Robotizácia pohltí milióny pracovných miest, ale vytvorí aj množstvo nových pozícií
Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. V dôsledku toho by do dvoch rokov mali zaniknúť milióny súčasných pracovných miest. Medzi najviac ohrozené krajiny patrí aj Slovensko, pretože ako prvé budú na rade nízkokvalifikované pracovné pozície predovšetkým v priemysle.

Foto: Shutterstock
Do dvoch rokov by malo zaniknúť 75 miliónov pracovných miest
Podľa najnovších údajov Svetového ekonomického fóra by vo svete do roku 2022 malo zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií.
„Robotizácia je nezvrátiteľný proces, je to súčasný trend. Tak, ako sme pred rokmi prešli z čisto poľnohospodárskej výroby k prevahe priemyslu, tak sa teraz priemysel transformuje na väčšie využívanie zmechanizovanej a robotizovanej výroby. Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300-tisíc nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 % z celkového pracovného času, ľudia už len 48 %,“ hovorí ekonomická analytička FinGO.sk Lenka Buchláková.
Na Slovensku je ohrozená až tretina pracovných pozícií
Na Slovensku je robotizáciou ohrozených až vyše 34 % pracovných pozícií v priemyselnej výrobe, teda napríklad v automobilkách. Do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo predavači či pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne.
Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať napríklad prácu čašníkov, zamestnancov fast foodov a ostatných pracovníkov, ktorých plat sa pohybuje na hranici minimálnej mzdy. Roboty na rozdiel od nich majú viacero výhod. Nebývajú práceneschopné, sú presnejšie a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Robotizácia zároveň znižuje náklady na platy a podnikom zvyšuje zisky.
Sekretárky tiež patria k ohrozeným druhom
Kým kedysi mal každý šéf v londýnskom City svoju vlastnú sekretárku či asistentku, v súčasnosti sa o jednu delia viacerí manažéri. Pozícia sekretárky od roku 2001 zaznamenala celosvetovo najväčší úbytok pracovných príležitostí. No na Slovensku je pozícia asistentky stále často obsadzovaná.
Vyhľadávanými sa stanú najmä analytici a IT špecialisti
Stúpa však význam kvalifikovaných pracovníkov, predovšetkým v oblasti IT. „V rámci východnej a strednej Európy budú do roku 2022 čoraz viac žiadané pozície, ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, bezpečnostný alebo finančný analytik, špecialista na sociálne siete, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete,“ dopĺňa analytička.
Podľa nej stále existuje množstvo profesií, ktoré roboty vykonávať nemôžu. Ako príklad uvádza špecializované profesie – napríklad terapeuti, osobní tréneri či učitelia, ktoré zostanú nenahraditeľné. Medzi najdôležitejšie exkluzívne ľudské schopnosti patrí tvorivá práca – písanie, podnikanie alebo vedecké objavovanie. Ľudia sa v týchto profesiách robotov nemusia obávať. Navyše môžu mať z nich prospech. Podnikatelia by totiž vyrábali vynálezy a výskumníci by ich analyzovali.
Nenahraditeľná zostane naďalej aj práca s ľuďmi. Zamestnanci budú potrebovať manažérov alebo opatrovateľov. Vedci však už vytvárajú robotické stroje, ktorých cieľom je byť priateľmi pre dlhodobo osamelých ľudí. Či sa osvedčia, ukáže budúcnosť.
Automatizovať chcú aj investičné poradenstvo
Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti ľudia skončia na pozíciách vyžadujúcich opakované zručnosti, prácu s dátami alebo ručné zadávanie informácií. Ako príklad, kam až automatizácia môže zájsť, môžeme spomenúť americkú banku Merrill Lynch. V nej totiž plánujú automatizovať dokonca aj investičné poradenstvo pre niektorých klientov s účtami až do štvrť milióna dolárov.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Vojenskú agendu budú po novom robiť všetky súdy, živé spisy z Trenčína prejdú do Trnavy
- 2.Banská Bystrica spustila komunitné testovanie, zaregistrovali sa už tisícky ľudí
- 3.INESS navrhuje tretiu vlnu privatizácie, mohlo by to pomôcť nakopnúť ekonomiku
- 4.Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
- 5.TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu