Prieskum: Svetová ekonomika sa otriasa z pandemického útlmu, ale prichádzajú obavy z inflácie
Dôvera v globálnu ekonomiku je na pozitívnej vlne. Najnovší ekonomický prieskum medzinárodnej asociácie ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) ukazuje nárast dôvery v oblasti rastu zákaziek, zamestnanosti aj investícií. Do konca tohto roka by sa globálna ekonomika mohla vrátiť na úroveň spred vypuknutia pandémie koronavírusu v marci 2020. Zároveň však rastú obavy z inflácie a neistota v ekonomike stále trvá.

Foto: Shutterstock
V očakávaní oživenia globálnej ekonomiky
„Stav barometra globálnej ekonomiky dáva za prvý štvrťrok tohto roku oveľa optimistickejší obraz než predchádzajúce merania. Dôvera profesionálov z oblasti financií vzrástla najviac v histórii prieskumu. Schválenie a zavedenie niekoľkých účinných vakcín dramaticky zlepšilo vyhliadky na ukončenie ekonomickej krízy zavinenej pandémiou koronavírusu,“ hovorí riaditeľka ACCA pre Česko, Slovensko a Maďarsko Viera Kučerová.
Veľmi silné fiškálne stimuly v USA posilnili globálne ekonomické vyhliadky na tento rok. Globálny index objednávok, ktorý je menej nestály než miera dôvery v ekonomiku, sa v prieskume za 1. kvartál 2021 tiež zvýšil a je v súlade s očakávaným oživením globálnej ekonomiky.
Zaujímavo sa podľa jej slov vyvíjajú dva „indexy strachu“. Obavy z toho, že by zákazníci ukončili svoje podnikanie, významne poklesli. No obavy, že by tak učinili dodávatelia, sa mierne zvýšili. Oba indexy sú stále na relatívne vysokých úrovniach, čo je dôkazom vysokej miery neistoty, ktorá v globálnej ekonomike stále prevláda.
Najväčší optimizmus panuje v USA, Európa zaostáva
Čo sa týka regionálneho rozdelenia, dôvera v ekonomiku najviac poskočila v USA, kde kombinované účinky vakcín a fiškálne stimuly v posledných mesiacoch pozitívne zmenili výhľady na ďalšie obdobie. Južná Ázia a ázijsko-pacifická oblasť tiež zaznamenali oveľa väčšiu dôveru, čo odráža lepšie vyhliadky domáceho a globálneho dopytu. Západná Európa, Afrika a Stredný východ vykazovali miernejšie zvýšenie dôvery, ale sentiment vo všetkých hlavných regiónoch sa zlepšil.
V oblasti vývoja objednávok – predstavujúcich skutočné ekonomické aktivity – v prvom štvrťroku 2021 došlo k najväčšiemu rastu v USA. Na Strednom východe bolo tiež zjavné oživenie objednávok medzi firmami, k čomu prispel najmä rast cien ropy. Nárast objednávok hlásených v západnej Európe bol však malý, čo odráža pokračujúcu vysokú mieru infekcie koronavírusu a s ňou súvisiace obmedzenia. Afrika bola jediným významným regiónom, ktorý zaznamenal pokles objednávok, i keď veľmi malý.
Ekonomiku ovplyvnia tri faktory
Vývoj svetovej ekonomiky v budúcich mesiacoch budú výrazne ovplyvňovať tieto tri faktory:
1) Najvýznamnejším je miera očkovania, ktorá sa v jednotlivých krajinách značne líši. Zjednodušene povedané, očkovanie môže nahradiť „uzamknutie“ spoločnosti a ekonomiky ako prostriedok kontroly koronavírusu, čo umožní návrat ekonomických podmienok do normálu.
2) Dôležitá je aj politika. Najmä fiškálne stimuly v USA budú mať v tomto roku pozitívne vedľajšie účinky na mnoho ďalších ekonomík.
3) Predovšetkým vo vyspelých ekonomikách sa hromadia úspory z obdobia, keď boli výdaje obmedzené. To môže byť zdrojom zvýšeného dopytu.
Podľa týchto kritérií majú USA a Veľká Británia lepšie vyhliadky na rast než eurozóna, zatiaľ čo Čína bude v každom prípade pravdepodobne aj naďalej zaznamenávať silný rast. Veľa rozvíjajúcich sa trhov bude ťažiť zo zvýšeného celosvetového dopytu, ale preočkovanie populácie tu pravdepodobne zostane do konca roka 2021 nízke.
Obavy z rastu inflácie
Silné ekonomické oživenie s pokračujúcim globálnym uvoľňovaním menovej a fiškálnej politiky vyvolalo obavy z rizík rastu inflácie. Miera celkovej inflácie v nadchádzajúcich mesiacoch vzrastie, pretože sa do spotrebiteľských cien premietnu vyššie ceny komodít a prepravy. Táto nákladová inflácia však bude dočasná, ak nebude zodpovedať trvalej dopytovej inflácii spôsobenej rýchlym ekonomických rastom.
„Očakávaná silná miera rastu HDP v USA v tomto roku zvýšila doterajšie inflačné očakávania. Inde však oneskorený účinok hlbokých recesií z roku 2020 infláciu pribrzdí. Napriek tomu je z pohľadu troch až piatich rokov vyššie riziko, že inflácia bude mať rastúci trend o niekoľko percentuálnych bodov. Dve tretiny respondentov výskumu uviedli, že očakávajú jej rast do piatich rokov,“ dodáva V. Kučerová.
Prieskum medzinárodnej asociácie ACCA
Prieskumu sa zúčastnila tisícka účtovných a finančných profesionálov z celého sveta. V 1. štvrťroku 2021 zaznamenal najväčší skok v dôvere v ekonomiku za celých 12 rokov jeho existencie. Ide pritom o najväčší pravidelný ekonomický prieskum medzi profesionálmi z oblasti financií z celého sveta, a to z hľadiska počtu respondentov aj rozsahu ekonomických premenných, ktoré sleduje. Počet optimistickejších profesionálov z oblasti financií vzrástol v porovnaní s tými menej optimistickými o 26 percentuálnych bodov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru