Prieskum: Rok 2020 sklamal najmä tých, ktorí na jeho začiatku mali príliš odvážne očakávania
Dve tretiny Slovákov (67 %) považujú práve skončený rok 2020 za horší, ako pôvodne očakávali. Až polovica z nich ho vníma dokonca ako výrazne horší. Naopak, za lepší, ako si mysleli na jeho začiatku, ho považuje 8 % populácie a pre približne štvrtinu opýtaných (26 %) bol rok 2020 taký, ako pôvodne predpokladali.
Foto: Unsplash
Pozitívne hodnotenia troch uplynulých rokov sú minulosťou
„Sme svedkami zmeny trendu hodnotenia práve skončeného roka. V rokoch 2017 až 2019 sme zaznamenali pozitívne hodnotenia roka, keď podiel tých, ktorých príjemne prekvapil, bol väčší, ako podiel tých, pre ktorých bol uplynulý rok horší ako očakávania na jeho začiatku. Podiel pozitívneho hodnotenia uplynulého roka pritom každý rok mierne rástol,“ konštatuje Rastislav Kočan, riaditeľ prieskumnej agentúry Go4insight, ktorá prieskum realizuje.
Podľa jeho slov je dôvodom tejto situácie globálna pandémia koronavírusu, ktorá v tomto roku zásadným spôsobom zmenila očakávania mnohých Slovákov. Rok 2020 hodnotia veľmi podobne všetky sociálne skupiny. Bez ohľadu na to, či niekto býva v meste, alebo na vidieku, či je zo západu, alebo z východu republiky, či pracuje v továrni, alebo v kancelárii, či má vyšší, alebo nižší príjem – je len veľmi malá časť ľudí, ktorí považujú rok 2020 za lepší, ako boli ich očakávania na jeho začiatku.
Istý malý rozdiel je možné vidieť u mladších ľudí, ktorí sa na rok 2020 pozerajú o niečo optimistickejšie, hoci aj u nich prevláda negatívne hodnotenie práve skončeného roka.
Z čoho pramení optimizmus niektorých respondentov?
Napriek celkovo negatívnemu vnímaniu roku 2020, tento rok predsa len priniesol niekoľko pozitívnych momentov. Čo sa skrýva za pozitívnym hodnotením roka u tých, u ktorých rok 2020 prekonal ich očakávania?
Takmer polovica (45 %) z nich sa tešila zo zlepšenia vzťahov z pohľadu svojej rodiny či partnerov. Tretina z nich (32 %) bola spokojná so svojím osobným životom – novými získanými zážitkami a skúsenosťami. Rovnako pre tretinu (31 %) z nich bolo dôležitým zdrojom spokojnosti zlepšenie v pracovnej oblasti. Pozitívny vplyv mali aj ľudia v okolí, zlepšenie finančnej situácie či zlepšenie bývania.
Dôvody, pre ktoré je rok 2020 považovaný za lepší, sa v porovnaní s minulými rokmi zmenili. V predchádzajúcich rokoch boli najdôležitejšími zdrojmi optimizmu zlepšujúca sa ekonomická situácia a lepšia osobná finančná kondícia, v minulom roku sa najčastejšie spomínané dôvody týkali súkromnej sféry, vzťahov a osobného prežívania.
Prečo bol rok 2020 horší, ako sme pôvodne očakávali?
Najvýznamnejším dôvodom nespokojnosti s rokom 2020, a to až pre 63 % spomedzi nespokojných, bola pandémia koronavírusu a ňou spôsobená nálada v slovenskej spoločnosti. Druhým najdôležitejším faktorom bolo znechutenie z politickej situácie na Slovensku (59 %). Na treťom a štvrtom mieste sú ekonomické dôvody – zhoršenie celkovej ekonomickej situácie na Slovensku (57 %) a zhoršenie osobnej finančnej situácie (45 %).
Aj v prípade dôvodov negatívneho hodnotenia roka prišlo k výrazným zmenám v porovnaní s predchádzajúcimi „normálnymi“ rokmi. Kým v nedávnej minulosti boli hlavnými dôvodmi zhoršenie osobnej finančnej situácie a u starších ľudí aj zdravotné dôvody, v roku 2020 sa primárnymi dôvodmi stáva pandémia koronavírusu a jej negatívny vplyv na spoločnosť.
Prínos pandémie? Viac času stráveného s rodinou
Medzi najpozitívnejšími aspektmi karanténnych opatrení vynikol najmä náhly „dostatok času“. Až šestina opýtaných hodnotí pozitívne, že počas karantény mohli tráviť viac času s rodinou. Pre desatinu obyvateľov priniesla karanténa viac možností venovať sa svojim záľubám a takisto viac športovať. Sedem percent obyvateľstva sa nazdáva, že pandémia pomohla zlepšiť medziľudské vzťahy v ich okolí a ďalší si myslia, že im pomohla uvedomiť si, ktoré hodnoty sú v živote skutočne dôležité.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby
- 4.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 5.Na Ostravskej univerzite zasahovala polícia, anonym sa vyhrážal streľbou