Priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 7,8 %. Prekonala aj hodnoty dosiahnuté pred krízou
Priemyselná produkcia počas tohtoročného leta dosiahla mimoriadne úspešné výsledky. V júli 2021 medziročne vzrástla o takmer 8 % a prekonala dokonca aj úrovne spred pandémie koronavírusu, teda z júla 2019. Podľa dát Štatistického úradu SR si slovenský priemysel už šiesty mesiac po sebe udržal medziročné tempo zvyšovania produkcie.

Foto: Shutterstock
Rástla najmä výroba kovov a strojov
Vývoj priemyselnej výroby výrazne ovplyvňuje situácia vo výrobe dopravných prostriedkov na Slovensku. Práve táto oblasť v júli 2021 zaznamenala nárast produkcie o 2,7 %. Úroveň spred dvoch rokov automobilky prekonali dokonca o 3,6 %.
„Rast priemyselnej výroby však k ôsmim percentám potiahla najmä výroba kovov a kovových konštrukcií (nárast o takmer tretinu) a výroba strojov (nárast o viac ako štvrtinu). Práve výroba kovov prekonala úrovne z júla 2019 o takmer 28 %,“ tvrdí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská s tým, že v pluse oproti vlaňajšiemu roku skončila väčšina priemyselných odvetví.
Dôvera v priemysle priebežne klesá
„Júlový vývoj priemyselnej produkcie vnímame pozitívne. Najmä v čase, keď je už aj na Slovensku etablovaný pojem ,surovinová kríza´. Niektorí producenti totiž aj majú pre koho vyrábať, ale nemajú z čoho. V prípade niektorých priemyselných výrobcov môže nedostatok surovín a vstupov brániť vyššej produkcii ešte niekoľko mesiacov. Aktuálna surovinová kríza vznikla z dôvodu pandémie. Tá narušila dodávateľské a subdodávateľské reťazce. Zásoby v skladoch sa míňajú, nové dodávky sa oneskorujú,“ vysvetľuje situáciu analytička.
Mierny pesimizmus ohľadom budúceho vývoja priemyselnej výroby podľa nej však vzbudzujú aktuálne výsledky indikátora dôvery v priemysle. V auguste tento ukazovateľ zaznamenal pokles už druhý mesiac po sebe. Hlavným dôvodom obáv slovenských priemyselníkov je práve očakávaný pokles výroby v nasledujúcich troch mesiacoch. Ich optimizmus môžu narúšať taktiež obavy z tretej vlny pandémie.
Problémy čakajú aj stavebníctvo
Podľa slov analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka s problémami v najbližších mesiacoch bude zápasiť aj stavebníctvo. Budú mu chýbať najmä pracovné sily, ale potrápi ho aj narastajúci cenový tlak, ktorý sa prejavuje zvlášť citeľne práve pri stavebných komponentoch (železo, oceľ, plasty a drevo).
Z pohľadu dopytu po stavebných prácach, by sa podľa neho mal pomaly zotavovať najmä menší segment výstavby infraštruktúry, ktorý môže ťažiť z dočerpávania eurofondov. Naopak, väčší zo segmentov stavebníctva, ktorým je výstavba budov, má s najväčšou pravdepodobnosťou svoj cyklický vrchol nateraz za sebou.
„Problémy na strane nízkej ponuky bytov síce môžu generovať novú výstavbu, väčšina developerov však najskôr bude naďalej vyčkávať na zmenu stavebného zákona a previs dopytu nad ponukou na trhu bude naďalej tlačiť skôr na ceny rezidenčných nehnuteľností,“ uzatvára analytik.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
- 2.Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
- 3.Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
- 4.Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
- 5.Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok