Hľadaj

Podarí sa vakcíne proti koronavírusu zachrániť nielen životy, ale aj krachujúci cestovný priemysel?

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Cestovnému priemyslu, jednému z najpostihnutejších odvetví, ktoré zasiahla pandémia, začalo svitať na lepšie časy. Hlavným spúšťačom boli pozitívne správy zo začiatku novembra minulého roka, keď spoločnosti, ako Pfizer alebo AstraZeneca, ohlásili úspešné vyvinutie vakcíny proti koronavírusu.

image

Foto: Shutterstock

Cestovnému priemyslu tak vliali nádej, že po takmer roku by sa veci mohli vrátiť do pôvodného stavu. Existuje však veľa odborníkov, ktorí si myslia, že vakcína nezmení cestovný ruch zo dňa na deň, a prípadné oživenie bude trvať aj niekoľko rokov.

Nedočkaví cestujúci, najradšej by leteli ihneď

Hneď po zverejnení správ o vyvinutí vakcíny sa po celom svete výrazne zvýšil záujem o letenky a cestovanie. Napríklad stránka s vyhľadávaním letov Skyscanner uviedla, že v týždni, keď boli prvýkrát ohlásené správy o vakcíne, sa rezervácie nových letov zvýšili o 9 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Podobné správanie zachytil aj portál Kayak, ďalšia webová stránka zameraná na porovnávanie leteniek a ubytovania.

„V utorok 10. novembra, deň po vyhlásení vakcíny, sme zaznamenali 27 % nárast vyhľadávaní letov z USA v porovnaní s rovnakým dňom pred týždňom,“ povedal pre portál CNBC generálny riaditeľ Steve Hafner.

V nasledujúcich dňoch sa vyhľadávania ustálili na „skromnejšom“ 6 % týždennom tempe rastu, ale Hafner napriek tomu uviedol, že zvýšené hľadanie je dobrým znamením. „Som veľmi optimistický v tom, že hneď ako sa tieto vakcíny dostanú do distribúcie, vnímanie cestovania sa zmení pozitívnym smerom,“ dodal.

Prudký nárast zrušených letov, ale aj vakcinačný optimizmus

Tento optimizmus pre budúce cestovanie však nemal vplyv na krátkodobé rezervácie. Keď sa pozrieme na koniec roka 2020, letecké spoločnosti zaznamenali prudký nárast počtu zrušených leteniek hlavne tesne pred obdobím Vianoc.

V prieskume časopisu Forbes až 69 % Američanov tvrdilo, že na Vianoce necestovali, a 65 % spomedzi opýtaných hovorí, že je nepravdepodobné, že vycestujú na jarné prázdniny 2021. Na túto negatívnu štatistiku reagovala aj Americká asociácia hotelov a ubytovaní, podľa ktorej 71 % hotelov bez štátnej pomoci neprežije ďalších šesť mesiacov.

Práve rastúca dostupnosť vakcíny má potenciál túto situáciu zvrátiť. Ako zistil prieskum spoločnosti Allianz medzi 3 300 jej zákazníkmi v oblasti cestovného poistenia, 49 % opýtaných odpovedalo, že po zaočkovaní osvedčenou vakcínou by opäť cestovalo. Okrem toho 42 % respondentov uviedlo, že postačujúci bude pokrok v oblasti verejného zdravotníctva.

„Prísľub vysoko účinnej vakcíny je dobrou správou pre obrovský zadržaný dopyt po cestovaní a mal by predstavovať ďalší dôvod, aby sa spotrebitelia cítili istejšie pri rezerváciách výletov na rok 2021,“ uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie spoločnosti Allianz Daniel Durazo.

Zároveň tiež očakáva, že v roku 2021 budú populárne hlavne luxusné a zážitkové výlety, pretože spotrebitelia sa budú snažiť nahradiť si ušlé cesty v nadväznosti na všetky minuloročné zrušené plány.

Návrat do normálu môže trvať aj celé roky

Nie všetci však vidia budúcnosť takú ružovú. Viaceré zdroje varujú, že cestovaniu môže trvať roky, kým sa úplne odrazí od dna, a pravdepodobne bude vyzerať inak ako pred pandémiou. „Správy o vakcíne sľubujú cestovanie v roku 2021. Ale cestujúci sa musia sústrediť na riziká cestovania, ktorým sú vystavení tu a teraz,“ povedala pre portál CNBC hovorkyňa spoločnosti AAA Julie Hallová.

Analytik spoločnosti InsuranceQuotes Brian O’Connell zastáva ešte negatívnejší názor: „Neverím, že v prvej polovici roku 2021 bude cestovný ruch na vzostupe, ani v prípade, že sa vakcína začne hromadne vyrábať v tomto časovom horizonte. Heslom zostáva opatrnosť, pretože úplná distribúcia vakcíny v USA a v zahraničí bude trvať mesiace.“

Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA), obchodná skupina, ktorá zastupuje 290 medzinárodných leteckých spoločností, varovala, že bude takmer nemožné distribuovať vakcíny tak rýchlo, ako si to verejnosť predstavuje. Hlavnými dôvodmi je nedostatok medzinárodných trás, výrazný pokles v doprave a značný počet lietadiel, ktoré zostávajú odparkované v hangároch.

Distribúcia vakcín je výzvou pre leteckých prepravcov

„Ak hranice zostanú uzavreté, cestovanie sa zúži, letecké flotily sa uzemnia a počet zamestnancov sa zníži. Kapacita dodávania vakcín na záchranu života tak bude veľmi ohrozená,“ konštatoval v nedávnom vyhlásení generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. IATA odhaduje, že preprava jednej dávky vakcín pre 7,8 miliardy ľudí na celom svete by naplnila 8-tisíc lietadiel Boeing 747.

„Pozemná doprava pomôže najmä v rozvinutých ekonomikách s miestnou výrobnou kapacitou. Vakcíny sa však nedajú dodávať globálne bez významného využitia leteckej dopravy,“ uvádza sa vo vyhlásení IATA.

Aj keď sa polovica svetových vakcín plánuje transportovať pozemnou dopravou, de Juniac tvrdí, že distribúcia zvyšných vakcín bude stále jednou z najväčších výziev v oblasti leteckej nákladnej dopravy v histórii.

Cestovné kancelárie sa už pripravujú na budúcnosť

Rovnako ako potvrdenie o negatívnom teste sa dôležitou súčasťou lietania môže stať tiež potvrdenie o vakcinácii. Uvažuje sa dokonca aj nad tým, že ľudí by mohli očkovať aj samotné cestovné kancelárie alebo prepravcovia. Poskytovatelia cestovných služieb už teraz poskytujú testy, tak prečo nie vakcíny?

Napríklad mnohé dubajské hotelové reťazce ponúkajú hosťom testovanie, často aj zadarmo. V hoteloch Iberostar zahŕňa služba „Travel at Ease“ test PCR pre hostí, u ktorých sa prejavia príznaky ochorenia.

Ponuka „očkovacej dovolenky“ by podľa navrhovateľov mohla mať formu: „kúpte si pobyt a získajte vakcínu“. Môže pochádzať od leteckej spoločnosti, hotela alebo online cestovnej kancelárie, akými sú napríklad Expedia alebo Booking.com. Pre cestujúcich, ktorí predložia doklad o očkovaní, by mohli existovať zľavy alebo iné výhody.

Zatiaľ je však takýto spôsob očkovania v nedohľadne. Oveľa pravdepodobnejšou možnosťou je, že aerolinky budú kontrolovať, či sa pasažieri v minulosti zaočkovali. Jedna letecká spoločnosť, austrálsky dopravca Qantas, už začala naznačovať svoje plány vyžadujúce od cestujúcich, aby sa preukázali, že boli zaočkovaní pred nástupom do lietadla.

„Snažíme sa zmeniť naše podmienky tak, aby sme pri medzinárodných cestujúcich mohli od ľudí požadovať, aby sa nechali zaočkovať skôr, ako nastúpia do lietadla,“ vyhlásil výkonný riaditeľ spoločnosti Qantas Alan Joyce. „Či to bude potrebné na domácom trhu, zatiaľ uvidíme. Ale určite pre prichádzajúcich zahraničných návštevníkov a ľudí odchádzajúcich z krajiny si myslím, že je to nevyhnutnosť,“ dodal na záver.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.1.2021 Redakcia FinReport

Akí sme investori? Financie sme si vlani príliš nezhodnotili a šancu na zisky počas krízy sme opäť premárnili

Hoci sa rok 2020 v kronike historických výkonností zapíše slabšími výsledkami, koncoročné čísla na prvý pohľad nevyzerajú zle. ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

21.1.2021 Redakcia FinReport

Pandémia po prvýkrát figuruje medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky (41 %), pandémia (40 %) a kybernetické útoky (40 %) predstavujú v roku 2021 najväčšie riziká podnikania. V poradí ...

21.1.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov

Riziko krádeže vozidiel s bezkľúčovým zamykacím systémom je najmä v krajinách západnej Európy mimoriadne vysoké. Napríklad v Holandsku ...

20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

20.1.2021 Dominik Horváth

Trištvrte roka trvalo americkému Kongresu vyrokovanie a schválenie balíka pomoci za takmer bilión dolárov

Po viac ako osem mesiacov trvajúcej sérii rokovaní prijal americký Kongres balík opatrení na zmiernenie dôsledkov pandémie koronavírusu vo ...

20.1.2021 Redakcia FinReport

Zahraničné e-shopy zatiaľ vedú nad slovenskými, ale rozdiely v tržbách sa pomaly zmenšujú

V predchádzajúcom roku prakticky všetci ľudia zmenili svoje tradičné nákupné zvyky. Navyše v dôsledku obmedzení mnohí spotrebitelia ...

18.1.2021 Roland Régely

Monopolné postavenie Googlu, Facebooku, Apple či Amazonu je ohrozené. Bidenovi demokrati si na ne brúsia zuby

V roku 2021 zrejme dôjde k „skroteniu“ dominantného postavenia niektorých internetových firiem. Firmy ako Google, Facebook, Apple či Amazon ...

17.1.2021 Redakcia FinReport

Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách

Inflácia v uplynulom roku bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Kým v rokoch 2018 a 2019 celkový rast cien tovarov a služieb ...

11.1.2021 Roland Régely

Kritizoval čínsku vládu, potom záhadne zmizol. Poznáte príbeh Jacka Maa, jedného z najbohatších ľudí na svete?

Zakladateľ technologického koncernu Alibaba už niekoľko mesiacov nevystúpil na verejnosti, nekomunikuje na sociálnych sieťach, a nikto nevie s ...

10.1.2021 Redakcia FinReport

Prieskum: Rok 2020 sklamal najmä tých, ktorí na jeho začiatku mali príliš odvážne očakávania

Dve tretiny Slovákov (67 %) považujú práve skončený rok 2020 za horší, ako pôvodne očakávali. Až polovica z nich ho vníma dokonca ako ...

9.1.2021 Redakcia FinReport

Zakázali nám piť v podnikoch, nalievame si doma. Vlani každý z nás vypil v priemere 12 litrov čistého alkoholu

Lockdowny zatvárajú nielen ekonomiku, ale menia aj správanie sa obyvateľov štátu. Napríklad Slováci znížili príjem alkoholu v podnikoch, ...

6.1.2021 Zuzana Mecková

Bude zdieľaná ekonomika, aj napriek koronakríze, ekonomikou budúcnosti?

Podnikanie formou zdieľanej ekonomiky je v posledných rokoch čoraz obľúbenejšou voľbou mladých či začínajúcich podnikateľov. ...

3.1.2021 Redakcia FinReport

Robotizácia pohltí milióny pracovných miest, ale vytvorí aj množstvo nových pozícií

Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. V dôsledku toho by do dvoch rokov mali zaniknúť milióny súčasných pracovných ...

1.1.2021 Redakcia FinReport

Analytici predpokladajú, že ekonomika sa z koronašoku v roku 2021 zotaví rekordne rýchlo

Máme za sebou mimoriadne turbulentný a náročný rok. Viacerí ekonomickí analytici predpokladajú, že globálna ekonomika by v roku 2021 mala ...

23.12.2020 Správy

Ministerstvo financií poslalo plán obnovy Európskej komisii, konečnú podobu ešte budú dolaďovať

23.12.2020 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo financií SR dnes posiela komplexný návrh plánu obnovy Európskej komisii. Prioritami plánu, ktorý ...

21.12.2020 Redakcia FinReport

Dobré správy pre spotrebiteľov – ceny rastú len veľmi pomaly a inflácia je nízka

Táto informácia určite poteší ľudí, ktorí pred Vianocami nakupujú množstvo darčekov a, samozrejme, aj potravín. Celkový rast cien ...

20.12.2020 Redakcia FinReport

Apple chce na budúci rok zvýšiť produkciu iPhonov o 30 % a zrejme aj ich cenu

Akcie spoločnosti Apple sa v poslednom predvianočnom týždni posilnili o 6 %. Dôvodom sú ambiciózne plány spoločnosti na výrobu a predaj ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Akí sme investori? Financie sme si vlani príliš nezhodnotili a šancu na zisky počas krízy sme opäť premárnili
 2. 2.
  Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím
 3. 3.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 4. 4.
  Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov
 5. 5.
  Cena bitcoinu vyletela na 34-tisíc dolárov. Má potenciál ďalej rásť, ale aj strmo padnúť