Slováci ľúbia bývať vo vlastnom, no každý druhý žije v trojgeneračnej domácnosti
O Slovákoch je známe, že radi bývajú vo vlastnom. Z prieskumu Európskeho štatistického úradu Eurostat vyplýva, že je to naozaj pravda. A dokonca aj v európskom meradle. Až 9 z 10 Slovákov totiž býva v byte alebo rodinnom dome, ktorý vlastní. Po obyvateľoch Maďarska a Rumunska je to najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie (EÚ).

Foto:StockSnap
Podľa štatistík Eurostatu, približne 70 % obyvateľov EÚ býva vo vlastnom a asi tretina si bývanie prenajíma.
Kúpe nehnuteľnosti priala zmena režimu a výhodné hypotéky
„Aktuálna situácia s vysokým počtom vlastníkov nehnuteľností súvisí s tým, že mnoho Slovákov prišlo za výhodných podmienok k družstevným bytom, ktoré sa vo veľkom skupovali po páde komunizmu. V tom čase sa cena trojizbového bytu pohybovala na úrovni od 40 do 70-tisíc korún,“ hovorí analytička spoločnosti FinGo.sk Lenka Buchláková.
Pod narastajúci počet vlastnených nehnuteľností sa podpisuje aj obdobie nízkych úrokových sadzieb hypoték. „Na Slovensku vlastní viac ľudí domy ako byty, v pomere 52 % k 48 %. Väčšina našincov žije v rodinných domoch na dedine a v satelitných mestách,“ dopĺňa L. Buchláková.
Na Slovensku chýba kultúra nájomného bývania
V podnájme však žije len 9 % Slovákov. Po Rumunsku (4,2 %) a Maďarsku (8,3 %) je to tretí najnižší podiel v rámci EÚ. „Na Slovensku do značnej miery absentuje kultúra nájomného bývania. Aj preto je nájomných bytov málo, a preto sú ťažko dostupné,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Podľa neho, uprednostňovanie vlastníctva oproti nájomnému bývaniu vplýva napríklad aj na mobilitu pracovnej sily, ktorá je potom menej ochotná sťahovať sa za prácou do iného regiónu či krajiny. „To by mohlo znamenať napríklad tiež to, že človek neuplatní svoj potenciál v plnom rozsahu, čím utrpí aj ekonomika ako celok,“ pokračuje M. Horňák.
Úplne iná situácia je v Nemecku. Podiel nájomníkov a vlastníkov nehnuteľností je tam takmer rovnaký. Až 49 % obyvateľov tu tvoria nájomníci. Nasledujú Rakúsko (45 %) a Dánsko (39 %).
Našim špecifikom sú trojgeneračné domácnosti
Na Slovensku síce máme viac vlastníkov ako nájomcov nehnuteľností, ale zároveň u nás funguje oveľa viac viacgeneračných domácností ako v krajinách západnej Európy. Podľa posledného sčítania obyvateľstva z roku 2011 sú až dve tretiny slovenských domácností zložené z troch generácií, teda rodičov a manželského páru s dieťaťom alebo deťmi.
Na Slovensku majú trojgeneračné rodiny najvyššie zastúpenie zo všetkých domácností, a to na úrovni 60 %. Aj druhým najviac zastúpeným typom rozšírenej rodiny je trojgeneračné spolužitie slobodného rodiča s jeho rodičom či rodičmi a dieťaťom alebo deťmi. Takéto rodiny majú štvrtinové zastúpenie v krajine.
Íri preferujú bývanie v domoch, Lotyši zase v bytoch
V EÚ žije 53 % obyvateľov v domoch, zatiaľ čo 46 % býva v bytoch, a jedno percento ľudí žije v iných ubytovacích zariadeniach, ako sú napríklad hausbóty. Najvyšší podiel obyvateľstva žijúceho v dome zaznamenalo Írsko (92 %), nasledované Chorvátskom a Belgickom (obe krajiny 78 %) a Holandskom (75 %).
Čo sa týka bývania v bytoch, najvyšší podiel je v Lotyšsku (66 %), Španielsku (65 %), Estónsku (61 %) a Grécku (59 %). V mestách žije 72 % obyvateľov EÚ v bytoch a 28 % v domoch. V predmestiach sa rozdiel zmenšuje a, naopak, na vidieku žije až 82 % obyvateľstva v domoch a iba 18 % v bytoch.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
- 2.Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
- 3.INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
- 4.Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
- 5.TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu