Pracujeme menej ako pred pandémiou. Najviac hodín v práci trávia zdravotníci, najmenej zamestnanci verejnej správy
Vlani sme odpracovali v priemere o 7 hodín týždenne menej ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Pokles odpracovaných hodín súvisí s obmedzovaním prevádzok a výroby, pričom mnohé firmy doteraz fungujú v obmedzenom režime. V rámci 27 krajín Európskej únie ide o jeden z najväčších poklesov odpracovaných hodín, medziročne až o 17 %.
Foto: Shutterstock
Pracovalo sa menej, ale nie všade rovnako
„V roku 2020 sa počet odpracovaných hodín v Európskej únii v porovnaní s rokom 2019 znížil o 12 %. Tento pokles možno vysvetliť opatreniami prijatými v reakcii na pandémiu vírusu COVID-19. Mnohí rodičia školopovinných detí zostávali s deťmi doma, iní čerpali dlhodobejšiu PN. Zároveň sa obmedzovala výroba vo fabrikách, zamestnancom sa skracovali pracovné úväzky,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.
V rámci krajín Európskej únie však boli aj také štáty, v ktorých došlo len k malej zmene odpracovaných hodín, so znížením o menej ako 5 %. Stalo sa to vo Fínsku (-4,4 %), Dánsku, Luxembursku (obe -4,1 %) a v Holandsku (-3,2 %).
Najdlhšie pracujú zdravotníci a sociálni pracovníci
Pred pandémiou Slováci pracovali zhruba 41,1 hodiny týždenne. Napriek tomu, že Grékom sa najviac znížil počet odpracovaných hodín, v „normále“ pracujú v priemere vyše 44 hodín týždenne. Súvisí to s tým, že väčšina pracujúcich je v gastropriemysle a hotelierstve, kde je aj veľa nadčasov. Poľskí zamestnanci odpracujú týždenne 41,4 hodiny, v susednej Českej republike 41,2 hodiny. Menej hodín do týždňa ako my odpracujú Maďari, a to 40,3 hodiny.
„V rámci dlhodobých štatistík zamestnanci v poľnohospodárstve, ubytovacích a stravovacích službách trávia v práci oveľa viac času ako zamestnanci v iných odvetviach. Pandémia koronavírusu však zasiahla najmä tieto sektory. Nadpriemerne dlhý pracovný týždeň vykazovali pred pandémiou aj stavebníctvo, ťažba, doprava a skladovanie či profesionálne a odborné činnosti, a to vyše 42 hodín týždenne,“ konštatuje analytička.
Podľa nej počas pandémie koronavírusu, naopak, vzrástol počet hodín strávených v práci v prípade zdravotníctva a sociálnych služieb, a to na viac ako 47 hodín týždenne. Najmenej času v práci v priemere počas týždňa trávili zamestnanci v oblasti vzdelávania, verejnej správy, energetiky či v spracovateľskom priemysle, v priemere do 40 hodín týždenne.
Ženy pracujú menej ako muži, majú to náročnejšie
Ženy na Slovensku pracujú menej ako muži. Príčinou je, že musia viac zladiť svoju prácu s rodinou. Kým muži pracujú v priemere 41 hodín týždenne, u žien je to priemerne 39 hodín. Súvisí to aj s tým, že muži častejšie zastávajú vyššie funkcie, ktoré si vyžadujú väčšie pracovné nasadenie. Takmer 20-tisíc žien, ktoré pracujú na skrátený pracovný úväzok, uviedlo, že hlavným dôvodom je starostlivosť o dieťa alebo iného príslušníka rodiny. Zároveň takmer 10-tisíc žien z celkového počtu v skrátenom pracovnom úväzku má zdravotné problémy, ktoré im neumožňujú byť v práci dlhšie ako štyri hodiny denne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka