Osobné bankroty sú rozšírené najmä na východe Slovenska, ASINS varuje pred ich zneužívaním
Júl 2024 priniesol pokles v počte osobných bankrotov na Slovensku, keď tento inštitút využilo 756 občanov. Je to tretí najnižší počet bankrotov v tomto roku. Najviac žiadateľov o osobný bankrot pochádza z východného Slovenska, presnejšie z Prešovského kraja.
Foto: Shutterstock
Muži bankrotujú častejšie ako ženy
„V máji spadlo do osobného bankrotu 937 ľudí, v júni ich bolo 850 a v júli 756. Hoci celkové čísla klesajú a v niektorých mesiacoch naopak rastú, vidíme pokračovanie určitých trendov,“ uvádza hlavná analytička CRIF – Slovak Credit Bureau Jana Marková.
„Z celkového počtu 756 bankrotov bolo 465 mužov a 291 žien, čo potvrdzuje dlhodobú tendenciu, že muži bankrotujú častejšie ako ženy. Podiel mužov predstavuje približne 61 % všetkých júlových bankrotov. Kým u mužov dlhodobo dominuje veková skupina 30 až 39 rokov, u žien je to skupina 40 až 49 rokov. V júli 2024 to predstavovalo viac ako 30 % všetkých žien (89 dlžníčok),“ pokračuje analytička.
Viac bankrotujú nepodnikatelia
Osobné bankroty sa však nevyhýbajú ani seniorom. Najstarším dlžníkom v júli bol 80-ročný muž, zatiaľ čo najstaršia žena mala 77 rokov. „Finančné problémy môžu postihnúť ľudí v každom veku, pretože aj starší ľudia čelia ekonomickým výzvam. Zaznamenali sme aj unikátny prípad manželského páru šesťdesiatnikov s bydliskom na miestnom úrade. Takéto prípady poukazujú na komplexnosť problému osobných bankrotov a jeho vplyv na rôzne vekové skupiny,“ dodáva J. Marková.
Už tradične je medzi bankrotujúcimi len malé množstvo vysokoškolsky vzdelaných ľudí. V júli tohto roku zbankrotovalo 13 vysokoškolsky vzdelaných mužov a 9 žien. Až 97 % dlžníkov bolo bez vysokoškolského vzdelania. Ďalších 85 dlžníkov, čo predstavuje vyše 11 % z celkového počtu, boli ľudia bez domova. Bankroty postihli aj sedem manželských párov a 14 ľudí s príbuzenskými väzbami.
Z celkového množstva 756 bankrotov bolo 689 vyhlásených na majetok občanov nepodnikateľov a 67 na majetok podnikateľov. Drvivá väčšina (745) si zvolila formu konkurzu, zatiaľ čo len 11 dlžníkov sa rozhodlo pre splátkový kalendár.
Najviac bankrotov: Prešov, Košice a Bratislava
Z regionálneho hľadiska dominoval už tretí mesiac po sebe a v piatich zo siedmich mesiacov tohto roku Prešovský kraj so 134 bankrotmi, nasledovaný Košickým (118) a Bratislavským krajom (108). Nitriansky kraj zaznamenal 93 bankrotov, Banskobystrický 91 a Trnavský 81. Najnižšie počty boli v Žilinskom kraji so 73 bankrotmi a v Trenčianskom kraji, ktorý zaznamenal najmenej – 58 prípadov.
ASINS žiada prísnejšie pravidlá
Asociácia slovenských inkasných spoločností (ASINS) však opakovane upozorňuje na to, že inštitút osobného bankrotu zneužívajú aj osoby súdne trestané a právoplatne odsúdené za daňové trestné činy, či za úmyselné spôsobenie významnej škody štátu. Aj preto žiada úpravu v súčasnosti platnej legislatívy tak, aby pre takýchto ľudí platili iné, prísnejšie pravidlá.
Navrhuje, aby svoje dlhy museli splácať podľa splátkového kalendára a aby im úplné oddlženie bolo umožnené len po dôkladnom preverení ich majetkových pomerov.
„Povolenie úplného oddlženia pre osoby právoplatne odsúdené a súdne trestané za daňové trestné činy v konečnom dôsledku oslabuje dôveru verejnosti v daňový systém, ale aj v spravodlivosť. Zákaz úplného oddlženia podvodníkom by tak mohol prispieť k zníženiu miery daňových podvodov v budúcnosti, a teda aj k posilneniu stability verejných financií,“ vysvetľuje prezident ASINS Martin Musil.
Od začiatku tohto roka zbankrotovalo na Slovensku takmer 4 700 občanov a ročne sa takto zbaví dlhov približne 9-tisíc ľudí. Väčšina dlžníkov pritom preferuje konkurz s úplným oddlžením pred splátkovým kalendárom, ktorý využíva len mizivé percento ľudí.
„Podľa posledných dostupných údajov napríklad len v júni využilo splátkový kalendár iba 15 osôb z 850 dlžníkov, pričom po konkurze siahlo zvyšných 835. U viac ako 90 % dlžníkov sa pritom oddlženie končí s nulovým výťažkom pre veriteľov,“ uzatvára ASINS.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %
- 5.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa