Revolúcia 4.0 je šanca pre slovenskú ekonomiku a môže sa stať budúcnosťou nášho priemyslu
Minister hospodárstva Richard Sulík je presvedčený, že Slovensko sa stane jednou z prvých krajín v rámci Európy, ktorá začne s masívnym nasadzovaním prvkov štvrtej priemyselnej revolúcie, pod názvom Priemysel 4.0, do praxe. K tomuto optimistickému vyhláseniu ho vedie poznanie, že Slovensko je krajinou s dominantným priemyslom, ktorý produkuje viac ako štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP), a teda máme všetky dôvody rozvíjať a modernizovať ho aj naďalej.

Foto: Shutterstock
Otázne je, ako bude Priemysel 4.0 vyzerať. Skeptici sa obávajú, že výrobné fabriky budú plnoautomatizované natoľko, že všetci zamestnanci v nich prídu o prácu.
Roboty nahradia tých, ktorí pracujú mechanicky a v zlých podmienkach
Realisti predpokladajú, že robotmi a umelou inteligenciou budú nahradené len tie profesie, ktoré sa spájajú so stereotypnými, rutinnými a mechanicky sa opakujúcimi úkonmi vykonávanými zväčša v zdraviu škodlivých podmienkach. Cieľom je, aby takýchto ľudí v podnikoch či fabrikách pracovalo čoraz menej a aby ich nahradili pracovníci s vyšším vzdelaním a odbornejšími zručnosťami.
Minister hospodárstva R. Sulík na medzinárodnej konferencii ITAPA 2020 vyhlásil, že existujú tri nástroje, ako podporiť tento proces. „Začnem podporou zlepšenia podnikateľského prostredia prostredníctvom nefinančných stimulov. Už sme priniesli balíček opatrení v podobe takzvaného kilečka a chystáme ďalšie,“ konštatuje minister.
Podľa neho je potrebné podporovať tiež vzdelanie, predovšetkým pracovníkov v oblasti mechatroniky, programovania a IT. „Už teraz je isté, že Slovensko v budúcnosti bude mať málo pracovnej sily, a preto je potrebné, aby tá existujúca bola vzdelaná a sofistikovaná,“ povedal ďalej R. Sulík s tým, že tretím nástrojom je budovanie IT infraštruktúry v krajine.
Nových ľudí pre priemysel si musíme vychovať a potom aj udržať
„Obávať sa tohto trendu budú musieť len tí, ktorí ho nebudú schopní nasledovať, či už z pohľadu ľudských zdrojov, alebo vybavenia firmy. Už teraz sa odhaduje, že v nasledujúcich rokoch bude na celom svete chýbať približne 80 miliónov vzdelaných a zručných pracovníkov v priemysle. Tento deficit fabriky pociťujú už teraz a bude sa prehlbovať,“ hovorí Emil Fitoš z IT asociácie Slovenska.
Podľa neho nedostatok kvalitných pracovných síl nebude len na Slovensku, ale na celom svete. „Hrozbou pre priemysel je, že ak si ich nevychováme, budeme ich mať málo. A ak si ich vychováme, musíme si ich tu aj vedieť udržať, aby neodišli inam za lepšími podmienkami,“ dodáva E. Fitoš.
Stroje budúcnosti sa budú ovládať ako cez mobil
Zaujímavé je tiež, akým smerom sa uberá vývin strojov, ktoré sa v podnikoch objavia v blízkej budúcnosti. „Snažíme sa ich produkovať tak, aby boli čo najjednoduchšie. Je to všeobecný trend. Sme svedkami toho, ako keby mladším ľuďom ubúdali zručnosti. Dnešné deti dobre klikajú, ale nemajú predpoklady na manuálnu prácu. Aj preto sú výrobné zariadenia komponované tak, aby sa viac podobali na mobil či tablet než na skutočný stroj,“ hovorí Eva Stejskalová zo spoločnosti MicroStep, ktorá už 30 rokov produkuje automatizačné riešenia a priemyselné zariadenia.
Zároveň odpovedá aj na otázku, čo sa stane s pracovníkmi, ktorí kvôli štvrtej priemyselnej revolúcii prídu o svoje zamestnanie. Riešenie vidí napríklad v ich presune do služieb, kde je prítomnosť človeka rovnako dôležitá ako prítomnosť robota v priemyselnom podniku.
Podľa R. Sulíka Priemysel 4.0 je zároveň riešením pre zabránenie migrácie pracovnej sily, ako ju poznáme dnes. V súčasnosti podľa neho na Slovensku pracuje približne 100 000 ľudí zo zahraničia. „Zväčša sú to skladníci a pásoví robotníci. Po zániku týchto pracovných miest poklesne dopyt, a teda aj príliv pracovníkov zo zahraničia,“ uzavrel minister hospodárstva.
Čo je to štvrtá priemyselná revolúcia alebo Priemysel 4.0?
Štvrtá priemyselná revolúcia je pokračujúca automatizácia tradičných výrobných a priemyselných postupov s využitím moderných inteligentných technológií. Predpokladá sa, že v priemyselnej oblasti pôjde skôr o evolúciu a bude mať celospoločenský dosah na všetky oblasti každodenného života všetkých ľudí.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov