Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rubeľ je najrýchlejšie rastúcou menou na svete, hoci je to úplný ekonomický nezmysel

Dominik Horváth Ekonomika
SK
EN
Poslať

Ruská ekonomika by mala byť podľa učebnice ekonómie na kolenách. Na Rusko boli za posledné štyri mesiace uvalené desiatky rôznych sankcií. Od embarga dovozu technológií, cez zmrazenie aktív v zahraničí až po odchod zahraničných spoločností. Napriek tomu sa Rusko sa dokázalo vyhnúť bankrotu a mena krajiny dokonca začala rásť, a rubeľ je v súčasnosti najvýkonnejšou menou na svete. Ako sa mu to podarilo? Dokázalo to prijatím desiatok opatrení, ktorých cieľom je, aby rubeľ vyzeral ako mena, ktorá má hodnotu.

image

Foto: Shutterstock

 

Rubeľ rastie

Dva mesiace po tom, ako hodnota rubľa klesla – v prepočte na americké doláre – na menej ako jeden cent, v rámci najväčších ekonomických sankcií v modernej histórii zaznamenala ruská mena ohromujúci obrat. Od začiatku roka sa rubeľ voči doláru posilnil o 30 %. Od prvotného pádu a následného minima, spôsobeného rozpútaním vojny na Ukrajine, dokonca o takmer 150 %.

„Je to nezvyčajná situácia,“ povedal profesor tvorby kapitálu a rastu z Harvardskej univerzity Jeffrey Frankel pre portál CBS News. Krajina, ktorá čelí medzinárodným sankciám a veľkému vojenskému konfliktu, by za normálnych okolností videla útek investorov a neustály odlev kapitálu, čo by spôsobilo pokles jej meny. „Ale nezvyčajne agresívne opatrenia Ruska na zamedzenie odlevu peňazí z krajiny vytvárajú dopyt po rubľoch a zvyšujú ich hodnotu,“ dodal.

Plyn a ropa

Hlavným dôvodom oživenia rubľa sú prudko rastúce ceny komodít. Po tom, ako Rusko 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu, sa už aj tak vysoké ceny ropy a zemného plynu ešte viac zvýšili. Rusko získava z exportu energií takmer 20 miliárd dolárov mesačne.

„Ceny komodít sú momentálne závratné, a aj keď došlo k poklesu objemu ruského exportu v dôsledku embárg a sankcií, zvýšenie cien komodít tieto poklesy viac než kompenzuje,“ povedala vedúca ekonómka pre rozvíjajúce sa trhy v spoločnosti Oxford Economics Tatiana Orlová pre portál CBS News.

Zrejme najzásadnejším faktorom, ktorý posilňuje rubeľ, je veľmi často skloňované nariadenie prezidenta Vladimira Putina, ktoré stanovuje, že dovozcovia by mali platiť svoje účty za plyn v rubľoch. Krajiny, ktoré nakupujú zemný plyn, väčšinou štáty Európskej únie, zvyčajne nemajú poruke veľké zásoby rubľov, musia si ich teda nakupovať. 

Od konca marca mnohí zahraniční kupujúci vyhoveli tejto požiadavke. Putinovi sa tak podarilo prinútiť tieto krajiny platiť v rubľoch, čo znamená, že dopyt po mene rastie a cena rubľa prirodzene rastie s ním. Položenie záchranného vankúša pod rubeľ zmiernilo obavy, že by sa Rusko mohlo stať insolventným.

Finančná alchýmia

Toto všetko sú vonkajšie faktory, ktoré poháňajú k oživeniu rubľa. Vnútorné faktory sú o niečo menej telesné. Centrálna banka Ruska 28. februára, teda štyri dni po invázii na Ukrajinu, zdvojnásobila úrokové sadzby na 20 %. Každý Rus, ktorý mohol byť v pokušení predať svoje ruble a kúpiť si doláre alebo eurá, mal zrazu veľkú motiváciu namiesto toho tieto peniaze šetriť. Čím menej rubľov ide na predaj, tým menší tlak je na menu.

Ako ďalšia prišla vládna požiadavka pre ruské podniky, ktorá stanovovala, že 80 % všetkých peňazí, ktoré tieto podniky zarobia v zámorí, sa musí vymeniť za ruble. To znamená, že ruský oceliar, ktorý zarobil 100 miliónov eur predajom ocele vo Francúzsku, musel zameniť 80 miliónov z týchto eur na ruble bez ohľadu na výmenný kurz. Mnoho ruských spoločností obchoduje so zahraničnými spoločnosťami, ktoré používajú pri platobnom styku eurá, doláre či jeny. Príkaz na premenu 80 % týchto príjmov na ruble vytváral značný dopyt po ruskej mene, čím pomáhal podporiť cenu rubľa. Tento mesiac sa podmienka znížila „len na“ 50 %.

Obmedzenia a zákazy

Kremeľ tiež vydal edikt zakazujúci ruským maklérom predávať cenné papiere, ktoré vlastnia cudzinci. Mnoho zahraničných investorov vlastní ruské podnikové akcie a štátne dlhopisy a, pochopiteľne, môžu chcieť tieto cenné papiere predať. Zakázaním týchto predajov vláda podporuje akciové aj dlhopisové trhy a drží peniaze v krajine, čo opäť pomáha rubľu. Ruská centrálna banka tiež podporila vlastnú menu prísnymi kapitálovými kontrolami, ktoré sťažujú jeho konverziu na iné meny. To zahŕňa zákaz zahraničných držiteľov ruských akcií a dlhopisov vyplácať dividendy z krajiny.

Aj samotní ruskí občania pocítili nové nariadenia vlády, ktorá im obmedzila prevody peňazí do zahraničia. Pôvodný zákaz hovoril, že všetky devízové ​​pôžičky a prevody budú pozastavené. To slúžilo na udržanie cudzej meny v krajine a odrádzalo Rusov od predaja rubľov za doláre alebo eurá, čo vytvorilo tlak na menu. Tieto obmedzenia sa nedávno trochu uvoľnili, aby poskytli priestor Rusom, ktorí pravidelne posielajú peniaze do zahraničia, väčšinou na podporu svojej rodiny. Konverzie sú však stále do konca tohto roka obmedzené len na 10-tisíc dolárov na jednotlivca.

Rubeľ je príliš vysoko

Výsledkom všetkých týchto opatrení a vládnych snáh, ktoré obmedzili predaj a nanútili nákup, bolo  posunutie rubľa vyššie. Dokonca až tak vysoko, že to začalo zaťažovať ekonomiku. Posilnenie rubľa bolo také silné, že vytvára určité výzvy pre ruskú centrálnu banku, ktorá musela podniknúť kroky na zníženie svojej meny od historickým maxím, ktoré boli naposledy zaznamenané v roku 2018.

„Hoci nejde o výmenný kurz určený voľným trhom, vysoká úroveň rubľa je zároveň ,skutočná´ v tom zmysle, že je poháňaná historicky vysokým prílevom bežného účtu v Rusku,“ povedala Elina Ribaková z Inštitútu medzinárodných financií (IIF) pre portál CNBC.

Úrokové sadzby v číslach

Ruská centrálna banka na svojom zasadnutí v júni 2022 znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 150 bázických bodov na 9,5 %, čím ju vrátila na úroveň spred začiatku vojny s Ukrajinou. Ide o štvrté zníženie za posledné obdobie. Prvýkrát Rusko znížilo sadzbu 8. apríla z pôvodných 20 % na 17 %. Následne úrokové sadzby upravila 29. apríla na 14 %. V máji sa znížila sadzba na 11 % a posledné zasadnutie, ktoré sa konalo 10. júna, upravilo úrokovú sadzbu na súčasných 9,5 %. Centrálna banka uviedla, že na ďalších zasadnutiach zváži potrebu ďalšieho uvoľnenia. Očakáva sa, že kľúčová sadzba sa bude do konca roku 2022 pohybovať v rozpätí medzi 10,8 % až 11,4 %, 7 % až 9 % v roku 2023 a 6 % až 7 % v roku 2024.

„Ruská centrálna banka sa snaží uvoľniť kapitálové kontroly, pretože má pocit, že rubeľ je príliš silný,“ vysvetľuje E. Ribaková. „Je však v ťažkej situácii. Ak budú chcieť pokračovať v uvoľňovaní, po istom čase im dôjdu možné nástroje a zostávať bude už len otvorenie tokov kapitálu z krajiny. V predchádzajúcich krízach (napr. finančná kríza v roku 2008) opustilo krajinu 200 miliárd dolárov v priebehu niekoľkých mesiacov.“

No zatiaľ čo zotavenie sa rubľa a sila ruského exportu ropy dočasne utlmili ekonomiku pred sankciami, je nepravdepodobné, že situácia je dlhodobo udržateľná. Európske štáty totiž prisľúbili, že tento rok znížia dovoz ruského plynu o dve tretiny, čo je vzhľadom na závislosť Ruska od vývozu energie potenciálne ochromujúca rana.

Infláciu neoklameš

Jasným znakom toho, že ruská ekonomika zostáva pod silným tlakom, je inflácia. Tá v máji tohto roka dosiahla úroveň 17,51 %. Je to o niečo menej ako aprílová hodnota na úrovni 17,8 %, čo bola najvyššia miera inflácie v Rusku od roku 2002. Ekonómovia očakávajú, že v roku 2023 klesne inflácia na 5 až 7 % a v roku 2024 sa vráti na 4 %, teda na úroveň spred pandémie koronavírusu.

Vysoká inflácia vytvára tlak na Rusov, aby presunuli svoje peniaze z krajiny. Pokušenie dostať majetok z Ruska a pre ruských občanov nájsť spôsob, ako obísť kontroly, bude rásť najmä s mierou inflácie, ktorá je teraz taká vysoká, aká je,“ dodal J. Frankel.

Silná mena zvyčajne poskytuje krajinám výhody vrátane stlačenia inflácie a zlacnenia dovozu. Sankcie proti Rusku však narušili obvyklú dynamiku. Rusko nemôže veľa dovážať kvôli uvaleným sankciám.

Inflácia v Rusku tiež prudko stúpa kvôli nedostatku, pričom ceny potravín vzrástli o jednu pätinu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Mzdy ruských robotníkov nedržia tempo, reálny disponibilný príjem sa v prvých troch mesiacoch roku 2022, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, znížil o 1,2 %.

Ďalšou obavou Ruska je, že prerušenie dovozu by mohlo viesť k nedostatku v priemysle, zatiaľ čo pokles zahraničných investícií by mal podľa predpovedí Inštitútu medzinárodných financií zastaviť hospodársky rast krajiny na niekoľko rokov. IIF očakáva, že ruská ekonomika sa tento rok zníži o 15 %, čím sa vymaže viac ako desať rokov ekonomického rozvoja.

Potemkinova mena

Dalo by sa namietať, že kroky ruskej vlády nie sú ničím neobvyklým. Koniec koncov aj americký FED (Federálny rezervný systém) neustále upravuje úrokové sadzby. Ministerstvo financií USA má taktiež obmedzenia na prevody meny do určitých krajín, najmä Blízkeho východu. A prečo by krajina nemohla mať možnosť stanoviť, v akej mene dostane zaplatené za svoje komodity? Nemajú aj ostatné vlády zodpovednosť brániť svoje meny? Všetky tieto otázky sú spravodlivé a namieste. Čo tu však ruská vláda robí, je viac ako obrana meny. Manipuluje trh s rubľami a vytvára umelý dopyt, ktorý by inak neexistoval.

Viacero svetových odborníkov sa zhoduje na tom, že Rusko v podstate vytvorilo z rubľa Potemkinovu menu. Šéfka centrálnej banky Ruska Elvira Nabiullina sa hrá na Potemkina a Putin je jej Katarínou Veľkou. (Potemkin bol ruský šľachtic, ktorý budoval fiktívne prosperujúce dediny, aby panovníčke Kataríne II. dokázal, že na ruskom vidieku je všetko v najlepšom poriadku – pozn. red.)

Centrálna banka používa množstvo nástrojov, aby rubeľ vyzeral ako mena, ktorá má hodnotu. V skutočnosti len veľmi málo ľudí mimo Ruska je ochotných kúpiť si čo len jediný rubeľ, a túto menu dokonca nechce ani množstvo Rusov.

Most pre rubeľ

Všetky vládne zásahy prinášajú veľké riziká. Protekcionistické opatrenia prijaté centrálnou bankou Ruska sú v skutočnosti akýmsi mostom pre rubeľ. Ak sa Rusku podarí dospieť k nejakému riešeniu v otázke Ukrajiny, ktoré by zahŕňalo zrušenie sankcií a obnovenie obchodných vzťahov so Západom, potom by si rubeľ po stiahnutí opatrení mohol udržať svoju súčasnú hodnotu.

Ak sa však opatrenia stiahnu bez nejakého riešenia, rubeľ by sa mohol zrútiť, čo by pribrzdilo ekonomiku, zvýšilo infláciu a spôsobilo ruskému ľudu bolesť. Je jasné, že niektoré opatrenia budú musieť byť nakoniec zrušené. Stanovenie povinnej výmeny 50 % zisku pre podniky na ruble alebo zákaz prevodu meny do zahraničia pre obyvateľstvo nie sú z dlhodobého hľadiska udržateľné.

Zoznam argumentov pre neobchodovanie s rubľom je dlhý,“ povedal hlavný ekonóm Inštitútu medzinárodných financií Robin Brooks, pričom upozornil na prebiehajúce kapitálové kontroly a sankcie. „Myslíte si, že z ekonomického hľadiska dáva zmysel, aby sa rubeľ obchodoval vyššie ako pred inváziou? To určite nie. Ak Rusko chce, aby mena klesala ďalej, mohli by len liberalizovať kapitálové toky a rubeľ by sa drasticky oslabil, ale samozrejme, že to neurobia,“ dodal na záver.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.6.2022 Redakcia FinReport

Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne

Príspevok za ubytovanie odídencov z Ukrajiny bude v júli, auguste a septembri 2022 až trikrát vyšší, ako bol doteraz. Po novom bude ...

27.6.2022 Redakcia FinReport

Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote

Ruská federácia sa prvýkrát za viac ako 100 rokov ocitla v platobnej neschopnosti. Do nedele 26. júna 2022 mala zaplatiť úroky zo ...

25.6.2022 Redakcia FinReport

Najviac štatútov dočasnej ochrany udelili Ukrajincom v Poľsku, Česku a na Slovensku

Po vypuknutí vojny na Ukrajine v marci 2022 spomedzi členských štátov Európskej únie to bolo Poľsko, ktoré udelilo ukrajinským utečencom ...

23.6.2022 Redakcia FinReport

Vodiči pozor, z nových zelených kariet vyškrtli Rusko aj Bielorusko

Vojna na Ukrajine ovplyvnila aj povinné zmluvné poistenie (PZP) motorových vozidiel. Po novom je už na medzinárodnej automobilovej poisťovacej ...

15.6.2022 Správy

Eurokomisia predstavila usmernenia, ako majú členské štáty integrovať Ukrajincov na trh práce

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Európska komisia (EK) v utorok predložila usmernenia, ktorých cieľom je pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou, ...

15.6.2022 Správy

Slovenská pošta vyplatí dávky Ukrajincom, budú mať k dispozícii dvojjazyčnú pomôcku

15.6.2022 (Webnoviny.sk) - Slovenská pošta, a. s., bude v júni uhrádzať finančnú pomoc pre odídencov z Ukrajiny postihnutých vojnovým ...

31.5.2022 Redakcia FinReport

Ruská centrálna banka opäť znižovala úroky, z 20 % už klesli na 11 %

Ruská centrálna banka znížila základný úrok o tri percentuálne body. Bolo to už tretíkrát za sebou, čo znamená, že túto sadzbu zrazila ...

30.5.2022 Správy

Príspevok pre azylantov sa čoskoro zvýši na trojnásobok životného minima, dostanú ho aj cudzinci

30.5.2022 (Webnoviny.sk) - Jednorazový príspevok pre azylantov sa od 1. júna 2022 zvýši z 1,5 násobku na trojnásobok sumy životného minima ...

29.5.2022 Správy

Ubytovatelia, ktorí prichýlili utečencov z Ukrajiny, dostanú príspevok za ich ubytovanie aj počas leta

29.5.2022 (Webnoviny.sk) - Príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude možné získať aj počas letného obdobia. Minister vnútra SR ...

26.5.2022 Správy

Polícia bojuje proti dezinformáciám o vojne na Ukrajine, zverejnila stovky falošných správ

26.5.2022 (Webnoviny.sk) - Policajný zbor (PZ) zverejnil na sociálnych sieťach už 343 statusov upozorňujúcich na dezinformácie o vojne na ...

25.5.2022 Roland Régely

Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?

Ekonomickí analytici na začiatku ruskej invázie na Ukrajine predpovedali, že ruský rubeľ významne oslabne, no zatiaľ sa deje presný opak. ...

24.5.2022 Správy

Starbucks napokon z Ruska odchádza, pôvodne plánoval zostať a ruské peniaze posielať Ukrajine

24.5.2022 (Webnoviny.sk) - Americký reťazec kaviarní Starbucks odchádza z ruského trhu. Kaviarenský gigant v správe pre zamestnancov v ...

Aplikácia

 1. 1.
  Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
 2. 2.
  Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
 3. 3.
  Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
 4. 4.
  Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
 5. 5.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia