Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rast cien sa v januári 2023 zmiernil, no inflácia sa stále drží nad úrovňou 15 %

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Ceny potravín, ale aj bývania a energií v úvode roka 2023 zmiernili svoje medziročné rasty. Napriek tomu sa inflácia na Slovensku stále drží nad úrovňou 15 %. Európsky štatistický úrad Eurostat síce na začiatku februára odhadol, že by mohla klesnúť na 14,9 %, no po spresnení údajov Štatistickým úradom SR jej reálna januárová hodnota dosiahla 15,2 %.

inflácia

Foto: Shutterstock

Potraviny, bývanie a energie

Na „vine“ sú tentoraz najmä potraviny. Medziročne sú drahšie o 29 %. Celkovej situácii nepomohli ani ceny bývania a energií. Obe tieto kľúčové oblasti totiž boli v porovnaní s predchádzajúcim rokom drahšie o viac ako 14 %.

„Tradične najvyššie rasty cien v roku sa v januári 2023 prejavili naprieč celým spotrebiteľským košom. Dvojciferne zdraželi aj služby zubárov, poplatky za vzdelávanie či závodné stravovanie. Infláciu tlačilo nadol len mierne zlacňovanie pohonných hmôt,“ vysvetľuje Štatistický úrad SR s tým, že januárová inflácia obyčajne dosahuje najvyššie medzimesačné aj medziročné zmeny, pretože sa v nej okrem iných faktorov premieta aj deregulácia v sieťových odvetviach.

Na úrovni 22-ročného maxima

Z porovnania cien tovarov a služieb s januárom minulého roka vyplýva, že inflácia medziročne vzrástla o 15,2 %, čo je stále na úrovni 22-ročných rekordov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností.

Stále platí, že inflácia je najvyššia v rodinách s nižšími príjmami. Kým v rodinách zamestnancov sa index spotrebiteľských cien v januári 2023 medziročne zvýšil o 15 %, v nízkopríjmových domácnostiach to už bolo o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,2 %.

Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali podobne ako v predošlom roku dynamicky rastúce ceny dvoch položiek, ktoré tvoria najväčšie podiely vo výdavkoch domácností. Sú to bývanie s energiamipotraviny s nealko nápojmi. Spolu tvoria takmer 50 % výdavkov slovenských domácností.

Ktoré tovary a služby zdraželi najviac

Rast cien v oblasti bývania a energií v januári 2023 dosiahol 14,4 %. Plyn bol drahší ako v januári pred rokom o 11,9 %, elektrina o 2,5 %, tepelná energia o 22,4 %. Dvojciferne sa zdvihli aj ceny za dodávku vody, odvádzanie odpadových vôd, zber smetí, ako aj za údržbu a opravy obydlí.

Potraviny boli v januári medziročne drahšie o 28,6 %, pričom ich ceny rastú nepretržite už tretí rok. Občania pocítili ich rast nad úrovňou 30 % pri cenách mäsa, ale aj mlieka, syrov a vajec alebo olejov tukov. O štvrtinu  boli vyššie ceny chlebaobilnín a o viac ako 20 % stúpli ceny zeleniny.

doprave ceny vzrástli o 7,4 % najmä pod vplyvom vyšších cien za nákup dopravných prostriedkov a dopravných služieb. Ceny pohonných látok boli v januári 2023 medziročne vyššie o 5,6 %.

zdravotníctve boli napríklad vyššie ceny za služby zubných lekárov (o 13 %), v stravovaní vzrástli o viac ako štvrtinu ceny v jedálňach, a podobne o pätinu narástli poplatky za materské a základné školy. Takmer o 17 % sa medziročne zvýšili ceny za tovary a služby osobnej starostlivosti.

Európska komisia očakáva rýchlejší rast HDP

Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa stále drží na vysokej úrovni, Európska komisia vo svojej zimnej prognóze zmenila svoje očakávania od slovenskej ekonomiky. Predpokladá, že inflácia v roku 2023 klesne z priemerných 12,8 % na 9,7 %, a potom v roku 2024 na 5,3 %. Naopak, zvýšila svoje očakávania v oblasti ekonomického rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v tomto roku rásť o 1,5 %, pričom pôvodný odhad znel na 0,5 %, a v roku 2024 by mal dosiahnuť rovné 2 %.

ECB aj FED zvyšujú úroky

Napriek tomu, že priemerná inflácia v krajinách eurozóny už tri mesiace za sebou klesá, Európska centrálna banka neprestáva vo zvyšovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila 2. februára tohto roku, keď základný úrok zvýšila o polovicu percentuálneho bodu na 3 %.

Zdá sa, že tento proces zápasu s vysokou infláciou sa ešte tak skoro neskončí. Konštatuje to aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý hovorí o potrebe definitívneho „skrotenia inflačnej beštie“. „Hoci je januárový pokles inflácie pod 9 % veľmi vítaný, stále sme veľmi, veľmi ďaleko od cieľa. Nemôžeme si dovoliť poľaviť v tempe, a na základe dnes dostupných dát na to ani nevidím dôvod,“ povedal.

Podobnú agresívnu monetárnu politiku razí aj americký Federálny rezervný systém FED. Ten takisto na začiatku februára už ôsmykrát za sebou zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu už na 4,75 %. „Inflácia sa trochu zmiernila, ale zostáva zvýšená,“ uviedla americká centrálna banka, čím naznačila, že vo zvyšovaní úrokov ešte zrejme bude pokračovať.

Maďarsko a Ukrajina: Viac ako 25 %

Vyššia inflácia ako v ktorejkoľvek krajine eurozóny je v Maďarsku. V januári opäť akcelerovala a zvýšila sa na 25,7 %. Zdražovanie ťahali nahor najmä energie, ceny potravín a palivá. Priemerná inflácia v krajine v roku 2022 pritom bola len o necelé 2 % vyššia ako na Slovensku, keď dosiahla 14,5 %.

Veľmi podobnú infláciu registrujú aj na vojnou sužovanej Ukrajine. V prvom mesiaci tohto roku sa inflácia v krajine zmiernila na 26 %. Miestne ministerstvo financií však predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch ešte bude rásť. V priemere by v tomto roku mala dosiahnuť 28 %. Centrálna banka Ukrajiny je však zásadne optimistickejšia, keď očakáva, že celoročná inflácia bude o 10 % nižšia.

Švajčiarsko: Najnižšia inflácia v Európe

Spomedzi európskych krajín je najnižšia inflácia vo Švajčiarsku. Aj tu však miestna centrálna banka vyjadrila nespokojnosť s jej vývojom. Kým v decembri 2022 bola na úrovni 2,8 %, v januári 2023 vystúpila o pol percentuálneho bodu na 3,3 %, a to je viac, ako očakávali analytici.

Rusko: Inflácia je nižšia ako na Slovensku

Možno paradoxne, ale nižšiu infláciu ako na Slovensku majú v Rusku. Priemerný nárast cien tovarov a služieb tu v minulom roku dosiahol 11,8 %, teda o jedno percento menej ako u nás. Keďže inflačné očakávania v krajine sa vyvíjajú priaznivejšie, ako sa pôvodne očakávalo, ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na pôvodných 7,5 %.

Miestna centrálna banka očakáva, že inflácia sa tento rok bude pohybovať medzi 5 až 7 % a do roku 2024 klesne na cieľové 4 %. Zároveň však upozorňuje, že ďalšie prípadné sankcie zo strany Západu by mohli situáciu zhoršiťinfláciu opäť zvýšiť.

Chorvátsko: Euro prinieslo vyššie ceny

Nižšiu infláciu ako Slovensko má aj nový člen eurozóny –  Chorvátsko. Inflácia v tejto krajine v prvom mesiaci tohto roku vystúpila na 12,5 %. Guvernér chorvátskej centrálnej banky vyhlásil, že nárast cien najmä v oblasti služieb má na svedomí prijatie eura.

Bezprostredne po prijatí európskej meny stúpla hladina cien v krajine o 0,2 %, kým ceny v celej eurozóne klesli v priemere o 0,4 %. Tento nárast kopíruje situáciu v iných krajinách, keď sa stali členmi tohto zoskupenia, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich sa stala členom eurozóny v časoch nízkej inflácie.

Spojené štáty: Inflácia stále klesá

Medziročná inflácia v USA klesá aj naďalej. Síce len mierne, presnejšie o jednu desatinu percentuálneho bodu, ale vytrvalo. Z decembrových 6,5 % v januári 2023 klesla na 6,4 %. V praxi to znamená, že spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa znížili už siedmy mesiac po sebe. Ekonómovia za príčinou tohto poklesu hľadajú ďalšie zníženie kľúčových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Naposledy sa tak v USA stalo začiatkom februára 2023.

logo
Prečítajte si tiež:
23.7.2024 Redakcia FinReport

Ethereové ETF fondy dostali zelenú. Očakáva sa nárast hodnoty tejto kryptomeny

ETF fondy sú nástroj, ktorý v marci tohto roku pomohol bitcoinu dosiahnuť rekordné hodnoty na úrovni takmer 74-tisíc dolárov za token. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Každá tretia poistná udalosť je storno dovolenky

Akútne respiračné ochorenia, úrazy či úmrtia v rodine – aj to sú dôvody, pre ktoré Slováci musia chtiac-nechtiac zrušiť svoju letnú ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Revolut prináša na Slovensko svoju prvú čítačku

Neobanka Revolut spúšťa svoje prvé hardvérové zariadenie nazvané Revolut Reader. Uvádza ho na trh v 12 krajinách vrátane Slovenska. Je to ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Slováci majú v bankách a v hotovosti k dispozícii takmer 50 miliárd eur

Retailové vklady slovenských bankových klientov prestali klesať. Naopak, od jesene minulého roka, teda už posledné tri štvrťroky, dokonca ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Zadlženosť Slovenska stúpla najviac spomedzi všetkých krajín EÚ

Zadlženie Slovenska začiatkom tohto roka stúplo najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas prvého štvrťroku 2024 sa zvýšilo ...

22.7.2024 Robert Juriš

Aké ponaučenie si máme zobrať z doteraz najväčšieho globálneho IT výpadku na svete?

Problémy súvisiace s piatkovým (19. júla 2024) výpadkom IT systémov na celom svete sa postupne dostávajú opäť do normálu. Za spôsobenie ...

22.7.2024 Redakcia FinReport

NBS: Starneme príliš rýchlo, budeme potrebovať pomoc zo zahraničia

Počas nasledujúcich 15 rokov klesne na Slovensku počet ľudí v produktívnom veku o 280-tisíc. Ich pomer k obyvateľom v dôchodkovom veku nad ...

22.7.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť na Slovensku mierne stúpla, no stále sa drží pod hranicou 4 %

Nezamestnanosť na Slovensku sa v júni tohto roku mierne zvýšila na 3,8 %. Spôsobili to absolventi vysokých škôl, ktorí pribudli do evidencie ...

22.7.2024 Martin Jamnický

Oddlženie „na nulu“ by malo byť priznané len ľuďom v hmotnej núdzi

Od začiatku tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených vyše 4-tisíc osobných bankrotov a ročne sa takto zbaví dlhov zhruba 9-tisíc ľudí. V ...

21.7.2024 Redakcia FinReport

Investície do ochrany životného prostredia v EÚ vlani dosiahli 67 miliárd eur

Európsky štatistický úrad Eurostat odhaduje, že v roku 2023 krajiny Európskej únie investovali do ochrany životného prostredia 67 miliárd ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok po štyroch týždňoch rastu konečne mierne klesli

Nárast cien pohonných látok na Slovensku sa konečne zastavil. Počas druhého júlového týždňa zlacneli oba druhy benzínov aj motorová ...

19.7.2024 Robert Juriš

Priemerná cena bytov ponúkaných v Bratislave prekročila hranicu 5-tisíc eur za meter štvorcový

Trh s bytmi v hlavnom meste pomaly ožíva – pribúdajú nové byty a rastú aj ich predaje. Cena bytov ponúkaných v Bratislave po prvý raz ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Zažívame najväčší IT výpadok v histórii vôbec

Piatok 19. júla na celom svete poznačili mohutné výpadky viacerých kľúčových služieb. Kolabovali banky, letecké spoločnosti, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle opäť klesajú, rast v ostatných odvetviach sa výrazne spomalil

Tržby počas tohtoročného mája stúpli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Stabilita ich rastu sa udržala v ...

17.7.2024 Robert Juriš

Index bohatstva národov 2024: Najlepšie je na tom Írsko, Slovensko skončilo na 30. mieste

Podľa Indexu bohatstva národov Varšavského podnikového inštitútu najbohatšími krajinami na svete pre rok 2024 sú Írsko, Švajčiarsko a ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay