Ponúk na skrátený úväzok je málo. Ako sa na ňom dohodnúť so zamestnávateľom?
Ženy s malými deťmi, študenti či seniori často túžia po práci na skrátený úväzok. Momentálne sú vo výhode tí, ktorí hľadajú menej kvalifikované zamestnanie, majú však silnú konkurenciu. Zisťovali sme, či rastie počet ponúk na skrátený úväzok, aká je situácia na Slovensku, ktorých pozícií sa týka, a opýtali sme sa aj na to, ako sa dohodnúť so zamestnávateľom na kratšom pracovnom čase.

Foto: Shutterstock
Ponuka rastie pomaly
„V roku 2020 bolo iba 10 % pracovných ponúk na skrátený úväzok,“ konštatuje portál Platy.sk. Stále platí, že takýchto ponúk je nedostatok a zmeny k lepšiemu sú len veľmi pomalé. „Spomedzi aktuálne zverejnených ponúk uvádza 12 % možnosť práce na skrátený úväzok, čo v praxi predstavuje 2 750 inzerátov. Tento rok ich bolo zverejnených zatiaľ vyše 16-tisíc,“ hovorí Ľubica Melcerová z pracovného portálu Profesia.
Aby pribúdali ponuky s kratším pracovným časom, musia byť podľa analytika Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) motivované obe strany. „Pokiaľ zamestnávatelia netvoria zisk zamestnávaním na krátky úväzok, nebudú ho ponúkať. Pokiaľ zamestnanci nezarobia dosť na skrátený úväzok, nebudú ho požadovať,“ vysvetľuje Radovan Ďurana a dodáva, že ak bude rásť reálna priemerná mzda, silnejší bude aj hlas zamestnancov, ktorí uprednostňujú kratší úväzok.
Očami zamestnávateľov a uchádzačov
Pracovné ponuky na skrátený úväzok sú ideálne napríklad pre matky s malými deťmi. Patrícia Hirschnerová z OZ Pracujúce mamy potvrdzuje, že situácia je náročná. „Z našej praxe však vyplýva, že ak je kandidátka naozaj kvalitná a jasne komunikuje, ako môže firme pomôcť, priestor na dialóg o skrátenom úväzku existuje. Momentálne je však bremeno na strane kandidátok, čo je vzhľadom na situáciu na trhu práce pochopiteľné,“ uviedla P. Hirschnerová.
Skrátené úväzky prinášajú firmám viacero komplikácií. „Na rovnakú vytvorenú pridanú hodnotu potrebujú viac ľudí, viac administratívy, čo odrádza zamestnávateľov od hľadania ľudí na skrátený úväzok,“ hovorí analytik. V tomto prípade by mohol viac pomáhať štát. „Znížením byrokracie pri tvorbe a registrácii úväzkov, najmä digitalizáciou. Veľmi sa mu to však nedarí,“ dodáva R. Ďurana.
Ako štát podporuje skrátené úväzky?
Štát podľa INESS podporuje vznik skrátených úväzkov reguláciami. Legislatíva rodičom priznáva nárok na skrátený úväzok, ak vychovávajú dieťa do 15 rokov. Ďalším zvýhodnením matiek je, že zamestnávateľ im nemôže nariadiť prácu nadčas – nadčasy budú robiť len vtedy, ak s nimi budú súhlasiť.
Najčastejšie hľadajú predavačov
Takmer štvrtina pracovných ponúk na skrátený úväzok je na pozíciu predavač. „Firmy hľadajú aj pokladníkov, administratívnych pracovníkov, čašníkov, odborných predajcov, dokladačov tovaru, kuchárov a obchodných zástupcov,“ uvádza Ľ. Melcerová. „Aktuálne ponuky na skrátený úväzok korelujú s menej expertnými pozíciami,“ potvrdzuje P. Hirschnerová.
Hoci je ponuka slabá, dopyt je nadpriemerný. Na jednu pracovnú ponuku s kratším pracovným časom dostane firma 30 životopisov. „Je to o 11 viac ako priemerný počet reakcií spomedzi všetkých tohtoročných ponúk,“ vyčísľuje Ľ. Melcerová.
Aká je situácia v regiónoch?
Najviac pracovných ponúk s kratším fondom pracovného času je v Bratislavskom kraji – z celkového koláča ponúk na skrátený úväzok je to až 37 %. Nasledujú Žilinský a Trnavský kraj. Najmenej ich podľa pracovného portálu Profesia aktuálne ponúkajú spoločnosti v inzerátoch z Prešovského kraja.
Najskôr o päť rokov
V slovenskej ekonomike má významné miesto priemyselná výroba a práve v tejto silnej oblasti by bolo komplikované zamestnávať ľudí na skrátené úväzky. To je jeden z faktorov, ktorý podľa Radovana Ďuranu spôsobuje súčasný stav.
„Podiel skrátených úväzkov na Slovensku má sčasti kultúrne, zvykové dôvody, ale hlavne je to štruktúra a vyspelosť ekonomiky, ktoré umožňujú vyšší podiel dostupných skrátených úväzkov. Tieto faktory sa nedajú preskočiť, dá sa k nim len časom dopracovať, a preto nemôžeme očakávať významnú zmenu v horizonte najbližších piatich rokov,“ predpokladá odborník.
Skrátený úväzok je vecou dohody
Napriek väčšej administratívnej záťaži môže byť skrátený úväzok výhodnejší aj pre zamestnávateľa. Ak žena po materskej dovolenke zoberie prácu na plný úväzok, vie, že bude využívať OČR či skorší odchod z pracoviska, čo sa nemusí stretnúť s pochopením, a nakoniec sa rozhodne pre výpoveď. To podľa OZ Pracujúce mamy znamená nestabilitu pre obe strany. „Ako zamestnávateľ znova potrebujem čas a peniaze na hľadanie nového človeka,“ vysvetľuje odborníčka.
Aj po návrate z materskej dovolenky však môžu obe strany dosiahnuť konsenzus. „Tu je potrebné zdôrazniť, že ešte pred finálnym podpisom zmluvy si potrebujú obe strany pomenovať situácie, ktoré môžu nastať. Na strane novej zamestnankyne napríklad neočakávaná dlhšia OČR, na strane zamestnávateľa nárazová potreba, aby daná zamestnankyňa výrazne prekročila svoj časový fond,“ radí odborníčka.
Podľa nej je tiež dôležité, aby na dohode pracovali obe strany. „Zamestnankyne potrebujú jasnejšie formulovať, čo ponúkajú zamestnávateľovi. Firmy zase potrebujú lepšie vyčísľovať náklady na prijímanie zamestnancov, aby si vedeli vypočítať návratnosť investície pri jednotlivých formách úväzkov,“ uzatvára P. Hirschnerová.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest