Pre ktoré zamestnanecké benefity dokážeme akceptovať aj o niečo nižší plat?
Odmena za vykonanú prácu sa už dávno nevypláca len v peniazoch. Pri rozhodovaní sa pre to-ktoré zamestnanie často rozhodujú benefity poskytované zamestnávateľom. Niektoré sú dokonca také lukratívne, že uchádzači o prácu sú kvôli nim ochotní kývnuť aj na o niečo nižšiu mzdu. My sa teraz pozrieme na tie, ktoré sa podľa portálu Profesia vyskytujú najčastejšie.
Foto: Freepik
Firemné auto na súkromné účely
Tento tradično-netradičný benefit ocenia najmä praktickí zamestnanci. Ale oplatí sa vôbec zamestnancovi firemné auto na súkromné účely? Odpovie jednoduchá matematika. Pri spočítaní nákladov spojených s obstaraním a samotnou prevádzkou auta stojí jeho mesačná prevádzka približne 300 až 400 eur. Ak však tieto náklady hradí zamestnávateľ, minimálne tri stovky máte vo vrecku.
Príspevok na voľnočasové aktivity
Zamestnanci, ktorí sú aktívni v súkromí, vyhľadávajú športové či umelecké vyžitie, bývajú zvyčajne produktívni a aktívni aj v práci, a zamestnávatelia to vedia. Obľúbeným benefitom sú teda príspevky na voľnočasové aktivity. Cvičenie vo fitness centre, kurz varenia, umelecké dielne… Týmto príspevkom dáva šéf podriadeným najavo, že mu záleží na tom, ako trávia svoj voľný čas.
Univerzálna cafeteria so širokým zásahom
Cafeteria v práci nie je kaviareň, ale je to program širokej ponuky pracovných benefitov, ktorý môže uspokojiť potreby všetkých zamestnancov. Bez ohľadu na to, či holdujú knihám, športu, alebo si za svoj pracovný benefit vyberú ďalšie vzdelávanie. Pre využívanie širokej škály benefitov je potrebné, aby sa zamestnávateľ zapojil do tohto programu. Otázne je, v akej hodnote bude zamestnancovi poskytovať benefity tak, aby čiastočne kompenzoval jeho príjem.
Dovolenka navyše či „kratšie“ piatky
Niektoré firmy sa snažia pozitívne zviditeľniť v očiach zamestnancov tým, že ponúkajú dni voľna navyše, či už vo forme dovolenky, alebo skráteného pracovného času počas posledného pracovného dňa v týždni. Táto výhoda nielenže zlepšuje work-life balance, ale tiež umožňuje zamestnancom načerpať novú energiu. Predchádzajú tak aj obávanému vyhoreniu. Niektorí zamestnávatelia zašli ešte ďalej a ponúkajú svojim ľuďom možnosť pracovať iba 4 dni v týždni.
Príspevok na stravu nad rámec zákona
Moderní zamestnávatelia si uvedomujú dôležitosť správnej výživy. Ako benefit poskytujú príspevok na stravu nad rámec zákona. Ten umožňuje zamestnancom konzumovať vyvážené jedlo aj mimo pracovného času. Opäť sa to odzrkadľuje na zdraví, výkone a produktivite zamestnanca.
Ďalšie netradičné pracovné zamestnanecké benefity
- Sponzorská účasť zamestnancov na bežeckých pretekoch.
- Biometrické skríningy.
- Stimuly preventívnej návštevy lekára.
- Zdravé občerstvenie alebo zdravý šalátový bar.
- Program na odvykanie od fajčenia.
- Smart hodinky so sledovaním životných funkcií.
- Preplatenie bicykla určeného na cestu do práce.
- Joga v práci na uvoľnenie stresu.
- Predplatné na časopisy alebo audioknihy.
- Príspevok na životnú poistku či dôchodkové sporenie.
Firmy sú stále kreatívnejšie v tom, ako motivujú svojich zamestnancov. Benefity podnecujú celkový zážitok zo zamestnaneckého pomeru. Čím viac sa spoločnosti snažia vyjsť z tradičných rámcov, tým viac sa stávajú atraktívnymi pre uchádzačov o prácu. Aj za cenu nižších nástupných platov. Dlhodobo spokojní a lojálni pracovníci sa zase podpisujú na firemnom úspechu.