Nových voľných bytov v Bratislave je historicky málo a ich cena je rekordne vysoká
Získať nový byt v Bratislave je čoraz náročnejšie. Ponuka developerov na miestnom trhu rezidenčných nehnuteľností sa neustále zužuje. Ceny nehnuteľností, naopak, priebežne rastú. Silný dopyt po novom bývaní však stále pretrváva. Dôkazom je, že v prvom štvrťroku 2021 sa predalo o tretinu viac bytov ako vlani v rovnakom čase pred vypuknutím koronakrízy.

Foto: Shuttesrtock
Menej projektov = menej nových bytov
Aktuálne v hlavnom meste ponúka nové byty 78 developerských projektov. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom je v ponuke o štyri projekty menej. No na trhu pribudli aj novinky. Nových je osem developerských projektov, pričom v štyroch prípadoch ide o rozšírenie už existujúceho projektu o nové etapy.
Ponuka nových bytov stúpla len o 733 bytových jednotiek, čo predstavuje medzikvartálny pokles takmer o 21,6 %. Navyše počas prvých troch mesiacov tohto roka kompletne vypredalo svoju ponuku až 11 developerských projektov.
Ponuka a dopyt na trhu nehnuteľností
Ponuka nových bytov v Bratislave pribúda pomalšie, ako si vyžadujú požiadavky ľudí hľadajúcich nové bývanie. Dopyt po bývaní sa naďalej oživuje, oproti začiatku minulého roka je takmer dvojnásobný. Len tretíkrát od krízy v roku 2009 klesol počet voľných bytov pod psychologickú hranicu 2 000 jednotiek.
Záujem o nové byty v Bratislave je však stále veľký. Odzrkadľuje to aj fakt, že sa počet predaných bytov v bratislavských novostavbách zvýšil. Počas prvých troch mesiacov tohto roka sa podarilo zazmluvniť 997 bytov. Medzikvartálne sa tak ich počet zvýšil o 17,4 % a vzrástol aj oproti rovnakému obdobiu minulého roka, a to viac ako o tretinu, čiže o 28 %.
„Tieto údaje sú však do určitej miery skreslené kvôli predpredajom, ktoré prebiehajú ešte pred spustením oficiálneho predaja nových developerských projektov, respektíve ich nových etáp,“ vysvetľuje risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus Peter Ondrovič.
K nárastu cien prispelo aj preceňovanie bytov
Cena nových bytov, napriek odlišným predpokladom, neustále rastie, a každý kvartál prekonáva svoje predchádzajúce maximum. Ceny v projektoch rástli enormne, najrýchlejšie počas pandémie.
Priemerná cena voľných bytov na trhu ku koncu prvého kvartálu tohto roka dosiahla hodnotu 2 844 eur bez DPH, čo predstavuje nové maximum. Medzikvartálne sa zvýšila o 101 eur, respektíve o približne 3,7 %. V medziročnom porovnaní predstavuje nárast priemernej ceny 12,2 %.
„Priemerná cena voľných bytov rástla približne v prípade polovice nových projektov. Ceny preceňovaných bytov v niektorých prípadoch vzrástli dokonca o dvojciferné percentuálne hodnoty,“ spresňuje P. Ondrovič.
Cena predaných bytov dosiahla úroveň 2 472 eur bez DPH. Medzikvartálne sa zvýšila o 73 eur, respektíve o 3 %, a jej rastová dynamika sa taktiež zrýchlila.
Aj starších bytov je menej a cena prenájmov klesá
Na trhu starších, takzvaných sekundárnych bytov, klesla ponuka nehnuteľností o viac ako 8,5 %, pričom cena týchto bytov sa zvýšila o 57 eur, respektíve o 1,9 %. Dynamika rastu priemernej ceny nehnuteľností ponúkaných na sekundárnom trhu sa, na rozdiel od trhu novostavieb, znížila.
Enormné prírastky počtu bytov ponúkaných na prenájom sa prvýkrát od pandémie zastavili. Priemerné ceny prenájmov klesli v rámci všetkých kategórií bytov okrem päť- a viacizbových bytov.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky
- 2.Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
- 3.Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher
- 4.Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
- 5.Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver