Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Septembrová inflácia na Slovensku vystúpila na 14,2 %, no jej rast sa postupne spomaľuje

Robert Juriš Ekonomika
SK
EN
Poslať

Štatistický úrad SR opäť po dvoch týždňov od zverejnenia odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat skorigoval a upresnil jeho dáta. Kým Eurostat na prelome septembra a októbra tvrdil, že medziročný nárast cien tovarov a služieb na Slovensku v septembri 2022 dosiahol 13,6 %, domáci štatistický úrad vypočítal, že inflácia v krajine je ešte o niečo vyššia a zastavila sa až na úrovni 14,2 %.

image

Foto: Shutterstock

Inflácia rastie od januára 2021

Spotrebiteľské ceny na Slovensku rastú už 20 mesiacov za sebou. Od marca 2022 stúpajú dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny a náklady na bývanie vrátane energií sú medziročne rekordne drahé.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v septembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,9 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Štatisti však upozorňujú na to, že od apríla tohto roku registrujú mierne spomaľovanie rastu cien tovarov aj služieb.

Drahé – drahé – drahé

Ceny sa zvýšili vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch spotrebného koša. Celkovo až polovica z nich dosiahla medziročný rast vyšší ako 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali najmä extrémne vysoké ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Potraviny boli drahšie o 24,1 % a nealkoholické nápoje o 14,9 %. Ceny chleba a obilnín stúpli o 27,1 %, mlieka, syrov a vajec o 26,4 %, mäsa o 25 %, zeleniny o 14,3 %, ovocia o 11,6 % a olejov a tukov až o 58,4 %.

Druhý najvýraznejší vplyv na vysokú infláciu malo zvýšenie cien bývania a energií o 16,6 %. Rast cien energií zo začiatku tohto roka ovplyvnili aj o 33,6 % drahšie pevné palivá. Zvýšili sa tiež ceny za dodávky vody o 4,4 % a náklady na údržbu a opravy obydlia o 19,9 %. Imputované nájomné zostalo na augustovej úrovni 19,4 %.

doprave boli ceny vyššie o 14,9 %. V septembri stúpli aj ceny vzdelávania o 5 %, najmä stredoškolského vzdelávania a v jazykových školách. V zdravotníctve vzrástli ceny o 6,1 %, najmä zdravotníckych služieb a farmaceutických výrobkov.

Dôchodcovia pociťujú infláciu viac ako zamestnanci

Index spotrebiteľských cien sa v septembri 2022 medziročne zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 13,9 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 14,7 % a v domácnostiach dôchodcov o 15,7 %. „Pri septembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 14,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 14,6 % a čistá inflácia hodnotu 11,9 %,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

ECB zápasí s vysokými cenami

Čo robí proti zvyšovaniu inflácie Európska centrálna banka (ECB)? V septembri 2022 rozhodla o zvýšení všetkých troch kľúčových úrokových sadzieb o 0,75 percentuálnych bodov. Jej základná úroková sadzba sa tak vyšvihla na súčasných 1,25 %, hoci pred tohtoročným letom bola ešte na nule.   

Rada guvernérov ECB zároveň vyslovila predpoklad, že v priebehu nasledujúcich svojich zasadnutí bude v zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať s cieľom tlmiť dopyt a chrániť ekonomiku eurozóny pred rizikom trvalého nárastu inflačných očakávaní. Jej cieľom je znížiť súčasnú 10-percentnú infláciu v eurozóne späť na želanú hranicu 2 %.

Dva scenáre vývinu inflácie

Podľa predikcie ECB by tohtoročná inflácia v krajinách eurozóny mala dosiahnuť v priemere 8,1 %. Od nasledujúceho roku by však už mala začať klesať. V roku 2023 očakávajú pokles na priemerných 5,5 % a v roku na 2,3 %, teda blízko dlhodobého cieľa centrálnej banky.

Predikcie pre Slovensko však predpokladajú, že to nemusí byť až také jednoduché. Podľa slov guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra by pri pesimistickejšom scenári priemerná inflácia v tomto roku mala dosiahnuť 18 % s kulmináciou až na úrovni 22 %. Pri optimistickejšom scenári by priemerná tohoročná inflácia mala dosiahnuť 14 % s vrcholom na úrovni 17 %. V oboch prípadoch by však dvojciferná inflácia mala zostať na Slovensku aj v nasledujúcom roku s poklesom až v roku 2024.

Česko a Poľsko začali s vyčkávacou taktikou

V susedných krajinách, ktoré platia vlastnou menou, a teda nie sú členmi eurozóny, je ekonomická situácia ešte zložitejšia. Centrálne banky Poľska, Maďarska aj Česka na rozdiel od Európskej centrálnej banky začali zvyšovať kľúčové úrokové sadzby už na sklonku minulého roku. Urobili tak vo viere, že sprísnením monetárnej politiky dokážu zastaviť prudko rastúcu infláciu.

Výsledkom je, že so svojimi kľúčovými úrokovými sadzbami sa dostali na relatívne vysoké úrovne skôr, ako k tomuto kroku vôbec pristúpili ECB či americký FED. Napriek tomu je inflácia v týchto krajinách vyššia ako priemer Európskej únie. V Česku v septembri 2022 vystúpila na 18 % a v Poľsku na 17,2 %. Aj to je dôvod, prečo tieto krajiny postupne menia svoju jastrabiu stratégiu na vyčkávaciu taktiku.

Analytici očakávajú, že kľúčové sadzby v Česku sa nateraz zastavia na úrovni 7 % a v Poľsku na 6,75 %. V prípade Maďarska existuje predpoklad, že do konca roka zvýši svoju kľúčovú sadzbu, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 13 %, ešte o niekoľko percentuálnych bodov. Príčinou je, že inflácia v tejto krajine sa už dostala cez hranicu 20 %, pričom za posledný mesiac stúpla o 4,5 %. 

Zrejme ani USA sa nevyhne recesii

Americký rezervný systém FED postupne zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu už na 3,25 %. Výsledkom je silná pozícia americkej ekonomiky na trhu, pričom americký dolár je v súčasnosti pri 8,2-percentnej inflácii, pričom pred mesiacom bola na takmer identickej úrovni 8,3 %, najsilnejší za posledné dve desaťročia. Už viac ako mesiac je dokonca silnejší ako euro a pri súčasnej výkonnosti britskej ekonomiky je reálny predpoklad, že predstihne aj britskú libru.

Na druhej strane protiinflačné kroky centrálnych bánk v kombinácii s energetickou krízou môžu spôsobiť, že ekonomika eurozóny aj Spojených štátov môžu upadnúť do recesie. Analytici tvrdia, že Európa sa kvôli svojej energetickej zraniteľnosti už prakticky nemôže recesii vyhnúť, a že USA ju budú nasledovať. A to a napriek tomu, že ďalší predpoklad pre vznik ekonomickej recesie, v podobe vysokej nezamestnanosti, zatiaľ nie je splnený. Naopak, nezamestnanosť sa momentálne drží na historických minimách.

Turecko bojuje s vysokými cenami po svojom

Zrejme najvyššia inflácia v európskom priestore je v Turecku. V septembri dosiahla svoje 24-ročné maximum na úrovni 83,4 %. K jej rastu prispievajú rozhodnutia miestnej centrálnej banky, ktorá napriek vysokej inflácii a slabému kurzu domácej meny znižuje kľúčové úrokové sadzby. V septembri 2022 znížila základný úrok o jeden percentuálny bod na 12 %. Postupuje teda opačne, ako iné centrálne banky, ktoré sa vysokú infláciu snažia zmierniť zvyšovaním úrokov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.12.2022 Redakcia FinReport

Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov

Nová štúdia od spoločnosti Juniper Research uvádza, že globálna transakčná hodnota trhu platieb B2B v roku 2027 presiahne 111 biliónov ...

4.12.2022 Redakcia FinReport

Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi

Trh s tabletmi sa prepadáva. Po mimoriadne úspešných pandemických rokoch 2020 a 2021 sa tomuto segmentu prestáva dariť a obchod s nimi sa ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Top 10 rád, ako nakupovať vianočné darčeky v čase rekordnej inflácie

Vianoce by mali byť časom radosti, pokoja a rodinných tradícií, ale zároveň sú aj obdobím zvýšených výdavkov. V tomto roku to kvôli ...

3.12.2022 Redakcia FinReport

Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti

Najlepšie hospodárske výsledky za tretí štvrťrok tohto roku zverejnili finančné a spotrebiteľské spoločnosti. Z pohľadu výnosov sú ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa poistných zmlúv neživotného poistenia a poistenia schopnosti splácať úver slovenskej pobočky medzinárodnej ...

2.12.2022 Redakcia FinReport

TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce

O niektorých zmenách a usmerneniach, ktoré prináša posledná verzia Zákonníka práce sme už písali. Legislatívna úprava však okrem ...

1.12.2022 Magdaléna Švančarková

Faktúry online prišli o údaje svojich používateľov. Tí majú nárok na náhradu škody

Poskytovateľ online faktúr pre zákazníkov, služba Faktúry online, stratila údaje všetkých svojich klientov. Podľa informácií z webovej ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Výrobné ceny v priemysle ťahajú nahor najmä extrémne zvýšené ceny v energetike

Ceny v priemyselnej výrobe pre domáci trh v októbri 2022 medziročne vzrástli o takmer 60 %. Stalo sa tak najmä v dôsledku viac ako ...

27.11.2022 Redakcia FinReport

Nedostatok čipov stojí automotive len v posledných dvoch rokoch 100 miliárd eur

Hlavnou obeťou globálnej krízy v oblasti polovodičov je automobilový priemysel. Analytici poisťovne pohľadávok Allianz Trade odhadujú, že ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Ceny benzínu aj nafty klesajú, reagujú na vývin cien ropy na svetových trhoch

Ceny pohonných látok na Slovensku začali klesať. Je to dobrá správa pre všetkých vodičov, ktorí si v súčasnosti môžu natankovať do ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Saxo Bank v budúcom roku očakáva pokles tržieb a ďalší problematický rok pre investorov

Dvanásťmesačný odhad ziskovosti firiem zastúpených v indexe S&P 500 je príliš vysoký. V súčasnosti dosahuje 235,34 amerického dolára, ...

25.11.2022 Redakcia FinReport

Čína prestáva byť motorom globálnej ekonomiky

Medzinárodné letisko v Hongkongu je z pohľadu nákladnej leteckej dopravy najrušnejším uzlom na svete. Vývoj objemu globálneho leteckého ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Nákladná doprava je na tom horšie ako vlani, naopak, osobná neustále rastie

Celkový objem nákladnej prepravy v septembri 2022 medziročne dosiahol nižšie hodnoty ako pred rokom. Pri objeme 18,1 milióna ton predstavuje ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

Rating Ukrajiny sa prvýkrát od ruskej invázie zvýšil, no ekonomický výhľad je naďalej negatívny

Ukrajina sa od začiatku vojenskej invázie Ruska vo februári tohto roku zaradila medzi päticu krajín s najhoršou investičnou klímou na svete. ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
 5. 5.
  Víťazmi krízy sú okrem energetických firiem aj finančné a spotrebiteľské spoločnosti