Hľadaj

Práca namiesto dávok: Príležitosť pre trh práce alebo nátlak na nezamestnaných?

Mário Špilberger Ekonomika Poslať

Minister práce odštartoval legislatívny proces k novele zákona o službách zamestnanosti, ktorý verejnosti prezentoval ako projekt Práca namiesto dávok. Odborníci môžu predkladať svoje pripomienky. Cieľom novely tohto aj ďalších zákonov má byť motivovanie nízkokvalifikovaných a dlhodobo nezamestnaných k hľadaniu práce. Zisťovali sme, aké kroky chce urobiť ministerstvo a na možné riešenia sme sa pýtali aj odborníkov.

Práca namiesto dávok

Foto: Freepik

Bez sociálnych dávok

Tým, ktorí nechcú pracovať, ministerstvo cez úrady práce podľa dostupných informácií nevyplatí alebo zníži dávku v hmotnej núdzi. „Každý, kto môže pracovať, by mal pracovať. Na Slovensku máme ešte veľa ľudí, ktorí môžu byť zamestnaní, no z rôznych dôvodov nie sú. Medzi nimi sú aj tí, ktorí zneužívajú sociálny systém. A práve na tých, ktorí systém zneužívajú, sa zameriame,“ vysvetľuje minister práce Erik Tomáš.

Minister vo svojich doterajších vyjadreniach nevylúčil, že sa projekt bude týkať aj krátkodobo nezamestnaných. K nim môžu patriť napríklad aj ľudia, ktorí prídu o prácu v štátnej správe, alebo ktokoľvek, kto len potrebuje preklenúť menej ako polroka trvajúce obdobie pri zmene práce. Ministerstvo sa nevyjadrilo, či je to súčasťou pripravovanej legislatívy. Neodpovedalo ani na otázku, v akých prípadoch bude krátiť alebo úplne odoberie dávku v hmotnej núdzi a na základe čoho určí, ktorí poberatelia dávok podľa slov ministra zneužívajú sociálny systém, a ktorí nie.

99387

„Aktuálne prebieha pripomienkové konanie k predbežnej informácii o pripravovanej novele zákona o službách zamestnanosti, ktoré bude ukončené 4. novembra 2024. V tejto fáze je preto predčasné zverejňovať konkrétne informácie o finálnej podobe legislatívy. O všetkých podrobnostiach, vrátane kritérií, podmienok, motivačných mechanizmov pre zamestnancov a zamestnávateľov, ako aj opatrení na podporu znevýhodnených skupín na trhu práce, budeme verejnosť a médiá včas informovať,“ uviedlo v písomnom stanovisku tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Krátiť alebo nekrátiť?

Odborníci sa prikláňajú skôr k pozitívnej motivácii ako k represii v podobe odoberania dávok. „Dlhodobú nezamestnanosť je potrebné efektívne riešiť, aj krátenie dávok je jedným z nástrojov, ale ja by som preferoval skôr pozitívnu motiváciu ako reštriktívnu,“ vysvetľuje Ján Vravec z Prešovskej univerzity v Prešove. Podľa jednej zo zakladateliek OZ Divé maky Barbory Mistríkovej represívne spôsoby môžu viesť k porušovaniu základných ľudských práv. Odporúča, aby sa ministerstvo zameralo na pozitívnu motiváciu.

„Veľmi efektívne je pridať dlhodobo nezamestnaným kvalitnú ponuku vzdelávania a zvýšenie rekvalifikácie, ktoré by boli tzv. povinne voliteľné. Dobré by bolo pridať systémový podporný prvok mentoringu, aby uchádzači vedeli nielen dobre napísať životopis, vyhľadať vhodné pracovné pozície a pripraviť sa na pracovný pohovor,“ navrhuje B. Mistríková a ďalej tvrdí, že takéto vzdelávanie by mohli zastrešiť akčné tímy z úradu splnomocnenca pre rómske komunity, komunitné centrá, terénni sociálni pracovníci či regionálni koordinátori.

99400

Ak registrovaný nezamestnaný neakceptuje ponúknuté pracovné miesto, je vyradený z evidencie pre nespoluprácu. Následne stráca nárok na podporu v nezamestnanosti. V prípade, že nie je poberateľom dávok v hmotnej núdzi, prichádza o zdravotné poistenie a o možnosť robiť aktivačné práce. A ako upozorňuje Michal Páleník z OZ Inštitút zamestnanosti, dávky v hmotnej núdzi sa ešte znižovali. „Za posledných 10 rokov klesli dávky v hmotnej núdzi na menej ako polovicu. Ďalší pokles znamená znižovanie podpory ľuďom, ktorí ju potrebujú, a nie odstraňovanie špekulantov,“ varuje M. Páleník.

Menej poberateľov dávok

Podľa ostatnej štatistiky Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny SR za august 2024 dostalo dávku v hmotnej núdzi viac ako 60 700 poberateľov. Pred rokom v auguste ich bolo viac – takmer 64-tisíc. Pred desiatimi rokmi (v auguste 2014) dostávalo dávku v hmotnej núdzi takmer 160-tisíc občanov. Augustový počet poberateľov v roku 2024 bol najnižší od septembra 2022. Vtedy ich bolo 57 623. Pod 60-tisícovou úrovňou sa počty poberateľov pomoci v hmotnej núdzi pohybovali v období od mája 2021 do septembra 2022 a dosahovali najnižšie hodnoty od roku 2004. Za posledných päť rokov evidovalo ústredie práce najvyšší počet poberateľov pomoci v hmotnej núdzi v máji 2022, a to 81 430 osôb.

Multiregionálny problém

Tvrdenie ministra, že tu máme množstvo dlhodobo nezamestnaných ľudí, ktorí môžu pracovať, ale nepracujú, lebo sa im nechce, kritizuje analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne štúdie (INESS) Róbert Chovanculiak. Tvrdí, že ministerstvo pri tomto programe vychádza zo zlých predpokladov a nesprávne číta štatistiky. Podľa neho platí, že na Slovensku je momentálne 95-tisíc voľných pracovných miest a 67-tisíc dlhodobo nezamestnaných, no je to skôr problém niektorých krajov.

„Z celkového počtu je 51-tisíc dlhodobo nezamestnaných v troch krajoch. Konkrétne v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom. Zároveň je pravda, že na Slovensku máme 95-tisíc voľných pracovných miest. Z toho však len 11-tisíc je v troch spomínaných krajoch s najväčším podielom dlhodobo nezamestnaných ľudí,“ vysvetľuje analytik.

101054

To, či si dlhodobo nezamestnaní nájdu prácu, ovplyvňuje vzdialenosť od miesta bydliska. „Geografický potenciál hľadania práce ľudí nie je definovaný krajom, ale menšími územnými jednotkami. Pozrime sa na úroveň okresov. Napríklad okres Rimavská Sobota. Tu je momentálne 4 700 ľudí, ktorí sú bez práce dlhšie ako jeden rok. V tomto okrese je zároveň momentálne 340 voľných pracovných miest, pričom celkový počet nezamestnaných v okrese Rimavská Sobota je 7 400. To je úplne iný obraz stavu trhu práce, než je na úrovni celého Slovenska,“ vysvetľuje R. Chovanculiak.

Nedostatok pracovných ponúk v okolí a hrozba odobratia alebo krátenia dávok podľa odborníka mnohých prinúti robiť aktivačné práce. „Tieto práce však podľa samotných ministerských analytikov negatívne vplývajú na šancu ľudí zamestnať sa. Inými slovami, ich analýzy odhalili, že ľudia, ktorí pracujú na aktivačných prácach, budú dlhšie nezamestnaní. Aktivačné práce neaktivizujú,“ argumentuje odborník.

50

Odmena za zamestnanie

Návrhom zákona ministerstvo sľubuje zlepšenie a nové riešenia v oblasti zamestnanosti. „Pôjde o zlepšenie aktivačných opatrení, zvýšenie motivácie, riešenie problémov spojených s exekúciami a podporu vzdelávania. Nové opatrenia sú navrhnuté tak, aby uľahčili rozvoj sociálnych zručností potrebných pre trh práce, najmä pre dlhodobo nezamestnaných a osoby s nízkou kvalifikáciou,“ uvádza ministerstvo v článku na svojom webovom sídle.

Dlhodobo nezamestnaní a nízko kvalifikovaní občania by si podľa návrhu zákona mali aktívne hľadať pracovné príležitosti. Ministerstvo okrem myšlienky krátiť alebo úplne odobrať dávku prišlo aj s motiváciou – odstupňovaním aktivačného príspevku. Základný príspevok môžu nezamestnaní dostať pre menšie obecné služby, 1,5-násobok za zvyšovanie kvalifikácie a dvojnásobok za riadne zamestnanie. Rezort chce tento projekt financovať z eurofondov, štátneho rozpočtu a medzirezortnej spolupráce na spoločných projektoch.

97363

Navyšovanie dávok môže byť podľa odborníčky za istých okolností dobrý nápad. „Odstupňovanie dávok podľa miery aktivity je dobrá motivačná technika, pokiaľ bude dlhodobo nezamestnaným poskytnutá efektívna pomoc pri získavaní zručností a lepšej orientácie na trhu práce,“ myslí si Michaela Mudroňová z OZ Človek v ohrození.

Ďalšia forma podpory musí byť šitá na mieru. „Osoby, ktoré sú dlhodobo mimo trhu práce, strácajú návyky aj zručnosti, ale najmä sebadôverumotiváciu. V zahraničí fungujú rôzne modely služieb zamestnanosti, kde je znevýhodnený uchádzač odklonený na špecializovanú organizáciu, ktorá dokáže efektívne odstraňovať prekážky, ktorým tieto skupiny uchádzačov čelia,“ tvrdí M. Mudroňová.

Ak aktivačné príspevky, tak by sa podľa V. Vravca mali násobiť podľa iných parametrov. „Aktivačné príspevky by mali byť štruktúrované podľa náročnosti vykonávanej práce, podľa počtu odpracovaných hodín a pracovného výkonu pracovníka. Najlepší pracovníci by mali po určitom čase prejsť na trvalý pracovný pomer,“ zamýšľa sa odborník.

96273

Priemysel ich potrebuje

Podľa Jána Vrabca by mohli pracovať takmer všetci poberatelia dávok v hmotnej núdzi. „Je potrebné ich vyškoliť a zaučiť, aby získali pracovné schopnosti a zručnosti. Treba aj riadne ohodnotiť ich prácu, nie minimálnou mzdou, pretože nemotivuje k práci. Ideálne pracovné pozície sú v spracovaní a triedení odpadov, stavebná a inštalatérska činnosť či práca v kovospracujúcom a automobilovom priemysle,“ hovorí odborník o profesiách, ktoré sú na súčasnom trhu práce nedostatkové.

Občianske združenie Človek v ohrození tvrdí, že dlhodobo nezamestnaní a nízkokvalifikovaní uchádzači môžu pokryť len časť voľných pracovných miest. „Platí to len vtedy, ak im pomôžeme prekonať prekážky. Je potrebné sa viac venovať deťom a mladým ľuďom, pomáhať im zorientovať sa vo svete práce, rozvíjať kariérové poradenstvo a odborné vzdelávanie viac približovať aj ľuďom z vylúčených komunít, aby mohli vykonávať aj špecializované odborné práce,“ vysvetľuje M. Mudroňová.

Prekážky dlhodobo nezamestnaných pri hľadaní práce

  • Nízka úroveň vzdelania a pracovných zručností.
  • Problémy s pracovnou disciplínou a dochádzaním do zamestnania.
  • Nízka ponúkaná mzda.
  • Predsudky zamestnávateľov.
  • Nedostupnosť práce pre uchádzačov z vylúčených komunít v regiónoch so slabou dopravnou infraštruktúrou.
  • Nedostatok služieb starostlivosti o deti.
  • Dlhová špirála a exekúcie.

Problémy dlhodobo nezamestnaných a ľudí so slabými pracovnými návykmi podľa M. Páleníka nevyrieši represia zo strany štátu. „Je dôležité zabezpečiť základné služby a zároveň pomáhať so získaním a udržaním zamestnania. Preto dlhodobo navrhujeme komunitné služby a zároveň je nutné postupne vytvárať dobré pracovné miesta v regiónoch, kde je veľa nezamestnaných. Preto navrhujeme inkluzívne zamestnávanie,“ približuje odborník.

100661

V prípade dlhodobo nezamestnaných a ľudí so slabšími pracovnými návykmi z vylúčených komunít sa podľa Barbory Mistríkovej z OZ Divé maky zamestnávatelia sťažujú na nespoľahlivosť a nedostatočné pracovné návyky. To však podľa nej neplatí len pre menšiny. Pri stredoškolsky vzdelaných Rómoch sú problémy častejšie o predsudkoch a vysokoškolsky vzdelaní už podľa nej nemajú problém nájsť si dobré zamestnanie. „Dlhodobí poberatelia dávok v hmotnej núdzi by aktiváciou a prípadne aj kvalitnou rekvalifikáciou mohli pokryť súčasné potreby trhu práce,“ uzatvára B. Mistríková.

logo
Prečítajte si tiež:
27.10.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Ženy na vedúcich pozíciách si veria viac ako muži

Ženy, ktoré pôsobia v spoločnostiach na vedúcich pozíciách, si viac veria ako ich mužskí kolegovia. Platí to pre tvrdé zručnosti, ako ...

21.10.2024 Robert Juriš

Tisíce stredoškolákov skončili na úrade práce, no nezamestnanosť na Slovensku klesla

Počas tohtoročného septembra pribudlo na úradoch práce približne 4,5-tisíc čerstvých absolventov stredných škôl. Napriek tomu trh práce ...

8.10.2024 Redakcia FinReport

Slovensko má najviac „pendlerov“ v prepočte na pracujúcich obyvateľov v celej EÚ

Slovensko má v pomere k svojej populácii najvyššie záporné migračné saldo v Európskej únii. V praxi to znamená, že za prácou do ...

4.10.2024 Eva Sadovská

Čo motivuje zamestnancov opustiť home office a chodiť do kancelárií?

Štvrtý október sa vo svete nesie v znamení „Improve Your Office Day“ alebo „Vylepši si svoj deň v kancelárii“. Cieľom je nielen ...

13.9.2024 Martin Jamnický

Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí

Vidina vyšších dôchodkov zlákala do predčasnej penzie z trhu práce desiatky tisíc ľudí Slovákov. Analytici Inštitútu finančnej politiky ...

9.9.2024 Správy

Takmer polovica zamestnancov uvažuje nad výmenou zamestnávateľa, zmena láka najmä mladých ľudí

9.9.2024 (SITA.sk) - Necelá polovica slovenských zamestnancov uvažuje nad zmenou zamestnávateľa, pričom najvýraznejšie sa tento trend ukazuje ...

3.9.2024 Robert Juriš

Čoraz viac krajín uzákoňuje možnosť ignorovať šéfove e-maily mimo pracovného času

Myslíte si, že je v poriadku, ak vám šéf alebo šéfka volajú či píšu e-maily alebo iné správy a úkolujú vás aj po skončení ...

2.9.2024 Miloslava Némová

Kľúčom k úspešnému uplatneniu sa po skončení vysokej školy je prax už počas štúdia

Absolventi s ekonomickým či technickým zameraním vychádzajú zo slovenských univerzít dobre pripravení pre pracovný trh. Trendom je ich ...

26.8.2024 Redakcia FinReport

Akých ľudí hľadajú banky a ktoré odbornosti im najviac chýbajú

V prvom štvrťroku 2024 pracovalo v bankovom sektore 18 113 ľudí, z toho 15 461 v bankách a 1 557 v pobočkách zahraničných bánk na ...

19.8.2024 Martin Jamnický

Firmy trápi nezáujem zamestnancov o výsledky, zamestnancov zase wellbeing balance

Hoci zanietenosť zamestnancov výrazne prispieva k vyšším ziskom firiem, zamestnávatelia priznávajú problém s nezáujmom zamestnancov o ...

3.8.2024 Redakcia FinReport

Inštitút finančnej politiky: Čím sme starší, tým sme pracovitejší

Nezamestnanosť na Slovensku dosahuje rekordne nízke čísla. Trh práce je v najlepšej kondícii za posledných 20 rokov. Svoj podiel na tom majú ...

2.8.2024 Martin Jamnický

Takmer dve tretiny mladých Slovákov brigádujú, túžia po finančnej nezávislosti

Počas tohtoročného leta brigáduje alebo plánuje brigádovať 29 % mladých ľudí vo veku od 16 do 25 rokov. Ďalších takmer 35 % si ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay