Platy, podnikanie, investovanie – ako sú na tom slovenské ženy v porovnaní s mužmi?
Medzinárodný deň žien alebo International Women’s Day každoročne pripadá na 8. marec a oslavuje sa po celom svete. Tento medzinárodne uznávaný sviatok zaviedla OSN k výročiu štrajku 40-tisíc krajčírok z New Yorku v roku 1908, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym platom či zlým pracovným podmienkam. V našej analýze sme sa pozreli, aké je dnes postavenie žien oproti mužom (nielen) na trhu práce, aké sú rozdiely v platoch či v nezamestnanosti, koľko žien na Slovensku podniká, ale aj na to, aké sú Slovenky investorky.
Foto: Depositphotos
Ženy zarábajú o takmer pätinu menej
Na Slovensku je priemerná mzda ženy o 18,8 % (o 311 eur) nižšia ako u muža. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu SR za rok 2022. Za posledné desaťročie sa tento rozdiel znížil iba minimálne, pretože v roku 2013 zarábali ženy o 22,6 % menej ako muži.
Medziročne, teda oproti roku 2021, dokonca prišlo k miernemu nárastu rozdielu platov mužov a žien. Jedným z dôvodov je kratší pracovný čas a s ním súvisiaca nižšia suma na výplatnej páske, ktorá sa týka viac žien ako mužov.
Kde sú platové rozdiely najvyššie
Na podobne veľké platové nerovnosti však upozorňuje aj Európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý porovnáva priemerné zárobky žien a mužov za hodinu. Podľa týchto dát je rozdiel medzi mzdami mužov a žien takmer 18 %, čo je v rámci EÚ štvrtý najvýraznejší rozdiel.
Najvýraznejší rozdiel medzi platmi mužov a žien, a to na úrovni 23 až 24 %, je vo veku 35 až 44 rokov. Ženy totiž v určitom veku opúšťajú trh práce v súvislosti s materskou či rodičovskou dovolenkou, a to na niekoľko rokov. K prehlbovaniu platových rozdielov začína dochádzať práve po ich návrate do pracovného života, a tieto výraznejšie rozdiely pretrvávajú ešte niekoľko rokov.
Ženy zároveň pracujú v slabšie platených odvetviach či povolaniach a aj vedúce pozície sú obsadzované viac mužmi ako ženami. V prípade niektorých zamestnaní je rozdiel medzi platmi mužov a žien čiastočne opodstatnený. Ide napríklad o robotnícke profesie, v ktorých muži vykonávajú fyzicky náročnejšiu prácu. No pri mnohých pracovných pozíciách neexistuje žiadny takýto dôvod a ženy v nich aj napriek tomu zarábajú menej ako muži aj o desiatky percent.
Pri pohľade na jednotlivé odvetvia sú najvýraznejšie rozdiely evidované vo finančných a poisťovacích službách. V tomto odvetví je priemerná mzda ženy o vyše tisícku, teda až o 34,3 % nižšia ako u muža. V oblasti informácií a komunikácie ženy zarábajú o 29,7 % menej ako muži. Naopak, minimálny platový rozdiel bol evidovaný v oblasti dodávky vody a kanalizácie (o 2,9 %) a v administratívnych službách (o 1 %).
Ženy sú nezamestnanosťou ohrozené viac ako muži
Evidovaná miera nezamestnanosti u žien dosiahla v závere roka 2023 úroveň 5,67 %. V prípade mužov predstavovala 4,54 %. Vyplynulo to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Vyššia miera nezamestnanosti u ženskej populácie je dlhodobý jav. Pandémia koronavírusu alebo akákoľvek iná kríza tento fakt ešte viac podčiarkli. Len pre zaujímavosť, od februára 2020 (tesne pred vypuknutím pandémie) do apríla 2021 (vrchol miery nezamestnanosti počas pandémie) sa nezamestnanosť zvýšila o niečo výraznejšie u Sloveniek (z 5,85 % na 9,17 %) ako u Slovákov (zo 4,37 % na 7,01 %).
Podniká vyše 100-tisíc žien
Pri otázkach rodových rozdielov sa pozornosť upriamuje na zamestnankyne, už menej na ženy – podnikateľky. Podľa najaktuálnejších údajov Eurostatu bolo pritom v roku 2022 na Slovensku 103,8-tisíc samostatne zárobkovo činných žien. Ich počet sa však oproti predchádzajúcim rokom znížil, pretože v roku 2019 (pred koronakrízou) Eurostat vykazoval ich počet na úrovni 114,3-tisíc.
V prípade samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) – žien prevládajú živnostníčky z oblasti predaja a služieb. Podnikanie je však aj naďalej takpovediac doménou mužov. V roku 2022 bolo na Slovensku 283,2-tisíc SZČO z radov mužov, čo bol najvyšší počet za posledné desaťročie.
Čo hovorí Združenie podnikateliek a manažérok
„Napriek tomu, že vnímanie podnikateliek a žien v manažmente sa postupne zlepšuje, rodová rovnosť stále nie je takou samozrejmosťou, ako by sa mohlo zdať. Ženy sa na pracovisku neustále stretávajú s rôznymi stereotypmi, ktoré im sťažujú ich profesijnú realizáciu a kariérny postup. Veľkou výzvou pre podnikateľky a manažérky je taktiež zosúladenie práce s rodinou. Podnikateľky aktuálne riešia aj administratívnu záťaž, neprehľadnú a stále sa meniacu legislatívu či vysoké daňové zaťaženie. Taktiež sa vo svojich podnikoch zaoberajú generačnou výmenou a hľadajú efektívne cesty prepájania viacerých generácií na pracovisku.“
Až 62 % Sloveniek si pri investovaní neverí
Nielen v súvislosti s rekordne vysokou infláciou sa v posledných rokoch hovorí intenzívnejšie o investovaní ako o prevencii pred stratou hodnoty úspor. Napriek lepšej finančnej situácii mužov patrí investovanie aj do sveta žien. Vďaka nemu si Slovenky môžu podstatne vylepšiť svoju finančnú budúcnosť. Pravdou však je, že gramotnosť a sebavedomie v otázkach investícií sú u žien nižšie ako u mužov.
Potvrdzujú to aj výsledky Indexu investičnej gramotnosti (IIG), ktorý na Slovensku realizovala investičná platforma Portu spolu s výskumnou agentúrou IPSOS v závere roka 2023 (na vzorke 1 050 obyvateľov vo veku 18 až 65 rokov). Podľa prieskumu si až 62 % Sloveniek v otázkach investovania neverí. V prípade mužov je podiel nižší – na úrovni 45 %.
Dobrou správou však je, že ako sebavedomie, tak aj vedomosti ohľadom investícií u žien z roka na rok rastú. Kým index investičnej gramotnosti dosahoval u žien v roku 2021 úroveň 83,5, v roku 2023 bol odmeraný na úrovni 87,6.
Aj ženy majú investorský potenciál
Napriek tomu, že investičná gramotnosť a sebavedomie sú u žien nižšie ako u mužov, potenciál stať sa úspešnými investorkami rozhodne majú. Pre ženy ako investorky sú typické zodpovednosť, trpezlivosť, opatrnosť a istota, čo ich predurčuje investovať do dlhodobých investičných nástrojov, často s nižším, ale stabilnejším a dlhodobým výnosom.
Za investíciou hľadajú väčší zmysel a nielen vidinu zarobiť. Potrebujú mať plán a cieľ, a v otázke investičných možností sú ochotnejšie nechať si poradiť od odborníkov. U žien je tak potenciál lepšej diverzifikácie portfólia, a teda aj rizika ako u mužov. Investorky oproti investorom uprednostňujú viac fondy ako akcie a zotrvávajú v nich dlhšie. Na druhej strane, strach z rizika ich v niektorých prípadoch od investovania úplne a hlavne zbytočne odradí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Daň z finančných transakcií: Koho sa bude týkať a koho nie?
- 2.Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Štátny rozpočet na rok 2025 je schválený, počíta s deficitom 6,4 miliardy eur
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor