Portugalsko bude mať najväčšiu plávajúcu solárnu elektráreň v Európe
Portugalsku záleží nielen na tom, aby malo dostatok energií, ale aj na tom, aby ich získavanie bolo k prírode čo najpriateľskejšie. Dôkazom je, že krajina pripravuje spustenie najväčšej plávajúcej solárnej elektrárne v Európe, ktorá je súčasťou plánu štátu, ako znížiť svoju závislosť od fosílnych palív.

Foto: Shuterstock
Elektráreň na jazere
Prakticky všetky európske krajiny si lámu hlavu, ako znížiť svoju závislosť od energií Ruska, respektíve na energiách, ktoré od neho nakupujú. Portugalsko prišlo so zaujímavým nápadom, ako vyťažiť z pekného počasia a slnečných dní, ktoré v tejto krajine panujú po väčšinu roka, čo najviac.
Už o dva mesiace chce spustiť prevádzku najväčšej európskej solárnej elektrárne, ktorá sa bude vznášať na hladine umelého jazera Alqueva. Mimochodom, ide o najväčšiu umelú nádrž na starom kontinente. Podľa Reuters by dokončovacie práce mali byť hotové v júli 2022, keď by elektráreň pozostávajúca z 12-tisíc solárnych panelov s rozlohou štyroch futbalových ihrísk mala začať vyrábať svoje prvé kilowatthodiny elektrickej energie.
Panely a batérie
Panely umiestnené na hladine nádrže Alqueva by mali vyprodukovať 7,5 GWh elektrickej energie ročne. Keďže však nejde len o výrobu samotnú, ale aj o jej uskladnenie, súčasťou elektrárne sú aj lítiové batérie, ktoré dokážu zhromaždiť a uchovať 2 GWh elektriny. Po spustení projektu budú solárne panely zásobovať energiou asi 1 500 rodín.
Členka výkonnej rady spoločnosti EDP, ktorá projekt realizovala, Ana Paula Marquesová, uviedla, že vojna na Ukrajine ukázala potrebu urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje. Samotná spoločnosť v súčasnosti produkuje až 78 % takzvaných zelených energií získaných z obnoviteľných zdrojov.
Snaha o zníženie emisií
Plávajúce panely nezaberajú poľnohospodársku pôdu ani stavebné pozemky. Nákladovo sú mimoriadne efektívne, pretože sa ľahko dajú pripojiť k už existujúcim elektrickým sieťam. Prebytočnú energiu naakumulovanú počas slnečných dní je možné uskladniť a využiť počas dní bez slnka.
Tento projekt už má svojich predchodcov v niektorých ďalších krajinách. Solárne panely plávajúce na vodnej hladine boli inštalované na rôznych miestach od americkej Kalifornie až po znečistené priemyselné rybníky v Číne. Všetky ich však spája jedna idea, a tou je snaha o zníženie emisií oxidu uhličitého.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení