Od začiatku roku 2025 budú pre jedlo platiť tri rôzne DPH. Ako sa v nich vyznať?
Predstavte si, že sa v budúcom roku budete rozhodovať, či si k obedu sadnete v reštaurácii, alebo si ho necháte zabaliť a doviezť napríklad na pracovisko. Na účtenke sa vám pri objednávke rovnakého jedla môžu objaviť až tri rôzne sumy. Zisťovali sme, koľko od nového roka 2025 bude stáť stravovanie, prečo dochádza k zmenám a ako sú na to pripravené reštaurácie či kaviarne.
Foto: Shutterstock
Jedno jedlo, tri dane
Strava podávaná v prevádzke, jedlo balené či dovezené reštauráciou a obed s doručením externým kuriérom. Hoci ide o prípravu a doručenie toho istého jedla, celkovo pôjde o tri rôzne dane. Kým sa daň z pridanej hodnoty za jedlo v reštaurácii znižuje z 10 na 5 %, komplikovanejšie zdanenie bude mať strava, ktorú si necháte doviezť.
„Jedlo so sebou alebo donáška jedla organizovaná samotnou reštauráciou či v jej mene podlieha sadzbe DPH vo výške 19 %, keďže v tomto prípade už ide o potravinu – tovar,“ vysvetľuje tlačový odbor Ministerstva financií SR.
Najviac medializované 23-percentné zdanenie vyplývajúce zo zmien v zákone o DPH sa nebude týkať samotného jedla či nealkoholických nápojov, ale iba ceny donášky v prípade, že vám obed doručí externý kuriér.
Dôvodom je definícia
Za zložitým zdaňovaním sa skrýva rozdiel, či ide o poskytovanú službu, alebo o poskytovaný tovar. „Systém DPH pritom musí byť založený na rovnakom zdanení spotreby rovnakých tovarov, z čoho vyplýva, že jedlo so sebou alebo vo forme donášky sa bude zdaňovať rovnakou sadzbou dane ako potravina dodávaná akýmkoľvek platiteľom (napríklad predajňou potravín – pozn. red.). V tom prípade bude uplatňovaná sadzba DPH vo výške 19 %,“ ozrejmuje tlačový odbor rezortu financií.
Znížená, respektíve najnižšia sadzba DPH teda bude na jedlo a nealkoholické nápoje skonzumované priamo v reštaurácii. Nové úrovne dane sa týkajú len nealkoholických nápojov. Alkohol ponúkaný v reštauráciách bude mať 23-percentnú DPH.
Spotrebiteľa vyjde najdrahšie, ak si jedlo objedná cez externú donáškovú službu, lacnejšou alternatívou bude objednávka cez donáškovú službu, ktorú má samotná reštaurácia. Možno pri tom očakávať, že externé donáškové služby budú zvyšovať poplatky za doručenie jedla, keďže budú účtovať s vyššou daňou, ktorú zvyčajne podnikatelia prenášajú do cien.
Zvýhodnenie reštaurácií
Uplatnenie nižšej DPH na jedlo, ktoré sa podáva v reštaurácii a vyššia sadzba na donášku, nie je novinkou. „Uplatňuje sa už dva roky preto, aby štát podporil reštaurácie po koronakríze, keďže vtedy museli byť zatvorené. Takéto rôzne sadzby sú bežné aj v iných európskych štátoch, dokonca, napríklad v Rakúsku sa poskytuje príspevok na stravovanie pre zamestnancov vo vyššej výške, ak zamestnanec využíva stravu v reštaurácii, a v nižšej výške, ak si zamestnanec kúpi stravu v obchode. Tak je zabezpečená podpora reštauračných služieb,“ vysvetľuje expertka na dane Alica Orda Oravcová.
Bežnou praxou už však nie je zvýhodnenie konzumácie priamo v reštaurácii. „Dodržanie vládneho prísľubu o dlhodobo zníženej sadzbe na gastroslužby bolo a stále je jednou z našich priorít. Finálne paragrafové znenie zákona bolo ovplyvnené extrémnym tlakom konsolidačného zadania. Vo väčšine krajín Európskej únie napríklad nie je rozdiel medzi konzumom priamo v prevádzke alebo formou donášky,“ uviedol generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Martin Novotný.
Budú to vedieť zaúčtovať?
Keďže zmeny v zdaňovaní konzumácie jedla v reštaurácii a pri donáške boli už aj v minulom roku, reštaurácie a kaviarne by nemali mať veľké problémy s administratívou. „Upravia si systém tak, že na reštauračné služby zmenia sadzbu z 10 na 5 %, v prípade odberu jedla bez služieb reštaurácie zmenia sadzbu z 20 na 23 %,“ tvrdí A. Oravcová.
„Účtovne by mala byť služba, respektíve tovar, nastavená v pokladničnom systéme s dvomi rozdielnymi sadzbami DPH podľa spôsobu doručenia. Na pokladničnom bloku, v účtovnom systéme či na Finančnej správe SR sú rovnako tržby evidované s rozdielnou sadzbou DPH. Ak prevádzka vytvára cenotvorbu v cenách bez DPH a následne ju iba zaťaží príslušnou sadzbou DPH, rovnaká služba má rozdielne ceny podľa spôsobu doručenia,“ nadväzuje M. Novotný.
Zmenám sa budú musieť vo väčšej miere prispôsobiť prevádzky, ktoré budú nováčikmi pri doručovaní jedla. Pri ostatných prevádzkach budú zmeny len kozmetické. „Ak využívali obe možnosti doručenia gastroslužieb už aj dnes, teda konzumáciu na mieste aj konzumáciu so sebou, tak by mali byť pripravené vyriešiť túto situáciu aj od 1. januára 2025,“ uzatvára M. Novotný.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Začalo sa s vyplácaním 13. dôchodkov. Aká je ich výška?
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor