Rast platov sa spomalil. Ktorí zamestnanci pocítili pokles reálnych miezd?
Reálne mzdy sa v júni 2024 oproti vlaňajšku zvýšili v ôsmich z desiatich mesačne sledovaných odvetví, najviac maloobchode. Reálne menej však zarobili zamestnanci vo vybraných trhových službách a v stavebníctve.

Foto: Freepik
Kde reálne mzdy rastú a kde už nie
Priemerná nominálna mesačná mzda medziročne vzrástla vo všetkých 10 mesačne sledovaných odvetviach. Dvojciferným tempom rástla len v maloobchode o 11,2 %. Reálne mzdy vzrástli oproti vlaňajšku v ôsmich z desiatich mesačne sledovaných odvetví, najviac v maloobchode o 8,9 %.
Tempo reálneho rastu vyššie ako 5 % podľa dát Štatistického úradu SR dosiahli aj mzdy v predaji a oprave motorových vozidiel, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, ale aj v doprave so skladovaním.
Súčasne v dvoch mesačne sledovaných odvetviach nominálny rast už nestačil inflácii a reálna hodnota miezd sa medziročne znížila, a to vo vybraných trhových službách o 1,3 % a v stavebníctve o 0,7 %.
Aká je situácia od začiatku tohto roku
V súhrne za prvý polrok 2024 rástli nominálne aj reálne mzdy vo všetkých 10 mesačne sledovaných odvetviach. Rast nominálnych miezd nad 10 % evidovali doprava so skladovaním, maloobchod a tiež priemysel.
Reálne mzdy rástli v rozpätí od 1,8 % v informáciách a komunikácii do 7,7 % v maloobchode a rovnako aj v doprave vrátane skladovania. Rast nad 5 % vykázali činnosti reštaurácií a pohostinstiev a aj predaj a oprava motorových vozidiel.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
- 4.So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov
- 5.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká