Rekordný, takmer dvojbiliónový záchranný balík pre Ameriku sa stal realitou
Americký Kongres definitívne schválil rozsiahly záchranný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov. Demokratom sa v ňom podarilo presadiť plán pandemickej pomoci, ktorý zahŕňa mimoriadne zvýšenie výdavkov, aj keď niektoré pôvodné návrhy sa nakoniec do novely zákona zapracovať nepodarilo. Zákon po schválení už stihol podpísať aj prezident Joe Biden.
Foto: Facebook
Záchranný balík predstavuje prvý významný legislatívny úspech novej vlády USA. Cieľom schválenej reformy je okamžite obmedziť ničivé dôsledky pandémie koronavírusu, podporiť stagnujúcu ekonomiku a pomôcť najchudobnejším ľuďom. Opozičná Republikánska strana však označila zákon za zbytočný a nezodpovedný.
Republikánom vadí zadlžovanie sa
Po niekoľkonásobných pokusoch o odklad zo strany republikánov sa americkému Senátu podarilo odhlasovať ozdravovací plán prezidenta už v sobotu 6. marca. Návrh zákona prešiel iba vďaka mimoriadne tesnému výsledku hlasovania, 50 pre a 49 proti. Americký Senát je totiž po minuloročných voľbách rozdelený na dve presné polovice medzi demokratov a republikánov.
Následne zákon v stredu 10. marca ešte raz schvaľoval Kongres. Aj keď sa republikáni opäť pokúšali rokovanie odročiť, nakoniec sa im to nepodarilo a záchranný balík bol definitívne schválený. Finálny počet hlasov bol 235 za a 149 proti, pričom až 40 republikánov sa pri hlasovaní pripojilo k demokratom.
„Pomoc je tu a čakajú nás svetlejšie dni,“ zdieľal na svojom Twitteri prezident Joe Biden hneď po zverejnení výsledku hlasovania.
Medzi hlavné dôvody, prečo sa Republikánska strana snažila blokovať Bidenov balík patrí obava z rastúcej inflácie a nadmerného zadlžovania sa krajiny. Republikáni podčiarkujú, že výška dlhu k HDP presahuje 100 %, pričom aktuálny dlh USA je najvyšší od konca druhej svetovej vojny.
Republikáni tiež mnohé z návrhov, ako napríklad opravu infraštruktúry či podporu vysokého školstva, nepovažujú za relevantné pre zmiernenie pandémie koronavírusu. Tá podľa nich priamo postihuje najmä krachujúce podniky a individuálne výdavky občanov.
Z pohľadu republikána Mitcha McConnela je nesprávne navyšovať americký dlh o ďalšie dva bilióny dolárov, keď vakcinácia pomaly vracia krajinu do normálu.
„Senát ešte nikdy neutratil 2 bilióny dolárov hazardnejším spôsobom ako je tento. Toto nie je záchranný balíček pre pandémiu. Je to prehliadka ľavicových projektov, ktoré si demokrati pretláčajú počas pandémie,“ uviedol McConnel pre denník New York Times.
1 400 dolárov pre milióny Američanov
Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré Senát v novele zákona upravil, bolo zredukovanie počtu ľudí, ktorí budú mať nárok na jednorazovú platbu vo výške 1 400 dolárov. Po novom to budú iba ľudia s ročným zárobkom pod 80-tisíc dolárov u jednotlivcov a pod 160-tisíc dolárov ročne u rodín alebo párov.
Pôvodne mali byť tieto hranice nastavené na 100-tisíc dolárov u jednotlivcov a 200-tisíc dolárov u rodín a párov. Tieto platby doplnia šeky vo výške 600 dolárov, ktoré už boli schválené Kongresom v decembri 2020. Celková vyplatená suma, ktorú dostanú milióny Američanov, tak dosiahne 2-tisíc dolárov.
„Dnešok je pre americký ľud dňom veľkého pokroku a prísľubu, pretože Kongres prijal záchranný plán prezidenta Bidena na záchranu životov a obživy. Vnímam to ako obrovský krok vpred k porazeniu vírusu,“ uviedla jedna z hlavných presadzovateliek zákona demokratka Nancy Pelosiová pre portál CNBC.
