Počet kybernetických útokov na firmy rastie, zlepšenie ochrany pred nimi je výzvou
Pandémia koronavírusu za posledné dva roky zásadne zmenila otázku ochrany firiem pred kybernetickými útokmi a stratou, respektíve odcudzením citlivých či dôverných informácií. Od roku 2020 totiž došlo k výraznému nárastu počtu sofistikovaných kybernetických útokov. Týmto útokom sa v mnohých prípadoch dalo predísť, keby spoločnosti zaradili kybernetickú bezpečnosť medzi svoje priority.

Foto: Shutterstock
Zápasia s rozpočtami aj reguláciami
Z výsledkov celosvetového prieskumu EY Global Information Security Survey 2021 vyplýva, že spoločnosti v tejto otázke zápasia predovšetkým s neadekvátnymi rozpočtami, regulačnými nariadeniami, a nedarí sa im nájsť spoločnú reč s firemnými oddeleniami, ktoré ochranu pred kybernetickými útokmi najviac potrebujú.
Viac ako 40 % respondentov sa doteraz neobávalo o úroveň svojej pripravenosti na zvládnutie kybernetických hrozieb. Napriek tomu je zabezpečenie ochrany firemných údajov, aplikácií a informačných systémov pre firmy veľkou výzvou. Nedostatočným zabezpečením pred kybernetickými útokmi im totiž môžu vznikať finančné škody, môže prísť k úniku dôverných informácií či k výpadku dôležitých častí firemných systémov.
Riziko si uvedomujú, no nekonajú
Majitelia a riaditelia firiem si riziko takýchto útokov uvedomujú, a viac ako tretina (36 %) respondentov prieskumu súhlasila s tvrdením, že je len otázkou času, keď bude ich podnik zasiahnutý kybernetickým bezpečnostným incidentom. Pritom až tri z piatich (59 %) oslovených firiem zaznamenali za posledný rok závažné narušenie bezpečnosti.
Narušeniu bezpečnosti informačných systémov by sa pritom dalo predísť dostatočnou a cielenou investíciou do kybernetickej bezpečnosti. Napriek tomu, že spoločnosti vedia, že môžu čeliť útokom na svoju informačnú infraštruktúru, 60 % z nich nerieši kybernetickú bezpečnosť pravidelne na stretnutiach vedenia.
Potrebné opatrenia firmy prijímajú až vtedy, keď ich systémy priamo zasiahne závažný bezpečnostný incident. „Dobrou správou je, že tento trend sa mení a viac ako 68 % generálnych riaditeľov plánuje v nasledujúcich mesiacoch významné investície do informačných technológií. Ak sa pozrieme na ich výšku, až 86 % respondentov nášho prieskumu uviedlo, že tieto financie budú predstavovať hlavnú položku zvýšených výdavkov na bezpečnosť,“ hovorí partner pre poradenstvo v oblasti kybernetickej bezpečnosti spoločnosti EY na Slovensku Peter Borák.
Firmy majú k bezpečnosti rozdielny prístup
Podľa odborníkov sa situácia s možnými kybernetickými útokmi v najbližších rokoch nezlepší, práve naopak, budú pribúdať. Napriek tomu až 69 % oslovených firiem v prieskume uviedlo aj to, že vzťah medzi kybernetickou bezpečnosťou a ich podnikaním je neutrálny alebo žiadny. Hoci spoločnosti vedia, že môžu čeliť útokom na svoju informačnú infraštruktúru, až 60 % z nich nemá v rámci predstavenstva alebo vyššieho manažmentu zástupcu z IT oddelenia.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Žalobám čelí nielen kryptoburza Binance, ale už aj jej marketingová tvár Cristiano Ronaldo
- 3.Poistenie kybernetických rizík chráni pred krádežou peňazí, ale aj identity
- 4.Silvester 2023 Angles & Demons 31. decembra 2023 - 1. januára 2024
- 5.Inflácia eurozóny sa blíži k 2-percentnému cieľu, Slovensko ju má na úrovni 6,9 %