Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rast cien sa v januári 2023 zmiernil, no inflácia sa stále drží nad úrovňou 15 %

Robert Juriš Ekonomika
SK
EN
Poslať

Ceny potravín, ale aj bývania a energií v úvode roka 2023 zmiernili svoje medziročné rasty. Napriek tomu inflácia na Slovensku sa stále drží nad úrovňou 15 %. Európsky štatistický úrad Eurostat síce na začiatku februára odhadol, že by mohla klesnúť na 14,9 %, no po upresnení údajov Štatistickým úradom SR jej reálna januárová hodnota dosiahla 15,2 %.

image

Foto: Shutterstock

Potraviny, bývanie a energie

Na „vine“ sú tentokrát najmä potraviny. Medziročne sú drahšie o 29 %. Celkovej situácii nepomohli ani ceny bývania a energií. Obe tieto kľúčové oblasti totiž boli v porovnaní s predchádzajúcim rokom drahšie o viac ako 14 % ako pred rokom.

„Tradične najvyššie rasty cien v roku sa v januári 2023 prejavili naprieč celým spotrebiteľským košom. Dvojciferne zdraželi aj služby zubárov, poplatky za vzdelávanie či závodné stravovanie. Infláciu tlačilo nadol len mierne zlacňovanie pohonných hmôt,“ vysvetľuje Štatistický úrad SR s tým, že januárová inflácia obyčajne dosahuje najvyššie medzimesačné aj medziročné zmeny, pretože sa v nej okrem iných faktorov premieta aj deregulácia v sieťových odvetviach.

Na úrovni 22-ročného maxima

Z porovnania cien tovarov a služieb s januárom minulého roka vyplýva, že inflácia medziročne vzrástla o 15,2 %, čo je stále na úrovni 22-ročných rekordov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností.

Stále platí, že inflácia je najvyššia v rodinách s nižšími príjmami. Kým v rodinách zamestnancov sa index spotrebiteľských cien v januári 2023 medziročne zvýšil 15 %, v nízkopríjmových domácnostiach to už bolo o 16,1 %, a v domácnostiach dôchodcov o 16,2 %.

Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali podobne ako v predošlom roku dynamicky rastúce ceny dvoch položiek, ktoré tvoria najväčšie podiely vo výdavkoch domácností. Sú to bývanie s energiamipotraviny s nealko nápojmi. Spolu tvoria takmer 50 % výdavkov slovenských domácností.

Ktoré tovary a služby zdraželi najviac

Rast cien v oblasti bývania a energií v januári 2023 dosiahol 14,4 %. Plyn bol drahší ako v januári pred rokom o 11,9 %, elektrina o 2,5 %, tepelná energia o 22,4 %. Dvojciferne sa zdvihli aj ceny za dodávku vody, odvádzanie odpadových vôd, zber smetí, ako aj za údržbu a opravy obydlí.

Potraviny boli v januári medziročne drahšie o 28,6 %, pričom ich ceny rastú nepretržite už tretí rok. Občania pocítili ich rast nad úrovňou 30 % pri cenách mäsa, ale aj mlieka, syrov a vajec alebo olejov tukov. O štvrtinu  boli vyššie ceny chlebaobilnín a o viac ako 20 % ceny stúpli zeleniny.

doprave ceny vzrástli o 7,4 % najmä pod vplyvom vyšších cien za nákup dopravných prostriedkov a dopravných služieb. Ceny pohonných látok boli v januári 2023 medziročne vyššie o 5,6 %.

zdravotníctve boli napríklad vyššie ceny za služby zubných lekárov (o 13 %), v stravovaní vzrástli o viac ako štvrtinu ceny v jedálňach, a podobne o pätinu narástli poplatky za materské a základné školy. Takmer o 17 % sa medziročne zvýšili ceny za tovary a služby osobnej starostlivosti.

Európska komisia očakáva rýchlejší rast HDP

Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa stále drží na vysokej úrovni, Európska komisia vo svojej zimnej prognóze zmenila svoje očakávania od slovenskej ekonomiky. Predpokladá, že inflácia v roku 2023 klesne z priemerných 12,8 % na 9,7 % a potom v roku 2024 na 5,3 %. Naopak, zvýšila svoje očakávania v oblasti ekonomického rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v tomto roku rásť o 1,5 %, pričom pôvodný odhad znel na 0,5 %, a v roku 2024 by mal dosiahnuť rovné 2 %.

ECB aj FED zvyšujú úroky

Napriek tomu, že priemerná inflácia v krajinách eurozóny už tri mesiace za sebou klesá, Európska centrálna banka neprestáva vo zvyšovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila 2. februára tohto roku, keď základný úrok zvýšila o polovicu percentuálneho bodu na 3 %.

Zdá sa, že tento proces zápasu s vysokou infláciou sa ešte tak skoro neskončí. Konštatuje to aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý hovorí o potrebe definitívneho „skrotenia inflačnej beštie“. „Hoci je januárový pokles inflácie pod 9 % veľmi vítaný, stále sme veľmi, veľmi ďaleko od cieľa. Nemôžeme si dovoliť poľaviť v tempe a na základe dnes dostupných dát na to ani nevidím dôvod,“ povedal.

Podobnú agresívnu monetárnu politiku razí aj americký Federálny rezervný systém FED. Ten takisto na začiatku februára už ôsmykrát za sebou zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu už na 4,75 %. „Inflácia sa trochu zmiernila, ale zostáva zvýšená,“ uviedla americká centrálna banka, čím naznačila, že vo zvyšovaní úrokov ešte zrejme bude pokračovať.

Maďarsko a Ukrajina: Viac ako 25 %

Vyššia inflácia ako v ktorejkoľvek krajine eurozóny je v Maďarsku. V januári opäť akcelerovala a zvýšila sa na 25,7 %. Zdražovanie ťahali nahor najmä energie, ceny potravín a palivá. Priemerná inflácia v krajine v roku 2022 pritom bola len o necelé 2 % vyššia ako na Slovensku, keď dosiahla 14,5 %.

Veľmi podobnú infláciu registrujú aj na vojnou sužovanej Ukrajine. V prvom mesiaci tohto roku sa inflácia v krajine zmiernila na 26 %. Miestne ministerstvo financií však predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch ešte bude rásť. V priemere by v tomto roku mala dosiahnuť 28 %. Centrálna banka Ukrajiny je však zásadne optimistickejšia keď očakáva, že celoročná inflácia bude o 10 % nižšia.

Švajčiarsko: Najnižšia inflácia v Európe

Spomedzi európskych krajín je najnižšia inflácia vo Švajčiarku. Aj tu však miestna centrálna banka vyjadrila nespokojnosť s jej vývojom. Kým v decembri 2022 bola na úrovni 2,8 %, v januári 2023 vystúpila o pol percentuálneho bodu na 3,3 %, a to je viac, ako očakávali analytici.

Rusko: Inflácia je nižšia ako na Slovensku

Možno paradoxne, ale nižšiu infláciu ako na Slovensku majú v Rusku. Priemerný nárast cien tovarov a služieb v minulom roku tu dosiahol 11,8 %, teda o jedno percento menej ako u nás. Keďže inflačné očakávania v krajine sa vyvíjajú priaznivejšie, ako sa pôvodne očakávalo, ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na pôvodných 7,5 %.

Miestna centrálna banka očakáva, že inflácia sa tento rok bude pohybovať medzi 5 až 7 % a do roku 2024 klesne na cieľové 4 %. Zároveň však upozorňuje, že ďalšie prípadné sankcie zo strany Západu by mohli situáciu zhoršiťinfláciu opäť zvýšiť.

Chorvátsko: Euro prinieslo vyššie ceny

Nižšiu infláciu ako Slovensko má aj nový člen eurozóny –  Chorvátsko. Inflácia v tejto krajine v prvom mesiaci tohto roku vystúpila na 12,5 %. Guvernér chorvátskej centrálnej banky vyhlásil, že nárast cien najmä v oblasti služieb má na svedomí prijatie eura.

Bezprostredne po prijatí európskej meny stúpla hladina cien v krajine o 0,2 %, kým ceny v celej eurozóne klesli v priemere o 0,4 %. Tento nárast kopíruje situáciu v iných krajinách, keď sa stali členmi tohto zoskupenia, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich sa stala členom eurozóny v časoch nízkej inflácie.

Spojené štáty: Inflácia stále klesá

Medziročná inflácia v USA klesá aj naďalej. Síce len mierne, presnejšie o jednu desatinu percentuálneho bodu, ale vytrvalo. Z decembrových 6,5 % v januári 2023 klesla na 6,4 %. V praxi to znamená, že spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa znížili už siedmy mesiac po sebe. Ekonómovia za príčinou tohto poklesu hľadajú ďalšie zníženie kľúčových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Naposledy sa tak v USA stalo začiatkom februára 2023.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.9.2023 Martin Jamnický

E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov

Odvetvie e-commerce rástlo ako jedno z mála aj počas pandémie koronavírusu. Nárast sa síce v ostatných mesiacoch spomalil, no vo väčšine ...

25.9.2023 Dominik Horváth

Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?

Neobanka Revolut vznikla v roku 2015 a rýchlo sa stala najúspešnejším britským startupom v histórii. Za jej vydareným príbehom stojí rodák ...

24.9.2023 Redakcia FinReport

JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone

Tak, ako sa vyvíjajú moderné technológie, pribúdajú aj nové spôsoby platenia. Na jednom takom pracovala aj americká banka JPMorgan, ktorá ...

24.9.2023 Redakcia FinReport

Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti

Úrazy sa častejšie stávajú mužom ako ženám. Najohrozenejšou vekovou skupinou sú „násťroční“ študenti či žiaci, a potom dospelí ...

23.9.2023 Redakcia FinReport

Nový zamestnanecký benefit prinesie revolúciu vo výplatách

Pri uchádzaní sa o prácu musia o svoju pracovnú budúcnosť zabojovať nielen noví potenciálni zamestnanci, ale funguje to aj naopak, keď sa o ...

23.9.2023 Redakcia FinReport

Reštaurácie: Elektronické stravenky sú na vzostupe, využívanie kešu ustupuje

Väčšina reštaurácií na Slovensku v súčasnosti využíva digitálne technológie ako súčasť svojich prevádzok, aby zabezpečili komfort ...

22.9.2023 Eva Sadovská

Home office sa mení na hybrid. Vieme, čo motivuje zamestnancov zostať v kanceláriách

Pandémia koronavírusu priniesla nové trendy na trhu práce. Jedným z nich je hybridný model, ktorý kombinuje prácu v kancelárii s režimom ...

22.9.2023 Redakcia FinReport

Motorová nafta zdražuje dvakrát rýchlejšie ako benzín

Ceny pohonných látok v uplynulom týždni opäť stúpli. Kým oba druhy benzínov zdraželi o viac ako dva centy na liter, cena motorovej nafty ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Stále pracujeme viac ako priemerní Európania

Slovenskí zamestnanci stále pracujú viac ako priemerní Európania. V minulom roku strávili v práci približne 39,6 hodiny týždenne, čo je o ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Google sa snaží zachrániť pred pokutou vo výške 2,5 miliardy eur

Spoločnosť Google čelí obvineniu z využívania obchodných praktík, ktoré poškodzujú hospodársku súťaž. Firme hrozí pokuta vo výške ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Úrady práce registrujú rekordne nízke počty absolventov vysokých škôl

Nezamestnanosť v lete na Slovensku stagnovala. Miera evidovanej nezamestnanosti sa v auguste v porovnaní s júlom zvýšila o jedinú stotinu ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Špecialistom v IT či manažérom zo zahraničia bude stačiť na udelenie víz bakalársky titul

Vláda rozhodla o zmiernení podmienok vzdelania na udeľovanie víz pre špecialistov z tretích krajín. Ide najmä o manažérov, špecialistov v ...

19.9.2023 Roland Régely

Lietanie zatiaľ nie je zelené, ani keď si priplatíme za kompenzáciu uhlíkovej stopy

Aerolinky sa po celom svete snažia presviedčať zákazníkov, že za zelený príplatok dokážu zmierniť emisie pri lietaní. Takéto tvrdenia ...

19.9.2023 Redakcia FinReport

Štát podpísal zmluvu s elektrárňami, elektrina na budúci rok nezdražie

Vláda sa so Slovenskými elektrárňami dohodla na cene elektriny pre domácnosti na nasledujúci rok. Bude rovnaká ako v súčasnosti, teda 61,20 ...

18.9.2023 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali klesať. Stalo sa tak po piatich mesiacoch rastu

Hodnota nových objednávok v priemysle v júli 2023 dosiahla celkový objem 4,54 miliardy eur. Medziročne to predstavuje pokles o 7,3 % a po ...

14.9.2023 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %. Ktoré položky zlacňujú a ktoré, naopak, zvyšujú svoje ceny?

Koniec leta pre bojovníkov s vysokou infláciou príliš úspešný nebol. Priemerná inflácia v krajinách eurozóny aj naďalej zostala na ...

14.9.2023 Miloslava Némová

V piatok 15. septembra je sviatok pracovného pokoja, obchody budú zatvorené

Zajtra, teda 15. septembra, sa na Slovensku slávi sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Počas tohto dňa bude väčšina predajní zatvorená, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay