Platobné terminály dostali zabrať. Obchodníci registrujú až trojnásobný nárast nakupovania obuvi a oblečenia
Uvoľnenie pandemických opatrení prinieslo výrazné nárasty objemu platieb v doteraz zatvorených obchodoch. Spotrebitelia prejavili najväčší záujem o nákup oblečenia, vybavenia domácnosti či voľnočasového tovaru. Jemné zlepšenie je vidieť aj v oblasti cestovného ruchu. Rast objemu platieb signalizuje oživenie spotreby domácností, ktorá bola v prvom štvrťroku tohto roku významne zasiahnutá a ovplyvní aj celoročný rast hrubého domáceho produktu (HDP).

Foto: Shutterstock
Po dramatických prepadoch tržieb je obchodníkom už veselšie
V minulom týždni nastalo uvoľnenie pandemických opatrení, ktoré trvali nepretržite od januára tohto roka. Jedným z nich bolo aj obmedzenie predaja nepotravinárskeho tovaru, čím bola väčšina predajní donútená zostať zatvorená a fungovať iba v online režime alebo ako výdajné miesto.
O mimoriadne negatívnom vplyve pandémie koronavírusu na maloobchod svedčili aj tržby, ktoré už dva mesiace dosahovali dvojciferné medziročné prepady (január –17 % a február –15 %). Zlepšenie pandemickej situácie v posledných týždňoch prinieslo uvoľňovanie a celkový objem nákupov dosiahol úroveň predvianočného obdobia z roku 2020.
„Uvoľnenie opatrení v uplynulom týždni prinieslo podľa očakávania zvýšený dopyt po tovaroch z dosiaľ zatvorených obchodov, čo medzitýždenne zdvihlo objem nákupov v kategórii oblečenia a obuvi trojnásobne. Objem platieb cez platobný terminál bol dokonca 24-krát vyšší oproti predchádzajúcemu týždňu,“ tvrdí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Nárast je aj v nákupoch do domácnosti a voľnočasového tovaru
ZVýšený záujem o priame nakupovanie v kamenných obchodoch podľa neho prirodzene znížil záujem o online nakupovanie v tejto kategórii (–42 %). Svoju úlohu tu iste zohrával aj jednorazový efekt v podobe dobiehania nákupov. Voľnočasový tovar a vybavenie domácnosti zaznamenávali podobný vzorec, keď dosahovali vysoké nárasty v objeme platieb cez terminál (medzi 100 až 120 %), čiastočne však kompenzované výpadkom online nákupov (v oboch kategóriách približne o tretinu).
„Pokračujúca vakcinácia a ustupovanie druhej vlny povzbudili aj chuť ľudí cestovať a zaznamenali sme prvé známky oživenia – objem platieb medzitýždenne vzrástol o 15 %, no stále dosahuje iba pätinu z hodnoty platieb spred pandémie. Vyšší objem platieb môžeme očakávať aj v reštauráciách a kaviarňach, kde výraznejšie uvoľnenie prichádza až tento týždeň spolu s otvorením terás,“ vysvetľuje analytik.
Všetko závisí od rýchlosti očkovania a odolnosti vírusu
K úrovniam spred pandémie sa teda v súčasnosti zo sledovaných kategórií približujú potraviny, voľnočasový tovar či nábytok a vybavenie domácnosti. Reštaurácie, kaviarne, verejná doprava, prípadne cestovný ruch – a teda najviac zasiahnuté odvetvia vyžadujúce si fyzickú prítomnosť zákazníka – majú oproti týmto úrovniam významnú medzeru trvajúcu v zásade od nástupu druhej vlny pandémie v septembri, respektíve októbri minulého roka.
Uvoľnenie opatrení predstavuje významný impulz pre ďalšie oblasti ekonomiky, no časť z nej zostáva pod prísnymi reštrikciami – ako napríklad hromadné podujatia, kultúra a čiastočne aj cestovný ruch.
„Toto uvoľnenie je však dôležitým signálom pre oživenie spotreby domácností, ktorá bola v prvom štvrťroku 2021 výrazne zasiahnutá, a podľa očakávaní bude negatívne ovplyvňovať rast HDP v celom tomto roku. Ten by mal podľa našich predikcií dosiahnuť 4 %, ale s významnými rizikami – ako napríklad návrat ďalšej vlny pandémie či meškajúce dodávky vakcín,“ uzatvára M. Horňák.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení