Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rekordný, takmer dvojbiliónový záchranný balík pre Ameriku sa stal realitou

Dominik Horváth Ekonomika
SK
EN
Poslať

Americký Kongres definitívne schválil rozsiahly záchranný balík vo výške 1,9 bilióna dolárov. Demokratom sa v ňom podarilo presadiť plán pandemickej pomoci, ktorý zahŕňa mimoriadne zvýšenie výdavkov, aj keď niektoré pôvodné návrhy sa nakoniec do novely zákona zapracovať nepodarilo. Zákon po schválení už stihol podpísať aj prezident Joe Biden.

image

Foto: Facebook

Záchranný balík predstavuje prvý významný legislatívny úspech novej vlády USA. Cieľom schválenej reformy je okamžite obmedziť ničivé dôsledky pandémie koronavírusu, podporiť stagnujúcu ekonomiku a pomôcť najchudobnejším ľuďom. Opozičná Republikánska strana však označila zákon za zbytočný a nezodpovedný.

Republikánom vadí zadlžovanie sa

Po niekoľkonásobných pokusoch o odklad zo strany republikánov sa americkému Senátu podarilo odhlasovať ozdravovací plán prezidenta už v sobotu 6. marca. Návrh zákona prešiel iba vďaka mimoriadne tesnému výsledku hlasovania, 50 pre a 49 proti. Americký Senát je totiž po minuloročných voľbách rozdelený na dve presné polovice medzi demokratov a republikánov.

Následne zákon v stredu 10. marca ešte raz schvaľoval Kongres. Aj keď sa republikáni opäť pokúšali rokovanie odročiť, nakoniec sa im to nepodarilo a záchranný balík bol definitívne schválený. Finálny počet hlasov bol 235 za a 149 proti, pričom až 40 republikánov sa pri hlasovaní pripojilo k demokratom.

„Pomoc je tu a čakajú nás svetlejšie dni,“ zdieľal na svojom Twitteri prezident Joe Biden hneď po zverejnení výsledku hlasovania.

Medzi hlavné dôvody, prečo sa Republikánska strana snažila blokovať Bidenov balík patrí obava z rastúcej inflácie a nadmerného zadlžovania sa krajiny. Republikáni podčiarkujú, že výška dlhu k HDP presahuje 100 %, pričom aktuálny dlh USA je najvyšší od konca druhej svetovej vojny.

Republikáni tiež mnohé z návrhov, ako napríklad opravu infraštruktúry či podporu vysokého školstva, nepovažujú za relevantné pre zmiernenie pandémie koronavírusu. Tá podľa nich priamo postihuje najmä krachujúce podniky a individuálne výdavky občanov.

Z pohľadu republikána Mitcha McConnela je nesprávne navyšovať americký dlh o ďalšie dva bilióny dolárov, keď vakcinácia pomaly vracia krajinu do normálu.

Senát ešte nikdy neutratil 2 bilióny dolárov hazardnejším spôsobom ako je tento. Toto nie je záchranný balíček pre pandémiu. Je to prehliadka ľavicových projektov, ktoré si demokrati pretláčajú počas pandémie,“ uviedol McConnel pre denník New York Times.

1 400 dolárov pre milióny Američanov

Jednou z najzásadnejších zmien, ktoré Senát v novele zákona upravil, bolo zredukovanie počtu ľudí, ktorí budú mať nárok na jednorazovú platbu vo výške 1 400 dolárov. Po novom to budú iba ľudia s ročným zárobkom pod 80-tisíc dolárov u jednotlivcov a pod 160-tisíc dolárov ročne u rodín alebo párov.

Pôvodne mali byť tieto hranice nastavené na 100-tisíc dolárov u jednotlivcov a 200-tisíc dolárov u rodín a párov. Tieto platby doplnia šeky vo výške 600 dolárov, ktoré už boli schválené Kongresom v decembri 2020. Celková vyplatená suma, ktorú dostanú milióny Američanov, tak dosiahne 2-tisíc dolárov.

„Dnešok je pre americký ľud dňom veľkého pokroku a prísľubu, pretože Kongres prijal záchranný plán prezidenta Bidena na záchranu životov a obživy. Vnímam to ako obrovský krok vpred k porazeniu vírusu,“ uviedla jedna z hlavných presadzovateliek zákona demokratka Nancy Pelosiová pre portál CNBC.

Druhá zmena sa dotýka nezamestnaných. Kongres im pôvodne plánoval vyplácať 400 dolárov mesačne až do augusta tohto roku. Senát pozmenil túto sumu na 300 dolárov, no lehotu vyplácania predĺžil do septembra 2021.

Tento krok oceňujú hlavne zamestnávatelia, ktorí sa sťažovali na nezáujem ľudí o prácu pri príliš vysokých štátnych dávkach. Senát sa rovnako rozhodol predĺžiť aj platnosť potravinových lístkov pre najchudobnejších Američanov.

Demokrati s republikánmi našli aj zhody

Mnoho z bodov plánu dotýkajúcich sa ako bežných ľudí, tak aj podnikov, zostalo rovnakých. Nezmenená zostáva napríklad 20-miliardová podpora na splácanie hypoték a nájmov pre domácnosti s nízkymi príjmami.

Pre americké rodiny je ďalej vyhradená pomoc aj prostredníctvom zvýšených daňových úľav na deti, 3 600 dolárov na dieťa mladšie ako 6 rokov a 3-tisíc dolárov na dieťa mladšie ako 18 rokov. Okrem toho viac Američanov by v nasledujúcich dvoch rokoch malo mať možnosť získať federálne dotácie na zdravotnú starostlivosť.

Pre podniky je dobrou správou, že štát od zamestnávateľov nebude vyžadovať preplácanie práceneschopnosti ani OČR. Fungovať bude len na dobrovoľnej báze. Tí zamestnávatelia, ktorí ju budú poskytovať až do októbra 2021, si však budú môcť uplatniť daňové úľavy. Dôvodom v tomto prípade bola snaha vyhnúť sa príliš zásadným priamym zásahom do ekonomiky, ktoré by pre republikánov boli až príliš sociálne a išli by na úkor podnikateľov.

Pre malé podniky ťažko postihnuté pandémiou je naďalej vyčlenených 15 miliárd dolárov formou dlhodobých pôžičiek s nízkou úrokovou sadzbou.

Okrem toho novela zákona poskytuje 350 miliárd dolárov pre federálne a samosprávne orgány, 130 miliárd dolárov pôjde základným a stredným školám a 14 miliárd dolárov na zlepšenie distribúcie očkovacích vakcín.

Zaočkovaný Američan je jediný spôsob, ako poraziť pandémiu, dostať ekonomiku späť do starých koľají a zachrániť nielen svoje životy, ale aj životy svojich blízkych. Preto bol americký záchranný plán taký kritický,“ uviedol prezident J. Biden pre agentúru CNN.

Návrh zákona tiež zahŕňa 45 miliárd dolárov na podporu prenájmu, pomocné služby a hypotekárne poistenie a 30 miliárd dolárov pre dopravné agentúry na zlepšenie infraštruktúry. Ďalšie miliardy budú tiež smerovať na pomoc malým a stredným podnikom.

Na zvýšenie minimálnej hodinovej mzdy si Američania ešte počkajú

V pôvodnej novele zákona bola zakomponovaná aj zmena minimálnej hodinovej mzdy. K plánovanému navýšeniu tejto mzdy z doterajších 7,25 dolára na 15 dolárov však nedošlo. Dôvodom má byť porušenie zrýchleného legislatívneho procesu. Demokrati sa napriek tomu nevzdávajú a plánujú zdvihnúť výšku minimálnej mzdy neskôr v priebehu tohto roka. Potrebných na to bude 60 hlasov, čo je viac ako demokrati v Senáte momentálne majú. Na presadenie takejto zmeny bude preto nevyhnutná medzistranícka spolupráca.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.10.2021 Redakcia FinReport

E-shopom sa darí, predvianočné nákupy sľubujú možno aj nový rekord

Pandémia prinútila ľudí meniť svoje nákupné zvyky a presunula oveľa viac ľudí do online priestoru. Dáta ukazujú, že časť Slovákov pri ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Počet bankrotov sa oproti minulému rekordnému roku znížil

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo viac ako 5-tisíc ľudí. Číslo sa síce zdá vysoké, no je podstatne nižšie ...

26.10.2021 Naďa Černá

Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?

Plánovanie rodiny sa niekedy nezaobíde bez komplikácií. Jednou z čoraz častejšie sa vyskytujúcich býva otázka plodnosti jedného alebo aj ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Z dvoch depozitárov cenných papierov bude definitívne jeden

Proces vytvorenia jedného centrálneho depozitára cenných papierov na Slovensku sa blíži do finále. Rada guvernérov Európskej centrálnej ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Zrovnoprávnením gastrolístkov a finančných príspevkov štát ušetrí na zamestnancoch

Gastrolístky aj finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí schválili novelu Zákonníka ...

26.10.2021 Roland Régely

Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo

Bankový účet si dnes založíte online a za pár minút. Čo však v prípade, že sa ho rozhodnete zrušiť? V mnohých slovenských bankách to ...

25.10.2021 Robert Juriš

Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia

Slovenským bankám chýbajú ľudia. Najmä tí s dlhšou praxou na seniorských finančných pozíciách. Odborári tvrdia, že poznajú príčinu. ...

24.10.2021 Redakcia FinReport

Únia za 20 rokov zostarla o viac ako 5 rokov. Priemerný Slovák je mladší ako priemerný Európan

Možno si kladiete otázku, či ste mladší, starší, alebo tak akurát vzhľadom na vekový priemer obyvateľov krajín Európskej únie. Odpoveď ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

20.10.2021 Redakcia FinReport

Vlaňajší deficit verejných financií skončil na 5,5 % HDP a celkový dlh verejnej správy dosiahol 55 miliárd eur

Deficit verejnej správy v roku 2020 dosiahol 5,062 miliardy eur, čo predstavuje 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenskej republiky. Dlh ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook oznámil, že chce vybudovať metaverzum a v EÚ vytvoriť 10-tisíc pracovných miest

Sociálna sieť Facebook oznámila, že plánuje vybudovať metaverzum, teda verziu internetu určenú pre virtuálnu realitu. Šéf a spoluautor ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Každý piaty človek v EÚ je ohrozený chudobou alebo sociálnym vylúčením, na Slovensku „len“ každý siedmy

V roku 2020 žilo v Európskej únii (EÚ) 96,5 milióna ľudí ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením. Táto masa ľudí podľa údajov ...

18.10.2021 Redakcia FinReport

Slováci strácajú záujem pracovať vo výrobných podnikoch. Chýbajú aj odborníci v IT a bankovníctve

Pracovný trh sa postupne konsoliduje a miera nezamestnanosti na Slovensku sa pomaly znižuje. Budúcnosť však zásadne ovplyvňuje neistota ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Ponuka jazdených vozidiel je najnižšia za posledných päť rokov, na nové autá sa čaká aj rok

Záujemcovia o kúpu jazdeného vozidla si v súčasnosti vyberajú z najužšej a zároveň najdrahšej ponuky za posledné roky v kamenných ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Inflácia na Slovensku dosiahla svoje desaťročné maximum. Vyšplhala sa na 4,6 %

Ceny tovarov a služieb v septembri 2021 sa na Slovensku opäť zvýšili. Medziročná inflácia sa po augustových 3,8 % vyšplhala na 4,6 %. ...

13.10.2021 Robert Juriš

Niektorí ekonómovia vnímajú vysokú infláciu ako prechodný jav, ďalší sa obávajú, že tu s nami bude dlhšie

Inflácia v septembri v krajinách eurozóny vystúpila na 3,4 %. Je to takmer dvojnásobok toho, čo je Európska centrálna banka ochotná ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Prekazili kšeftovanie s dočervena zafarbeným minerálnym olejom odčerpaným z remorkéra na Dunaji

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili minerálny olej, ktorý bol nadobudnutý podozrivým spôsobom. Zaujalo ich, že bol ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Štvrtina firiem do konca septembra nepodala daňové priznanie, pribudlo podnikov v mínuse

Len 214-tisíc podnikov, teda približne iba 75 % všetkých kapitálových spoločností pôsobiacich na Slovensku, si do konca septembra splnilo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia
 2. 2.
  Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo
 3. 3.
  Spor o zdaňovanie či nezdaňovanie príjmov z predaja ETF akcií
 4. 4.
  Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?
 5. 5.
  Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté