Slováci nakupujú viac ako vlani. Rastúca inflácia však zmení ich nákupné správanie
Maloobchodní predajcovia evidovali po skončení tohtoročného leta zrýchlenie medziročného rastu tržieb. Hyper- a supermarkety zaznamenali najlepší výsledok v tomto roku, pričom ich tržby vzrástli nad 6 %. Tempo rasu bolo dynamickejšie aj v zásielkovom predaji. Napriek optimistickým číslam v nasledujúcom roku sa rast zasekne.
Foto: Shutterstock
Nakupujeme intenzívnejšie, no nie nadlho
Tržby v maloobchode rástli v septembri 2024 rýchlejším tempom ako v predchádzajúcich mesiacoch, keď sa medziročne zvýšili o 4,3 %. Pozitívny výsledok celého odvetvia najvýraznejšie podporil zásielkový predaj s viac ako tretinovým medziročným nárastom tržieb. Tržby navýšili aj podielovo najvýznamnejšie hyper- a supermarkety, a to o 6,1 %.
Priaznivý výsledok zaznamenali tiež špecializované predajne, napríklad obuvi, textilu, drogérie či lekárne s rastom tržieb o 4,4 %. Z podielovo menších zložiek dvojciferne narástli tržby špecializovaného predaja potravín, nápojov a tabaku a tiež najmenšej zložke, ktorou je predaj v stánkoch a na trhoch.
Naopak, v porovnaní s minulým rokom Štatistický úrad SR naďalej eviduje pokles tržieb predaja pohonných hmôt. Tržby klesli aj špecializovaným predajniam tovaru pre kultúru a rekreáciu – kníhkupectvám, športovým potrebám a hračkárstvam, a to o 5 %.
Vyššia inflácia spomalí nakupovanie aj ekonomiku
„Tržby v maloobchode sa vrátili k svižnému medziročnému rastu. Predpokladáme, že v druhej polovici tohto roka bude spotreba domácností pomáhať aj slovenskej ekonomike, ktorá by v tomto roku mohla medziročne narásť o viac než 2 %,“ myslí si analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Podľa jeho slov však výraznejšie „ochladenie spotreby“ môže nastať už v nasledujúcom roku, keď by mohla stúpnuť nanajvýš o 1 %. Za hlavnú príčinu tohto spomalenia označil očakávaný nárast inflácie na Slovensku, ktorý bude brzdiť rast reálnych miezd a tvorbu úspor, a teda bude mať zásadný vplyv na nákupné správanie sa Slovákov.
„Aj preto budú domácnosti opätovne pristupovať k istému obmedzovaniu svojich reálnych nákupov. Nehovoríme však, že by nakupovali menej, skôr že nebudú nakupovať až o toľko viac, ako by mohli bez zvýšenej inflácie,“ pokračuje analytik s tým, že medziročný rast slovenskej ekonomiky by tak v roku 2025 mohol dosiahnuť úroveň 2 %, čo je o pol percentuálneho bodu menej, než sa pôvodne očakávalo.
Dôležitým faktorom bude aj zvyšovanie DPH
Blížiaci sa pokles spotrebiteľskej dôvery domácností v súvislosti s predpokladaným budúcoročným spomalením slovenskej ekonomiky očakáva aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ten sa podľa jeho slov prejaví aj v klesajúcej spotrebe.
Upozornil tiež na to, že očakávané zvýšenie sadzby DPH by mohlo dočasne pôsobiť proti tomuto trendu a presúvať časť spotreby z úvodu budúceho roka ešte na koniec tohto roka. „Čím má tovar vyššiu cenovku, tým je motivácia presunu spotreby vyššia. Predpokladáme preto, že najvýraznejšie by sa tento efekt mohol prejaviť pri autách či elektronike,“ dodáva analytik.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor