Novela Zákonníka práce prináša viacero zmien. Ktoré novinky platia už od 1. novembra 2022?
Rozsiahla novela Zákonníka práce, ktorú poslanci parlamentu schválili začiatkom októbra, už čoskoro vstúpi do platnosti, presnejšie od 1. novembra 2022. Novelizácia prináša viacero zaujímavých zmien, ktoré reagujú na európske smernice o transparentných a predvídateľných pracovných podmienkach. Cieľom novely je tiež doplniť a spresniť ustanovenia, ktoré sa týkajú rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom rodičov a osôb s opatrovateľskými povinnosťami. Pripravili sme preto prehľad tých najzaujímavejších noviniek.

Foto: Shutterstock
Otcovská dovolenka
Jednou z dôležitých zmien, o ktorej sa veľa diskutovalo, je zavedenie nového typu dovolenky pre otcov, takzvanej otcovskej dovolenky. Možnosť vybrať si túto dovolenku po narodení dieťaťa budú mať otcovia už od 1. novembra 2022. Trvať môže 28 týždňov po narodení dieťaťa, v prípade osamelého otca 31 týždňov a u otcov, ktorým sa narodia dve a viac detí, otcovská dovolenka môže trvať až 37 týždňov.
Toto spresnenie je doplnením doterajšieho zákona, keďže v súčasnosti takisto platí, že nárok na rodičovskú dovolenku patrí od narodenia dieťaťa aj otcovi, ak sa stará o narodené dieťa.
Otcovská dovolenka zároveň patrí medzi dôležité ospravedlnené prekážky v práci na strane zamestnanca, a to bez náhrady mzdy zo strany zamestnávateľa. „Otec môže svoj nárok na dovolenku čerpať za rovnakých podmienok ako matka dieťaťa, no s tým rozdielom, že tento nárok vzniká až po jeho narodení. Závisí od vôle otca, či to využije, alebo nie,“ uvádza advokátka advokátskej kancelárie Accace Simona Klučiarová.
Podľa jej slov toto voľno je neplatené, lebo je čiastočne kompenzované dávkou sociálneho poistenia v rozsahu dvoch týždňov od priznania materského. To znamená, že pokiaľ sa o dieťa stará aj matka a otec by sa rozhodol vyčerpať si otcovskú dovolenku v plnom rozsahu, za bežných okolností mu nevznikne nárok na kompenzáciu celého výpadku príjmu.
Prechod na inú formu zamestnania
Novela prichádza so zmenou aj v prípade prechodu na inú formu zamestnania. Po novom platí, že ak zamestnanec pracujúci na lehotu určitú alebo na kratší pracovný čas, ktorého pracovný pomer trvá aspoň šesť mesiacov a uplynula mu skúšobná lehota, požiada o prechod na pracovný pomer na lehotu neurčitú alebo ustanovený týždenný pracovný čas, zamestnávateľ má povinnosť mu do mesiaca poskytnúť písomnú odôvodnenú odpoveď na jeho žiadosť.
Transparentnosť a predvídateľnosť
Keďže novela sa sústredí najmä na predvídateľnosť a transparentnosť pracovných podmienok, tieto požiadavky adresuje najmä zamestnávateľom. To by v konečnom dôsledku malo zamestnancom priniesť dostatok informácií o tom, za akých podmienok a v akom rozsahu budú vykonávať svoju prácu.
Podľa S. Klučiarovej môže ísť napríklad o informácie týkajúce sa pracovných podmienok, ktoré je zamestnávateľ zamestnancovi povinný poskytovať: „Vo vzťahu k dohodárom pôjde napríklad o povinnosť informovať ich už pri uzatvorení dohody o dňoch a časových úsekoch, v ktorých môžu očakávať, že zamestnávateľ od nich bude vyžadovať vykonávanie práce.“
Zároveň nebude viac možné požadovať od týchto osôb, aby sa v prípade potreby čo najskôr dostavili na pracovisko. Novela totiž od zamestnávateľa vyžaduje, aby zamestnanca-dohodára informoval minimálne 24 hodín vopred o tom, že mu bude pridelená pracovná úloha.
V prípade nesplnenia týchto podmienok zamestnávateľom, zamestnanec bude mať právo odmietnuť vykonanie takejto práce. Na druhej strane, ak zamestnávateľ zruší výkon práce v lehote kratšej ako 24 hodín vopred, zamestnancovi bude patriť náhrada odmeny, ktorú by inak dosiahol, najmenej v sume 30 % odmeny.
Zmeny v pracovných zmluvách
Po novom dochádza k zásadnej zmene aj v tom, že novela zákona hovorí o povinnosti uviesť v pracovnej zmluve len podstatné náležitosti, prípadne údaje o kratšom pracovnom čase a lehote určitej, ktoré zakladajú vznik pracovnej zmluvy.
Spôsob uvedenia ostatných náležitostí, medzi ktoré patrí napríklad spôsob určovania miesta výkonu práce, rozvrhovanie pracovného času, výmera dovolenky, splatnosť mzdy a výplatné termíny, ostávajú na rozhodnutí zamestnávateľa. Ten má pritom dve možnosti. Buď ich uvedie v pracovnej zmluve, alebo ich zamestnancovi poskytne vo forme písomnej informácie, prípadne v elektronickej podobe, alebo s odkazom na príslušné ustanovenia Zákonníka práce.
Pokiaľ pracovná zmluva neobsahuje tieto informácie, zákon stanovuje lehotu na ich poskytnutie sedem dní alebo štyri týždne v závislosti od typu informácií, ktoré majú byť poskytnuté. V prípade, že sa pracovné podmienky zmenia, zamestnávateľ má povinnosť o tom informovať zamestnanca bezodkladne, najneskôr v deň nadobudnutia účinnosti tejto zmeny.
S platnosťou aj pre staršie zmluvy
Pokiaľ o takéto informácie požiada zamestnanec, ktorého pracovný pomer vznikol pred 1. novembrom 2022, a ak neboli súčasťou pracovnej zmluvy, zamestnávateľ má povinnosť mu tieto informácie poskytnúť do jedného mesiaca od doručenia žiadosti, ak tieto neboli súčasťou pracovnej zmluvy.
„Naďalej pritom platia ustanovenia Zákonníka práce, keď je zamestnávateľ povinný pred uzatvorením pracovnej zmluvy budúceho zamestnanca oboznámiť s právami a povinnosťami, ktoré mu vyplynú z pracovnej zmluvy. Pri nástupe do zamestnania je zamestnávateľ naďalej povinný oboznámiť zamestnanca nielen s internými predpismi, ale aj s právnymi predpismi, ktoré sa na výkon danej práce vzťahujú, a ktoré je povinný dodržiavať,“ pripomína advokátka.
Zároveň pritom dodáva, že odkaz na ustanovenia Zákonníka práce bude od účinnosti novely zákona využívaný najmä v prípade výmery dovolenky, pravidiel skončenia pracovného pomeru a dĺžky výpovednej lehoty.
Zrážky zo mzdy bez dohody
Novela zákona tiež rozširuje okruh postihnuteľných súm v rámci zrážok zo mzdy, ktoré zamestnávateľ môže vykonať bez dohody so zamestnancom. Konkrétne ide o nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.
Podľa advokátky má byť výhodou najmä zníženie administratívnej záťaže pre zamestnávateľov, keďže po novom už v týchto prípadoch nebude potrebné so zamestnancami uzatvárať dohodu o zrážke zo mzdy.
Zmena v doručovaní zásielok v pracovnom vzťahu
V prípade doručovania zásielok medzi zamestnancom a zamestnávateľom prostredníctvom pošty doposiaľ neboli stanovené presné podmienky, ale len odkaz na osobitný predpis. Novelou sa však zavádza nové pravidlo, že v prípade skrátenia odbernej lehoty zásielky odosielateľom nesmie byť lehota kratšia ako 10 dní.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov