Podarí sa vakcíne proti koronavírusu zachrániť nielen životy, ale aj krachujúci cestovný priemysel?
Cestovnému priemyslu, jednému z najpostihnutejších odvetví, ktoré zasiahla pandémia, začalo svitať na lepšie časy. Hlavným spúšťačom boli pozitívne správy zo začiatku novembra minulého roka, keď spoločnosti, ako Pfizer alebo AstraZeneca, ohlásili úspešné vyvinutie vakcíny proti koronavírusu.

Foto: Shutterstock
Cestovnému priemyslu tak vliali nádej, že po takmer roku by sa veci mohli vrátiť do pôvodného stavu. Existuje však veľa odborníkov, ktorí si myslia, že vakcína nezmení cestovný ruch zo dňa na deň, a prípadné oživenie bude trvať aj niekoľko rokov.
Nedočkaví cestujúci, najradšej by leteli ihneď
Hneď po zverejnení správ o vyvinutí vakcíny sa po celom svete výrazne zvýšil záujem o letenky a cestovanie. Napríklad stránka s vyhľadávaním letov Skyscanner uviedla, že v týždni, keď boli prvýkrát ohlásené správy o vakcíne, sa rezervácie nových letov zvýšili o 9 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Podobné správanie zachytil aj portál Kayak, ďalšia webová stránka zameraná na porovnávanie leteniek a ubytovania.
„V utorok 10. novembra, deň po vyhlásení vakcíny, sme zaznamenali 27 % nárast vyhľadávaní letov z USA v porovnaní s rovnakým dňom pred týždňom,“ povedal pre portál CNBC generálny riaditeľ Steve Hafner.
V nasledujúcich dňoch sa vyhľadávania ustálili na „skromnejšom“ 6 % týždennom tempe rastu, ale Hafner napriek tomu uviedol, že zvýšené hľadanie je dobrým znamením. „Som veľmi optimistický v tom, že hneď ako sa tieto vakcíny dostanú do distribúcie, vnímanie cestovania sa zmení pozitívnym smerom,“ dodal.
Prudký nárast zrušených letov, ale aj vakcinačný optimizmus
Tento optimizmus pre budúce cestovanie však nemal vplyv na krátkodobé rezervácie. Keď sa pozrieme na koniec roka 2020, letecké spoločnosti zaznamenali prudký nárast počtu zrušených leteniek hlavne tesne pred obdobím Vianoc.
V prieskume časopisu Forbes až 69 % Američanov tvrdilo, že na Vianoce necestovali, a 65 % spomedzi opýtaných hovorí, že je nepravdepodobné, že vycestujú na jarné prázdniny 2021. Na túto negatívnu štatistiku reagovala aj Americká asociácia hotelov a ubytovaní, podľa ktorej 71 % hotelov bez štátnej pomoci neprežije ďalších šesť mesiacov.
Práve rastúca dostupnosť vakcíny má potenciál túto situáciu zvrátiť. Ako zistil prieskum spoločnosti Allianz medzi 3 300 jej zákazníkmi v oblasti cestovného poistenia, 49 % opýtaných odpovedalo, že po zaočkovaní osvedčenou vakcínou by opäť cestovalo. Okrem toho 42 % respondentov uviedlo, že postačujúci bude pokrok v oblasti verejného zdravotníctva.
„Prísľub vysoko účinnej vakcíny je dobrou správou pre obrovský zadržaný dopyt po cestovaní a mal by predstavovať ďalší dôvod, aby sa spotrebitelia cítili istejšie pri rezerváciách výletov na rok 2021,“ uviedol riaditeľ marketingu a komunikácie spoločnosti Allianz Daniel Durazo.
Zároveň tiež očakáva, že v roku 2021 budú populárne hlavne luxusné a zážitkové výlety, pretože spotrebitelia sa budú snažiť nahradiť si ušlé cesty v nadväznosti na všetky minuloročné zrušené plány.
Návrat do normálu môže trvať aj celé roky
Nie všetci však vidia budúcnosť takú ružovú. Viaceré zdroje varujú, že cestovaniu môže trvať roky, kým sa úplne odrazí od dna, a pravdepodobne bude vyzerať inak ako pred pandémiou. „Správy o vakcíne sľubujú cestovanie v roku 2021. Ale cestujúci sa musia sústrediť na riziká cestovania, ktorým sú vystavení tu a teraz,“ povedala pre portál CNBC hovorkyňa spoločnosti AAA Julie Hallová.
Analytik spoločnosti InsuranceQuotes Brian O’Connell zastáva ešte negatívnejší názor: „Neverím, že v prvej polovici roku 2021 bude cestovný ruch na vzostupe, ani v prípade, že sa vakcína začne hromadne vyrábať v tomto časovom horizonte. Heslom zostáva opatrnosť, pretože úplná distribúcia vakcíny v USA a v zahraničí bude trvať mesiace.“
Medzinárodná asociácia pre leteckú dopravu (IATA), obchodná skupina, ktorá zastupuje 290 medzinárodných leteckých spoločností, varovala, že bude takmer nemožné distribuovať vakcíny tak rýchlo, ako si to verejnosť predstavuje. Hlavnými dôvodmi je nedostatok medzinárodných trás, výrazný pokles v doprave a značný počet lietadiel, ktoré zostávajú odparkované v hangároch.
Distribúcia vakcín je výzvou pre leteckých prepravcov
„Ak hranice zostanú uzavreté, cestovanie sa zúži, letecké flotily sa uzemnia a počet zamestnancov sa zníži. Kapacita dodávania vakcín na záchranu života tak bude veľmi ohrozená,“ konštatoval v nedávnom vyhlásení generálny riaditeľ a výkonný riaditeľ IATA Alexandre de Juniac. IATA odhaduje, že preprava jednej dávky vakcín pre 7,8 miliardy ľudí na celom svete by naplnila 8-tisíc lietadiel Boeing 747.
„Pozemná doprava pomôže najmä v rozvinutých ekonomikách s miestnou výrobnou kapacitou. Vakcíny sa však nedajú dodávať globálne bez významného využitia leteckej dopravy,“ uvádza sa vo vyhlásení IATA.
Aj keď sa polovica svetových vakcín plánuje transportovať pozemnou dopravou, de Juniac tvrdí, že distribúcia zvyšných vakcín bude stále jednou z najväčších výziev v oblasti leteckej nákladnej dopravy v histórii.
Cestovné kancelárie sa už pripravujú na budúcnosť
Rovnako ako potvrdenie o negatívnom teste sa dôležitou súčasťou lietania môže stať tiež potvrdenie o vakcinácii. Uvažuje sa dokonca aj nad tým, že ľudí by mohli očkovať aj samotné cestovné kancelárie alebo prepravcovia. Poskytovatelia cestovných služieb už teraz poskytujú testy, tak prečo nie vakcíny?
Napríklad mnohé dubajské hotelové reťazce ponúkajú hosťom testovanie, často aj zadarmo. V hoteloch Iberostar zahŕňa služba „Travel at Ease“ test PCR pre hostí, u ktorých sa prejavia príznaky ochorenia.
Ponuka „očkovacej dovolenky“ by podľa navrhovateľov mohla mať formu: „kúpte si pobyt a získajte vakcínu“. Môže pochádzať od leteckej spoločnosti, hotela alebo online cestovnej kancelárie, akými sú napríklad Expedia alebo Booking.com. Pre cestujúcich, ktorí predložia doklad o očkovaní, by mohli existovať zľavy alebo iné výhody.
Zatiaľ je však takýto spôsob očkovania v nedohľadne. Oveľa pravdepodobnejšou možnosťou je, že aerolinky budú kontrolovať, či sa pasažieri v minulosti zaočkovali. Jedna letecká spoločnosť, austrálsky dopravca Qantas, už začala naznačovať svoje plány vyžadujúce od cestujúcich, aby sa preukázali, že boli zaočkovaní pred nástupom do lietadla.
„Snažíme sa zmeniť naše podmienky tak, aby sme pri medzinárodných cestujúcich mohli od ľudí požadovať, aby sa nechali zaočkovať skôr, ako nastúpia do lietadla,“ vyhlásil výkonný riaditeľ spoločnosti Qantas Alan Joyce. „Či to bude potrebné na domácom trhu, zatiaľ uvidíme. Ale určite pre prichádzajúcich zahraničných návštevníkov a ľudí odchádzajúcich z krajiny si myslím, že je to nevyhnutnosť,“ dodal na záver.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?