Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Eva Sadovská Ekonomika Poslať

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne vpred a vo viacerých rebríčkoch sa nachádza nad európskym priemerom. A to nielen v prípade makroekonomických ukazovateľov, ale aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie. V našom článku sme sa pozreli na to, ako sa ekonomicky Rumunsku darí, aké je jeho postavenie v rámci zoskupenia EÚ či v porovnaní s krajinami V4, ale aj na to, ako je na tom vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie.

Rumunsko exceluje vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Foto: Shutterstock

Rumunsko už predbehlo Maďarsko aj Slovensko

Rumunsko po vstupe do zvyklo byť označované za krajinu, ktorá sa nachádza skôr na konci pelotónu Únie. V súčasnosti to už tak nie je, a v mnohých ekonomických ukazovateľoch sa nachádza nad priemerom krajín EÚ. Potvrdzujú to aj aktuálne dáta Európskeho štatistického úradu Eurostat.

Hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa považovaný aj za jeden z ukazovateľov životnej úrovne krajiny dosiahol v roku 2023 hodnotu 78 % z priemeru EÚ (EÚ = 100 %). Pritom ešte v roku 2013 predstavovala úroveň ukazovateľa iba 55 %. Rumunsko sa tak hneď po Írsku ekonomicky posunulo za posledné desaťročie najvýraznejšie vpred.

95960

V porovnaní s krajinami V4 je aktuálne (v roku 2023) na tom síce stále horšie ako Česká republika (91 %) či Poľsko (80 %), no na druhej strane sa mu už podarilo predbehnúť Maďarsko (76 %) aj Slovensko (73 %).

Nezamestnanosť, inflácia a verejný dlh

Rumunsko sa zároveň môže pochváliť podpriemernou mierou nezamestnanosti, ktorá vlani dosiahla 5,6 % (priemer EÚ na úrovni 6 %). V roku 2019, teda pred vypuknutím koronakrízy, predstavoval podiel nezamestnaných Rumunov a Rumuniek 4,9 %. Aj v tomto ukazovateli si krajina za posledných 10 rokov polepšila, pretože v roku 2013 vykazovala mieru nezamestnanosti na úrovni 9 %. Len pre zaujímavosť, aktuálna miera nezamestnanosti je tu o niečo nižšia ako na Slovensku.

Rumunsko sa rovnako, ako aj iné európske ekonomiky, muselo počas uplynulých dvoch rokov popasovať s prudkým zdražovaním. V roku 2022 dosiahla harmonizovaná inflácia v tejto ekonomike úroveň 12 %, v roku 2023 hodnotu 9,7 %. Nárast cien bol síce rýchlejší v porovnaní s priemerom EÚ, ale oproti krajinám V4 ceny tovarov a služieb rástli v priemere pomalšie.

93785

Verejný dlh krajiny za poslednú dekádu vzrástol z úrovne 37,8 % HDP (v roku 2013) na 47,2 % HDP (v roku 2022). Aj naďalej ide o nižšiu úroveň v porovnaní s priemerom EÚ (83,5 % z HDP), ale aj v porovnaní s krajinami V4. Jedine Česká republika mala v rámci krajín V4 nižší verejný dlh, a to na úrovni 44,2 %.

V top 10 vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Vojnový konflikt na Ukrajine zosilnil tlak na energetickú sebestačnosť EÚ. Na zníženie závislosti od dovozu ruských energií preferuje Európska komisia vyššie využitie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Súčasťou balíka reformných opatrení Fit for 55 je tak aj cieľ pre minimálny podiel OZE na spotrebovanej energii, ktorý smernica stanovuje pre rok 2030 na úrovni 42,5 %.

Pre jeho dosiahnutie bude nevyhnutná transformácia energetického systému vo všetkých krajinách EÚ. Jedným z ďalších významných cieľov Únie do roku 2030 je strojnásobiť inštalovanú kapacitu solárnych a veterných parkov.

92263

Eurostat v závere roka 2023 uverejnil údaje o využívaní obnoviteľných zdrojov energie (OZE) za rok 2022 pre všetky ekonomiky EÚ – celkovo aj v prípade hrubej spotreby elektriny. Rumunsko sa v oboch prípadoch umiestnilo nielen nad priemerom EÚ, ale aj v prvej desiatke krajín s najväčším podielom OZE. Celkovo vykázalo podiel OZE na úrovni 24,1 %, v prípade hrubej spotreby elektriny podiel predstavoval 43,7 %.

Európska únia dosiahla v roku 2022 celkový podiel 23 % a v prípade hrubej spotreby elektriny podiel predstavoval 41,2 %. Krajiny V4 (vrátane Slovenska aj Česka) sa tak Rumunsku vo využívaní OZE pozerajú na chrbát. Ich podiely energie z OZE sa totiž nachádzajú v rozpätí 15,2 až 18,2 %, v prípade elektriny v rozpätí 15,3 až 22,9 %.

Odklon od fosílnych zdrojov

Pri energii z obnoviteľných zdrojov sa často vedie diskusia v súvislosti s jej cenou. Zaujímavé výsledky o výške nákladov, ktoré sú spojené s výrobou elektriny z rôznych druhov zdrojov, priniesla spoločnosť Lazard.

Napríklad náklady na výstavbu a prevádzku solárnych a veterných elektrární v uplynulom desaťročí klesli až o 90 %, a to vďaka technologickému pokroku a zefektívneniu výroby. Výstavba a prevádzka solárnych a veterných elektrární je tak výrazne lacnejšia a návratnosť investície podstatne kratšia ako u ostatných zdrojov energie.

Elektrina vyrábanáfosílnych palív, najmä z uhlia, sa stáva v porovnaní s inými zdrojmi drahšou a nekonkurencieschopnou, a to pod vplyvom ceny emisných povoleniek. Náklady na výrobu elektriny z jadra sa už takmer 15 rokov zvyšujú najmä kvôli vyšším nárokom na bezpečnosť.

Rumunsko má nielen ambície

Kvôli ochrane životného prostredia sa členské krajiny Únie zaviazali vylúčiť uhlie zo svojho energetického mixu, a to najneskôr do roku 2040 (väčšina krajín už do roku 2030). Preto tak už v súčasnosti vzniká „diera“ na strane ponuky, ktorú je možné vyplniť fotovoltikou, veternými turbínami či inými OZE.

Jednou z týchto krajín je aj Rumunsko. Krajina schválila plán obnovy (National Recovery and Resilience Plan), ktorý cieli na dosiahnutie energetickej transformácie a odstavenie uhoľných elektrární do roku 2032.

92026

Vzhľadom na fakt, že krajina v posledných rokoch už nie je sebestačná vo výrobe elektriny a ďalšie zdroje, ako už spomínané uhlie, sa chystá postupne odstaviť, vzniká enormný tlak a priestor práve na investície do obnoviteľných zdrojov energie a zaistenie dostatočnej kapacity vo výrobe elektriny do budúcnosti. V nasledujúcich rokoch tak Rumunsko bude musieť vykryť všetok objem výroby pochádzajúci z uhlia, ale aj chýbajúcu súčasnú kapacitu. Malo by ísť dovedna o kapacitu v objeme 4 až 5 GW.

Trh s obnoviteľnými zdrojmi energie v Rumunsku je už v súčasnosti veľmi dynamický a jeho aktivita s nárastom inštalovaného výkonu a počtu dokončených projektov OZE rastie. Krajina zároveň patrí medzi tie ekonomiky EÚ, ktoré si stanovili ambiciózne ciele a úspešne ich plnia. V súvislosti s OZE je potrebné spomenúť aj dostatočnú finančnú podporu zo strany štátu.

89948

Kľúčovým obnoviteľným zdrojov energie by malo byť v nasledujúcich rokoch či desaťročiach slnko. Cieľom miestnej ekonomiky je, aby sa solárna energia v roku 2030 podieľala na celkovom inštalovanom výkone takmer 30 percentami. V roku 2050 by mal podiel fotovoltiky atakovať hranicu 50 %.

Prečo má Rumunsko vysoký solárny potenciál?

Krajina má na väčšine územia priaznivé podmienky – vysoký osvit nad 1 300 kWh/kWp. Má pripravenú prenosnú sústavu, dostatočnú kapacitu na pripojenie do siete. Krajina disponuje dostatočným množstvom vhodných pozemkov. Výstavba solárnych parkov je veľmi rýchla a jednoduchá oproti napríklad výstavbe veterných parkov alebo vodných elektrární.

logo
Prečítajte si tiež:
16.6.2024 Redakcia FinReport

Cestovné kancelárie vlani zaznamenali druhý najlepší rok od začiatku tisícročia

Cestovné kancelárie na Slovensku vlani dokázali o dve tretiny zvýšiť počty turistov, ktorí si kúpili ich zájazdy. Po troch rokoch boja s ...

16.6.2024 Redakcia FinReport

Počet kryptomenových bankomatov rastie, na celom svete ich je takmer 40-tisíc

Kryptomenám sa darí, a tak stúpa aj počet kryptomenových bankomatov. Úspešné obdobie však trvá len približne 10 posledných mesiacov, ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Európsky preukaz zdravotného poistenia v zahraničí stačiť nemusí, potrebné je cestovné poistenie

Pri plánovaní cesty do zahraničia je jedným z najdôležitejších krokov zabezpečiť si vhodné cestovné poistenie. Toto poistenie je ...

15.6.2024 Redakcia FinReport

Najviac držiteľov kryptomien je medzi Indami, najvyššie výnosy však dosahujú Američania

Počet Američanov, ktorí prijímajú kryptomeny, stále rastie. V tomto roku ho podporuje nielen intenzívny záujem o nové technológie, ale aj ...

14.6.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku dosahuje „príjemných“ 2,2 %, no ceny potravín sa opäť zvyšujú

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v máji 2024 mierne vzrástli, medzimesačne aj medziročne. V porovnaní s aprílom zdraželi aj ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky na Slovensku opäť výrazne zlacneli

Letná motoristická sezóna je v plnom prúde, no ceny pohonných látok namiesto tradičného predprázdninového rastu na Slovensku klesajú. ...

14.6.2024 Mário Špilberger

Spotreba sladených nápojov kvôli dani poklesne, chce to však čas

Nielen tabakové výrobky, ale aj sladené nealkoholické nápoje budú pravdepodobne od nového roka drahšie. Schvaľovanie novej dane je ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

mBank prináša karty z recyklovaného plastu určené aj pre zrakovo hendikepovaných klientov

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že všetky platobné karty na trhu sú rovnaké. Formátom aj materiálom. Jediným zásadným na prvý pohľad ...

13.6.2024 Robert Juriš

Ceny bytov stúpajú, no realitný boom sa zatiaľ nekoná

Po prvých piatich mesiacoch tohto roka je slovenský realitný trh v pluse o 3,2 %. Stúpajú ceny starších aj novších bytov. Pozitívny signál ...

13.6.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Slovensko musí zlepšiť udržateľnosť verejných financií

Deficit verejnej správy sa na Slovensku medziročne výrazne zvýšil a skončil na úrovni viac ako 6 miliárd eur. A ako podiel na hrubom domácom ...

13.6.2024 Robert Juriš

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

S príchodom tohtoročného leta, od 1. júla 2024, začne platiť novela zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorá zmení niektoré doteraz platné ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Reálne mzdy v priebehu posledného roka stúpli o 7 %

Reálne mzdy v sledovaných odvetviach rástli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku o viac ako 7 %. Najviac sa zvýšili zárobky ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle začali opäť stúpať. Najvýraznejšie rástli vo vybraných trhových službách

Aprílové tržby sa zvýšili v štyroch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. V prípade priemyslu vzrástli prvýkrát v tomto roku, ...

12.6.2024 Redakcia FinReport

Stavebné práce sa rozbehli, zrýchlila sa výstavba doma aj v zahraničí

Stavebná produkcia na Slovensku v apríli tohto roku zaznamenala oživenie. Stalo sa to prvýkrát v tomto roku, keď medziročne vzrástla o 9 %. ...

12.6.2024 Redakcia FinReport

Vzácna zhoda: Poslanci jednohlasne odsúhlasili vznik jednodňovej diaľničnej známky

Poslanci parlamentu schválili novelu zákona o diaľničnej známke. Tá prinesie do praxe novú diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, a ...

11.6.2024 Redakcia FinReport

Deficit štátneho rozpočtu dosiahol za päť mesiacov tohto roka 4 miliardy eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu mája 2024 schodok vo výške 3,977 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka štátu klesli ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay