Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rast cien stavebných materiálov sa tak skoro neskončí. Oplatí sa s výstavbou či rekonštrukciou počkať?

Zuzana Fryč Ekonomika
SK
EN
Poslať

Dynamický vývoj v poslednom období zavŕšený vyše desaťnásobným rastom cien plynu a elektriny na burzách ovplyvnil aj rastúce ceny stavebných materiálov, ktoré sa ihneď premietli do zvyšovania cien bývania. V máji 2022 stavebné materiály medziročne zdraželi o 28 %, čo sa už prejavilo aj na júnových štatistikách, keď ceny bývania narástli medziročne o 26 %. Otázkou zostáva, či sa za takýchto podmienok oplatí s výstavbou či rekonštrukciou bývania radšej počkať, alebo ísť čím skôr do toho.

image

Foto: Shutterstock

Ceny stavebných materiálov rýchlo rastú

Posledných turbulentných dvanásť mesiacov sa už prejavilo v neprospech spotrebiteľov, a to najmä kvôli zvýšenej inflácii, narušeným odberateľsko-dodávateľských reťazcom, výpadkom ľudských zdrojov v rámci výroby rôznych materiálov či komponentov, ale aj vplyvom vojny na Ukrajine, ktorá priniesla zníženie dodávok ruského plynuprudký rast cien energií.

„Viacerí výrobcovia stavebných materiálov museli pristúpiť k výraznejšiemu navyšovaniu cien výrobkov kvôli nadmerne rýchle rastúcim cenám vstupných surovín na svetových trhoch. Po neistote z prvej vlny pandémie z jari 2020 sa nakumulovaný dopyt naplno prejavil koncom roka 2021, a preto nastal problém s dodávkami materiálov,“ opisuje odborník na reality spoločnosti FinGO.sk Viktor Obtulovič.

Čakacie lehoty sa predlžujú

V súčasnosti sa však podľa neho naďalej predlžujú čakacie lehoty na dodávku materiálov na developerské projekty vo výstavbe, čo v konečnom dôsledku môže predĺžiť ukončenie projektu aj o niekoľko mesiacov. Veľký dopyt po materiáloch v závere vlaňajška priniesol enormný vplyv na zvyšovanie cien materiálov. Aj keď sa cenové skoky z prelomu rokov medzičasom čiastočne skorigovali, ceny materiálov sú jasne vyššie ako v roku 2021.

„Podľa zverejnených májových štatistík stavebné materiály zdraželi medziročne o 28 %rozdiel voči roku 2018 predstavuje až 45 %. Tieto čísla sú priemerné a skrývajú aj oveľa výraznejšie cenové nárasty, napríklad stavebnej ocele, drevotrieskových dosiek a všeobecne stavebného dreva,“ približuje finančný analytik z OVB Allfinanz Marián Búlik.

Ešte viditeľnejší skok je zrejmý z obdobia od januára 2021 až do mája 2022, keď ceny stavebných materiálov narástli až o 40 %.

Bývanie je čoraz drahšie

S výrazným nárastom cien stavebnín idú ruka v ruke aj rastúce ceny nehnuteľností. V júni 2022 priemerné ceny bývania na Slovensku medziročne zdraželi o 25,5 % a už v šiestom štvrťroku po sebe prekonali hranicu 20 %. „Znamená to, že priemerná nehnuteľnosť na Slovensku zdražela počas 18 mesiacov od úvodu minulého roka doteraz viac ako o tretinu. To je extrémny cenový nárast, ktorý výrazne znižuje dostupnosť bývania na Slovensku. Podľa štatistík však dopyt po nových hypotékach zostáva stále silný, keď v júni čerpali slovenské domácnosti 900 miliónov nových úverov,“ uvádza analytik M. Búlik.

O stabilizácii cien je ťažké hovoriť

O tom, aký ďalší vývoj cien stavebnín nás čaká v najbližšom období a či sa oplatí s výstavbou domu či rekonštrukciami v súčasnosti počkať, alebo v nich pokračovať, diskutujú aj odborníci.

V. Obtulovič hovorí, že síce niektoré ceny stavebných materiálov sa už podľa aktuálnych čísel začínajú stabilizovať, iné najmä kvôli vysokým cenám energií naďalej rastú.

Energie pri produkcii stavebnín tvoria tretinový náklad

Ceny energií sa výrazne premietajú do cien stavebných materiálov. Pri energeticky náročných výrobkoch tvoria energie až 30 % z jednotkovej ceny výrobku. Závisí to od výrobného postupu a energie spotrebovanej pri výrobe. Keďže ceny elektriny, ako aj plynu, významne vzrástli, to sa v značnej miere premieta aj do cien stavebnín.

Nevidím v súčasnosti nádej na pokles celoročných priemerných cien materiálov. Vynárajúce sa problémy v hospodárstvach jednotlivých štátov Európskej únie (EÚ), ktoré začnú chrániť v prvom rade svoje podniky na úkor dcér umiestnených v chudobnejších štátoch EÚ, majú rovnako silný vplyv,“ hovorí o stabilizácii cien stavebných materiálov prezident Stavebnej komory SR (SKSR) Ivan Pauer.

Projektový manažér spoločnosti Finportal pre reality Michal Kubík sa pozerá do budúcnosti, kde pravdepodobne dôjde k stabilizácii cien, no na možno vyššej úrovni. „Ide o faktor, keď dopyt stále nie je nasýtený a cena sa stáva sekundárnym aspektom, pretože bonita ľudstva po časoch blahobytu je stále ešte dobrá a predbieha ich ekonomické zmýšľanie,“ vysvetľuje.

Čo však považuje za najväčšiu hrozbu na vplyv cien, je možné strategické postavenie Číny. Tá podľa jeho slov môže využiť situáciu a v kombinácii s konfliktom na Ukrajine, ako aj s obmedzením aktivít Ruska a následkom sankcií, tlačiť umelo na rast cien. „V takýchto extrémnych časoch je akýkoľvek predpoklad veľmi komplikovaný, keďže tu máme viacero faktorov, do ktorých spadajú prezident Ruska V. Putin a jeho zámer, Čína a v neposlednom rade pandémia koronavírusu, ktorá nám možno ešte nepovedala posledné slovo,“ dodáva.

Chýba aj záujem politikov o skutočné riešenie problémov

Čo by situáciu mohlo potenciálne ešte zhoršiť, je podľa prezidenta Stavebnej komory SR absencia skutočného odborného a politického záujmu riešiť problémy slovenského stavebníctva, hospodárstva a občana ako klienta – zákazníka, ktorý to v konečnom dôsledku všetko priamo alebo nepriamo zaplatí.

„Politiku v prospech celoeurópskej solidarity sme nadradili nad politiku riadenia vlastného štátu, jeho hospodárstva na účet daňového poplatníka. Nie je vidieť, že by vláda a parlament prijímali skutočné protiinflačné opatrenia, opatrenia na stabilizáciu cien vstupných surovín a energií pre výrobné podniky, nech už sú vo vlastníctve kohokoľvek. Hovoriť o zadlžovaní štátu je zbytočné,“ kritizuje I. Pauer, ktorý si nemyslí, že by na Slovensku v blízkom období malo dôjsť k stabilizácii či poklesu cien materiálov a práce.

Odkladanie výstavby sa nemusí vyplatiť

Vzhľadom na aktuálny rast cien energií M. Búlik však rekonštrukciu vrátane zateplenia stavby neodporúča odkladať, keďže ide o investíciu, ktorá od prvého dňa prináša úspory na spotrebe energií. „To znamená, že jej odložením sa začiatok úspor odkladá a človek zároveň riskuje vyššie náklady kvôli rastúcim cenám energií. Navyše sa pripravuje program Zelená obnova, cez ktorý môže majiteľ rodinného domu získať od štátu na zateplenie príspevok až 19-tisíc eur,“ tvrdí analytik.

Ani u novostavby podľa jeho slov odložením prác človek nič nezíska, pretože je nízka šanca, že ceny počas prichádzajúcej recesie reálne klesnú.

V. Obtulovič zároveň radí, že tí, ktorí sú vo fáze zvažovania výstavby, by mali začať stavať, keďže aj v prípade, ak by sa ceny stavebných materiálov zvýšili o určité percento, rovnako sa zvyšuje hodnota aj nehnuteľnosti. Pri samotnej výstavbe je dobré porozhliadnuť sa a aplikovať nové technologické postupy či alternatívne spôsoby realizácie stavieb, ktoré môžu výrazne ušetriť čas a s ním aj peniaze na samotnú výstavbu.

„Momentálne je trendom používanie vysokokvalitných združených materiálov, čo skracuje proces výstavby, keďže postup výstavby sa zrýchľuje v krokoch aplikácie. Tieto materiály majú na sebe fabricky aplikované ďalšie materiály, a nemusia sa tak dodatočne robiť prácne na stavbe. Druhou možnosťou je prefabrikácia stavieb. Stavebnicu „lego“ vám vyrobia vo fabrike na mieru a na stavbe ju podľa plánu už len poskladáte,“ odporúča odborník na reality.

S príchodom recesie by sa rast cien mohol spomaliť

Podľa odborníkov by sa ceny mohli zastabilizovať, až keď odznejú súčasné mimoriadne okolnosti. „Nedá sa však očakávať, že by ceny klesli a vrátili sa späť, povedzme na úroveň roka 2020 či úvodu roka 2021. Hoci ani takáto situácia nie je úplne vylúčená vzhľadom na prichádzajúcu recesiu vo vyspelých štátoch západnej pologule, ktoré sa snažia potlačiť vysokú infláciu zvyšovaním úrokových sadzieb, čo prirodzene vedie k utlmovaniu rastu ekonomík,“ dopĺňa M. Búlik.

Podľa jeho slov o recesii sa hovorí už teraz vo Veľkej Británii, a v Nemecku či USA sa príchod recesie očakáva začiatkom budúceho roka. Dá sa predpokladať, že ani Slovensko v budúcom roku neminie pokles ekonomickej aktivity, s ktorej príchodom by sa rast cien stavebných materiálov mohol spomaliť či zastaviť. Dodáva však, že na pokles cien tovarov, po ktorých je stabilný či rastúci dopyt, nie je dôvod.

Ďalšie faktory vplývajúce na spomalenie rastu cien

Zastavenie rastu cien stavebných materiálov by podľa V. Obtuloviča mohli spôsobiť aj faktory, ako napríklad stabilizácia geopolitickej situácie, upokojenie svetových trhov, zvyšovanie úrokových sadzieb úverov, viac reálne povolených stavieb v bytovom aj inžinierskom staviteľstve, ako aj väčšia miera automatizácie a prefabrikácie stavebných procesov, ktoré by zrýchlili celkovú výstavbu. 

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2022 Magdaléna Švančarková

Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu

Problémy s cenami energií hlásia všetky podnikateľské sektory – chemický priemysel, hotelieri, producenti zeleniny, mäsa, pekári, ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky

Kryptomeny opäť raz „zahviezdili“ a znovu to bolo v negatívnom slova zmysle. Bitcoin, ako najväčšie svetové kryptoaktívum, dosiahol svoju ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Na COVID-19 umiera viac ľudí ako počas pandémie koronavírusu

Na Slovensku v auguste 2022 zomrelo takmer 4,4-tisíc osôb, čo je o 3,1 % ľudí viac (130 osôb) než hodnota päťročného priemeru rokov 2015 ...

27.9.2022 Naďa Černá

Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov

Švajčiarsky tenista Roger Federer, jeden z najlepších hráčov tenisovej histórie, prostredníctvom sociálnych sietí oznámil koniec svojej ...

27.9.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť hi umožní svojim klientom vyzdobiť si platobnú kartu vlastným NFT avatarom

Súčasťou NFT (Non Fungible Token) je nielen investičná stránka, ale má aj umelecký aspekt, ktorý z každej karty dokáže urobiť ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Do parlamentu smeruje novela zákona zvyšujúca tohtoročný štátny rozpočet o 1,5 miliardy eur

Vláda na svojom mimoriadnom zasadnutí schválila novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2022. Príjmy aj výdavky rozpočtu sa zvýšia o 1,5 ...

26.9.2022 Eva Sadovská

Moderných kancelárií je o štvrtinu viac ako pred 10 rokmi, nároky firiem sa menia

Bratislava zažíva v posledných rokoch stavebný boom nových administratívnych budov. Výmera moderných kancelárskych priestorov sa za 10 rokov ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Takmer dve tretiny Slovákov by chceli pracovať hybridne

V dôsledku pandémie spôsobenej ochorením COVID-19 sa nezmenila iba situácia na pracovnom trhu, ale zároveň aj naše vnímanie ...

26.9.2022 Robert Juriš

V hustote poistenia aj celkovej poistenosti zaostávame za krajinami strednej a východnej Európy

Popredné poistné domy zverejňujú svoje hospodárske výsledky, ktoré charakterizujú ich pôsobenie v krajinách, v ktorých sú etablované. ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur

Členovia vlády SR na svojom mimoriadnom zasadnutí schválili ďalšiu finančnú pomoc pre seniorov v podobe vyplatenia takzvaného 14. dôchodku, ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Výkonnosť nákladnej dopravy sa v júli výrazne prepadla, osobná doprava rástla

Objem nákladnej prepravy v júli 2022 medziročne výraznejšie poklesol. Celkovo sa previezlo 16,8 milióna ton tovaru, čo bolo medziročne menej ...

26.9.2022 Redakcia FinReport

Zuckerbergovej spoločnosti Meta klesajú zisky, je pod tlakom konkurencie a plánuje prepúšťať

Americkej spoločnosti Meta v druhom štvrťroku tohto roku po prvý raz od jej vzniku klesol zisk. Tlaky na nákladovosť jej podnikania spôsobili, ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Ministerstvo dopravy opätovne zabezpečí prepravu ľudí aj tovaru v rámci pomoci Ukrajine

Rezort dopravy opätovne vyzýva dopravcov, aby sa zapojili do prepravy odídencov z Ukrajiny, respektíve na doručovaní humanitárnej pomoci v ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Motorová nafta je už drahšia ako 98-oktánový benzín

Ceny pohonných látok dosahujú úrovne, na ktoré sme v minulosti neboli zvyknutí. Benzín je čoraz lacnejší, a platí to nielen pre ...

22.9.2022 Robert Juriš

Americký FED a Švajčiarska centrálna banka zvyšovali úrokové sadzby, Japonsko zostáva v mínuse

Americký Federálny rezervný úrad FED zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. Stalo sa to v súlade s ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Chýbajúce čipy vyjdú podľa Allianzu európsky automobilový sektor na 100 miliárd eur

Automobilový sektor sa stal obeťou číslo jeden globálneho nedostatku polovodičov. Na ťažký začiatok pandémie koronavírusu reagovali ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Komodity súvisiace s Ruskom reagujú na správy o mobilizácii

Komodity závislé od dodávok z Ruska počas uplynulých 24 hodín výrazne vzrástli po tom, ako prezident Ruskej federácie Vladimir Putin ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Energie lámu slovenský priemysel. Problémy sú všade a podnikatelia otvorene hovoria o krachu
 3. 3.
  Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
 4. 4.
  Kryptomeny opäť padajú. Takto hlboko neboli takmer dva roky
 5. 5.
  Na COVID-19 umiera viac ľudí ako počas pandémie koronavírusu