Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?

Roland Régely Ekonomika
SK
EN
Poslať

Ekonomickí analytici na začiatku ruskej invázie na Ukrajine predpovedali, že ruský rubeľ významne oslabne, no zatiaľ sa deje presný opak. Ruská mena po počiatočnom prudkom prepade aktuálne dosahuje rekordne vysoké hodnoty. V tejto chvíli to síce navonok môže vyzerať, že Putinovmu impériu sa finančná kríza vyhýba, je to však len optický klam. Odborníci vysvetľujú, že aj táto ekonomická potemkiniáda časom narazí na svoje limity.

image

Foto: Shutterstock

Rubeľ je silnejší len naoko

Ruská mena sa v posledných týždňoch neustále posilňuje. Môžu za to najmä administratívne regulácie zo strany ruskej národnej banky a tiež dočasný efekt sankcií Západu. Tie totiž na jednej strane pomohli minimalizovať dovoz do Ruska, no napokon vývozu ropy a plynu do celého sveta sa dotkli len minimálne. Tento fakt kvôli stúpajúcim cenám komodít výrazne pomáha ruskej mene, aj ekonomike tejto krajiny.

Laik by mohol mať pocit, že je to úspech Ruskej federácie a podpásový úder západným krajinám, rubeľ je však silnejší len naoko. Ruská centrálna banka totiž umelo znižuje dopyt po cudzích menách a, naopak, dopyt po rubli umelo zvyšuje. Touto reguláciou sa jej darí opticky zvyšovať hodnotu inak značne deformovanej meny.

Už to nie je konvertibilná mena

Zásahy banky pociťujú ruskí občania aj cudzinci. Rusi sa od začiatku invázie na Ukrajine nemôžu zbavovať rubľa a majú len minimálne možnosti nakupovať doláre či eurá za ruskú menu, píše britský Telegraph. Ani cudzinci sa nemôžu zbaviť rubľov, či obchodovať s akciami napojenými na ruské finančné inštitúcie. 

Rubeľ tak už kvôli týmto manipuláciám a sankciám Západu viac nie je konvertibilnou menou a jeho hodnota je len skreslená a dočasná. Skôr či neskôr totiž dôjde v západných krajinách k úplnému odstrihnutiu sa od energetickej závislosti od Ruskej federácie, čo môže mať fatálne následky pre jej národnú menu.

Kým sa tak stane, bude sa podľa odborníkov ešte nejaký čas „hrať podľa ruských pravidiel“. Tie hovoria v prospech financovania vojny, pretože ropa a zemný plyn prinášajú Rusom miliardové zisky a ako píše The Guardian, priamo pomáhajú pokračovať v agresii na Ukrajine. Ak sa Západ v dohľadnom období nedohodne na okamžitých sankciách mieriacich na ropu a zemný plyn, Rusko bude mať podľa odborníkov naďalej rozpočtové prebytky aj na bežnom účte platobnej bilancie a podarí sa mu vyhýbať finančnej kríze.

Platobná neschopnosť nemusí byť problém

Rusko začiatkom mája tohto roka oznámilo, že vďaka zvýšeniu príjmov z vývozu od začiatku vojnového konfliktu navýši svoj štátny rezervný fond o 3,4 miliardy amerických dolárov. Zhruba v tom istom čase však krajina ohlásila aj to, že finančné záväzky zo svojich zahraničných obligácií bude splácať v rubľoch, čo Západ považuje za porušenie zmlúv a takýto scenár nepripúšťa.

Ratingová agentúra Standard & Poors v reakcii na to znížila rating Ruska na úroveň „selektívneho defaultu“, teda inak povedané platobnej neschopnosti. Aktuálne prebieha 30-dňová lehota odkladu, a ak počas nej Ruská federácia nevyplatí zahraničných veriteľov, nastane reálna platobná neschopnosť.

Ani to však Rusko nemusí zastaviť pred pokračujúcou vojnovou agresiou, pretože platobná neschopnosť pre krajinu nebude znamenať žiadnu ďalšiu ekonomickú katastrofu, keďže devízové príjmy z vývozu ropy a plynu mu naďalej rastú.

Návrat o sto rokov späť

Očakávaný default Ruska nemusí okamžite ohroziť Putinov režim, bude však mať vážne dlhodobé následky pre krajinu. Pôjde totiž o bezprecedentnú stratu dôvery investorov. Podľa odborníkov potrvá desaťročia, kým si krajina opäť vybuduje imidž spoľahlivej ekonomiky. Rusko bude mať problém požičiavať si peniaze zo zahraničia na čokoľvek a ešte viac to prehĺbi jeho izoláciu od moderného sveta. 

Kým vo svete je bežné, že keď sa krajina dostane do platobnej neschopnosti, snaží sa o reštrukturalizáciu, v prípade Ruska sa to s určitosťou nestane. Záujem o reštrukturalizáciu nemá ani samotná krajina, ani investori. V zahraničných médiách sa tak čoraz častejšie hovorí o takzvanej ekonomickej potemkiniáde, ktorá môže Rusko ekonomicky aj kvalitou života vrátiť späť na začiatok minulého storočia.

Rubeľ ako súčasť propagandy

Odborníci na ruskú propagandu sa domnievajú, že rubeľ je pre Kremeľ ideologicky dôležitý nástroj. Ak totiž Moskva nedopustí výraznejší prepad rubľa, môže verejnosti nahovárať, že je na tom ekonomika dobre. Kurz je totiž podľa nich niečo, čo sa dá ideologicky veľmi dobre predať a pomáha to navodiť dojem, že sa v skutočnosti nič nedeje. 

Ak je kurz rubľa pevný, alebo sa vytvorí ilúzia, že je pevný, ideológii to pomáha a rozumie tomu aj nižšia vrstva obyvateľstva. Rusko sa tak podľa denníka NYTimes snaží u domáceho obyvateľstva vyvolať dojem, že kurz rubľa sa drží presne tam, kde bol pred inváziou. 

Podľa analytikov je však aj tento prístup len dočasným riešením. Rusko je síce svetovou veľmocou v pestovaní obilnín, a tak krajine napríklad nateraz nehrozí hladomor, no skôr či neskôr sa minú dôležité základné potraviny či lieky, čo pocítia všetky sociálne vrstvy obyvateľstva. Tento ekonomický prepad spomaľuje len skutočnosť, že Európska únia sa dosiaľ nedohodla na novom balíku sankcií, ktorý by zahŕňal aj celoplošný zákaz dovozu ropných produktov a zemného plynu. 

Dôležité čísla ruskej ekonomiky po vpáde na Ukrajinu

 • Sankcie uvalené na režim Vladimira Putina na prelome februára a marca 2022 zrazili kurz rubľa voči euru na rekordné minimum – z 85 rubľov za euro na 150 rubľov – taký výrazný prepad rubľa voči zahraničným menám sa naposledy udial počas ruskej finančnej krízy v roku 1998
 • Odhaduje sa, že ruské menové rezervy poklesli od začiatku invázie zhruba o 40 miliárd dolárov.
 • Stúpajúce ceny ropy a zemného plynu spôsobili opačný efekt – rubeľ je v súčasnosti voči euru vôbec najsilnejší za posledných päť rokov a momentálne sa jeho kurz drží na úrovni 65 rubľov za euro. Od marcových miním sa tak akoby zázrakom posilnil o 55 %.
 • Ruský rubeľ sa spamätal zo svojho historického minima, ktoré dosiahol v marci 2022, a teraz je už z pohľadu celkového zhodnotenia najlepšou svetovou menou tohto roku.
 • Inflácia v krajine v apríli 2022 síce dosiahla dvadsaťročné maximum na úrovni 17,8 % oproti marcovým 16,7 %, no črtá sa, že už by mala začať klesať, čo zlepšuje ekonomické vyhliadky Ruska.
 • Spotrebiteľské ceny v Rusku v apríli 2022 rástli už iba o 1,6 % oproti marcovým 7,6 %. Ceny nepotravinového tovaru potom rástli iba o 0,5 % oproti marcovému skoku o 11,3 %.
 • Ruská centrálna banka na konci februára zdvihla základnú sadzbu z 9,5 až na 20 %. Odvtedy ju znížila dvakrát o 3 % na 14 %, a v súčasnosti uvažuje o ďalšom jej znížení.
 • Zahraniční analytici zlepšenie situácie ruskej meny jednoznačne priraďujú k manipuláciám zo strany štátu. Faktický či skutočný dopyt po ruskej mene zo zahraničia v podstate neexistuje.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac štatútov dočasnej ochrany udelili Ukrajincom v Poľsku, Česku a na Slovensku

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v marci 2022 spomedzi členských štátov Európskej únie to bolo Poľsko, ktoré udelilo ukrajinským utečencom ...

24.6.2022 Dominik Horváth

Rubeľ je najrýchlejšie rastúcou menou na svete, hoci je to úplný ekonomický nezmysel

Ruská ekonomika by mala byť podľa učebnice ekonómie na kolenách. Na Rusko boli za posledné štyri mesiace uvalené desiatky rôznych sankcií. ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

15.6.2022 Správy

Eurokomisia predstavila usmernenia, ako majú členské štáty integrovať Ukrajincov na trh práce

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v utorok predložila usmernenia, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, ...

15.6.2022 Správy

Slovenská pošta vyplatí dávky Ukrajincom, budú mať k dispozícii dvojjazyčnú pomôcku

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta, a. s., bude v júni uhrádzať finančnú pomoc pre odídencov z Ukrajiny postihnutých vojnovým ...

31.5.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka opäť znižovala úroky, z 20 % už klesli na 11 %

Ruská centrálna banka znížila základný úrok o tri percentuálne body. Bolo to už tretíkrát za sebou, čo znamená, že túto sadzbu zrazila ...

30.5.2022 Správy

Príspevok pre azylantov sa čoskoro zvýši na trojnásobok životného minima, dostanú ho aj cudzinci

30.5.2022 (Webnoviny.sk) - Jednorazový príspevok pre azylantov sa od 1. júna 2022 zvýši z 1,5 násobku na trojnásobok sumy životného minima ...

29.5.2022 Správy

Ubytovatelia, ktorí prichýlili utečencov z Ukrajiny, dostanú príspevok za ich ubytovanie aj počas leta

29.5.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude možné získať aj počas letného obdobia. Minister vnútra SR ...

26.5.2022 Správy

Polícia bojuje proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine, zverejnila stovky falošných správ

26.5.2022 (Webnoviny.sk) - Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na ...

24.5.2022 Správy

Starbucks napokon z Ruska odchádza, pôvodne plánoval zostať a ruské peniaze posielať Ukrajine

24.5.2022 (Webnoviny.sk) - Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza z ruského trhu. Kaviarenský gigant v správe pre zamestnancov v ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
 3. 3.
  Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
 4. 4.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 5. 5.
  Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu