí si vyberá svoju daň a prelieva sa aj k nám.

Foto: shutterstock
Rast HDP sa spomalil
Rast hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska sa v roku 2019 výraznejšie spomalil. Tvrdé dáta hovoria o tom, že HDP v roku 2018 rástlo medziročne o 4,0 %, pričom rast v roku 2019 podľa prvého odhadu NBS bol definovaný na úrovni 2,3 %. Napriek udržateľnej domácej spotrebe na solídnych úrovniach, za miernym prepadom rastu HDP možno hľadať najmä slabnúci zahraničný dopyt a ochladzovanie v sektore priemyslu. Tým, že značná časť nášho priemyslu je orientovaná na export, kľúčom k úspechu týchto firiem je dopyt zo zahraničia. Ten sa však v poslednom roku znížil, a to pocítila aj naša ekonomika.
Priemysel chladne ako prvý
„Slovensko je ekonomikou so silnou orientáciou na priemyselnú výrobu. Priemyselná produkcia sa na HDP našej krajiny podieľa až takmer štvrtinovým podielom. Jej rast za prvých desať mesiacov 2019 spomalil a bol evidovaný na úrovni 1,6 %,“ píše sa v analýze Wood & Company. Tieto čísla sa objavujú aj v tlačovej správe NBS, ktorá hodnotí situáciu v priemysle nasledovne: „Pretrvávanie negatívneho vývoja priemyselnej výroby v ekonomike eurozóny má potenciál ďalej zhoršovať situáciu v slovenskom priemysle.“
Inflácia nateraz stabilná
Rast cenovej hladiny v slovenskom hospodárstve bol v roku 2019 na úrovni 2,7 %, čo je o 0,2 % viac ako v roku 2018. Medziročne tak evidujeme zrýchlenie rastu cien, a to najmä z dôvodu zvyšovania mzdových nákladov, ktoré sa premieta do koncovej ceny tovarov a služieb. Rast cien ovplyvňujú aj vyššie ceny vstupných komodít, ktoré ovplyvňujú celkovú cenu tovarov a služieb.
„Pod tohtoročné zdražovanie sa podpísali predovšetkým vyššie ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá, a to v priemere o 4,0 %. Infláciu smerom nahor potiahli aj potraviny a nealkoholické nápoje s nárastom cien o 3,9 %. Pričom v prípade potravín bol rýchlejší rast evidovaný najmä v druhom polroku 2019, keď sa pohyboval až okolo úrovne 5 %,“ konštatuje analytička Eva Sadovská z Wood & Company.
Platy rástli solídnym tempom
Nominálne mzdy v roku 2019 rástli tempom na úrovni 7,7 %, čo po očistení o infláciu (2,7 %) znamená nárast o 5,0 % ročne. Slováci si tak medziročne zo svojej mzdy mohli dovoliť viac tovarov a služieb, ako to bolo v roku 2018. Treba však dodať, že rast platov nie je proporčne rozdelený medzi všetky sektory ekonomiky. Najmä slabnúci priemysel zaznamenal nižšiu dynamiku rastu miezd. Pod celkový rast miezd sa podpísali aj vládne opatrenia, konkrétne rast miezd v štátnej správe a rast minimálnej mzdy. NBS očakáva, že dynamika rastu miezd sa v ďalších rokoch spomalí a napätie na trhu práce sa zmierni.
Nezamestnanosť na historickom minime
Nezamestnanosť v roku 2019 poklesla na svoje historické minimá. V novembri bola miera evidovanej nezamestnanosti v národnom hospodárstve na úrovni 4,92 %. Oproti rovnakému mesiacu v roku 2018 je to zlepšenie o 0,34 %. Trh práce je tak pomerne silno utiahnutý a slovenská ekonomika sa dostáva na úrovne prirodzenej nezamestnanosti. Značnú časť tvoria dlhodobo nezamestnaní a taktiež štrukturálna nezamestnanosť, ktorá je dlhodobejším a pretrvávajúcim problémom v niektorých sektoroch. Tento stav, keď je v krajine nízka nezamestnanosť, prispieval počas roka aj k rastu mzdových nákladov. Zamestnávatelia museli doslova „bojovať“ o zamestnancov aj za pomoci ponúkania vyšších miezd.
Najslabší z krajín V4
V porovnaní s okolitými krajinami Slovenská republika v tomto roku výraznejšie zaostáva. Rast HDP na Slovensku je pomalší už od roku 2016, najmä v porovnaní s Maďarskom a Poľskom. Česi nás v raste HDP predbehli až v roku 2019. NBS vníma naše nevýhody najmä v slabšom domácom dopyte, predovšetkým v oblasti spotreby domácností a investícií. Taktiež poukazuje na pomalší rast miezd a maloobchodu. No a v roku 2019 náš pomalší rast HDP oproti ostatným trom krajinám spôsobil hlavne nižší export do zahraničia a s tým súvisiaca priemyselná produkcia.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Otvorila som a zamkla koncentračný tábor Auschwitz, hovorí po 75 rokoch Edita Grosmanová
- 2.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 3.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 4.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 5.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice