Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rast cien sa v januári 2023 zmiernil, no inflácia sa stále drží nad úrovňou 15 %

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Ceny potravín, ale aj bývania a energií v úvode roka 2023 zmiernili svoje medziročné rasty. Napriek tomu sa inflácia na Slovensku stále drží nad úrovňou 15 %. Európsky štatistický úrad Eurostat síce na začiatku februára odhadol, že by mohla klesnúť na 14,9 %, no po spresnení údajov Štatistickým úradom SR jej reálna januárová hodnota dosiahla 15,2 %.

inflácia

Foto: Shutterstock

Potraviny, bývanie a energie

Na „vine“ sú tentoraz najmä potraviny. Medziročne sú drahšie o 29 %. Celkovej situácii nepomohli ani ceny bývania a energií. Obe tieto kľúčové oblasti totiž boli v porovnaní s predchádzajúcim rokom drahšie o viac ako 14 %.

„Tradične najvyššie rasty cien v roku sa v januári 2023 prejavili naprieč celým spotrebiteľským košom. Dvojciferne zdraželi aj služby zubárov, poplatky za vzdelávanie či závodné stravovanie. Infláciu tlačilo nadol len mierne zlacňovanie pohonných hmôt,“ vysvetľuje Štatistický úrad SR s tým, že januárová inflácia obyčajne dosahuje najvyššie medzimesačné aj medziročné zmeny, pretože sa v nej okrem iných faktorov premieta aj deregulácia v sieťových odvetviach.

Na úrovni 22-ročného maxima

Z porovnania cien tovarov a služieb s januárom minulého roka vyplýva, že inflácia medziročne vzrástla o 15,2 %, čo je stále na úrovni 22-ročných rekordov. Vyššie ceny boli vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách domácností.

Stále platí, že inflácia je najvyššia v rodinách s nižšími príjmami. Kým v rodinách zamestnancov sa index spotrebiteľských cien v januári 2023 medziročne zvýšil o 15 %, v nízkopríjmových domácnostiach to už bolo o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,2 %.

Najväčší vplyv na hodnotu inflácie mali podobne ako v predošlom roku dynamicky rastúce ceny dvoch položiek, ktoré tvoria najväčšie podiely vo výdavkoch domácností. Sú to bývanie s energiamipotraviny s nealko nápojmi. Spolu tvoria takmer 50 % výdavkov slovenských domácností.

Ktoré tovary a služby zdraželi najviac

Rast cien v oblasti bývania a energií v januári 2023 dosiahol 14,4 %. Plyn bol drahší ako v januári pred rokom o 11,9 %, elektrina o 2,5 %, tepelná energia o 22,4 %. Dvojciferne sa zdvihli aj ceny za dodávku vody, odvádzanie odpadových vôd, zber smetí, ako aj za údržbu a opravy obydlí.

Potraviny boli v januári medziročne drahšie o 28,6 %, pričom ich ceny rastú nepretržite už tretí rok. Občania pocítili ich rast nad úrovňou 30 % pri cenách mäsa, ale aj mlieka, syrov a vajec alebo olejov tukov. O štvrtinu  boli vyššie ceny chlebaobilnín a o viac ako 20 % stúpli ceny zeleniny.

doprave ceny vzrástli o 7,4 % najmä pod vplyvom vyšších cien za nákup dopravných prostriedkov a dopravných služieb. Ceny pohonných látok boli v januári 2023 medziročne vyššie o 5,6 %.

zdravotníctve boli napríklad vyššie ceny za služby zubných lekárov (o 13 %), v stravovaní vzrástli o viac ako štvrtinu ceny v jedálňach, a podobne o pätinu narástli poplatky za materské a základné školy. Takmer o 17 % sa medziročne zvýšili ceny za tovary a služby osobnej starostlivosti.

Európska komisia očakáva rýchlejší rast HDP

Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa stále drží na vysokej úrovni, Európska komisia vo svojej zimnej prognóze zmenila svoje očakávania od slovenskej ekonomiky. Predpokladá, že inflácia v roku 2023 klesne z priemerných 12,8 % na 9,7 %, a potom v roku 2024 na 5,3 %. Naopak, zvýšila svoje očakávania v oblasti ekonomického rastu. Hrubý domáci produkt (HDP) by mal v tomto roku rásť o 1,5 %, pričom pôvodný odhad znel na 0,5 %, a v roku 2024 by mal dosiahnuť rovné 2 %.

ECB aj FED zvyšujú úroky

Napriek tomu, že priemerná inflácia v krajinách eurozóny už tri mesiace za sebou klesá, Európska centrálna banka neprestáva vo zvyšovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Naposledy tak urobila 2. februára tohto roku, keď základný úrok zvýšila o polovicu percentuálneho bodu na 3 %.

Zdá sa, že tento proces zápasu s vysokou infláciou sa ešte tak skoro neskončí. Konštatuje to aj guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý hovorí o potrebe definitívneho „skrotenia inflačnej beštie“. „Hoci je januárový pokles inflácie pod 9 % veľmi vítaný, stále sme veľmi, veľmi ďaleko od cieľa. Nemôžeme si dovoliť poľaviť v tempe, a na základe dnes dostupných dát na to ani nevidím dôvod,“ povedal.

Podobnú agresívnu monetárnu politiku razí aj americký Federálny rezervný systém FED. Ten takisto na začiatku februára už ôsmykrát za sebou zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu už na 4,75 %. „Inflácia sa trochu zmiernila, ale zostáva zvýšená,“ uviedla americká centrálna banka, čím naznačila, že vo zvyšovaní úrokov ešte zrejme bude pokračovať.

Maďarsko a Ukrajina: Viac ako 25 %

Vyššia inflácia ako v ktorejkoľvek krajine eurozóny je v Maďarsku. V januári opäť akcelerovala a zvýšila sa na 25,7 %. Zdražovanie ťahali nahor najmä energie, ceny potravín a palivá. Priemerná inflácia v krajine v roku 2022 pritom bola len o necelé 2 % vyššia ako na Slovensku, keď dosiahla 14,5 %.

Veľmi podobnú infláciu registrujú aj na vojnou sužovanej Ukrajine. V prvom mesiaci tohto roku sa inflácia v krajine zmiernila na 26 %. Miestne ministerstvo financií však predpokladá, že v nasledujúcich mesiacoch ešte bude rásť. V priemere by v tomto roku mala dosiahnuť 28 %. Centrálna banka Ukrajiny je však zásadne optimistickejšia, keď očakáva, že celoročná inflácia bude o 10 % nižšia.

Švajčiarsko: Najnižšia inflácia v Európe

Spomedzi európskych krajín je najnižšia inflácia vo Švajčiarsku. Aj tu však miestna centrálna banka vyjadrila nespokojnosť s jej vývojom. Kým v decembri 2022 bola na úrovni 2,8 %, v januári 2023 vystúpila o pol percentuálneho bodu na 3,3 %, a to je viac, ako očakávali analytici.

Rusko: Inflácia je nižšia ako na Slovensku

Možno paradoxne, ale nižšiu infláciu ako na Slovensku majú v Rusku. Priemerný nárast cien tovarov a služieb tu v minulom roku dosiahol 11,8 %, teda o jedno percento menej ako u nás. Keďže inflačné očakávania v krajine sa vyvíjajú priaznivejšie, ako sa pôvodne očakávalo, ruská centrálna banka ponechala kľúčovú úrokovú sadzbu na pôvodných 7,5 %.

Miestna centrálna banka očakáva, že inflácia sa tento rok bude pohybovať medzi 5 až 7 % a do roku 2024 klesne na cieľové 4 %. Zároveň však upozorňuje, že ďalšie prípadné sankcie zo strany Západu by mohli situáciu zhoršiťinfláciu opäť zvýšiť.

Chorvátsko: Euro prinieslo vyššie ceny

Nižšiu infláciu ako Slovensko má aj nový člen eurozóny –  Chorvátsko. Inflácia v tejto krajine v prvom mesiaci tohto roku vystúpila na 12,5 %. Guvernér chorvátskej centrálnej banky vyhlásil, že nárast cien najmä v oblasti služieb má na svedomí prijatie eura.

Bezprostredne po prijatí európskej meny stúpla hladina cien v krajine o 0,2 %, kým ceny v celej eurozóne klesli v priemere o 0,4 %. Tento nárast kopíruje situáciu v iných krajinách, keď sa stali členmi tohto zoskupenia, a to aj napriek tomu, že väčšina z nich sa stala členom eurozóny v časoch nízkej inflácie.

Spojené štáty: Inflácia stále klesá

Medziročná inflácia v USA klesá aj naďalej. Síce len mierne, presnejšie o jednu desatinu percentuálneho bodu, ale vytrvalo. Z decembrových 6,5 % v januári 2023 klesla na 6,4 %. V praxi to znamená, že spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch sa znížili už siedmy mesiac po sebe. Ekonómovia za príčinou tohto poklesu hľadajú ďalšie zníženie kľúčových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Naposledy sa tak v USA stalo začiatkom februára 2023.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Redakcia FinReport

DPH budú po novom platiť firmy s ročným obratom vyšším ako 50-tisíc eur

Platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) čakajú v budúcom roku zmeny. Povinnosť registrácie za platcu DPH sa po novom vzťahuje na tuzemské firmy ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Na darovanie 2 % zo svojich daní máte čas do konca apríla

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Počet insolvencií vlani narástol o 15 %, toto sú najčastejšie príčiny

Až 400 firiem sa vlani na Slovensku ocitlo v stave platobnej neschopnosti. Bolo ich o 53 viac ako v treťom kovidovom roku 2022, čo predstavuje ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Ekonomika Slovenska vlani rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo, nárast dosiahol „až“ 1,6 %

Ekonomika Slovenska v minulom roku rástla rýchlejšie, ako sa pôvodne zdalo. Na začiatku tohto roku Štatistický úrad SR tvrdil, že to bolo o ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Miloslava Némová

Umelá inteligencia vládne aj trhu so smartfónmi. Apple je pod tlakom, Samsung na vzostupe

Spoločnosť Apple, donedávna líder v predaji mobilných telefónov, po prudkom poklese predaja stratila svoju čelnú pozíciu na svetovom trhu v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay