Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Septembrová inflácia na Slovensku vystúpila na 14,2 %, no jej rast sa postupne spomaľuje

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Štatistický úrad SR opäť po dvoch týždňov od zverejnenia odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat skorigoval a spresnil jeho dáta. Kým Eurostat na prelome septembra a októbra tvrdil, že medziročný nárast cien tovarov a služieb na Slovensku v septembri 2022 dosiahol 13,6 %, domáci štatistický úrad vypočítal, že inflácia v krajine je ešte o niečo vyššia a zastavila sa až na úrovni 14,2 %.

inflácia

Foto: Shutterstock

Inflácia rastie od januára 2021

Spotrebiteľské ceny na Slovensku rastú už 20 mesiacov za sebou. Od marca 2022 stúpajú dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny a náklady na bývanie vrátane energií, sú medziročne rekordne drahé.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v septembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,9 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Štatisti však upozorňujú na to, že od apríla tohto roku registrujú mierne spomaľovanie rastu cien tovarov aj služieb.

Drahé – drahé – drahé

Ceny sa zvýšili vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch spotrebného koša. Celkovo až polovica z nich dosiahla medziročný rast vyšší ako 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali najmä extrémne vysoké ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Potraviny boli drahšie o 24,1 % a nealkoholické nápoje o 14,9 %. Ceny chleba a obilnín stúpli o 27,1 %, mlieka, syrov a vajec o 26,4 %, mäsa o 25 %, zeleniny o 14,3 %, ovocia o 11,6 % a olejov a tukov až o 58,4 %.

Druhý najvýraznejší vplyv na vysokú infláciu malo zvýšenie cien bývania a energií o 16,6 %. Rast cien energií zo začiatku tohto roka ovplyvnili aj o 33,6 % drahšie pevné palivá. Zvýšili sa tiež ceny za dodávky vody o 4,4 % a náklady na údržbu a opravy obydlia o 19,9 %. Imputované nájomné zostalo na augustovej úrovni 19,4 %.

doprave boli ceny vyššie o 14,9 %. V septembri stúpli aj ceny vzdelávania o 5 %, najmä stredoškolského vzdelávania a v jazykových školách. V zdravotníctve vzrástli ceny o 6,1 %, najmä zdravotníckych služieb a farmaceutických výrobkov.

Dôchodcovia pociťujú infláciu viac ako zamestnanci

Index spotrebiteľských cien sa v septembri 2022 medziročne zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 13,9 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 14,7 % a v domácnostiach dôchodcov o 15,7 %. „Pri septembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 14,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 14,6 % a čistá inflácia hodnotu 11,9 %,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

ECB zápasí s vysokými cenami

Čo robí proti zvyšovaniu inflácie Európska centrálna banka (ECB)? V septembri 2022 rozhodla o zvýšení všetkých troch kľúčových úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. Jej základná úroková sadzba sa tak vyšvihla na súčasných 1,25 %, hoci pred tohtoročným letom bola ešte na nule.   

Rada guvernérov ECB zároveň vyslovila predpoklad, že v priebehu svojich nasledujúcich zasadnutí bude vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať s cieľom tlmiť dopyt a chrániť ekonomiku eurozóny pred rizikom trvalého nárastu inflačných očakávaní. Jej cieľom je znížiť súčasnú 10-percentnú infláciu v eurozóne späť na želanú hranicu 2 %.

Dva scenáre vývinu inflácie

Podľa predikcie ECB by tohtoročná inflácia v krajinách eurozóny mala dosiahnuť v priemere 8,1 %. Od nasledujúceho roku by však už mala začať klesať. V roku 2023 očakávajú pokles na priemerných 5,5 % a v roku 2024 na 2,3 %, teda blízko dlhodobého cieľa centrálnej banky.

Predikcie pre Slovensko však predpokladajú, že to nemusí byť až také jednoduché. Podľa slov guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra by pri pesimistickejšom scenári priemerná inflácia v tomto roku mala dosiahnuť 18 % s kulmináciou až na úrovni 22 %. Pri optimistickejšom scenári by priemerná tohtoročná inflácia mala dosiahnuť 14 % s vrcholom na úrovni 17 %. V oboch prípadoch by však dvojciferná inflácia mala zostať na Slovensku aj v nasledujúcom roku s poklesom až v roku 2024.

Česko a Poľsko začali s vyčkávacou taktikou

V susedných krajinách, ktoré platia vlastnou menou, a teda nie sú členmi eurozóny, je ekonomická situácia ešte zložitejšia. Centrálne banky Poľska, Maďarska aj Česka na rozdiel od Európskej centrálnej banky začali zvyšovať kľúčové úrokové sadzby už na sklonku minulého roku. Urobili tak vo viere, že sprísnením monetárnej politiky dokážu zastaviť prudko rastúcu infláciu.

Výsledkom je, že so svojimi kľúčovými úrokovými sadzbami sa dostali na relatívne vysoké úrovne skôr, ako k tomuto kroku vôbec pristúpili ECB či americký FED. Napriek tomu je inflácia v týchto krajinách vyššia ako priemer Európskej únie. V Česku v septembri 2022 vystúpila na 18 % a v Poľsku na 17,2 %. Aj to je dôvod, prečo tieto krajiny postupne menia svoju jastrabiu stratégiu na vyčkávaciu taktiku.

Analytici očakávajú, že kľúčové sadzby v Česku sa nateraz zastavia na úrovni 7 % a v Poľsku na 6,75 %. V prípade Maďarska existuje predpoklad, že do konca roka zvýši svoju kľúčovú sadzbu, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 13 %, ešte o niekoľko percentuálnych bodov. Príčinou je, že inflácia v tejto krajine sa už dostala cez hranicu 20 %, pričom za posledný mesiac stúpla o 4,5 %. 

Zrejme ani USA sa nevyhnú recesii

Americký rezervný systém FED postupne zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu už na 3,25 %. Výsledkom je silná pozícia americkej ekonomiky na trhu, pričom americký dolár je v súčasnosti pri 8,2-percentnej inflácii, pričom pred mesiacom bola na takmer identickej úrovni 8,3 %, najsilnejší za posledné dve desaťročia. Už viac ako mesiac je dokonca silnejší ako euro a pri súčasnej výkonnosti britskej ekonomiky je reálny predpoklad, že predstihne aj britskú libru.

Na druhej strane protiinflačné kroky centrálnych bánk v kombinácii s energetickou krízou môžu spôsobiť, že ekonomika eurozóny aj Spojených štátov môžu upadnúť do recesie. Analytici tvrdia, že Európa sa kvôli svojej energetickej zraniteľnosti už prakticky nemôže recesii vyhnúť, a že USA ju budú nasledovať. A to aj napriek tomu, že ďalší predpoklad pre vznik ekonomickej recesie, v podobe vysokej nezamestnanosti, zatiaľ nie je splnený. Naopak, nezamestnanosť sa momentálne drží na historických minimách.

Turecko bojuje s vysokými cenami po svojom

Zrejme najvyššia inflácia v európskom priestore je v Turecku. V septembri dosiahla svoje 24-ročné maximum na úrovni 83,4 %. K jej rastu prispievajú rozhodnutia miestnej centrálnej banky, ktorá napriek vysokej inflácii a slabému kurzu domácej meny znižuje kľúčové úrokové sadzby. V septembri 2022 znížila základný úrok o jeden percentuálny bod na 12 %. Postupuje teda opačne, ako iné centrálne banky, ktoré sa vysokú infláciu snažia zmierniť zvyšovaním úrokov.

logo
Prečítajte si tiež:
24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

mBank menila úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Zvyšovanie úrokových sadzieb hypotekárnych úverov sa v roku 2024 prakticky zastavilo. Na začiatku roka síce tri spomedzi bánk pôsobiacich na ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay