Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Septembrová inflácia na Slovensku vystúpila na 14,2 %, no jej rast sa postupne spomaľuje

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Štatistický úrad SR opäť po dvoch týždňov od zverejnenia odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat skorigoval a spresnil jeho dáta. Kým Eurostat na prelome septembra a októbra tvrdil, že medziročný nárast cien tovarov a služieb na Slovensku v septembri 2022 dosiahol 13,6 %, domáci štatistický úrad vypočítal, že inflácia v krajine je ešte o niečo vyššia a zastavila sa až na úrovni 14,2 %.

inflácia

Foto: Shutterstock

Inflácia rastie od januára 2021

Spotrebiteľské ceny na Slovensku rastú už 20 mesiacov za sebou. Od marca 2022 stúpajú dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny a náklady na bývanie vrátane energií, sú medziročne rekordne drahé.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v septembri 2022 medzimesačne vzrástli o 0,9 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Štatisti však upozorňujú na to, že od apríla tohto roku registrujú mierne spomaľovanie rastu cien tovarov aj služieb.

Drahé – drahé – drahé

Ceny sa zvýšili vo všetkých dvanástich sledovaných odboroch spotrebného koša. Celkovo až polovica z nich dosiahla medziročný rast vyšší ako 10 %. Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali najmä extrémne vysoké ceny potravín a nealkoholických nápojov.

Potraviny boli drahšie o 24,1 % a nealkoholické nápoje o 14,9 %. Ceny chleba a obilnín stúpli o 27,1 %, mlieka, syrov a vajec o 26,4 %, mäsa o 25 %, zeleniny o 14,3 %, ovocia o 11,6 % a olejov a tukov až o 58,4 %.

Druhý najvýraznejší vplyv na vysokú infláciu malo zvýšenie cien bývania a energií o 16,6 %. Rast cien energií zo začiatku tohto roka ovplyvnili aj o 33,6 % drahšie pevné palivá. Zvýšili sa tiež ceny za dodávky vody o 4,4 % a náklady na údržbu a opravy obydlia o 19,9 %. Imputované nájomné zostalo na augustovej úrovni 19,4 %.

doprave boli ceny vyššie o 14,9 %. V septembri stúpli aj ceny vzdelávania o 5 %, najmä stredoškolského vzdelávania a v jazykových školách. V zdravotníctve vzrástli ceny o 6,1 %, najmä zdravotníckych služieb a farmaceutických výrobkov.

Dôchodcovia pociťujú infláciu viac ako zamestnanci

Index spotrebiteľských cien sa v septembri 2022 medziročne zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 13,9 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 14,7 % a v domácnostiach dôchodcov o 15,7 %. „Pri septembrovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 14,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 14,6 % a čistá inflácia hodnotu 11,9 %,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

ECB zápasí s vysokými cenami

Čo robí proti zvyšovaniu inflácie Európska centrálna banka (ECB)? V septembri 2022 rozhodla o zvýšení všetkých troch kľúčových úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. Jej základná úroková sadzba sa tak vyšvihla na súčasných 1,25 %, hoci pred tohtoročným letom bola ešte na nule.   

Rada guvernérov ECB zároveň vyslovila predpoklad, že v priebehu svojich nasledujúcich zasadnutí bude vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať s cieľom tlmiť dopyt a chrániť ekonomiku eurozóny pred rizikom trvalého nárastu inflačných očakávaní. Jej cieľom je znížiť súčasnú 10-percentnú infláciu v eurozóne späť na želanú hranicu 2 %.

Dva scenáre vývinu inflácie

Podľa predikcie ECB by tohtoročná inflácia v krajinách eurozóny mala dosiahnuť v priemere 8,1 %. Od nasledujúceho roku by však už mala začať klesať. V roku 2023 očakávajú pokles na priemerných 5,5 % a v roku 2024 na 2,3 %, teda blízko dlhodobého cieľa centrálnej banky.

Predikcie pre Slovensko však predpokladajú, že to nemusí byť až také jednoduché. Podľa slov guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra by pri pesimistickejšom scenári priemerná inflácia v tomto roku mala dosiahnuť 18 % s kulmináciou až na úrovni 22 %. Pri optimistickejšom scenári by priemerná tohtoročná inflácia mala dosiahnuť 14 % s vrcholom na úrovni 17 %. V oboch prípadoch by však dvojciferná inflácia mala zostať na Slovensku aj v nasledujúcom roku s poklesom až v roku 2024.

Česko a Poľsko začali s vyčkávacou taktikou

V susedných krajinách, ktoré platia vlastnou menou, a teda nie sú členmi eurozóny, je ekonomická situácia ešte zložitejšia. Centrálne banky Poľska, Maďarska aj Česka na rozdiel od Európskej centrálnej banky začali zvyšovať kľúčové úrokové sadzby už na sklonku minulého roku. Urobili tak vo viere, že sprísnením monetárnej politiky dokážu zastaviť prudko rastúcu infláciu.

Výsledkom je, že so svojimi kľúčovými úrokovými sadzbami sa dostali na relatívne vysoké úrovne skôr, ako k tomuto kroku vôbec pristúpili ECB či americký FED. Napriek tomu je inflácia v týchto krajinách vyššia ako priemer Európskej únie. V Česku v septembri 2022 vystúpila na 18 % a v Poľsku na 17,2 %. Aj to je dôvod, prečo tieto krajiny postupne menia svoju jastrabiu stratégiu na vyčkávaciu taktiku.

Analytici očakávajú, že kľúčové sadzby v Česku sa nateraz zastavia na úrovni 7 % a v Poľsku na 6,75 %. V prípade Maďarska existuje predpoklad, že do konca roka zvýši svoju kľúčovú sadzbu, ktorá sa v súčasnosti nachádza na úrovni 13 %, ešte o niekoľko percentuálnych bodov. Príčinou je, že inflácia v tejto krajine sa už dostala cez hranicu 20 %, pričom za posledný mesiac stúpla o 4,5 %. 

Zrejme ani USA sa nevyhnú recesii

Americký rezervný systém FED postupne zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu už na 3,25 %. Výsledkom je silná pozícia americkej ekonomiky na trhu, pričom americký dolár je v súčasnosti pri 8,2-percentnej inflácii, pričom pred mesiacom bola na takmer identickej úrovni 8,3 %, najsilnejší za posledné dve desaťročia. Už viac ako mesiac je dokonca silnejší ako euro a pri súčasnej výkonnosti britskej ekonomiky je reálny predpoklad, že predstihne aj britskú libru.

Na druhej strane protiinflačné kroky centrálnych bánk v kombinácii s energetickou krízou môžu spôsobiť, že ekonomika eurozóny aj Spojených štátov môžu upadnúť do recesie. Analytici tvrdia, že Európa sa kvôli svojej energetickej zraniteľnosti už prakticky nemôže recesii vyhnúť, a že USA ju budú nasledovať. A to aj napriek tomu, že ďalší predpoklad pre vznik ekonomickej recesie, v podobe vysokej nezamestnanosti, zatiaľ nie je splnený. Naopak, nezamestnanosť sa momentálne drží na historických minimách.

Turecko bojuje s vysokými cenami po svojom

Zrejme najvyššia inflácia v európskom priestore je v Turecku. V septembri dosiahla svoje 24-ročné maximum na úrovni 83,4 %. K jej rastu prispievajú rozhodnutia miestnej centrálnej banky, ktorá napriek vysokej inflácii a slabému kurzu domácej meny znižuje kľúčové úrokové sadzby. V septembri 2022 znížila základný úrok o jeden percentuálny bod na 12 %. Postupuje teda opačne, ako iné centrálne banky, ktoré sa vysokú infláciu snažia zmierniť zvyšovaním úrokov.

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2024 Redakcia FinReport

Bezkontaktné platenie prostredníctvom Fitbit Pay končí, nahradí ho Google Wallet

„Od pondelka 29. júla 2024 končí služba Fitbit Pay a už viac nebude možné vykonávať bezkontaktné platby prostredníctvom tejto ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Dovolenky prinášajú aj zdravotné problémy, ktoré tvoria viac ako polovicu poistných udalostí

Prvé týždne dovolenkovej sezóny priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Dovolenkári najčastejšie čelili ...

24.7.2024 Martin Jamnický

Firmy čakajú kontroly fiktívnych živnostníkov, daniari im dorubia odvody

Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov je dlhodobým problémom pre štát najmä kvôli výpadku v príjmoch z daní a odvodov. Ako naznačujú ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Slovenským firmám vlani narástli tržby o 6 % a čistý zisk dokonca o 12 %

Slovenské firmy zažili vlani vcelku úspešný rok, počas ktorého mnohí z nich zvýšili tržby aj zisky. Sumárne tržby dosiahli vyše 262 ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Trhová kapitalizácia bitcoinu presiahla 1,3 bilióna dolárov

Najsilnejšia kryptomena bitcoin od začiatku tohto roku posilnila svoju trhovú kapitalizáciu natoľko, že v súčasnosti dosahuje 1,3 bilióna ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Začal sa predaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky. Poslanci parlamentu schválili jej zavedenie do ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Zadlženosť Slovenska stúpla najviac spomedzi všetkých krajín EÚ

Zadlženie Slovenska začiatkom tohto roka stúplo najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas prvého štvrťroku 2024 sa zvýšilo ...

22.7.2024 Robert Juriš

Aké ponaučenie si máme zobrať z doteraz najväčšieho globálneho IT výpadku na svete?

Problémy súvisiace s piatkovým (19. júla 2024) výpadkom IT systémov na celom svete sa postupne dostávajú opäť do normálu. Za spôsobenie ...

22.7.2024 Redakcia FinReport

NBS: Starneme príliš rýchlo, budeme potrebovať pomoc zo zahraničia

Počas nasledujúcich 15 rokov klesne na Slovensku počet ľudí v produktívnom veku o 280-tisíc. Ich pomer k obyvateľom v dôchodkovom veku nad ...

22.7.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť na Slovensku mierne stúpla, no stále sa drží pod hranicou 4 %

Nezamestnanosť na Slovensku sa v júni tohto roku mierne zvýšila na 3,8 %. Spôsobili to absolventi vysokých škôl, ktorí pribudli do evidencie ...

21.7.2024 Redakcia FinReport

Investície do ochrany životného prostredia v EÚ vlani dosiahli 67 miliárd eur

Európsky štatistický úrad Eurostat odhaduje, že v roku 2023 krajiny Európskej únie investovali do ochrany životného prostredia 67 miliárd ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok po štyroch týždňoch rastu konečne mierne klesli

Nárast cien pohonných látok na Slovensku sa konečne zastavil. Počas druhého júlového týždňa zlacneli oba druhy benzínov aj motorová ...

19.7.2024 Robert Juriš

Priemerná cena bytov ponúkaných v Bratislave prekročila hranicu 5-tisíc eur za meter štvorcový

Trh s bytmi v hlavnom meste pomaly ožíva – pribúdajú nové byty a rastú aj ich predaje. Cena bytov ponúkaných v Bratislave po prvý raz ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Zažívame najväčší IT výpadok v histórii vôbec

Piatok 19. júla na celom svete poznačili mohutné výpadky viacerých kľúčových služieb. Kolabovali banky, letecké spoločnosti, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle opäť klesajú, rast v ostatných odvetviach sa výrazne spomalil

Tržby počas tohtoročného mája stúpli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Stabilita ich rastu sa udržala v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay