Ratingová agentúra S&P potvrdila Slovensku vysoké hodnotenie so stabilným výhľadom
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) ešte v máji tohto roku upravila hodnotenie Slovenska tak, že potvrdila jeho rating na úrovni A+ a jeho výhľad zmenila z negatívneho na stabilný. Dobrou správou pre Slovensko je, že aktuálne toto svoje hodnotenie opätovne potvrdila.
Zdroj: Unsplash
Aké sú očakávania
Toto hodnotenie podľa slov Standard & Poor´s potvrdzuje, že hospodárstvo krajiny je odolné voči dôsledkom vojny, ktorá sa odohráva za našimi hranicami na Ukrajine. Od novej vlády premiéra Roberta Fica však očakáva snahu o rýchle znižovanie deficitu verejných financií v horizonte nasledujúcich dvoch až troch rokov.
Ratingová agentúra v tomto roku očakáva na Slovensku infláciu na úrovni 10,9 % a v nasledujúcom roku predpokladá jej pokles na úroveň 5,5 %. V súvislosti s rastom ekonomiky predpokladá, že v tomto roku dosiahne 1,3 % a v tom nasledujúcom rovné 2 %.
K ekonomickému rastu by malo prispieť najmä čerpanie eurofondov a tiež rast v rámci celej eurozóny, ktorá je najväčším obchodným partnerom Slovenska. V tejto súvislosti by sme sa mali spoliehať najmä na zahraničný obchod, a to predovšetkým v sektore automobilového priemyslu.
Ďalšie ratingové hodnotenia Slovenska
Ďalšie ratingové agentúry sú voči Slovensku skeptickejšie. Napríklad Fitch nám vo februári tohto roku priradila hodnotenie na úrovni A s negatívnym výhľadom. Moody´s ešte vlani prišla s ratingom A2 takisto s negatívnym výhľadom. Na začiatku tohto roku nám hodnotenie znížila aj agentúra DBRS Morningstar z „vysokého A“ na „A“ a zo stredného R-1“ na „nízke R-1“.
Prečo krajiny dostávajú ratingy?
Ratingové agentúry prideľujú krajinám vrátane miestnych samospráv, bankám a iným spoločnostiam úverové ratingy, ktoré predstavujú hodnotenie ich schopnosti riadne si plniť svoje povinnosti voči veriteľom a splácať záväzky vyplývajúce z vydaných obligácií a iných dlhových nástrojov.
Hodnotenie Slovenskej republiky zo strany týchto agentúr má vplyv na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Vysoký rating zvyšuje dôveru investorov v stabilitu ekonomiky, vďaka čomu sú ochotní požičiavať za nižší úrok. Nižší rating funguje presne naopak.