Hľadaj

Prezident USA Joe Biden žiada ďalšie bilióny dolárov pre Ameriku, Európska únia zatiaľ výrazne zaostáva

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Americký prezident Joe Biden minulý týždeň požiadal Kongres o schválenie nového rozpočtu na rok 2022 vo výške 1,52 bilióna dolárov. Vo svojom návrhu plánuje rozsiahle investície do viacerých vládnych agentúr a ministerstiev. Ďalšími cieľmi je podpora vzdelávania, rozšírenie dostupného bývania a podpora verejného zdravia. Okrem toho predstavil aj plán na obnovu infraštruktúry a boja proti znečisťovaniu ovzdušia v celkovej výške 2,2 bilióna dolárov.

Joe Biden

Foto: Getty Images

 

Obe iniciatívy nadväzujú na už schválený záchranný balíček proti dôsledkom pandémie koronavírusu vo výške 1,9 bilióna dolárov. Spolu s už doteraz schválenými investíciami by tak USA na obnovu svojej ekonomiky a hospodárstva mohli minúť dokopy viac ako 7 biliónov dolárov. Pri pohľade na tieto čísla Európa výrazne zaostáva. Aj keď sa predstavitelia Európskej únie (EÚ) minulý rok dohodli na vytvorení fondu obnovy, finančné prostriedky sú zatiaľ stále v nedohľadne.

Prezident už teraz navrhuje rozpočet na budúci rok

Prezident Joe Biden pred niekoľkými dňami predstavil prvý návrh výdavkov na rok 2022. Požaduje takmer 16-percentné zvýšenie financovania naprieč ministerstvami. Výnimkou je však ministerstvo obrany. Návrh odráža vodcovskú vieru Bieleho domu, podľa ktorej väčšia a lepšie vybavená vláda môže lepšie vyriešiť politické a hospodárske výzvy krajiny.

Mnohé z programov, ktoré sa Biden snaží začať financovať, sú iniciatívy, ktoré boli pozastavené počas vlády jeho predchodcu Donalda Trumpa. Ten napríklad počas svojho funkčného obdobia minul značné sumy na obranu. Bidenov nový návrh v nadchádzajúcom fiškálnom roku plánuje zvýšenie výdavkov na armádu len o 2 %.

Prístup administratívy však zákonodarcov rozdelil na dve skupiny. Republikáni obvinili prezidenta z podkopávania silnej pozície USA a tvrdia, že takýto prístup znevýhodní krajinu voči Číne. „Plán prezidenta posiela ,strašnú správu´ spojencom a protivníkom USA, a spochybňuje vôľu administratívy postaviť sa Číne,“ varoval republikán Mitch McConnell v rozhovore pre agentúru Reuters. Senátor Bernie Sanders a ďalší liberáli medzitým požadovali ešte dôraznejšie zníženie vojenského rozpočtu, hoci podporili domáce investície, ktoré predložil Biden.

Presadzovanie plánu nebude jednoduché, najmä v Kongrese

Dôležité je zopakovať, že tento plán je iba návrhom. Ak vezmeme do úvahy tesnú väčšinu demokratov, je nepravdepodobné, že by sa Bidenov rozpočet dostal cez Kongres bez akýchkoľvek zmien. V priebehu nasledujúcich mesiacov bude teda zaujímavé sledovať, ako bude vyzerať jeho finálna podoba.

Čo obsahuje Bidenov návrh rozpočtu

Podľa Bidenovho návrhu by sa rozpočet ministerstva školstva, v porovnaní so súčasným rozpočtom, zvýšil o zhruba 41 %. V budúcom fiškálnom roku by tak dosiahol výšku 102 miliárd dolárov. Väčšina z finančných prostriedkov je zameraná na financovanie škôl v chudobných častiach krajiny. Z historického hľadiska by išlo o najväčšie jednorazové zvýšenie výdavkov školstva za posledných 55 rokov.

Plán tiež navrhuje zvýšenie rozpočtu o 23 % pre ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb. Viac ako 8,7 miliardy dolárov by dostalo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Išlo by o najväčšie zvýšenie rozpočtu agentúry pre verejné zdravie za posledné dve desaťročia.

Ďalej by sa vytvorila nová federálna agentúra s názvom Agentúra pre pokročilé výskumné projekty v oblasti zdravia, zameraná na inovatívny výskum rakoviny, cukrovky a Alzheimerovej choroby. Biden sa dlho intenzívne zaujíma o liečbu rakoviny, najmä po smrti svojho syna Beaua, ktorý zomrel na rakovinu mozgu v roku 2015.

Rozpočet ďalej predpokladá vyčlenenie prostriedkov vo výške takmer 69 miliárd dolárov na financovanie verejného bývania. To je 15-percentné zvýšenie oproti sumám prijatým v roku 2021. Suma má pomôcť získať dostupné ubytovanie hlavne rodinám s nízkym príjmom.

Ďalším významným bodom rozpočtu je zvýšenie financovania ochrany životného prostredia o celkovo 14 miliárd dolárov. Peniaze poputujú na zníženie emisií a výskum zelenej energie. „USA má spoločnú šancu nielen vrátiť sa späť do stavu pred pandémiou, ale aj možnosť začať budovať lepšiu, silnejšiu a bezpečnejšiu Ameriku,“ uviedla rozpočtová riaditeľka Shalanda Youngová pre portál CNBC.

Cieľom je tiež obnova infraštruktúry

Plán rozpočtu dopĺňa už schválený záchranný balíček za 1,9 bilióna dolárov. Ten schválil Kongres aj Senát na jar tohto roku, pričom jeho hlavným cieľom bolo podporiť ekonomiku USA, ktorú zasiahla pandémia koronavírusu. V nadväznosti naň chce Biden zvýšiť aj výdavky na infraštruktúru a klimatické zmeny vo výške 2,2 bilióna dolárov.

Ak by bol návrh podpísaný v predstavenej podobe, zaradil by sa medzi najväčšie federálne snahy o zlepšenie životného prostredia. Biden sa pred vstupom do úradu zaviazal, že chce smerovať krajinu k nulovým emisiám uhľovodíka do roku 2050.

Opatrenie s názvom Americký plán pracovných miest zahŕňa výdavky vo výške 174 miliárd dolárov na podporu trhu s elektrickými vozidlami a odklon od automobilov na spaľovací pohon. Taktiež navrhuje vymeniť všetky olovené potrubia v krajine a zrekonštruovať vodné systémy, aby bola zaistená bezpečnosť pitnej vody. „Ak budeme konať teraz, o 50 rokov sa ľudia obzrú a povedia: toto bol okamih, keď Amerika vyhrala budúcnosť,“ povedal Biden pri predstavovaní plánu.

Iniciatíva zahŕňa financovanie inštalácie pol milióna nabíjacích staníc po celej krajine do roku 2030, stimuly pre Američanov, aby kupovali elektromobily a peniaze na prestavbu tovární, ktoré znečisťujú ovzdušie. Elektrické autá v USA tvoria v súčasnosti iba 2 % z celkového trhu.

Súčasťou návrhu je aj financovanie modernizácie elektrickej siete v krajine vo výške 100 miliárd dolárov a zvýšenie odolnosti voči zhoršujúcim sa klimatickým katastrofám. Podnetom na túto zmenu bol napríklad rozsiahly výpadok prúdu v Texase zo začiatku tohto roka spôsobený snežnou búrkou.

USA chce obnoviť aj starnúcu infraštruktúru za celkovo 620 miliárd dolárov – hlavne cesty a mosty, aby boli odolnejšie voči poveternostným javom, ako sú suchá, záplavy a požiare. Prezident žiada Kongres, aby investoval tiež 35 miliárd dolárov do výskumu a technológií na zmiernenie klimatických zmien. Pribudnúť majú aj nové pracovné miesta v oblastiach, akými sú zachytávanie uhľovodíkových emisií a rozvoj veterných elektrární na mori.

Plán počíta aj so zrušením stoviek ropných a plynových vrtov a so zatvorením starých uhoľných baní. Otázkou je však, čo sa stane s pracovníkmi v týchto oblastiach. Biden chce vyhradiť 16 miliárd dolárov na ich zamestnanie v iných oblastiach.

Plán je ambiciózny, ale bude to stačiť?

Hoci je Bidenov plán ambiciózny, odborníci na rozpočtovanie tvrdia, že bude náročné presadiť ho pri schvaľovaní najmä v Kongrese. Niektorí obhajcovia životného prostredia a liberálni demokrati tento návrh už pri jeho zrode kritizovali ako nedostatočný. Poukázali na prezidentov predvolebný prísľub, že v priebehu štyroch rokov minie 2 bilióny dolárov len na životné prostredie.

Európa sa mesiace hádala, kým dospela ku kompromisu

Kým Amerika plánuje od začiatku pandémie minúť dokopy takmer 7 biliónov dolárov na obnovu ekonomiky, Európa za ňou zatiaľ výrazne zaostáva. V podstate už od vypuknutia pandémie koronavírusu sa predstavitelia Európskej únie nevedia zhodnúť na podobe záchranného balíka.

Rozuzlenie rokovaní prišlo až v decembri minulého roka. Európska únia vtedy schválila sedemročný rozpočet vo výške 1 bilióna eurzaloženie fondu obnovy EÚ vo výške 750 miliárd eur. Ten bude pozostávať z grantov vo výške 390 miliárd eur a pôžičiek vo výške 360 miliárd eur, a bude pripojený k novému sedemročnému rozpočtu. Celkový finančný balík sa tak zvýši na 1,82 bilióna eur.

Rokovania trvali niekoľko mesiacov. Napredovaniu bránili najmä postoje Maďarska a Poľska. Obidva štáty odmietali podpísať návrh rozpočtu. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki však na samite v Bruseli svoje námietky stiahli, takže sa napokon podarilo dospieť k všeobecnému kompromisu.

Členské krajiny EÚ peniaze na obnovu zatiaľ nedostali

Odvtedy však fond obnovy EÚ zostal stáť na mŕtvom bode. Do fondu by mali postupne prispieť všetky krajiny Európskej únie, to sa však nedeje. Minulý týždeň toto čakanie skritizoval napríklad francúzsky minister financií a hospodárstva Bruno Le Maire.

„My (Francúzsko) sme na dobrej ceste. Bodom, ktorý však nie je na dobrej ceste, je plán hospodárskej obnovy Európy. Nevideli sme jediný cent zo 750 miliárd eur, o ktorých sa rozhodlo v roku 2020,“ uviedol Le Maire v rozhovore pre portál Bloomberg.

Brusel očakáva, že všetkých 27 národných plánov obnovy a odolnosti bude predložených do 30. apríla a fond bude môcť začať vyplácať prostriedky pre všetky zainteresované krajiny. „Intenzívne spolupracujeme s členskými štátmi na príprave ich plánov obnovy a odolnosti už niekoľko mesiacov,“ uviedla minulý týždeň prostredníctvom vyhlásenia Európska komisia.

Le Maire ďalej vyhlásil, že krajiny EÚ potrebujú čo najrýchlejšiu ekonomickú podporu na to, aby „čelili výzvam Číny a USA“. Jeho komentáre nadväzujú na varovania prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej z minulého mesiaca, ktorá poukázala na „prokrastináciu“ pri zriaďovaní fondu.

Pokiaľ ide o ratifikáciu fondu v národných parlamentoch, štyri krajiny – Rakúsko, Poľsko, Maďarsko a Holandsko – stále nemajú presný harmonogram. Komisia však trvá na tom, že ratifikačný proces bude podľa plánu ukončený do konca júna 2021. Nie je to prvýkrát, čo Le Maire kritizuje schému EÚ. V januári tohto roku označil program obnovy za „príliš pomalý a komplikovaný“.

logo
Prečítajte si tiež:
18.9.2024 Roland Régely

Dve poisťovne bojujú o prvenstvo na slovenskom poistnom trhu, jednotkou je Kooperativa

Slovenská asociácia poisťovní zverejnila výsledky a trhové podiely finančných domov za prvý polrok 2024. Jednotkou na slovenskom poistnom ...

18.9.2024 Robert Juriš

Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby

Konsolidačný balíček, ktorý slovenská vláda v záujme zníženia deficitu verejných financií predstavila v utorok 17. septembra 2024, ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

Ročná diaľničná známka má zdražieť zo 60 na 90 eur

Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček ekonomických opatrení, ktorého súčasťou je tiež úprava cien diaľničných známok. Na ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

SZČO a zamestnávatelia, pozor na blížiacu sa splatnosť odloženého poistného za november 2021

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a zamestnávatelia, ktorí počas pandémie koronavírusu požiadali o odklad poistného za november ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard

UniCredit Bank spustila proces migrácie svojich klientov – vlastníkov platobných kariet, k spoločnosti Mastercard. Operácia sa týka ...

18.9.2024 Redakcia FinReport

VšZP spustila službu Sprievodca pacienta

Ako nájsť lekára? Kedy treba ísť na pohotovosť a kedy na urgent? Čo si zbaliť do nemocnice pred hospitalizáciou? Všeobecná zdravotná ...

18.9.2024 Martin Jamnický

Švarcsystém je dôsledkom vysokého daňového zaťaženia a neflexibilného Zákonníka práce

Slovensko má spomedzi krajín Európskej únie najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov. Keďže sa chystajú zmeny v Zákonníku ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Nové objednávky v priemysle klesajú už tri mesiace za sebou

Nové objednávky v priemysle klesajú už tri mesiace za sebou. Po aprílovom náraste medziročne poklesli v máji, júni aj v júli 2024. Dobrou ...

17.9.2024 Robert Juriš

Realitný trh ožil a ceny nehnuteľností rastú, hoci hypotéky zlacneli len minimálne

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky síce klesajú, no na úrokoch hypoték na Slovensku sa to zatiaľ príliš neprejavilo. Tie síce v ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %

Slovenská vláda predstavila opatrenia, ktoré sú súčasťou konsolidačného balíčka na nasledujúci rok. Konštatovala, že namiesto ...

16.9.2024 Martina Staňová

O rovnosť medzi mužmi a ženami vo firmách sa postará nový zákon

Vláda schválila návrh zákona, ktorý definuje pravidlá pre dosiahnutie rodovej rovnosti vo veľkých spoločnostiach. Keďže ciele EÚ v tejto ...

16.9.2024 Robert Juriš

Povodne: Kde žiadať o humanitárnu pomoc a ako nahlásiť poistnú udalosť

Slovensko má za sebou náročný víkend. Veľká voda si vybrala svoju daň. Mnohí ľudia majú poškodené svoje byty a rodinné domy, pod vodou ...

13.9.2024 Redakcia FinReport

Ceny benzínu aj nafty pokračujú v poklese, sú najnižšie v tomto roku

Ceny pohonných látok aj po odznení tohtoročného leta pokračujú v znižovaní. Tento trend trvá už takmer tri mesiace a výsledkom sú ...

13.9.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny

Rýchlosť zvyšovania cien tovarov a služieb na Slovensku sa počas tohtoročných prázdnin začala zvyšovať. Európsky štatistický úrad ...

13.9.2024 Martin Jamnický

Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí

Vidina vyšších dôchodkov zlákala do predčasnej penzie z trhu práce desiatky tisíc ľudí Slovákov. Analytici Inštitútu finančnej politiky ...

12.9.2024 Robert Juriš

ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby

Očakávané zníženie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou je konečne realitou. Guvernéri centrálnych bánk členských krajín ...

12.9.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle začali stúpať, klesajú už len v stavebníctve

Júlové tržby sa zvýšili v štyroch z piatich sledovaných odvetví ekonomiky, najvýraznejšie vo vybraných trhových službách. Tržby v ...

11.9.2024 Redakcia FinReport

Tohtoročný júl bol turisticky najsilnejší za posledných päť rokov

Prvý prázdninový mesiac priniesol ubytovacím zariadeniam na Slovensku viac ako 675-tisíc návštevníkov, čo bolo viac ako pred rokom. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay