Rast cien sa v januári 2023 zmiernil, no inflácia sa stále drží nad úrovňou 15 %
Ceny potravín, ale aj bývania a energií v úvode roka 2023 zmiernili svoje medziročné rasty. Napriek tomu sa inflácia na Slovensku stále drží nad úrovňou 15 %. Európsky štatistický úrad Eurostat síce na začiatku februára odhadol, že by mohla klesnúť na 14,9 %, no po spresnení údajov Štatistickým úradom SR jej reálna januárová hodnota dosiahla 15,2 %.

Foto: Shutterstock
Potraviny, bývanie a energie
Na „vine“ sú tentoraz najmä potraviny. Medziročne sú drahšie o 29 %. Celkovej situácii nepomohli ani ceny bývania a energií. Obe tieto kľúčové oblasti totiž boli v porovnaní s predchádzajúcim rokom drahšie o viac ako 14 %.
„Tradične najvyššie rasty cien v roku sa v januári 2023 prejavili naprieč celým spotrebiteľským košom. Dvojciferne zdraželi aj služby zubárov, poplatky za vzdelávanie či závodné stravovanie. Infláciu tlačilo nadol len mierne zlacňovanie pohonných hmôt,“ vysvetľuje Štatistický úrad SR s tým, že januárová inflácia obyčajne dosahuje najvyššie medzimesačné aj medziročné zmeny, pretože sa v nej okrem iných faktorov premieta aj deregulácia v sieťových odvetviach.
Na úrovni 22-ročného maxima
Z porovnania cien tovarov a služieb s januárom minulého roka vyplýva, že inflácia medziročne vzrástla o 15,2 %, čo je stále na úrovni 22-ročných rekordov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností.
Stále platí, že inflácia je najvyššia v rodinách s nižšími príjmami. Kým v rodinách zamestnancov sa index spotrebiteľských cien v januári 2023 medziročne zvýšil o 15 %, v nízkopríjmových domácnostiach to už bolo o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,2 %.
Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali podobne ako v predošlom roku dynamicky rastúce ceny dvoch položiek, ktoré tvoria najväčšie podiely vo výdavkoch domácností. Sú to bývanie s energiami a potraviny s nealko nápojmi. Spolu tvoria takmer 50 % výdavkov slovenských domácností.
Ktoré tovary a služby zdraželi najviac
Rast cien v oblasti bývania a energií v januári 2023 dosiahol 14,4 %. Plyn bol drahší ako v januári pred rokom o 11,9 %, elektrina o 2,5 %, tepelná energia o 22,4 %. Dvojciferne sa zdvihli aj ceny za dodávku vody, odvádzanie odpadových vôd, zber smetí, ako aj za údržbu a opravy obydlí.
Potraviny boli v januári medziročne drahšie o 28,6 %, pričom ich ceny rastú nepretržite už tretí rok. Občania pocítili ich rast nad úrovňou 30 % pri cenách mäsa, ale aj mlieka, syrov a vajec alebo olejov a tukov. O štvrtinu boli vyššie ceny chleba a obilnín a o viac ako 20 % stúpli ceny zeleniny.
V doprave ceny vzrástli o 7,4 % najmä pod vplyvom vyšších cien za nákup dopravných prostriedkov a dopravných služieb. Ceny pohonných látok boli v januári 2023 medziročne vyššie o 5,6 %.
V zdravotníctve boli napríklad vyššie ceny za služby zubných lekárov (o 13 %), v stravovaní vzrástli o viac ako štvrtinu ceny v jedálňach, a podobne o pätinu narástli poplatky za materské a základné školy. Takmer o 17 % sa medziročne zvýšili ceny za tovary a služby osobnej starostlivosti.
Európska komisia očakáva rýchlejší rast HDP
Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa stále drží na vysokej úrovni, Európska komisia vo svojej zimnej prognóze zmenila svoje očakávania od slovenskej ekonomiky. Predpokladá, že inflácia v roku 2023 klesne z priemerných 12,8 % na 9,7 %, a potom v roku 2024 na 5,3 %. Naopak, zvýšila svoje očakávania v oblasti ekonomického rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v tomto roku rásť o 1,5 %, pričom pôvodný odhad znel na 0,5 %, a v roku 2024 by mal dosiahnuť rovné 2 %.
ECB aj FED zvyšujú úroky
Napriek tomu, že priemerná inflácia v krajinách eurozóny už tri mesiace za sebou klesá, Európska centrálna banka neprestáva vo zvyšovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila 2. februára tohto roku, keď základný úrok zvýšila o polovicu percentuálneho bodu na 3 %.
Zdá sa, že tento proces zápasu s vysokou infláciou sa ešte tak skoro neskončí. Konštatuje to aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý hovorí o potrebe definitívneho „skrotenia inflačnej beštie“. „Hoci je januárový pokles inflácie pod 9 % veľmi vítaný, stále sme veľmi, veľmi ďaleko od cieľa. Nemôžeme si dovoliť poľaviť v tempe, a na základe dnes dostupných dát na to ani nevidím dôvod,“ povedal.
Podobnú agresívnu monetárnu politiku razí aj americký Federálny rezervný systém FED. Ten takisto na začiatku februára už ôsmykrát za sebou zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu už na 4,75 %. „Inflácia sa trochu zmiernila, ale zostáva zvýšená,“ uviedla americká centrálna banka, čím naznačila, že vo zvyšovaní úrokov ešte zrejme bude pokračovať.
Maďarsko a Ukrajina: Viac ako 25 %
Vyššia inflácia ako v ktorejkoľvek krajine eurozóny je v Maďarsku. V januári opäť akcelerovala a zvýšila sa na 25,7 %. Zdražovanie ťahali nahor najmä energie, ceny potravín a palivá. Priemerná inflácia v krajine v roku 2022 pritom bola len o necelé 2 % vyššia ako na Slovensku, keď dosiahla 14,5 %.
Veľmi podobnú infláciu registrujú aj na vojnou sužovanej Ukrajine. V prvom mesiaci tohto roku sa inflácia v krajine zmiernila na 26 %. Miestne ministerstvo financií však predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch ešte bude rásť. V priemere by v tomto roku mala dosiahnuť 28 %. Centrálna banka Ukrajiny je však zásadne optimistickejšia, keď očakáva, že celoročná inflácia bude o 10 % nižšia.
Švajčiarsko: Najnižšia inflácia v Európe
Spomedzi európskych krajín je najnižšia inflácia vo Švajčiarsku. Aj tu však miestna centrálna banka vyjadrila nespokojnosť s jej vývojom. Kým v decembri 2022 bola na úrovni 2,8 %, v januári 2023 vystúpila o pol percentuálneho bodu na 3,3 %, a to je viac, ako očakávali analytici.
Rusko: Inflácia je nižšia ako na Slovensku
Možno paradoxne, ale nižšiu infláciu ako na Slovensku majú v Rusku. Priemerný nárast cien tovarov a služieb tu v minulom roku dosiahol 11,8 %, teda o jedno percento menej ako u nás. Keďže inflačné očakávania v krajine sa vyvíjajú priaznivejšie, ako sa pôvodne očakávalo, ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na pôvodných 7,5 %.
Miestna centrálna banka očakáva, že inflácia sa tento rok bude pohybovať medzi 5 až 7 % a do roku 2024 klesne na cieľové 4 %. Zároveň však upozorňuje, že ďalšie prípadné sankcie zo strany Západu by mohli situáciu zhoršiť a infláciu opäť zvýšiť.
Chorvátsko: Euro prinieslo vyššie ceny
Nižšiu infláciu ako Slovensko má aj nový člen eurozóny – Chorvátsko. Inflácia v tejto krajine v prvom mesiaci tohto roku vystúpila na 12,5 %. Guvernér chorvátskej centrálnej banky vyhlásil, že nárast cien najmä v oblasti služieb má na svedomí prijatie eura.
Bezprostredne po prijatí európskej meny stúpla hladina cien v krajine o 0,2 %, kým ceny v celej eurozóne klesli v priemere o 0,4 %. Tento nárast kopíruje situáciu v iných krajinách, keď sa stali členmi tohto zoskupenia, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich sa stala členom eurozóny v časoch nízkej inflácie.
Spojené štáty: Inflácia stále klesá
Medziročná inflácia v USA klesá aj naďalej. Síce len mierne, presnejšie o jednu desatinu percentuálneho bodu, ale vytrvalo. Z decembrových 6,5 % v januári 2023 klesla na 6,4 %. V praxi to znamená, že spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa znížili už siedmy mesiac po sebe. Ekonómovia za príčinou tohto poklesu hľadajú ďalšie zníženie kľúčových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Naposledy sa tak v USA stalo začiatkom februára 2023.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 4.Biskupi súhlasia s podnetom na Ústavný súd pre zákaz bohoslužieb, Figeľovu iniciatívu pokladajú za potrebnú
- 5.Posledné dni na darovanie 2 percent