Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rekordný, takmer dvojbiliónový záchranný balík pre Ameriku sa stal realitou

Dominik Horváth Ekonomika
SK
EN
Poslať

Americký Kongres definitívne schválil rozsiahly záchranný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov. Demokratom sa v ňom podarilo presadiť plán pandemickej pomoci, ktorý zahŕňa mimoriadne zvýšenie výdavkov, aj keď niektoré pôvodné návrhy sa nakoniec do novely zákona zapracovať nepodarilo. Zákon po schválení už stihol podpísať aj prezident Joe Biden.

image

Foto: Facebook

Záchranný balík predstavuje prvý významný legislatívny úspech novej vlády USA. Cieľom schválenej reformy je okamžite obmedziť ničivé dôsledky pandémie koronavírusu, podporiť stagnujúcu ekonomiku a pomôcť najchudobnejším ľuďom. Opozičná Republikánska strana však označila zákon za zbytočný a nezodpovedný.

Republikánom vadí zadlžovanie sa

Po niekoľkonásobných pokusoch o odklad zo strany republikánov sa americkému Senátu podarilo odhlasovať ozdravovací plán prezidenta už v sobotu 6. marca. Návrh zákona prešiel iba vďaka mimoriadne tesnému výsledku hlasovania, 50 pre a 49 proti. Americký Senát je totiž po minuloročných voľbách rozdelený na dve presné polovice medzi demokratov a republikánov.

Následne zákon v stredu 10. marca ešte raz schvaľoval Kongres. Aj keď sa republikáni opäť pokúšali rokovanie odročiť, nakoniec sa im to nepodarilo a záchranný balík bol definitívne schválený. Finálny počet hlasov bol 235 za a 149 proti, pričom až 40 republikánov sa pri hlasovaní pripojilo k demokratom.

„Pomoc je tu a čakajú nás svetlejšie dni,“ zdieľal na svojom Twitteri prezident Joe Biden hneď po zverejnení výsledku hlasovania.

Medzi hlavné dôvody, prečo sa Republikánska strana snažila blokovať Bidenov balík patrí obava z rastúcej inflácie a nadmerného zadlžovania sa krajiny. Republikáni podčiarkujú, že výška dlhu k HDP presahuje 100 %, pričom aktuálny dlh USA je najvyšší od konca druhej svetovej vojny.

Republikáni tiež mnohé z návrhov, ako napríklad opravu infraštruktúry či podporu vysokého školstva, nepovažujú za relevantné pre zmiernenie pandémie koronavírusu. Tá podľa nich priamo postihuje najmä krachujúce podniky a individuálne výdavky občanov.

Z pohľadu republikána Mitcha McConnela je nesprávne navyšovať americký dlh o ďalšie dva bilióny dolárov, keď vakcinácia pomaly vracia krajinu do normálu.

Senát ešte nikdy neutratil 2 bilióny dolárov hazardnejším spôsobom ako je tento. Toto nie je záchranný balíček pre pandémiu. Je to prehliadka ľavicových projektov, ktoré si demokrati pretláčajú počas pandémie,“ uviedol McConnel pre denník New York Times.

1 400 dolárov pre milióny Američanov

Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré Senát v novele zákona upravil, bolo zredukovanie počtu ľudí, ktorí budú mať nárok na jednorazovú platbu vo výške 1 400 dolárov. Po novom to budú iba ľudia s ročným zárobkom pod 80-tisíc dolárov u jednotlivcov a pod 160-tisíc dolárov ročne u rodín alebo párov.

Pôvodne mali byť tieto hranice nastavené na 100-tisíc dolárov u jednotlivcov a 200-tisíc dolárov u rodín a párov. Tieto platby doplnia šeky vo výške 600 dolárov, ktoré už boli schválené Kongresom v decembri 2020. Celková vyplatená suma, ktorú dostanú milióny Američanov, tak dosiahne 2-tisíc dolárov.

„Dnešok je pre americký ľud dňom veľkého pokroku a prísľubu, pretože Kongres prijal záchranný plán prezidenta Bidena na záchranu životov a obživy. Vnímam to ako obrovský krok vpred k porazeniu vírusu,“ uviedla jedna z hlavných presadzovateliek zákona demokratka Nancy Pelosiová pre portál CNBC.

Druhá zmena sa dotýka nezamestnaných. Kongres im pôvodne plánoval vyplácať 400 dolárov mesačne až do augusta tohto roku. Senát pozmenil túto sumu na 300 dolárov, no lehotu vyplácania predĺžil do septembra 2021.

Tento krok oceňujú hlavne zamestnávatelia, ktorí sa sťažovali na nezáujem ľudí o prácu pri príliš vysokých štátnych dávkach. Senát sa rovnako rozhodol predĺžiť aj platnosť potravinových lístkov pre najchudobnejších Američanov.

Demokrati s republikánmi našli aj zhody

Mnoho z bodov plánu dotýkajúcich sa ako bežných ľudí, tak aj podnikov, zostalo rovnakých. Nezmenená zostáva napríklad 20-miliardová podpora na splácanie hypoték a nájmov pre domácnosti s nízkymi príjmami.

Pre americké rodiny je ďalej vyhradená pomoc aj prostredníctvom zvýšených daňových úľav na deti, 3 600 dolárov na dieťa mladšie ako 6 rokov a 3-tisíc dolárov na dieťa mladšie ako 18 rokov. Okrem toho viac Američanov by v nasledujúcich dvoch rokoch malo mať možnosť získať federálne dotácie na zdravotnú starostlivosť.

Pre podniky je dobrou správou, že štát od zamestnávateľov nebude vyžadovať preplácanie práceneschopnosti ani OČR. Fungovať bude len na dobrovoľnej báze. Tí zamestnávatelia, ktorí ju budú poskytovať až do októbra 2021, si však budú môcť uplatniť daňové úľavy. Dôvodom v tomto prípade bola snaha vyhnúť sa príliš zásadným priamym zásahom do ekonomiky, ktoré by pre republikánov boli až príliš sociálne a išli by na úkor podnikateľov.

Pre malé podniky ťažko postihnuté pandémiou je naďalej vyčlenených 15 miliárd dolárov formou dlhodobých pôžičiek s nízkou úrokovou sadzbou.

Okrem toho novela zákona poskytuje 350 miliárd dolárov pre federálne a samosprávne orgány, 130 miliárd dolárov pôjde základným a stredným školám a 14 miliárd dolárov na zlepšenie distribúcie očkovacích vakcín.

Zaočkovaný Američan je jediný spôsob, ako poraziť pandémiu, dostať ekonomiku späť do starých koľají a zachrániť nielen svoje životy, ale aj životy svojich blízkych. Preto bol americký záchranný plán taký kritický,“ uviedol prezident J. Biden pre agentúru CNN.

Návrh zákona tiež zahŕňa 45 miliárd dolárov na podporu prenájmu, pomocné služby a hypotekárne poistenie a 30 miliárd dolárov pre dopravné agentúry na zlepšenie infraštruktúry. Ďalšie miliardy budú tiež smerovať na pomoc malým a stredným podnikom.

Na zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy si Američania ešte počkajú

V pôvodnej novele zákona bola zakomponovaná aj zmena minimálnej hodinovej mzdy. K plánovanému navýšeniu tejto mzdy z doterajších 7,25 dolára na 15 dolárov však nedošlo. Dôvodom má byť porušenie zrýchleného legislatívneho procesu. Demokrati sa napriek tomu nevzdávajú a plánujú zdvihnúť výšku minimálnej mzdy neskôr v priebehu tohto roka. Potrebných na to bude 60 hlasov, čo je viac ako demokrati v Senáte momentálne majú. Na presadenie takejto zmeny bude preto nevyhnutná medzistranícka spolupráca.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.3.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa blíži k hranici 30-tisíc dolárov za token, pomohli mu krachy bánk

Hodnota kryptomien začala záhadne rásť. Vojna na Ukrajine sa prehupla do svojho druhého roku. Viacero bánk, kryptobánk aj kryptobúrz ...

21.3.2023 Martin Jamnický

Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera

Poslanci parlamentu sa aktuálne venujú aj novelizácii zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Asociácia dôchodkových správcovských ...

21.3.2023 Eva Sadovská

Inflácia vplýva na financie troch štvrtín mladých Slovákov, no ich investičná gramotnosť je slabá

Aktuálne (20. až 26. marec 2023) na celom svete prebieha Global Money Week, teda Globálny týždeň peňazí. Cieľom každoročnej kampane je ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Nové doklady bez tváre pre seniorov nad 65 rokov a deti do 15 rokov

Ministerstvo vnútra SR začalo znovu doručovať zásielky s občianskym preukazom bez podoby tváre. Prostredníctvom tohto dokladu totožnosti, ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok

Sociálna poisťovňa začína vydávať a rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok. Ako prví prišli na rad noví ...

21.3.2023 Roland Régely

Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude

Úroky z bankových vkladov na Slovensku začali v minulom roku rásť, čo okamžite vzbudilo záujem aj zo strany spotrebiteľov. Finančné domy ...

21.3.2023 Redakcia FinReport

ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný

Len pred niekoľkými dňami zvyšovali úrokové sadzby svojich úverov štyria veľkí hráči na slovenskom hypotekárnom trhu. Po víkende sa k ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Benzín jemne zlacnel, nafta trochu zdražela, opäť stoja takmer rovnako

Cenovky pohonných látok na čerpacích staniciach môžu pre niekoho pôsobiť mätúco. Najviac používaný benzín Natural 95 sa v desiatom ...

16.3.2023 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle počas januára 2023 opäť klesli

Slovenský priemysel na začiatku tohto roku spomaľuje. Svedčia o tom aj informácie Štatistického úradu SR, podľa ktorého hodnota nových ...

15.3.2023 Robert Juriš

Cenovky bytov sa prepisujú. Kde môžu zlacnieť najviac a prečo nie je dôvod na paniku?

Ceny bytov v posledných rokoch zásadne rástli. Podľa Realitného barometra Realitnej únie SR, ktorý monitoruje ceny bytov v krajských mestách ...

15.3.2023 Redakcia FinReport

Slovenskému priemyslu na začiatku tohto roku klesli tržby o takmer 5 %

Slovenskému priemyslu sa na začiatku tohto roku vôbec nedarí. Jeho tržby klesli medziročne až o takmer 5 %. Naopak, úspešný štart do ...

15.3.2023 Robert Juriš

Vyššiu infláciu ako 15,4 % sme dosiaľ nemali. Trápia nás najmä drahé potraviny

Februárová inflácia na Slovensku dosiahla 15,4 %. Je to najvyššie číslo počas tejto krízy a druhé najvyššie číslo od vzniku samostatnej ...

14.3.2023 Redakcia FinReport

Cestovný ruch registruje dvakrát viac hostí ako vlani, no o štvrtinu menej ako pred pandémiou

Hotely a penzióny po dvoch predošlých rokoch, keď ich činnosť eliminovala pandémia koronavírusu, sa v prvom mesiaci roka 2023 dostali na ...

14.3.2023 Redakcia FinReport

Nominálne mzdy rastú dvojciferne, no reálne vo väčšine odvetví stále zaostávajú

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v januári 2023 medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Dokonca až dvojciferným tempom ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Deloitte rent index: Najdrahšie byty na prenájom sú v Bratislave a Nitre, najlacnejší je Prešov

Priemerné nájomné v ponúkaných bytoch podľa prvého Deloitte rent indexu monitorujúceho ceny nájomného v najväčších slovenských ...

10.3.2023 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok zamrzli, už druhý týždeň sa takmer nemenia

Deviaty kalendárny týždeň tohto roku nepriniesol prakticky žiadnu zmenu v cenách pohonných látok. Najviac používaný benzín Natural 95 sa ...

10.3.2023 Redakcia FinReport

Export a import na začiatku roku zaznamenali dvojciferné nárasty a vyše 400-miliónový deficit

Zo Slovenska sa v januári 2023 vyviezol tovar v hodnote 8,5 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 10,7 %. Zvýšil sa aj dovoz ...

10.3.2023 Redakcia FinReport

Priemyselná produkcia sa prepadáva. V januári 2023 dosiahla najslabšie výsledky od roku 2017

Priemyselná produkcia na Slovensku na začiatku tohto roka dosiahla najnižší januárový výkon od roku 2017. Pokles zaznamenala väčšina ...

Mobilná aplikácia