Septembrová inflácia v eurozóne klesla pod 2 %, na Slovensku je stále o percento vyššia
Ceny tovarov a služieb v krajinách eurozóny opäť nabrali želaný smer. Inflácia v dvadsiatke štátov platiacich eurom po dlhých mesiacoch konečne klesla pod úroveň želaných 2 %, presnejšie v septembri 2024 sa zastavila na čísle 1,8 %. Menej potešiteľné je, že inflácia na Slovensku je stále jedna z najvyšších medzi týmito krajinami na úrovni 2,9 %.
Foto: Shutterstock
Zdraželi najmä ceny služieb a potraviny
Medziročná inflácia v eurozóne počas tohtoročného septembra poklesla v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o štyri desatiny percentuálneho bodu, keď sa znížila z 2,2 na 1,8 %. Dostala sa tak pod hranicu 2 %, ktoré Európska centrálna banka považuje za ideálne pre fungovanie ekonomiky členských krajín.
Správu o poklese inflácie v eurozóne priniesol v rámci svojho rýchleho odhadu Európsky štatistický úrad Eurostat. Informáciu vypracoval na základe predbežných údajov, ktoré získal od jednotlivých členských krajín, a ktoré sa ešte v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov budú spresňovať.
Počas uplynulého mesiaca medziročne najviac zdraželi služby a potraviny. Najvyšší nárast zaznamenali spotrebiteľské ceny v sektore služieb, ktoré sa medziročne zrýchlili na rovné 4 %. Septembrová inflácia v segmente potravín, alkoholu a tabaku predstavovala 2,4 %, v oblasti priemyselných tovarov bez energií to bolo 0,4 % a v oblasti energií –6 %.
Aká je situácia v krajinách eurozóny
Z pohľadu jednotlivých krajín eurozóny v septembri 2024 až 16 z 20 členských štátov tohto ekonomického zoskupenia zaznamenalo medzimesačný pokles inflácie, v dvoch prípadoch sa rýchlosť rastu spotrebiteľských cien zvýšila a v dvoch prípadoch (Holandsko a Chorvátsko) zostala na rovnakej úrovni ako pred mesiacom.
Najnižšia inflácia spomedzi dvadsiatky krajín eurozóny je v Írsku (0,2 %), Litve (0,4 %), Slovinsku (0,7 %), Fínsku a Luxembursku (po 0,8 %). Pod priemerom krajín eurozóny, ktorá je aktuálne na úrovni 1,8 %, sa nachádzajú aj Francúzsko (1,5 %), Lotyšsko (1,6 %), Španielsko (1,7 %), Nemecko a Rakúsko (1,8 %).
Všetky ostatné štáty už majú hladinu spotrebiteľských cien vyššiu, ako je priemer eurozóny. Najvyššia inflácia je v Belgicku (4,5 %), Holandsku (3,3 %), Estónsku (3,2 %), Grécku a Chorvátsku (po 3 %), na Slovensku (2,9 %), v Portugalsku (2,6 %), na Malte (2,1 %) a Cypre (1,9 %).
Spomedzi členských krajín eurozóny počas uplynulého mesiaca inflácia najviac zrýchlila v Portugalsku (+0,8 percentuálneho bodu) a v Lotyšsku (+0,7 percentuálneho bodu). Naopak, najvýraznejší úbytok štatisti zaznamenali v Írsku (–0,9 percentuálneho bodu) a Španielsku (–0,7 percentuálneho bodu).
Inflácia v slovenských domácnostiach stúpa
Podľa údajov Štatistického úradu SR medziročný rast spotrebiteľských cien v domácnostiach dôchodcov v uplynulom mesiaci dosiahol 2,4 % (medzimesačne +1,1 %) a v nízkopríjmových domácnostiach a domácnostiach zamestnancov to bolo až 2,9 % (medzimesačne + 0,9 %).
Najväčší vplyv na výslednú hodnotu inflácie pre jednotlivé sociálne skupiny malo predovšetkým vyššie tempo rastu cien potravín a nealko nápojov, alkoholických nápojov, ale tiež rôznych druhov služieb naprieč spotrebným košom, ako napríklad vodného a stočného, dopravných služieb, tovarov a služieb na údržbu domácností, veterinárnych služieb. Naopak, medziročne nižšie ceny sme zaznamenali v zdravotníctve, v doprave najmä pre lacnejšie pohonné látky,“ konštatujú slovenskí štatisti.
ECB po druhý raz znížila svoje úrokové sadzby
Zásadný vplyv na infláciu v krajinách má spôsob, akým ich centrálne banky pristupujú k uvoľňovaniu alebo sprísňovaniu svojej menovej politiky. S platnosťou pre krajiny eurozóny Európska centrálna banka v polovici septembra po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby.
Z tohto rozhodnutia Rady guvernérov ECB sa tešia nielen súčasní a budúci dlžníci, ale vlastne všetci, pretože toto rozhodnutie môže mať zásadný vplyv na oživenie ekonomiky v členských krajinách eurozóny s tým, že by v tomto roku ešte nemuselo byť posledné.
Analytici však vo svojich projekciách počítajú s tým, že ku koncu tohto roka inflácia v eurozóne opäť stúpne v dôsledku eliminácie predchádzajúcich prudkých znížení cien energií. V druhej polovici nasledujúceho roka by však už mala opäť klesať k dvojpercentnému cieľu. S poklesom počítajú aj v prípade jadrovej inflácie.
Ako sa po novom upravili hlavné úrokové sadzby ECB
Európska centrálna banka (ECB) v marci tohto roka oznámila revíziu operačného rámca, ktorý v nasledujúcom týždni vstúpi do platnosti. Po novom sa tak sadzba jednodňových sterilizačných operácií znížila na 3,50 %, úroková sadzba hlavných refinančných operácií klesla na 3,65 % a úroková sadzba jednodňových refinančných operácií na 3,90 %.
Aj americký FED ukončil dlhé čakanie
Aj americký Federálny rezervný systém (FED) plniaci rolu centrálnej banky USA sa po dlhom váhaní a vyčerpávajúcom boji s vysokou infláciou konečne rozhodol konať, keď pristúpil k uvoľňovaniu svojej menovej politiky a znížil svoju základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu.
Urobil tak prvýkrát po štyroch rokoch. Jeho základná úroková sadzba sa tak dostala do rozpätia 4,75 až rovných 5 %. V tomto roku by si to mohol zopakovať ešte dvakrát a v nasledujúcom ďalšie dva razy.
FED v uplynulých dvoch rokoch výrazne zvyšoval úrokové sadzby, čím sa usiloval tlmiť vysoké spotrebiteľské ceny. Inflácia v krajine bola najvyššia za posledných 40 rokov, pričom naposledy zvyšovala úroky pred 14 mesiacmi v júli 2023.
Argumentom aktuálnej úpravy úrokových sadzieb smerom nadol je nielen klesajúca inflácia z júlových 2,9 % na augustových 2,5 %, ale tiež snaha zabrániť prílišnému ochladzovaniu amerického trhu práce a potreba oživiť ekonomiku krajiny, respektíve zabrániť jej prepadu do ekonomickej recesie.
Reagujú aj ďalšie centrálne banky
Maďarsko: Miestna centrálna banka podľa očakávania znížila v septembri svoj základný úrok o štvrť percentuálneho bodu. K uvoľňovaniu menovej politiky sa vrátila po augustovej prestávke vďaka zmierneniu inflácie. Hoci úrokovú sadzbu znížila z 11,5 % už na 6,5 %, stále je najvyššia v EÚ. Aktuálna inflácia v krajine dosahuje 3,4 %, pričom ešte vlani na jar bola na úrovni 25 %.
Česko: Ďalšia krajina EÚ neplatiaca eurom znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 %. Stalo sa tak v súlade s očakávaniami a Česká národná banka by v nastúpenom trende mala pokračovať aj na svojich ďalších zasadnutiach. Analytici očakávajú, že úroková sadzba do konca tohto roku poklesne na 3,75 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025