Druhá zmena sa dotýka nezamestnaných. Kongres im pôvodne plánoval vyplácať 400 dolárov mesačne až do augusta tohto roku. Senát pozmenil túto sumu na 300 dolárov, no lehotu vyplácania predĺžil do septembra 2021.
Tento krok oceňujú hlavne zamestnávatelia, ktorí sa sťažovali na nezáujem ľudí o prácu pri príliš vysokých štátnych dávkach. Senát sa rovnako rozhodol predĺžiť aj platnosť potravinových lístkov pre najchudobnejších Američanov.
Demokrati s republikánmi našli aj zhody
Mnoho z bodov plánu dotýkajúcich sa ako bežných ľudí, tak aj podnikov, zostalo rovnakých. Nezmenená zostáva napríklad 20-miliardová podpora na splácanie hypoték a nájmov pre domácnosti s nízkymi príjmami.
Pre americké rodiny je ďalej vyhradená pomoc aj prostredníctvom zvýšených daňových úľav na deti, 3 600 dolárov na dieťa mladšie ako 6 rokov a 3-tisíc dolárov na dieťa mladšie ako 18 rokov. Okrem toho viac Američanov by v nasledujúcich dvoch rokoch malo mať možnosť získať federálne dotácie na zdravotnú starostlivosť.
Pre podniky je dobrou správou, že štát od zamestnávateľov nebude vyžadovať preplácanie práceneschopnosti ani OČR. Fungovať bude len na dobrovoľnej báze. Tí zamestnávatelia, ktorí ju budú poskytovať až do októbra 2021, si však budú môcť uplatniť daňové úľavy. Dôvodom v tomto prípade bola snaha vyhnúť sa príliš zásadným priamym zásahom do ekonomiky, ktoré by pre republikánov boli až príliš sociálne a išli by na úkor podnikateľov.
Pre malé podniky ťažko postihnuté pandémiou je naďalej vyčlenených 15 miliárd dolárov formou dlhodobých pôžičiek s nízkou úrokovou sadzbou.
Okrem toho novela zákona poskytuje 350 miliárd dolárov pre federálne a samosprávne orgány, 130 miliárd dolárov pôjde základným a stredným školám a 14 miliárd dolárov na zlepšenie distribúcie očkovacích vakcín.
„Zaočkovaný Američan je jediný spôsob, ako poraziť pandémiu, dostať ekonomiku späť do starých koľají a zachrániť nielen svoje životy, ale aj životy svojich blízkych. Preto bol americký záchranný plán taký kritický,“ uviedol prezident J. Biden pre agentúru CNN.
Návrh zákona tiež zahŕňa 45 miliárd dolárov na podporu prenájmu, pomocné služby a hypotekárne poistenie a 30 miliárd dolárov pre dopravné agentúry na zlepšenie infraštruktúry. Ďalšie miliardy budú tiež smerovať na pomoc malým a stredným podnikom.
Na zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy si Američania ešte počkajú
V pôvodnej novele zákona bola zakomponovaná aj zmena minimálnej hodinovej mzdy. K plánovanému navýšeniu tejto mzdy z doterajších 7,25 dolára na 15 dolárov však nedošlo. Dôvodom má byť porušenie zrýchleného legislatívneho procesu. Demokrati sa napriek tomu nevzdávajú a plánujú zdvihnúť výšku minimálnej mzdy neskôr v priebehu tohto roka. Potrebných na to bude 60 hlasov, čo je viac ako demokrati v Senáte momentálne majú. Na presadenie takejto zmeny bude preto nevyhnutná medzistranícka spolupráca.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Prieskum: Vianoce na Slovensku budú o niečo skromnejšie ako v Česku
- 2.Slovensko sa objaví v sieni slávy v Lynchburgu vďaka Jack Daniel´s Personal Collection
- 3.Luxusné značky zažívajú ťažké obdobie – LVMH sa prepadáva, Hermès rastie
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby