Pandémia koronavírusu na európskom pracovnom trhu zasiahla viac mužov ako ženy. Na Slovensku je to naopak
Na európskom pracovnom trhu kvôli pandémii koronavírusu viac strádali muži ako ženy. Mnoho členských štátov Únie zaviedlo opatrenia, ako kratší pracovný čas alebo finančnú podporu podnikom, s cieľom utlmiť vplyv krízy na zamestnanosť. To pomohlo zmierniť rozsah hromadných prepúšťaní, no nie úplne. V krajinách Európskej únie prišlo o prácu celkovo viac mužov ako žien. Na Slovensku je však situácia opačná.
Foto: Redakcia
Pandemickým trendom je zamestnávanie na dočasné zmluvy
„Takmer všetky členské štáty Európskej únie (EÚ), s výnimkou Poľska, Luxemburska, Malty a Grécka, od začiatku pandémie zaznamenali pokles miery zamestnanosti. Pokles o viac ako 2 percentuálne body registrujú v Španielsku, Estónsku a Litve,“ konštatuje ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.
Podľa nej sa výrazne do popredia dostalo aj takzvané zamestnávanie na dočasné zmluvy, ktoré vlani predstavovalo 10,6 % z celkovej zamestnanosti v krajinách EÚ. Ženy majú výrazne vyšší podiel na takomto type pracovných zmlúv ako ich mužskí kolegovia.
Na Slovensku ženám klesla zamestnanosť aj príjmy
„Opačná situácia je na Slovensku, kde v čase koronakrízy viac strádali ženy ako muži. Ženy prevládajú viac v odvetviach, ktoré nie sú viazané na hospodárske cykly, ako sú napríklad zdravotníctvo a vzdelávanie. Súčasná kríza verejného zdravia však výrazne ohrozila zamestnancov v maloobchode, cestovnom ruchu aj v reštauračných a pohostinských službách,“ tvrdí analytička.
Ako uviedla ďalej, kríza zasiahla aj slobodné matky, ktoré sú odkázané na jeden príjem. Svoje urobili aj zatvorené školy, čo si od nich vyžaduje plnú starostlivosť o deti. To všetko im znížilo zdroje príjmov. „Pokles zamestnanosti žien na Slovensku je na úrovni 1,9 percentuálneho bodu, pričom platy žien sa od začiatku pandémie znížili o viac ako 7,5 %,“ hovorí L. Buchláková.
Viac ako 200-tisíc ľudí zarába len minimálnu mzdu
Počas pandémie pribudli aj ľudia, ktorých príjmy sa dostali na hranicu minimálnej mzdy, ktorá je v tomto roku na úrovni 623 eur. Aktuálne je na Slovensku viac ako 218-tisíc ľudí poberajúcich „minimálku“. Nízkopríjmové skupiny totiž utrpeli koronakrízou najviac, pretože mnohí ľudia vykonávali sezónne práce v ubytovacích a reštauračných zariadeniach či v kultúre.
Ľudia, ktorí na Slovensku pracujú za minimálnu mzdu, majú najvyššie zastúpenie v upratovacom a pomocnom personáli (25 %), v ubytovacích a reštauračných zariadeniach (16 %), v kultúre (16 %), osobných službách (16 %), poľnohospodárstve (15 %) a maloobchode (13 %). Okresávanie platov na Slovensku spôsobilo, že sa do tejto platovo ohodnotenej kategórie prepadlo viac ľudí.
Vplyv koronakrízy pociťovali nízkopríjmoví zamestnanci aj v iných krajinách, ale o čosi menej ako na Slovensku. V EÚ sa im znižovali platy v priemere do 5 %. Najvyššiu „minimálku“ poberajú ľudia v Luxembursku (2 142 eur), Írsku (1 656 eur), Holandsku (1 636 eur), Belgicku (1 594 eur), Nemecku (1 584 eur) a Francúzsku (1 539 eur).
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024