Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rekordný, takmer dvojbiliónový záchranný balík pre Ameriku sa stal realitou

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Americký Kongres definitívne schválil rozsiahly záchranný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov. Demokratom sa v ňom podarilo presadiť plán pandemickej pomoci, ktorý zahŕňa mimoriadne zvýšenie výdavkov, aj keď niektoré pôvodné návrhy sa nakoniec do novely zákona zapracovať nepodarilo. Zákon po schválení už stihol podpísať aj prezident Joe Biden.

Joe Biden

Foto: Facebook

Záchranný balík predstavuje prvý významný legislatívny úspech novej vlády USA. Cieľom schválenej reformy je okamžite obmedziť ničivé dôsledky pandémie koronavírusu, podporiť stagnujúcu ekonomiku a pomôcť najchudobnejším ľuďom. Opozičná Republikánska strana však označila zákon za zbytočný a nezodpovedný.

Republikánom vadí zadlžovanie sa

Po niekoľkonásobných pokusoch o odklad zo strany republikánov sa americkému Senátu podarilo odhlasovať ozdravovací plán prezidenta už v sobotu 6. marca. Návrh zákona prešiel iba vďaka mimoriadne tesnému výsledku hlasovania, 50 pre a 49 proti. Americký Senát je totiž po minuloročných voľbách rozdelený na dve presné polovice medzi demokratov a republikánov.

Následne zákon v stredu 10. marca ešte raz schvaľoval Kongres. Aj keď sa republikáni opäť pokúšali rokovanie odročiť, nakoniec sa im to nepodarilo a záchranný balík bol definitívne schválený. Finálny počet hlasov bol 235 za a 149 proti, pričom až 40 republikánov sa pri hlasovaní pripojilo k demokratom.

„Pomoc je tu a čakajú nás svetlejšie dni,“ zdieľal na svojom Twitteri prezident Joe Biden hneď po zverejnení výsledku hlasovania.

Medzi hlavné dôvody, prečo sa Republikánska strana snažila blokovať Bidenov balík patrí obava z rastúcej inflácie a nadmerného zadlžovania sa krajiny. Republikáni podčiarkujú, že výška dlhu k HDP presahuje 100 %, pričom aktuálny dlh USA je najvyšší od konca druhej svetovej vojny.

Republikáni tiež mnohé z návrhov, ako napríklad opravu infraštruktúry či podporu vysokého školstva, nepovažujú za relevantné pre zmiernenie pandémie koronavírusu. Tá podľa nich priamo postihuje najmä krachujúce podniky a individuálne výdavky občanov.

Z pohľadu republikána Mitcha McConnela je nesprávne navyšovať americký dlh o ďalšie dva bilióny dolárov, keď vakcinácia pomaly vracia krajinu do normálu.

Senát ešte nikdy neutratil 2 bilióny dolárov hazardnejším spôsobom ako je tento. Toto nie je záchranný balíček pre pandémiu. Je to prehliadka ľavicových projektov, ktoré si demokrati pretláčajú počas pandémie,“ uviedol McConnel pre denník New York Times.

1 400 dolárov pre milióny Američanov

Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré Senát v novele zákona upravil, bolo zredukovanie počtu ľudí, ktorí budú mať nárok na jednorazovú platbu vo výške 1 400 dolárov. Po novom to budú iba ľudia s ročným zárobkom pod 80-tisíc dolárov u jednotlivcov a pod 160-tisíc dolárov ročne u rodín alebo párov.

Pôvodne mali byť tieto hranice nastavené na 100-tisíc dolárov u jednotlivcov a 200-tisíc dolárov u rodín a párov. Tieto platby doplnia šeky vo výške 600 dolárov, ktoré už boli schválené Kongresom v decembri 2020. Celková vyplatená suma, ktorú dostanú milióny Američanov, tak dosiahne 2-tisíc dolárov.

„Dnešok je pre americký ľud dňom veľkého pokroku a prísľubu, pretože Kongres prijal záchranný plán prezidenta Bidena na záchranu životov a obživy. Vnímam to ako obrovský krok vpred k porazeniu vírusu,“ uviedla jedna z hlavných presadzovateliek zákona demokratka Nancy Pelosiová pre portál CNBC.

Druhá zmena sa dotýka nezamestnaných. Kongres im pôvodne plánoval vyplácať 400 dolárov mesačne až do augusta tohto roku. Senát pozmenil túto sumu na 300 dolárov, no lehotu vyplácania predĺžil do septembra 2021.

Tento krok oceňujú hlavne zamestnávatelia, ktorí sa sťažovali na nezáujem ľudí o prácu pri príliš vysokých štátnych dávkach. Senát sa rovnako rozhodol predĺžiť aj platnosť potravinových lístkov pre najchudobnejších Američanov.

Demokrati s republikánmi našli aj zhody

Mnoho z bodov plánu dotýkajúcich sa ako bežných ľudí, tak aj podnikov, zostalo rovnakých. Nezmenená zostáva napríklad 20-miliardová podpora na splácanie hypoték a nájmov pre domácnosti s nízkymi príjmami.

Pre americké rodiny je ďalej vyhradená pomoc aj prostredníctvom zvýšených daňových úľav na deti, 3 600 dolárov na dieťa mladšie ako 6 rokov a 3-tisíc dolárov na dieťa mladšie ako 18 rokov. Okrem toho viac Američanov by v nasledujúcich dvoch rokoch malo mať možnosť získať federálne dotácie na zdravotnú starostlivosť.

Pre podniky je dobrou správou, že štát od zamestnávateľov nebude vyžadovať preplácanie práceneschopnosti ani OČR. Fungovať bude len na dobrovoľnej báze. Tí zamestnávatelia, ktorí ju budú poskytovať až do októbra 2021, si však budú môcť uplatniť daňové úľavy. Dôvodom v tomto prípade bola snaha vyhnúť sa príliš zásadným priamym zásahom do ekonomiky, ktoré by pre republikánov boli až príliš sociálne a išli by na úkor podnikateľov.

Pre malé podniky ťažko postihnuté pandémiou je naďalej vyčlenených 15 miliárd dolárov formou dlhodobých pôžičiek s nízkou úrokovou sadzbou.

Okrem toho novela zákona poskytuje 350 miliárd dolárov pre federálne a samosprávne orgány, 130 miliárd dolárov pôjde základným a stredným školám a 14 miliárd dolárov na zlepšenie distribúcie očkovacích vakcín.

Zaočkovaný Američan je jediný spôsob, ako poraziť pandémiu, dostať ekonomiku späť do starých koľají a zachrániť nielen svoje životy, ale aj životy svojich blízkych. Preto bol americký záchranný plán taký kritický,“ uviedol prezident J. Biden pre agentúru CNN.

Návrh zákona tiež zahŕňa 45 miliárd dolárov na podporu prenájmu, pomocné služby a hypotekárne poistenie a 30 miliárd dolárov pre dopravné agentúry na zlepšenie infraštruktúry. Ďalšie miliardy budú tiež smerovať na pomoc malým a stredným podnikom.

Na zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy si Američania ešte počkajú

V pôvodnej novele zákona bola zakomponovaná aj zmena minimálnej hodinovej mzdy. K plánovanému navýšeniu tejto mzdy z doterajších 7,25 dolára na 15 dolárov však nedošlo. Dôvodom má byť porušenie zrýchleného legislatívneho procesu. Demokrati sa napriek tomu nevzdávajú a plánujú zdvihnúť výšku minimálnej mzdy neskôr v priebehu tohto roka. Potrebných na to bude 60 hlasov, čo je viac ako demokrati v Senáte momentálne majú. Na presadenie takejto zmeny bude preto nevyhnutná medzistranícka spolupráca.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

17.4.2024 Miroslav Mišenko

Ekonomická prognóza: Situácia sa môže zlepšiť, nesmieme však prísť o miliardy z plánu obnovy

Rast ekonomiky a reálnych miezd, pokles inflácie aj úrokových sadzieb. Aj toto očakávajú analytici Národnej banky Slovenska, Rady pre ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle naďalej klesajú, vo februári 2024 o 6,8 %

Hodnota nových objednávok v priemysle vo februári 2024 a dosiahla objem 5,51 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku to ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Slovensko je v európskom Indexe prosperity až na 24. mieste. Za nami sú už len tri krajiny

Druhé vydanie Indexu prosperity Slovenska zaradilo našu krajinu až na 24. miesto v rámci Európskej únie. Za nami skončili už len Rumunsko, ...

15.4.2024 Robert Juriš

Marcová inflácia klesla na 2,3 %, sme na tom lepšie ako priemer eurozóny

Tempo rastu cien tovarov a služieb na Slovensku sa začiatkom tohto roka výrazne spomalilo. V marci 2024 predstavovalo iba 2,3 %, čo je o desatinu ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle a stavebníctve sú stále v mínuse

Tržby vo februári tohto roku rástli v troch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky. Najvýraznejšie v informáciách a komunikácii. Na ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpajú, približujú sa k minuloročným maximám

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku neprestali rásť ani po veľkonočných sviatkoch. Už niekoľko týždňov za sebou ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

ECB sa obáva návratu zvýšenej inflácie, úrokové sadzby drží na úrovni 4,5 %

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky na svojom poslednom rokovaní rozhodla, že podrží doterajšie kľúčové úrokové sadzby na ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú vo všetkých odvetviach, v niektorých však klesá zamestnanosť

Nominálne mzdy na Slovensku rastú naprieč všetkými odvetviami. Dvojciferným tempom sa zvyšujú v troch z nich. Reálny rast miezd zaznamenalo ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay