Odborári nepodpísali kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, benefity zamestnancov sú ohrozené
Konfederácia odborových zväzov (KOZ SR) nepristúpi k podpisu dodatkov kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu, ktoré by mali začať platiť od 1. septembra 2024. Znamená to, že aktuálne platné kolektívne zmluvy vyššieho stupňa pre verejnú a štátnu službu platia už len do konca augusta tohto roku.
Foto: Shutterstock
Kto sa nemusí obávať o stratu benefitov
Súčasťou kolektívnych zmlúv sú, okrem valorizácie platových taríf, aj takzvané sociálne benefity – skrátenie pracovného času, o týždeň viac dovolenky oproti zákonu, odchodné a odstupné zvýšené o jeden funkčný plat nad rozsah zákona, výška príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, prídel do sociálneho fondu. Nepodpísaním kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnancov pracujúcich pre štát neplatia ani tieto benefity.
„Naše členské odborové zväzy, ktoré zastupujú zamestnancov pracujúcich v štátnej službe a vo verejnom záujme, oslovili svoje základné odborové organizácie, aby prostredníctvom dodatkov aktualizovali svoje podnikové kolektívne zmluvy práve o tieto benefity. Preto u toho zamestnávateľa, u ktorého pôsobia odborové organizácie našich členských odborových zväzov, sa odborári a zamestnanci nemusia obávať straty týchto benefitov,“ konštatuje hovorkyňa KOZ SR Martina Némethová.
Ako uvádza ďalej, u toho zamestnávateľa, u ktorého nepôsobí odborová organizácia a nemá podpísanú platnú kolektívnu zmluvu, však zamestnanci o vyššie vymenované benefity, vyplývajúce z kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa, prichádzajú.
Želajú si spravodlivé odmeňovanie
KOZ SR bude aj naďalej iniciovať a pokračovať v kolektívnom vyjednávaní o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a kolektívnej zmluve vyššieho stupňa v štátnej službe pre rok 2025. „KOZ SR bude naďalej presadzovať takú valorizáciu, ktorá zabezpečí spravodlivé odmeňovanie,“ pokračuje hovorkyňa.
V tejto súvislosti upozorňuje, že odmeňovanie nastavuje zamestnávateľ a odbory doň môžu vstupovať len prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, ktoré okrem argumentov vyžaduje aj vzájomný rešpekt zmluvných strán, preto je viac ako inokedy nevyhnutná podpora a angažovanosť samotných zamestnancov, ktorých sa odmeňovanie dotýka.