NKÚ: Štát zlyháva pri rozvoji mladej generácie
„Štát nezvláda strategickú prácu s mládežou. Hoci mladí ľudia predstavujú tretinu obyvateľov Slovenska, v rámci našej krajiny sa v posledných rokoch zaoberal agendou mládeže len jeden zamestnanec rezortu školstva,“ konštatuje vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad SR.
Foto: Freepik
S dôrazom na duševné zdravie
Národní kontrolóri považujú vytváranie podmienok pre vzdelávanie a rozvoj mládeže vo všetkých fázach jej života za zásadné pre rozvoj celej spoločnosti. K zlepšeniu podmienok pre mladých ľudí by podľa nich mala prispieť aj Stratégia SR pre mládež na roky 2021 – 2028. Medzirezortná pracovná skupina pre oblasť mládeže, ktorá mala stratégiu pripravovať, však v priebehu viac ako troch rokov nezasadla ani raz.
„Stratégia neriešila kľúčové problémy mladých ľudí. Napríklad úplne obchádzala oblasť duševného zdravia. Ak nebudeme pružne reagovať na aktuálne výzvy súvisiace s požiadavkami a potrebami mladej generácie, problémy budú ďalej narastať a ich vecné riešenie bude s pribúdajúcim časom oveľa zložitejšie s výraznejším vplyvom nielen na verejné financie, ale najmä na zdravie mladých,“ uvádza podpredsedníčka kontrolórov Henrieta Crkoňová.
Chýba strategický prístup
Ako ukázala kontrola, ciele, opatrenia a indikátory, zadefinované v stratégii, nereagujú dostatočne na potreby mladých ľudí a nepomáhajú mládeži riešiť dôležité životné situácie, ktoré sa v poslednom období výrazne menia.
„Pandémia koronavírusu, vojna v blízkosti našich hraníc, narastajúci vplyv sociálnych sietí, klimatické zmeny vyvolávajú tlak na mladých ľudí, ktorí často nevedia zvládnuť nové situácie, upadajú do depresie a iných ťažko samostatne zvládnuteľných stavov. Preto čoraz častejšie potrebujú rôznu odbornú pomoc a poradenstvo, k rozvoju ktorých chýba strategický prístup,“ uvádza ďalej odborníčka.
Pozor na duševné zdravie
Alarmujúci stav potvrdzuje aj analýza Inštitútu finančnej politiky rezortu financií o duševnom zdraví mládeže pred obdobím spojeným s pandémiou a vojnovým konfliktom na Ukrajine, ktorá upozorňovala, že je potrebné zmodernizovať systém psychiatrickej, psychologickej, zdravotno-sociálnej starostlivosti, posilniť podporu duševného zdravia a prevenciu porúch.
Mimochodom, Slovensko vo financovaní starostlivosti o duševné zdravie výrazne zaostáva za ostatnými rozvinutými krajinami, ktoré na tento typ starostlivosti vynakladajú 6 až 7 % z celkových výdavkov na zdravotnú starostlivosť, kým Slovensko len niečo vyše 3 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa
- 5.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %