Prezidentka podpísala novelu zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Jej súčasťou sú aj obedy pre deti zadarmo
Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala nedávno schválenú novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorej súčasťou je aj opätovné zavedenie plošnej dotácie na obedy pre deti v materských a základných školách. Zdroje finančných prostriedkov na túto podporu zatiaľ nie sú známe. Uvažuje sa, že predpokladaných 110 miliónov eur by mali získať z dodatočného zdanenia veľkých firiem.

Foto: Shutterstock
Namiesto adresnej plošná pomoc pre deti
Novela zákona prináša, že štát na každý obed dieťaťa v poslednom ročníku materskej školy prispeje sumou 1,40 eura. Na obed žiakom prvého stupňa základnej školy prispeje sumou 2,10 eura a na obed žiakom druhého stupňa základnej školy sumou 2,30 eura.
Plošné dotácie by nemali mať vplyv na čerpanie daňového bonusu na dieťa. Nárok na dotáciu nie je automatický, ale rodič bude o ňu musieť požiadať pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni. Táto legislatívna úprava by mala začať platiť od mája 2023.
Aj v súčasnosti štát poskytuje dotáciu pre deti, no nevypláca ju plošne. Určená je len pre deti z rodín, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi, alebo pre deti, ktoré navštevujú materské či základné školy, kde je v hmotnej núdzi najmenej polovica z nich. Výška dotácie je 1,30 eura na deň.
Daňový bonus a dotácia na stravu budú fungovať paralelne
Po novom bude môcť rodič dostávať daňový bonus a dotáciu na stravu paralelne, dávky sa teda navzájom nevylučujú. Príspevok môže dostať aj dieťa mladšie ako 5 rokov. Jeho rodičia však musia poberať dávky v hmotnej núdzi, alebo musia mať príjem pod hranicou životného minima.
Nový výpočet životného minima
Novela zákona o hmotnej núdzi prináša aj ďalšie zmeny. Mení sa napríklad mechanizmus zvyšovania súm životného minima, ktoré sa od apríla 2023 majú zvyšovať koeficientom rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností.
Životné minimum sa aktuálne upravuje k 1. júlu predchádzajúceho roku o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa dát Štatistického úradu SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Rozhodujúce je, ktorý z týchto koeficientov je nižší.
Po novom bude rozhodujúcim dátumom zisťovania rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností obdobie medzi aprílom predchádzajúceho a aprílom súčasného roka. Aktuálne sa životné minimum podľa pôvodného mechanizmu zvyšovalo o 7,5 %. Podľa novoschváleného návrhu by to však bolo až o 11,5 % viac.
Ďalšie novinky v novele zákona
Ďalšou novinkou v novele zákona o hmotnej núdzi je, že zo systému vypadne takzvaný osobitný príspevok. Ten v súčasnosti úrady práce vyplácajú osobám žijúcim v hmotnej núdzi počas trvania pracovného pomeru najviac 18 kalendárnych mesiacov po sebe. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR plánuje nahradiť tento príspevok novým príspevkom na podporu zamestnávania znevýhodneného uchádzača o zamestnanie.
Nové je tiež, že ľudia, ktorí nemôžu riešiť hmotnú núdzu predajom svojho majetku, o pomoc v hmotnej núdzi neprídu. Osamelý rodič s malým dieťaťom bude mať tiež nárok na zvýšený ochranný príspevok vo výške 75,70 eura mesačne, pričom osobitný príspevok už nebude patriť do systému pomoci v hmotnej núdzi. V praxi to znamená, že bude fungovať paralelne s opatreniami aktívnej politiky trhu práce.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Prognóza: Tri scenáre, ako by sa mohli kryptomeny vyvíjať v roku 2023
- 2.Nvidia je víťazom bankovej krízy. Pomohla jej previazanosť s bitcoinom?
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.365.bank dostala od Finančnej spravodajskej jednotky pokutu 2 milióny eur, jej závery odmieta
- 5.NBS zverejnila klimatickú správu o uhlíkovej stope svojho investičného portfólia