Po zákaze cestovať by mala prísť na rad kompenzácia pre cestovné kancelárie
Vláda pod hrozbou tisíceurovej pokuty schválila zákaz dovolenkovania v zahraničí. Platí od 20. marca do 28. apríla. Cieľom je ochrániť životy dovolenkárov, a zabrániť prenosu a rozširovaniu nebezpečných mutácií koronavírusu na Slovensku. Cestovné kancelárie hovoria o tom, že sa správajú zodpovedne, že rozhodnutie je nezmyselné a čakajú na odškodnenie.

Foto: Unsplash
V zákaze cestovania zmysel nevidia
Zákaz cestovania za oddychom mimo územia Slovenska aktuálne platí takmer do konca apríla. Vláda ho však môže zrušiť aj skôr. Dôležité je, ako sa bude vyvíjať epidemiologická situácia na Slovensku i v zahraničí. „O jeho prípadnom ďalšom trvaní po 28. apríli 2021 rozhodne Vláda SR na základe odporúčania Pandemickej komisie,“ objasňuje hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Cestovné kancelárie však hovoria o nezmyselnosti tohto opatrenia.
Od začiatku roka vycestovalo do exotiky približne 30-tisíc Slovákov. Najviac z nich navštívilo Spojené arabské emiráty, Maldivy, Zanzibar, Dominikánsku republiku a Egypt. Podľa aktuálne zverejnených štatistík bolo za tieto mesiace na Slovensko importovaných len 35 prípadov koronavírusu, uvádza Slovenská asociácia cestovných kancelárií (SACKA).
Hovoria o zodpovednej forme cestovania
„Cestovné kancelárie dokážu veľmi efektívne kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery, až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb. Práve cestovanie cez cestovné kancelárie je momentálne tou zodpovednou formou cestovania,“ objasňuje šéf SACKA Roman Berkes a zákaz vníma ako poriadny zásah do činnosti cestoviek.
„Organizovaným cestovaním s cestovnou kanceláriou a dodržiavaním všetkých nastavených opatrení neohrozujeme ostatných ľudí,“ reaguje PR manažérka cestovnej agentúry Invia Andrea Řezníčková.
Podľa riaditeľky marketingu cestovnej kancelárie Satur Jany Zedníkovej je zákaz neprimeraný a nebol nevyhnutný: „Spôsobil len ďalšiu ranu pod pás pre ešte ako tak fungujúci cestovný ruch.“ Cestovné kancelárie podľa nej realizujú množstvo aktivít, opatrení, okrem nich dbajú na epidemiologické pravidlá aj hoteliéri, letiská, letecké a transferové spoločnosti.
Cestovné kancelárie sa bránia, že neprispievajú k zhoršovaniu aktuálnej situácie. Práve naopak, organizované dovolenky podľa nich dodržiavajú pravidlá vo vyššej miere ako individuálne cestovanie.
Cestujúcich odškodní ministerstvo, cestovky schéma pomoci
Desiatky klientov, ktorí plánovali vycestovať do zahraničia na dovolenku, tak dostali náhlu stopku. Podľa rezortu dopravy bude vrátenie peňazí, v rámci ochrany spotrebiteľa, riešiť ministerstvo hospodárstva podľa zákona o zájazdoch. Ušlý zisk cestovných kancelárií zase má byť súčasťou schémy pomoci. Samotné zakúpené letenky a zájazdy môžu byť odložené podľa zákona o zájazdoch a vysporiadanie ostatných vzťahov je na zmluvných podmienkach.
Vláda zakázala cestovať do zahraničia, no niektoré cestovné kancelárie zrušili organizovanie dovoleniek ešte pred jej rozhodnutím. Napríklad v cestovnej kancelárii Hydrotour sa rozhodli neorganizovať takéto zájazdy počas zimných mesiacov a ani počas Veľkej noci. „Sme presvedčení, že jedine rešpektovaním odporúčaní odborníkov a krátkodobým ,cestovateľským pôstom´ sa nám spoločne podarí prekonať súčasné náročné obdobie a položiť základy pre bezpečné cestovanie v budúcnosti,“ reaguje obchodný riaditeľ Tomáš Lazarov.
Po zákaze by mala nasledovať štátna pomoc
Cestovné kancelárie vyzývajú vládu, aby pri schvaľovaní zákazov nezabudla na kompenzačné opatrenia. Do dnešného dňa pomoc od štátu dostali najmä malé subjekty. Veľkú schému pre stredné a väčšie cestovky ešte nespustili.
Cestovná kancelária Invia čerpá dotácie pre podnikateľov v rámci projektu Prvej pomoci a príspevky na mzdy zamestnancov a dotácie na nájom. V Hydrotoure čakajú na spustenie veľkej schémy štátnej pomoci a konkrétnu výzvu. Schému pomoci de minimis pre cestovný ruch vzhľadom na limitujúce parametre využiť nemohli.
Schému spustila vláda v polovici decembra minulého roka. Maximálny príspevok je vo výške 200-tisíc eur. V priebehu dvoch mesiacov od spustenia schémy podalo žiadosť oň viac ako 5-tisíc subjektov. Mnohé z nich však peniaze ešte na účtoch stále nemajú.
„Ministerstvo má na posúdenie žiadosti 30 pracovných dní a na vyplatenie peňazí ďalších tridsať. Ak teda niekto podal žiadosť v deň spustenia schémy, teda 15. decembra, lehota na vyplatenie peňazí uplynula až v polovici marca,“ vysvetľuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR.
Čaká sa na Európsku komisiu aj na odškodnenie dovolenkárov
S prípravou veľkej schémy, v ktorej bude na žiadateľa limit 10 miliónov eur, rezort dopravy aktuálne finišuje. Potrebné je ešte zapracovať nové podmienky Európskej komisie, ktorá musí schému pred oficálnym spustením aj schváliť.
Zároveň sa čaká aj na riešenia v oblasti ochrany spotrebiteľov, čiže vyplatenie záloh za odložené nezrealizované zájazdy v roku 2020 splatné po 31. auguste 2021. „Už tento týždeň očakávame pozitívne stanovisko z rokovania vedení ministerstiev financií a dopravy, ktoré bude obsahovať spôsob zabezpečenia finančných prostriedkov a techniky ich vyplácania klientom cestovných kancelárií,“ približuje vo svojom vyjadrení SACKA.
Tieto cestovné kancelárie už skončili
V priebehu minulého roka skončilo svoju činnosť viacero cestovných kancelárií. Skrachovala britská cestovka Thomas Cook. Jej zájazdy na Slovensku predávala partnerská spoločnosť Neckerman Reisen. V apríli išla do konkurzu cestovná kancelária Aeolus, v auguste požiadala o ochranu pred veriteľmi CK Sunflower tours a koncom roka vyhlásila úpadok CK Firo-tour, pretože sa jej nepodarilo uzavrieť zákonné poistenie na rok 2021.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby
- 2.Na aké príspevky majú maminy nárok bezprostredne po narodení dieťaťa?
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Návštevnosť nákupných centier vzrástla o 8 %. Prečo ľudia nakupujú viac?
- 5.Video Zoroslava Kollára je len záverom antikampane tesne pred parlamentnými voľbami, reaguje Boris Kollár